Według ekspertów, najbezpieczniejszy okres na podróż w ciąży to drugi trymestr. W pierwszym trymestrze długi wyjazd to duży wysiłek fizyczny i emocjonalny, dlatego lepiej odpuścić sobie podróże w pierwszym trymestrze ciąży.
W drugim trymestrze za to przyszła mama czuje się już dobrze i ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu jest niewielkie. Może wtedy też bez przeszkód z brzuszkiem prowadzić auto.
Natomiast w trzecim trymestrze pojawia się ryzyko nadciśnienia czy fałszywego przedwczesnego porodu. Zwykle lekarze nie pozwalają ciężarnym latać samolotem, począwszy od 32. tygodnia ciąży, a całkowicie zakazują tak podróżować w trakcie ostatnich czterech tygodni – chyba że to naprawdę niezbędne.

Dokąd jeździć w ciąży na urlop

Dla większości zdrowych kobiet cel podróży w ciąży nie stanowi problemu. Warto jednak unikać ryzykownych zajęć (np. nurkowania), nie wyjeżdżać w miejsca, gdzie dostęp do lekarza jest trudny lub gdzie występuje malaria. Poza tym odradza się wyjazdy w miejsca położone wysoko nad poziomem morza, tam, gdzie przed przyjazdem trzeba się zaszczepić żywą szczepionką lub gdzie jest zagrożenie chorobami roznoszonymi przez insekty.

Jeśli istnieje obowiązek szczepienia, bądź szczególnie ostrożna, gdyż kobiet w ciąży nie wolno szczepić na:

  • tyfus,
  • polio,
  • żółtą febrę,
  • świnkę
  • różyczkę
  • malarię, która jest bardzo niebezpieczna dla kobiety i jej dziecka, zwłaszcza jeśli to pierwsza ciąża. W takim przypadku środki ostrożności muszą być szczególne: musisz się pilnie wystrzegać komarów i zażywać lekarstwa antymalaryczne.

Zobacz także: 7 najważniejszych pytań o podróżowanie w ciąży

[CMS_PAGE_BREAK]

Zobacz także

Bezpieczeństwo ciężarnej w czasie podróży

Zwykle kobiety w ciąży mają większe predyspozycje do mdłości podczas podróży, dlatego dobrze jest mieć pod ręką trochę jedzenia (np. suchych owoców, herbatników) i słodyczy lub zastosować inne sposoby na dolegliwości w ciąży. Ciężarne mogą cierpieć na zakrzepy i choć praktycznie mogą one pojawić się zawsze, to ryzyko ich wystąpienia rośnie, jeśli musisz przez długi czas siedzieć nieruchomo w jednej pozycji, zwłaszcza podczas trzeciego trymestru. Jeśli więc będziesz podróżowała samochodem albo samolotem, rozciągaj się i spaceruj przez parę minut co dwie godziny.

Podróże samochodem w ciąży

Eksperci od ruchu drogowego radzą, aby kobieta w ciąży zawsze jeździła na tylnym siedzeniu, a siedząc z przodu, odsuwała się na taką odległość od deski rozdzielczej, jaką zachowuje osoba nie będąca w ciąży. W przeciwnym razie dodatkowym czynnikiem ryzyka będzie poduszka powietrzna.
Choć niektórzy są odmiennego zdania, pamiętaj, że zawsze musisz mieć prawidłowo zapięty pas bezpieczeństwa: jego górny odcinek umieszczasz między piersiami na wysokości obojczyka, a dolny pod brzuchem, opierasz na biodrach. Dla większego bezpieczeństwa dobrze jest kupić specjalny uchwyt dla ciężarnych, odprowadzający pas w kierunku bioder. I nie zapominaj, że co dwie godziny musisz wstać wyprostować nogi.

Podróż pociągiem w ciąży

Pod koniec ciąży jest to niewątpliwie najbezpieczniejszy rodzaj podróży, gdyż pozwala na swobodę ruchów, wyciąganie nóg, wygodne usadowienie się i odpoczynek.

Polecamy: Jestem w ciąży, czy mogę jechać w długą podróż autokarem?

[CMS_PAGE_BREAK]

Podróż samolotem w ciąży

Podróż samolotem w zasadzie nie jest ryzykowna dla matki i dziecka, choć nie zaleca się latania pod koniec ciąży ze względu na możliwość przedwczesnego porodu. Niewskazane jest też latanie samolotem w pierwszym trymestrze, jeśli wcześniej miałaś plamienia lub bóle związane z ciążą. Lotniskowe wykrywacze metali nie są niebezpieczne dla dziecka.
Pas w samolocie zapinamy tak samo jak w samochodzie, tj. pod brzuchem. Poproś o miejsce w części środkowej samolotu (będzie mniej trzęsło) i przy przejściu (jest więcej miejsca i wygodniej). Na koniec, nie zapomnij o piciu dużej ilości płynów, żeby zniwelować efekt odwodnienia, spowodowany suchym powietrzem w kabinach. Pamiętaj też, że co najmniej raz na godzinę musisz rozruszać nogi.

Przyszła mama za kierownicą – tak czy nie?

Decydując się na podróż samochodem, przede wszystkim sprawdź, czy kierownica nie uciska ci brzucha, zwłaszcza w ostatnich tygodniach ciąży. Jeśli będzie ci niewygodnie prowadzić, lepiej oddaj kierownicę komuś innemu.
Niektórzy eksperci odradzają prowadzenie samochodu po 36. tygodniu ciąży ze względu na wielkość brzucha i zbliżający się poród. Niewskazane jest prowadzenie również wtedy, gdy istnieje ryzyko przedwczesnego porodu lub miewasz skurcze.
Ważne również jest, abyś zawsze zapinała pas bezpieczeństwa: górny odcinek umieszczasz między piersiami, na wysokości obojczyka, a dolny pod brzuchem, opasując nim biodra.

Rady dla ciężarnej przed urlopem:

  • Nie planuj męczącej podróży.
  • Zarezerwuj odpowiednią ilość czasu, żeby zdążyć wszystko przygotować i spokojnie wyruszyć w drogę: jeśli musisz się przesiadać, postaraj się mieć trochę czasu w zapasie, ale też nie za dużo (żeby oczekiwanie nie było wyczerpujące).
  • Jeśli to możliwe, podziel podróż na krótkie etapy.
  • Dowiedz się, jakiej pomocy lekarskiej możesz oczekiwać na pokładzie samolotu czy pociągu, jak również na jaką opiekę medyczną możesz liczyć w kraju, do którego jedziesz.
  • Sprawdź, czy twoje ubezpieczenie będzie ważne w kraju, do którego się udajesz (zwłaszcza w ostatnich miesiącach ciąży); ustal, czy twoja polisa pokryje koszty porodu.

Jakie objawy w ciąży powinny niepokoić – nie tylko w podróży:


Polecamy: Co wolno ciężarnej podczas wakacji?