Objawy poronienia
AdobeStock
Przebieg ciąży

Objawy poronienia w I i II trymestrze ciąży

Objawem poronienia nie zawsze musi być obfite krwawienie. Poronienie samoistne przebiega inaczej, gdy następuje we wczesnej ciąży i inaczej gdy jest w drugim trymestrze.

Objawy poronienia nie zawsze są łatwe do zaobserwowania, zwłaszcza na wczesnym etapie ciąży. W potocznym wyobrażeniu strata ciąży wiąże się z obfitym krwawieniem. Czasami jednak kobieta nie widzi u siebie brązowych śladów na bieliźnie albo obserwuje tylko niewielkie plamienie, a mimo to w jej ciele dokonuje się niepokojąca zmiana. 

Spis treści:

Objawy poronienia we wczesnej ciąży

Z reguły ryzyko obumarcia ciąży jest największe w pierwszych 8 tygodniach ciąży. Kobieta często może nie wiedzieć, że doszło do poronienia, a wydalającą się na jego skutek krew traktować jak miesiączkę. O utracie ciąży świadczą jednak jeszcze inne symptomy oprócz krwawienia czy plamienia.

Jeśli kobieta przez więcej niż 3 dni odczuwa:

 • ból w podbrzuszu lub w krzyżowej części kręgosłupa (czasem bardzo silny);
 • skurcze brzucha (nie muszą być szczególnie dokuczliwe);
 • osłabienie odczuwanych wcześniej ciążowych dolegliwości (zanika tkliwość piersi, ustają mdłości),

może to świadczyć, że w jej organizmie doszło do wczesnego poronienia samoistnego

Poronienie w drugim trymestrze ciąży

O poronieniu mówimy, gdy ciąża zostaje samoistnie przerwana przed upływem 22. tygodnia. W większości przypadków jeśli dochodzi do utraty ciąży, to następuje to w pierwszym trymestrze. Zdarza się jednak, że ciąża jest roniona na późniejszym etapie.

Gdy do poronienia dochodzi w drugim trymestrze, czyli po 12 tygodniu ciąży, objawy są nieco inne, niż gdy ma to miejsce na początku ciąży. Bardziej wygląda to wówczas jak poród, ponieważ:

 • pojawiają się skurcze macicy,
 • szyjka macicy się rozwiera,
 • wypływają wody płodowe,
 • płód zostaje wydalony z macicy,
 • poronieniu towarzyszy krwawienie.

Co robić, jeśli w ciąży pojawia się plamienie?

O takim objawie należy powiedzieć lekarzowi prowadzącemu ciążę, aby ocenił, czy nie dzieje się nic złego (silne krwawienie wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej). Czasem przyczyna plamienia okazuje się błaha:

 • ślady krwi na bieliźnie mogą pojawić się na początku ciąży w dni, w których powinna wystąpić miesiączka (jest to tzw. krwawienie implantacyjne);
 • niewielkie krwawienie mogą powodować ciążowe hormony, nadżerka, a nawet zwykłe przemęczenie (plamki krwi pojawiają się po wysiłku).


Opinia lekarza pomoże wykluczyć poważne problemy, takie jak: 

 • ciąża pozamaciczna (krwawienie między 4. a 8. tygodniem),
 • przedwczesna czynność skurczowa,
 • poronienie.
Pamiętajmy, że utrata ciąży nie zdarza się bardzo często (dotyczy to ok. 15% ciąż). Im bliżej terminu porodu, tym ryzyko poronienia jest mniejsze. Systematyczne wizyty u lekarza, wykonywanie zaleconych badań i prowadzenie spokojnego trybu życia pomogą szczęśliwie dotrwać do porodu.

Zobacz też:

Czy plamienie w ciąży jest niebezpieczne? film

Fotolia
Przebieg ciąży
Zagrożenie poronieniem – co mówi ginekolog?
Jakie mogą być objawy poronienia? Kiedy można zajść w ciążę po poronieniu? Zobacz, co radzi Grzegorz Południewski, ginekolog.

Bardzo duży odsetek poronień odbywa się  do 12. tygodnia ciąży.   - Ilość straconych ciąż w tym okresie sięga nawet 10- 15 proc. - mówi Grzegorz Południewski, ginekolog. - Niestabilny okres w ciąży, który kończy się w 14. tygodniu związany jest z produkcją hormonów utrzymujących ciążę w organizmie kobiety. Te hormony, które produkowane były przez jajnik kobiety w ciąży , zaczynają być produkowane przez łożysko. I do tego momentu każde wahnięcie hormonu może spowodować poronienie . Dlaczego tak się dzieje, kiedy należy stosować terapię hormonalną, by zapobiec poronieniu i jakie są symptomy poronienia? - obejrzyj wideo. Chcesz zobaczyć więcej filmów o ciąży i porodzie? Zajrzyj na Youtube i Subskrybuj Babyonline.pl Wywiadu udzielił:  Grzegorz Południewski, ginekolog, autor bezpłatnej aplikacji w telefonie dla kobiet po porodzie pod nazwą IQBobas (na android, iphone). Polecamy: Poronienie ciąży - najczęstsze przyczyny i pierwsze objawy Co jeść, by zmniejszyć zagrożenie poronieniem? Jakie badania zrobić po poronieniu?

kobieta, mama, tata, leżeć, ciąża, brzuszek
Seks w ciąży
Zero seksu w ciąży - 6 powodów
Choć seks może być źródłem przyjemności dla spodziewających się dziecka partnerów, niektóre pary muszą z niego zrezygować. Zachowanie abstynecji płciowej pozwoli im dotrwać do terminu porodu. Zobacz, kiedy jest konieczna.

Choć seks w ciąży zazwyczaj nie jest groźny dla płodu, to w połączeniu z nawet niewielkimi ciążowymi powikłaniami może stać się przyczyną poronienia. Gdy zauważysz u siebie niepokojące objawy na wszelki wypadek odstaw na bok łóżkowe przyjemności. Jeśli poprzednia ciąża zakończyła się poronieniem, zrezygnuj z seksu, nawet jeśli nie obserwujesz u siebie żadnych niepokojących objawów. Oto sytuacje, gdy seks w ciąży może być groźny: 1. Krwawienie W pierwszym okresie ciąży wiele kobiet obserwuje u siebie niewielkie, czerwono-brunatne plamienie. Nie lekceważ tego objawu – choć nie musi ono oznaczać niczego niebezpiecznego, to lepiej skontaktować się z lekarzem. Skąpe krwawienie często pojawia się z niewyjaśnionych przyczyn: po stosunku może być spowodowane np. uszkodzeniem błony śluzowej pochwy, która w ciąży jest o wiele bardziej ukrwiona niż przed zapłodnieniem. Plamienie nie musi oznaczać ciąży specjalnej troski, ten niepokojący objaw najczęściej znika po dwudziestym tygodniu ciąży. Jeśli plamienie zmieni się w obfitsze krwawienie nie zwlekaj z jazdą do lekarza. Ten objaw może świadczyć o poronieniu. Wiele kobiet przez pierwsze trzy miesiące może sądzić, że nadal miesiączkuje , ponieważ występuje u nich regularne krwawienia: dzieje się tak kiedy płód nie wypełnia jeszcze całej macicy i następuje złuszczenie „pustej” części tego narządu. Takie krwawienie również nie jest niebezpieczne, ale o tym, czy masz do czynienia z poronieniem, czy oczyszczaniem się części macicy może zadecydować jedynie lekarz po badaniu. 2. Łożysko przodujące Ta ciążowa komplikacja jest wskazaniem do ograniczenia seksu w ciąży . O łożysku przodującym mówi się wtedy, kiedy jest ono położone nisko w jamie macicy lub bezpośrednio tuż nad szyjką. Stosunek może być przyczyną przedwczesnego odklejenia się łożyska i krwotoku, niebezpiecznego i dla...

okres w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Okres w ciąży: czy może wystąpić? Przyczyny krwawienia w ciąży
Okres w ciąży się nie zdarza. Podczas ciąży, owszem, może wystąpić plamienie, jednak nie jest to miesiączka. Dlatego, jeśli u ciężarnej pojawi się krwawienie przypominające okres, widoczne będą skrzepy krwi, należy skontaktować się z lekarzem. W przypadku drobnego plamienia takie postępowanie nie musi być konieczne.

Okres w ciąży nie występuje, ale krótko po zapłodnieniu może pojawić się plamienie, mylnie uznawane za miesiączkę. To prawdopodobnie tzw. krwawienie implantacyjne, bo normalny okres w ciąży jest po prostu niemożliwy. Inne przyczyny krwawienia na początku ciąży to m.in. nadżerka lub polipy. Zdarzają się też plamienia z powodu ciąży pozamacicznej lub poronienia. Zamiast wpadać w panikę na widok śladów krwi, najlepiej szybko poradzić się lekarza. Nie należy lekceważyć nawet małego plamienia, zwłaszcza gdy podejrzewamy, że doszło do zapłodnienia.  Spis treści:  Okres w ciąży – czym jest krwawienie w ciąży? Okres w ciąży – obfite krwawienie w ciąży Okres w ciąży – co oznacza plamienie na początku ciąży? Okres w ciąży – przyczyny krwawienia w zaawansowanej ciąży Okres w ciąży – inne przyczyny krwawienia Okres w ciąży – leczenie plamienia w ciąży Okres w ciąży – czym jest krwawienie w ciąży? Już wiesz, że za okres w ciąży czasami błędnie uznaje się krwawienie innego pochodzenia. W pierwszej połowie ciąży krwawienie pojawia się aż u około 30 proc. kobiet! Być może właśnie stąd bierze się wciąż popularny mit, że w ciąży można mieć okres. To tzw.  fałszywa miesiączka , czyli plamienie implantacyjne związane z zagnieżdżeniem się zapłodnionej komórki jajowej. Może pojawić się ono między 2. a 4. tygodniem od zapłodnienia. Zazwyczaj jest skąpe. Bardziej przypominao plamienie niż krwawienie. Nie towarzyszą mu bóle w podbrzuszu. Uwaga! We wczesnej ciąży  mogą występować krwawienia w terminach kolejnych miesiączek (w pierwszych 2-3 miesiącach od zapłodnienia ). Przeważnie to plamienia, którym towarzyszy lekki ból w okolicy podbrzusza. Nie ma...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz