Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Swędzenie skóry w ciąży
AdobeStock
Zdrowie w ciąży

Swędzenie skóry w ciąży: przyczyny i leczenie

Swędzenie skóry w ciąży zwykle pojawia się w II trymestrze i nie jest powodem do niepokoju. Zdarza się jednak, że swędząca skóra w ciąży jest objawem choroby i wymaga leczenia. Podpowiadamy, jak można przezwyciężyć tę dolegliwość domowymi sposobami i kiedy zgłosić się do lekarza.

Swędzenie skóry w ciąży jest powszechną dolegliwością. Przyczyną swędzenia najczęściej jest rozciąganie się skóry. Nic dziwnego, bo ten przykry objaw dotyczy przede wszystkim podbrzusza, czyli miejsca, w którym skóra musi rozciągać się najbardziej. Pomyślałaś kiedykolwiek: „O rany, jestem w ciąży i swędzi mnie skóra!”? Podpowiadamy, jak leczyć swędzenie skóry w ciąży i podajemy domowe sposoby, które pomogą w walce z tą uciążliwą dolegliwością. Bo swędzącej skóry w ciąży nie wolno bagatelizować!

Spis treści:

Sennik: ciąża. Co oznacza sen o ciąży?

Swędzenie skóry w ciąży: przyczyny

Swędzenie skóry w ciąży jest zazwyczaj spowodowane zmianami fizjologicznymi, jakie zachodzą w organizmie – głównie na tle hormonalnym. Wzrost poziomu estrogenów oraz kortyzolu sprawia, że skóra traci jędrność i elastyczność. Ponadto skóra w ciąży może być bardziej wrażliwa, a to może przyczynić się do powstania dyskomfortu.  Inne przyczyny swędzącej skóry w ciąży to:

  • nadwrażliwość na detergenty (środki do prania, zmywania, płukania) i kosmetyki do codziennej pielęgnacji,
  • szorstkie ubranie,
  • alergia pokarmowa,
  • atopowe zapalenie skóry,
  • przesuszona skóra,
  • długa ekspozycja na słońce, wiatr, zimne powietrze,
  • gorące i długie kąpiele w wannie,
  • zbyt mała ilość spożywanych płynów.

Niestety, przyczyną świądu mogą być także objawy chorobowe, takie jak:

  • cukrzyca ciążowa (zwłaszcza swędzenie skóry w I trymestrze ciąży może świadczyć o cukrzycy),
  • cholestaza ciążowa (swędzenie skóry w III trymestrze może wskazywać na cholestazę),
  • dermatozy ciążowe, np.: polimorficzne osutki ciężarnych, atopowe wykwity ciążowe czy pemfigoid ciężarnych.

Czy swędzenie skóry w ciąży to zawsze cholestaza?

Nie, swędząca skóra w ciąży nie musi świadczyć o cholestazie. Swędzenie skóry w ciąży to powszechna dolegliwość, zaś cholestaza ciążowa jest rzadkim schorzeniem spowodowanym problemami z wątrobą – dotyka od 0,5 proc. do 4 proc. ciężarnych, najczęściej około 30. tygodnia ciąży.

Jednym z pierwszych objawów cholestazy jest właśnie świąd skóry, który pojawia się na wnętrzu dłoni i podeszwach stóp, bez dodatkowych objawów w postaci wysypki lub innych wykwitów skórnych. Swędzenie skóry w ciąży w znacząco nasila się wieczorem i w nocy. Cholestaza ciążowa może wywołać nagły przedwczesny poród, a nawet zagrażać życiu dziecka. Dla zminimalizowania ryzyka ważna jest prawidłowa diagnoza i odpowiednie leczenie.

Jak złagodzić swędzenie skóry w ciąży?

By złagodzić swędzenie skóry w ciąży, przede wszystkim powstrzymaj się od drapania, które może tylko nasilić objawy. Zamiast tego zadbaj o odpowiednią pielęgnację, nawadniaj organizm i zdrowo się odżywiaj.

Domowe sposoby na swędzenie skóry w ciąży

  • Nawilżaj ciało. Kilka razy dziennie wcieraj w brzuch nawilżające mleczko, olejek lub balsam. Najlepiej jeśli jest to kosmetyk przeznaczony dla kobiet w ciąży. Odpowiednie nawilżenie skóry sprawi, że dolegliwości ustąpią.
  • Bierz prysznic. Kąpiele, zwłaszcza długie i w zbyt ciepłej wodzie dodatkowo mogą wysuszać skórę. Jeśli marzysz o wylegiwaniu się w wannie, wsyp do niej kilka łyżek mąki owsianej (owies ma właściwości kojące i zmiękczające skórę). Pamiętaj, że zbyt długie przebywanie w bardzo ciepłej wodzie nie jest wskazane dla przyszłej mamy.
  • Do mycia używaj emolientów, czyli środków, które nie tylko myją, ale również nawilżają ciało.
  • Używaj bielizny bawełnianej, bez syntetycznych domieszek i nieobciskającej. Dzięki niej skóra będzie mogła swobodnie oddychać, a ty unikniesz jednego z bardziej przykrych ciążowych kłopotów – nadmiernego pocenia się. Wilgotna spocona skóra swędzi bardziej. 
  • Zadbaj o zdrową i pełnowartościową dietę bogatą w białko, krzem (wspomaga produkcję kolagenu odpowiedzialnego za elastyczność skóry), witaminę C, witaminy z grupy B oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Uzupełniaj płyny.

Swędzenie skóry w ciąży: leczenie

Jeżeli swędzenie skóry w ciąży jest bardzo dokuczliwe, należy poinformować o problemie lekarza. W zależności od przyczyny lekarz lub lekarka prowadząca podejmie odpowiednie leczenie.

W przypadku cukrzycy ciążowej będzie to wprowadzenie odpowiedniej diety oraz zwiększenie aktywności ruchowej. Jeśli takie działania nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, zaleca się przyjmowanie insuliny w odpowiednich dawkach.

Jeśli powodem pojawienia się swędzenia skóry jest cholestaza, to w pierwszej kolejności osoba ciężarna powinna przejść na lekkostrawną dietę o obniżonej zawartości tłuszczów. Gdy to nie pomoże, konieczne będzie leczenie farmakologiczne. Aby uśmierzyć świąd, stosuje się cholestyraminę i leki antyhistaminowe oraz preparaty zawierające kwas ursodezoksycholowy, który normalizuje poziom kwasów żółciowych.

Jeśli nie możesz sobie poradzić domowymi sposobami ze świądem skóry, warto zgłosić tę dolegliwość lekarce lub lekarzowi prowadzącemu ciążę w celu wykonania odpowiednich badań diagnostycznych.

Zobacz także:

hemoroidy w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Hemoroidy w ciąży: przyczyny, objawy, leczenie (hemoroidy w ciąży a poród naturalny)
Hemoroidy w ciąży to powszechny problem wśród przyszłych mam, dlatego nie powinny być powodem do wstydu. Hemoroidy w ciąży powstają z kilku powodów: w organizmie kobiety zwiększa się ilość krwi, powiększa się także macica, a to doprowadza do wzrostu ciśnienia żylnego. Jest to spowodowane uciskiem macicy na żyły jamy brzusznej i miednicy.

Hemoroidy w ciąży są nieprzyjemną dolegliwością. Hemoroidy zwane w terminologii medycznej guzkami krwawniczymi czy też krwawnicami są chorobą proktologiczną polegającą na upośledzeniu odpływu krwi z guzków krwawniczych. U kobiet, które zmagają się z hemoroidami w ciąży, dochodzi nie tylko do powiększenia hemoroidów, lecz także przewlekłych stanów zapalnych. Sprawdź, jaki jest bezpieczny lek na hemoroidy w ciąży.  Spis treści: Hemoroidy w ciąży: przyczyny Hemoroidy w ciąży: objawy Hemoroidy w ciąży – kiedy się pojawiają? Hemoroidy w ciąży: leczenie Maść  na hemoroidy w ciąży Hemoroidy w ciąży: domowe sposoby Hemoroidy w ciąży: zapobieganie Hemoroidy w ciąży a poród naturalny Leczenie hemoroidów po ciąży ​ Hemoroidy w ciąży: przyczyny Hemoroidy w ciąży powstają, ponieważ: żyły odbytu nadmiernie się rozszerzają, a ich ścianki stają się słabsze i mniej elastyczne, przez co powstaje zbyt duże ciśnienie krwi w żyłach w końcowym odcinku jelita grubego; rosnąca macica uciska naczynia krwionośne jamy brzusznej, utrudniając odpływ krwi z żył miednicy i nóg; w ciąży jelita pracują wolniej i kobieta podczas wypróżniania mocniej wysila się, to też powoduje, że ciśnienie krwi w okolicach odbytu znacznie wzrasta; dochodzi do zaburzenia gospodarki hormonalnej  – wyższe jest stężenie progesteronu , hormonu zwiększającego podatność ścian żył na rozciąganie. Hemoroidy w ciąży: objawy Możesz podejrzewać, że masz hemoroidy, jeśli zauważysz u siebie: pieczenie; świąd; śluz w odbycie; uczucie niecałkowitego wypróżnienia; świeżą krew w stolcu; dyskomfort w okolicy odbytu. Ważne: Pamiętaj, że skrzepy ciemnej, smolistej krwi w stolcu lub nawet czarny (smolisty) stolec są zwykle oznakami choroby górnej części...

atopowe zapalenie skóry u dzieci
Adobe Stock
Zdrowie
Atopowe zapalenie skóry u dzieci (AZS): jak wygląda, objawy, czym smarować, jak leczyć
Atopowe zapalenie skóry u dziecka to wysypka objawiająca się nieznośnym swędzeniem skóry. Pokazujemy na zdjęciach, jak wygląda AZS u dziecka, a także wyjaśniamy, jak pozbyć się wysypki. Nie lekceważ jej – wymaga leczenia i odpowiedniej diety. 

Atopowe zapalenie skóry to bardzo dokuczliwa dla dziecka choroba. Dziecko drapie się, często aż do krwi, przez co tworzą się trudne w gojeniu ranki. Dla starszaka AZS może być również obciążające psychicznie, gdyż może się on wstydzić wyglądu swojej skóry, co negatywnie wpływa na jego samoocenę i pewność siebie. Niestety atopowe zapalenie skóry występuje u dzieci coraz częściej – szacuje się, że choruje na nie już co 5. niemowlę w Polsce. Sprawdź, co na temat objawów i sposobów leczenia choroby mówi lekarz dermatolog z Centrum Zdrowia Dziecka. Spis treści:  Co to jest atopowe zapalenie skóry u dziecka (AZS)? Przyczyny powstawania AZS Atopowe zapalenie skóry: objawy Jak wygląda atopowe zapalenie skóry u dzieci: zdjęcia Pielęgnacja dziecka z atopowym zapaleniem skóry Jak leczyć atopowe zapalenie skóry? Domowe sposoby na alergiczne zapalenie skóry Karmienie piersią a alergiczne zapalenie skóry u dziecka Dieta dziecka przy atopowym zapaleniu skóry Ochrona przed infekcjami atopowej skóry dziecka Jak pomóc dziecku z atopowym zapaleniem skóry? Co to jest atopowe zapalenie skóry u dziecka? Atopowe zapalenie skóry u dzieci (AZS, z łac. dermatitis atopica ) nazywane także wypryskiem atopowym, egzemą lub alergicznym zapaleniem skóry to przewlekła choroba zapalna skóry. Ma ona podłoże alergiczne i występuje najczęściej u młodszych dzieci – poniżej 12. miesiąca życia oraz u noworodków . Może pojawić się także u kilkulatków. Objawy choroby zazwyczaj mijają około 5. roku życia (choć niektórzy borykają się z AZS całe życie). AZS nie należy do chorób zakaźnych, więc nie musisz się martwić, że dziecko zarazi któregoś z członków rodziny. Przyczyny powstawania AZS Trudno jednoznacznie stwierdzić, co jest przyczyną powstawania atopowego zapalenia...

zgaga w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Zgaga w ciąży: przyczyny, objawy, łagodzenie dolegliwości
Zgaga w ciąży to nieprzyjemny problem, który dotyczy większości przyszłych mam. U niektórych kobiet zgaga pojawia się we wczesnej ciąży, a nasila się w drugim i trzecim trymestrze. Aby skutecznie walczyć ze zgagą, trzeba poznać przyczyny tej dolegliwości i przestrzegać kilku zasad. Można też stosować bezpieczne leki.

Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy zgaga w ciąży to naturalny objaw związany z ciążą. Ta nieprzyjemna dolegliwość nie powinna być jednak odbierana jako oznaka ciąży, ponieważ przyczyny zgagi mogą być różne. Wyjaśniamy, skąd się bierze zgaga i jak ją łagodzić w czasie ciąży. Czy to prawda, że cola czy soda oczyszczona to naprawdę dobry sposób na zgagę w ciąży? Spis treści:  Co to jest zgaga? Co oznacza z gaga w ciąży: przyczyny Zgaga w ciąży: objawy Sposoby na zgagę w ciąży Leki na zgagę w ciąży Co to jest zgaga? Zgaga   to potoczna nazwa pieczenia odczuwanego w przełyku, które jest spowodowane cofaniem się kwaśnej treści z żołądka do górnej części układu pokarmowego. Uczucie pieczenia pojawia się w okolicy zamostkowej i może promieniować w kierunku gardła. Dolegliwość pojawia się zazwyczaj falami. Najczęściej dokucza w nocy lub gdy po posiłku przyjmuje się pozycję leżącą. Co oznacza zgaga w ciąży – przyczyny zgagi Najczęstszą przyczyną zgagi jest refluks żołądkowo-przełykowy, czyli nieprawidłowe działanie zwieracza dolnego przełyku, który zamiast zatrzymywać treść żołądkową w żołądku, umożliwia jej cofanie się w górę układu pokarmowego. Powstawaniu zgagi sprzyja również stres, nadwaga, kofeina, pikantne i tłuste potrawy, a także ciąża.  Jeśli zgaga pojawia się w pierwszych dniach ciąży, najprawdopodobniej będzie towarzyszyć kobiecie już do rozwiązania. Intensywniej da o sobie znać po 20. tygodniu ciąży. Przyczyny zgagi w ciąży Zgaga w ciąży najczęściej spowodowana jest zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie ciężarnej. Uporczywa zgaga może być skutkiem działania progesteronu, którego poziom gwałtownie rośnie już od pierwszych tygodni po zapłodnieniu. To pod jego wpływem rozluźnia się mięsień...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz