Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Kobieta w ciąży na lotnisku
© Rafael Ben-Ari - Fotolia.com
Zdrowie w ciąży

7 najważniejszych pytań o podróżowanie w ciąży

Jeśli twoja ciąża przebiega prawidłowo, zwykle nie ma przeciwwskazań do podróżowania. Jest jednak kilka szczegółów, które warto wziąć pod uwagę, nim spakujesz walizki i wyjedziesz w piękne i odległe miejsca.

Nawet największa globtroterka, od kiedy wie, że jest w ciąży, zaczyna mieć wątpliwości. Jechać w podróż czy nie jechać? Sprawdź, czy jest się czego obawiać.

1. Dokąd może jechać kobieta w ciąży?

Idealne są zakątki ze świeżym powietrzem, zdrową kuchnią i pięknym krajobrazem. Możesz planować pobyt nad morzem, także ciepłym, i w górach,  choć wędrówki męczącymi szlakami oraz w wysoko położone rejony nie są wskazane.

Zobacz też: Podróże w góry w ciąży - film

2. W którym trymestrze ciąży najlepiej jest podróżować?

O wyjeździe zawsze powinien decydować ginekolog. Jeśli ciąża przebiega bez zakłóceń, zwykle zgadza się na wyjazd w pierwszym i drugim trymestrze. Po 32. tygodniu ciąży nie powinnaś się forsować – jest większe ryzyko, że urodzisz przedwcześnie. Możesz jechać, ale niedaleko.

Zobacz też: Jak nie urodzić przed terminem?

3. Czy podczas ciąży mogę jechać w tropiki?

W krajach tropikalnych istnieje większe ryzyko zatruć pokarmowych. Biegunka, która jest konsekwencją zatrucia pokarmowego, dla przyszłej mamy może być bardziej niebezpieczna. Groźne są też choroby, których nie ma w naszym rejonie. Chronią przed nimi szczepionki. Ale w ciąży lepiej ich unikać.

Zobacz też: Jak się leczyć w ciąży? Leki dozwolone i zakazane

4. Kiedy lot samolotem nie zaszkodzi ciężarnej?

Samolotem najbezpieczniej lecieć w drugim trymestrze, w pierwszym jest większe ryzyko krwawienia, a w trzecim przedwczesnego rozwiązania. W związku z tym niektóre linie nie zabierają na pokład kobiet w 37. tygodniu ciąży lub bardziej zaawansowanej ciąży. Rezerwując bilet, uprzedź o swojej sytuacji i dowiedz się, jakie są wymagania. W liniach LOT do 36. tygodnia ciąży potrzebne jest zaświadczenie od lekarza o braku przeciwwskazań do podróży lotniczej. Od 36. tygodnia wymagane jest wypełnienie przez lekarza formularza MEDIF na stronie www.lot.com lub w biurach LOT-u.

Zobacz też: Czego nie można robić w ciąży? Fakty kontra mity

Dlaczego w ciąży nie wolno pić zielonej herbaty? [WIDEO]

kobieta, mężczyzna, ciąża, pakowanie, mama, tata, poród, przed porodem, walizka
Zdrowie w ciąży
Czy można lecieć samolotem w pierwszym trymestrze ciąży
Czy w pierwszych tygodniach ciąży można wybrać się w podróż samolotem? Czy lot za ocean np. do Stanów Zjednoczonych to dobry pomysł dla przyszłej mamy?

Monika jest w 11. tygodniu ciąży. Jej mąż leci na dwa tygodnie do Stanów Zjednoczonych i może ją ze sobą zabrać. Monika bardzo chciałaby z tej możliwości, ale boi się, czy lot samolotem nie zaszkodzi dziecku. Zdaniem lekarzy podróżować można przez całą ciążę. Najlepszym czasem na podniebne podróże jest drugi trymestr ciąży. Wtedy ciążowe dolegliwości są zwykle mniejsze, zmniejsza się również ryzyko poronienia (największe jest w pierwszym trymestrze). Podróż za ocean trwa długo. Warto zadbać o to, by sporo się w tym czasie ruszać. Nawet podczas siedzenia wskazane jest poruszanie stopami, rozciąganie się i przeciąganie. Wszystko po to, by nie dopuścić do powstania zarzepicy żył głębokich, czyli zamknięciu ch skrzepliną krwi. Może do tego doprowadzić zbyt długie siedzenie w jednej pozycji. Lot do Stanów Zjednoczonych wiąże się również z przekroczeniem stref czasowych. Po wylądowaniu na miejsce odczuwa się jet lag, czyli zespół nagłej zmiany strefy czasowej. Jego skutkiem jest m.in. dość silne zmęczenie.  

mama, lato, morze, ciąża, brzuszek, strój kąpielowy
Zdrowie w ciąży
Z brzuchem na urlop
Przez ciążę masz rezygnować z wakacji. Nie ma powodu. Właśnie teraz powinnaś dobrze wypocząć. Jak to zorganizować.

Jeśli to dopiero początek ciąży, jesteś pod opieką lekarza, którego nic nie niepokoi, możesz planować letni wypoczynek dość swobodnie (o czym szczególnie powinnaś pamiętać, czego unikać, piszemy dalej). Jeśli jednak jesteś już w ósmym lub dziewiątym miesiącu, praktycznie każdy wyjazd powinnaś przedyskutować ze swoim ginekologiem. Długie wojaże w tym okresie mogą być po prostu niebezpieczne. Pamiętaj o dokumentach Od tego zaczynamy, bo to niezwykle ważne. Dokądkolwiek się wybierasz, zawsze zabieraj ze sobą najważniejsze wyniki badań. Nie jest tego dużo, a nigdy nie wiadomo, które mogą się przydać. Jeśli wyjeżdżasz za granicę, również powinnaś mieć je przy sobie. Wiele z tych wyników (choćby morfologia) ma oznaczenia międzynarodowe. Spakuj więc kartę przebiegu ciąży, ostatnie wyniki badań krwi i moczu, zdjęcie i opis USG, oznaczenie grupy krwi, no i oczywiście legitymację ubezpieczeniową. Możliwe, że będą Ci potrzebne dodatkowe wyniki badań, jeśli wybierasz się na wakacje samolotem. Niektóre linie nie wymagają żadnych dodatkowych dokumentów aż do 36. tygodnia ciąży. W innych wystarczy przed wylotem wypełnić specjalne oświadczenie. Czasem potrzebne jest aktualne zaświadczenie od lekarza prowadzącego ciążę. Zupełnie inaczej wygląda sprawa po 36. tygodniu, a także w przypadku ciąży bliźniaczej. Wtedy wymagany jest specjalny rodzaj zaświadczenia zawierający szereg informacji na temat stanu zdrowia ciężarnej. Ale każda linia ma tu swoje zasady i najlepiej zapytać o wszystkie szczegóły przy kupnie biletu. Czy w ciąży można się opalać Owszem, jeśli potrafisz zachować umiar. Smażenie się na czekoladkę jest niezdrowe i to nie tylko dla kobiet w ciąży. W trakcie takiego słonecznego seansu organizm się odwadnia, a to dla ciężarnej szczególnie niebezpieczne. Może nawet dojść do zasłabnięcia. Promienie słoneczne nie przenikają przez skórę i...

Kobieta w ciąży w samochodzie
© Rafael Ben-Ari - Fotolia.com
Zdrowie w ciąży
Ciąża i urlop – lepiej podróżować samolotem, pociągiem czy samochodem?
Podróże podczas ciąży traktuje się jako rzecz normalną. Jednak ważne, abyś wiedziała, jakie mogą wystąpić problemy podczas wyjazdu samolotem, pociągiem lub samochodem w poszczególnych trymestrach ciąży.

!function(f,b,e,v,n,t,s) {if(f.fbq)return;n=f.fbq=function(){n.callMethod? n.callMethod.apply(n,arguments):n.queue.push(arguments)}; if(!f._fbq)f._fbq=n;n.push=n;n.loaded=!0;n.version='2.0'; n.queue=[];t=b.createElement(e);t.async=!0; t.src=v;s=b.getElementsByTagName(e)[0]; s.parentNode.insertBefore(t,s)}(window, document,'script', 'https://connect.facebook.net/en_US/fbevents.js'); fbq('init', '1216120725110112'); fbq('track', 'PageView'); Według ekspertów, najbezpieczniejszy okres na podróż w ciąży to drugi trymestr. W pierwszym trymestrze długi wyjazd to duży wysiłek fizyczny i emocjonalny , dlatego lepiej odpuścić sobie podróże w pierwszym trymestrze ciąży . W drugim trymestrze za to przyszła mam a czuje się już dobrze i ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu jest niewielkie. Może wtedy też bez przeszkód z brzuszkiem prowadzić auto . Natomiast w trzecim trymestrze pojawia się ryzyko nadciśnienia czy fałszywego przedwczesnego porodu. Zwykle lekarze nie pozwalają ciężarnym latać samolotem , począwszy od 32. tygodnia ciąży, a całkowicie zakazują tak podróżować w trakcie ostatnich czterech tygodni – chyba że to naprawdę niezbędne. Dokąd jeździć w ciąży na urlop Dla większości zdrowych kobiet cel podróży w ciąży nie stanowi problemu. Warto jednak unikać ryzykownych zajęć (np. nurkowania), nie wyjeżdżać w miejsca, gdzie dostęp do lekarza jest trudny lub gdzie występuje malaria . Poza tym odradza się wyjazdy w miejsca położone wysoko nad poziomem morza , tam, gdzie przed przyjazdem trzeba się zaszczepić żywą szczepionką lub gdzie jest zagrożenie chorobami roznoszonymi przez insekty. Jeśli istnieje obowiązek szczepienia , bądź szczególnie ostrożna, gdyż kobiet w ciąży nie wolno szczepić na: tyfus, polio, żółtą febrę, świnkę różyczkę malarię , która jest bardzo niebezpieczna dla...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz