Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Zdrowie w ciąży

Zaparcia w ciąży: skąd się biorą i jak je pokonać?

Zaparcia w ciąży są częstą i nieprzyjemną dolegliwością. Nie można ich bagatelizować, ponieważ nieleczone mogą prowadzić nawet do problemów z donoszeniem dziecka. Można sobie z nimi radzić, m.in. zwiększając aktywność fizyczną i dbając o dobrą dietę (dużo warzyw i probiotyki).

Zaparcia w ciąży to jedna z najczęściej lekceważonych dolegliwości ciążowych. Tymczasem mogą prowadzić do wielu komplikacji, w tym przyspieszonego porodu, dlatego warto im zapobiegać, a jeśli już się pojawią, szybko przeciwdziałać, najlepiej domowymi sposobami. O tym, jakie skutki mogą wywołać zaparcia w ciąży i co je wywołuje, mówi ginekolog dr Tadeusz Oleszczuk

Spis treści:

Zaparcia w ciąży: co na nie wpływa?

„Zaparcia w ciąży to objaw zaburzenia pracy przewodu pokarmowego i efekt nieprawidłowego odżywiania” – wyjaśnia dr Oleszczuk. Jeśli się pojawią, należy przyjrzeć się przede wszystkim swojej diecie i aktywności fizycznej. One najbardziej wpływają na pracę jelit – prawidłowe odżywianie i odpowiednia dawka ruchu są niezbędne, by wypróżniać się regularnie i nie cierpieć z powodu zaparć w ciąży. Ekspert podaje, że „normą powinien być stolec raz dziennie, a nie raz na trzy, cztery dni”.

Sposoby na zaparcia w ciąży

Aktywność fizyczna w ciąży

Ciężarna, jeśli lekarz nie zdecydował inaczej, musi się dużo ruszać. Sport w ciąży jest niezwykle ważny. Spacery, pływanie, pilates... Rodzaj aktywności nie ma takiego znaczenia, jak jej regularność. Najważniejsze, żeby ruszać się codziennie i na miarę własnych możliwości. 

Dieta na zaparcia w ciąży

Warzywa genialnie rozwiązują problem, jeśli przyszła mama spożywa je w dużej ilości. Zdaniem eksperta w diecie ciężarnej warzywa powinny dominować. Są one podstawą do efektywnego namnażania się probiotyków, czyli dobrych bakterii, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania jelit. Do tego warto stosować domowe sposoby na zaparcia w ciąży, takie jak: siemię lniane 2-3 razy dziennie (2-3 łyżki mielonego siemienia zalać ciepłą wodą, poczekać 2 dwie godziny lub całą noc i taki kleik wypić), płatki owsiane górskie i różnego rodzaju kasze.

Zobacz także: Co powinna jeść ciężarna, a czego unikać? Lista produktów

Nie należy także zapominać o odpowiednim nawodnieniu. Picie wody jest bardzo ważne dla zachowania prawidłowej pracy jelit. To, z czego lepiej zrezygnować, to z białego cukru – można zastąpić go miodem. Zadbanie o mądrą dietę w ciąży naprawdę się opłaca w trosce o siebie i zdrowie dziecka.

Probiotyki na usprawnienie pracy jelit

Jelitom, oprócz dwóch wyżej wymienionych elementów, może też pomóc stosowanie probiotyków. Można zażywać je raz dziennie – rano lub wieczorem. Probiotyki wykorzystują błonnik zawarty w warzywach i siemieniu lnianym i przyczyniają się do tego, że ciężarna bez problemu może oddawać stolec raz dziennie. „Probiotyki bardzo dobrze regulują pracę jelit” – podkreśla dr Oleszczuk. 

Zaparcia w ciąży: czego unikać?

Zaparcia pojawiają się, gdy w diecie przyszłej mamy jest za dużo węglowodanów, cukrów, nabiału, a nie ma warzyw lub jest ich mało. „W warzywach znajduje się błonnik, który jest podstawą do namnażania się probiotyków. Wypełniając jelita taką treścią, mamy stolec raz dziennie” – podkreśla ginekolog. Dodaje też, że nie można przesadzać w drugą stronę i stosować np. środki przeczyszczające, by wypróżniać się kilka razy dziennie. „Stolec 5 razy dziennie również jest zaburzeniem” – tłumaczy dr Oleszczuk. Poza tym stosowanie leków przeczyszczających w ciąży jest zabronione. 

Skutki zaparć w ciąży

Zaparcia prowadzą do kłopotów zdrowotnych i różnych dolegliwości, takich jak: 

  • zgaga,
  • wzdęcia,
  • złe samopoczucie,
  • odbijanie,
  • uczucie pełności.


Dr Tadeusz Oleszczuk tłumaczy, że oddawanie stolca raz na tydzień może również przyczynić się do przedwczesnego porodu. „Zaparcia w ciąży mogą wywołać dodatkowe skurcze macicy, które z kolei mogą prowadzić do skracania się i rozwierania szyjki macicy. Konieczne jest wówczas podawanie leków przeciwskurczowych i pobyt w szpitalu” – wyjaśnia ginekolog.

Zaparcia w ciąży – czy można przeć?

Zbyt długie niewypróżnianie się może powodować u ciężarnej dyskomfort, a niekiedy nawet ból. Usilne próby oddania stolca, w tym mocne parcie i zbyt długie przebywanie w toalecie, nie jest wskazane. Co prawda nie ma ryzyka, że parcie w toalecie spowoduje poronienie lub przedwczesny poród, natomiast może przyczynić się do powstania kolejnej nieprzyjemnej dolegliwości, czyli do hemoroidów w ciąży. Aby ich uniknąć, lepiej jak najszybciej zmienić dietę na taką, która pomoże regularnie się wypróżniać, zamiast przeć i spędzać długie minuty w toalecie.

Zobacz także:

Ból brzucha w ciąży
fotolia
Zdrowie w ciąży
Ból brzucha w ciąży – powód do niepokoju? film
Ból brzucha w ciąży najczęściej nie jest niebezpieczny. Są jednak sytuacje, w których wymaga on konsultacji lekarskiej. Sprawdź, kiedy ból brzucha w ciąży powinien być powodem do niepokoju.

Bóle brzucha w I trymestrze ciąży W I trymestrze ciąży za bóle podbrzusza odpowiedzialne jest rozciąganie więzadeł, powiększanie macicy, czyli zmiany związane z pojawieniem się w ciąży, które w ten sposób komunikuje nam organizm. Skonsultuj się z lekarzem, jeśli bólowi brzucha zaczyna towarzyszyć: plamienie /krwawienie, wymioty, biegunka, złe samopoczucie. Bóle brzucha w II trymestrze ciąży Bóle brzucha mogą być spowodowane ruchami płodu. Takie bóle nie są niebezpieczne. Bóle brzucha w III trymestrze ciąży Bóle brzucha w III trymestrze mogą być związane z pojawiającymi się skurczami przepowiadającymi. Jeśli nie towarzyszy im krwawienie, a ból przechodzi po odpoczynku, nie powinien on być powodem do niepokoju.  Jeżeli ból brzuch w ciąży budzi u ciebie niepokój i masz wątpliwości co do jego przyczyny, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Zobacz też: Naturalna cesarka - czy to możliwe? Zobaczcie same!  

opuchlizna w ciąży, obrzęki w ciąży,
Fotolia
Zdrowie w ciąży
5 sposobów na wieczorne obrzęki w ciąży miesiąc przed porodem [WIDEO]
Zostało miesiąc do porodu a Tobie puchną dłonie, stopy, łydki i twarz. Zobacz 3 rzeczy, które powinnaś robić a 2 których robić Ci nie wolno by zapobiec opuchliźnie w czasie ciąży tuż przed rozwiązaniem.

Skąd się biorą obrzęki w ciąży? Obrzęki to dość typowa dolegliwość kobiet ciężarnych. Wieczorem spoglądasz na nogi i nie widzisz swoich kostek, łydki też nie wyglądają naturalnie a nogi masz ciężkie jak z ołowiu. Kostki, stopy i dłonie puchną, ponieważ w ich tkankach gromadzi się woda – żelazny zapas płynów, które mogą zostać wchłonięte do naczyń krwionośnych po utracie krwi związanej z porodem . Jeśli to wszystko dzieje się miesiąc przed porodem , prawdopodobnie nie masz powodu do zmartwień. To tylko zwykła opuchlizna świadcząca o tym, że twoje ciało przygotowuje się do porodu . Jeśli dolegliwości związane z obrzękami pojawiają się wcześniej, albo są bardzo dokuczliwe warto skonsultować to z lekarzem, gdyż może to być powodem innych schorzeń (np. gestoza). Warto, by ocenił to lekarz.   Jak zapobiegać obrzękom w ciąży miesiąc przed porodem? Pij dużo - najlepiej wody Nawodnienie wspiera pracę nerek - filtruje je oczyszczając organizm z toksyn. Poza tym woda doskonale nawadnia organizm . Wato wyrobić w sobie ten nawyk, gdyż podczas karmienia piersią wskazane jest wypijanie 2,5 litra wody dziennie. Unikaj soli w swojej diecie Nadmiar soli zatrzymuje wodę w organizmie. Sól podnosi również ciśnienie krwi. Są również badania mówiące o tym, że nadmiar soli, może być przyczyną choroby nerek u dziecka. Nie chodzi o to, by teraz sól w  ogóle wyeliminować z diety, ale o stosowanie jej w umiarze. Warto zastąpić ją, gdy to możliwe np. przyprawami. Zmieniaj pozycje najlepiej jak najczęściej Unikaj długiego przebywania w jednej pozycji, np. stojąc lub siedząc. Najlepiej wstawaj co jakiś czas, by się rozruszać przejdź się po pomieszczeniu, rozprostowując się. Dobrze jest na co dzień pamiętać o aktywności fizycznej. Korzystaj ze spacerów. Basen, joga również są wspaniałym zajęciem...

sposoby na bezsenność w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Sposoby na bezsenność w ciąży – sprawdzone i bezpieczne [WIDEO]
Sposobem na bezsenność w ciąży nie są tabletki nasenne – tych ciężarna przyjmować nie powinna, zwłaszcza bez konsultacji z lekarzem. Dlatego warto wypróbować naturalne, bezpieczne i w wielu przypadkach skuteczne naturalne sposoby, m.in. odpowiednie ułożenie ciała, wietrzenie sypialni i pomagająca zasnąć kolacja.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 12.0px 0.0px; font: 12.0px Times} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 14.0px 0.0px; font: 14.0px Times} li.li3 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Times; color: #042eee} span.s1 {text-decoration: underline} ul.ul1 {list-style-type: disc} Największy problem z bezsennością w ciąży pojawia się w ósmym i dziewiątym miesiącu. Rosnąca macica uciska wtedy narządy wewnętrzne, trudniej jest oddychać, zwiększa się nacisk na pęcherz, pojawia się zgaga i skurcze łydek. Do tego dochodzą jeszcze wątpliwości związane ze zbliżającym się porodem i macierzyństwem. To wszystko sprawia, że kobiety spodziewające się dziecka mają trudności z zasypianiem albo wybudzają się kilka razy w nocy. Bezsenność w ciąży – jak sobie radzić Zła wiadomość jest taka, że w ciąży lepiej unikać dodatkowych wspomagaczy snu takich jak tabletki i uspokajające suplementy diety. Dobra jest taka, że nie zawsze są one skuteczne, a naturalne metody, które można stosować, często działają cuda. Oto one: Spanie na boku na bezsenność w ciąży Najlepiej na lewym, ponieważ wtedy krew w organizmie krąży z większą łatwością – dzięki temu do łożyska dociera więcej substancji odżywczych. Taka pozycja sprzyja też pracy nerek – filtracja odbywa się skuteczniej, więc unikniesz dzięki temu obrzęków dłoni i stóp . W spaniu na boku przydatna może się okazać specjalna poduszka do spania dla ciężarnych, poduszka do karmienia lub zwykły koc czy poduszka włożona między kolana. Mała kolacja zapobiega budzeniu się w nocy w ciąży Nie możesz chodzić spać głodna, ale z drugiej strony nie warto się też przejadać. Najlepiej zachować umiar i złoty środek – zjedz coś lekkiego, dzięki temu unikniesz zgagi i ociężałego żołądka podczas układania się do snu. Pamiętaj, że najlepiej ostatni posiłek przed pójściem do łóżka powinno się zjeść na...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta