BLW: Bezpieczeństwo dziecka podczas jedzenia [WIDEO]

Baby Led Weaning (BLW) to metoda karmienia, która jest bardzo przyjazna, rodzinna i wydawałoby się bezproblemowa. Jest jednak coś o czym musi pamiętać i o co musi zadbać bezwzględnie każdy rodzic, czyli bezpieczeństwo malucha w trakcie samodzielnego jedzenia. Jak to zrobić? Podpowiadają Anna Piszczek i Joanna Anger z bloga "Ala'Antkowe BLW".

Zobacz inne z serii: BLW - ala'antkowe (7)

Jak zadbać o bezpieczeństwo niemowlęcia podczas samodzielnego jedzenia? Pierwsza i najważniejsza rzecz, na którą warto zwrócić uwagę i to na samym początku to wybór odpowiedniego krzesełka do karmienia. Dobre i bezpieczne krzesełko powinno być proste i łatwe w czyszczeniu. Nie może mieć skomplikowanego kształtu, mnóstwa zakamarków, nie powinno mieć grubych cerat, ogromnych profilowanych tac. Wystarczy prosta, zdejmowana, plastikowa tacka i siedzisko, w którym dziecko będzie siedziało stabilnie. Maluch nie może przebywać w pozycji półleżącej, nie może bujać się na boki, dobrze by był przypięty pasami bezpieczeństwa.
Uwaga! Nawet jeśli dziecko jest przypięte pasami do krzesełka NIGDY nie zostawiamy malucha samego przy jedzeniu! Nawet na chwilę! Dziecko dziś siedzi w miarę spokojnie, a już jutro, np. zechce się wyswobodzić z krzesełka i upadnie z nim do tyłu. Trzeba bardzo uważać.

Zadławienie niemowlęcia przebiega w ciszy

Jak się dziecko krztusi to to słychać, bo maluch kaszle, płacze, ten dźwięk się z niego wydobywa, natomiast, gdy dochodzi do zadławienia jest cicho. Jeżeli nie ma przy maluchu rodzica, nie widzi go, nie będzie w stanie tego w ogóle zauważyć! Poza tym nie ma powodu, by odchodzić od malucha podczas posiłku, wszystkie posiłki powinniście jeść razem, przy stole, mając te same produkty na talerzach. To połowa sukcesu przy BLW!

Dziecko nie może być przed karmieniem... głodne!

Kolejna ważna rzecz to taka, że nie należy również sadzać do krzesełka dziecka głodnego! Przegłodzi się to zje? Zwłaszcza na początku rozszerzania diety to kompletnie nie działa. Niemowlę powinno być nakarmione mlekiem i po odczekaniu pewnego czasu, ale tyle, by nie było bardzo głodne (każdy rodzic wie mniej więcej, kiedy dziecko nie jest już bardzo głodne, ale też nie jest bardzo najedzone) można posadzić maluszka przy stole i oferować mu nowe smaki, zapachy i kolory.

Zobacz też: BLW - zdrowe rozszerzanie diety czy moda?

Dziecko bardzo, bardzo głodne, które nie ma jeszcze skoordynowanych ruchów, nie do końca opanowało czynność jedzenia, będzie rozdrażnione, nie będzie mogło się najeść. Maluszka trzeba też bacznie obserwować, nie będzie jadł kiedy jest chory, wychodzą mu ząbki lub gdy jest zaaferowany ćwiczeniem nowych umiejętności czy zafascynowany nowym zjawiskiem, rzeczą, osobą, która się pojawiła. Godziny pokarmów należy dostosować do tego jak dziecko funkcjonuje.

Zobacz też: Katalog krzesełek do karmienia - wybierz najlepsze!

Po co rodzicom kurs pierwszej pomocy?

Ważne jest, by każde z rodziców przeszło profesjonalny kurs pierwszej pomocy, na którym przećwiczymy wszystkie sytuacje na fantomie. Wówczas ma się tę pewność, że w razie nagłej sytuacji, będziemy w stanie pomóc naszemu dziecku. Że rozróżnimy zakrztuszenie od zadławienia. I to nie chodzi wyłącznie o Anna Piszczyk, Joanna Anger, A'la Antkowe BLWkarmienie BLW, bo taka sytuacja jak zakrztuszenie, zadławienie może się zdarzyć wszędzie, np. kiedy dziecko bawi się klockami albo włoży do buzi znaleziony spinacz, kamyk, patyk itp. Może także do tego dojść w przypadku karmienia łyżeczką.

Zobacz też: Najczęstsze pytania rodziców o metodę BLW
Pamiętaj! Dziecko przy zakrztuszeniu może czasem zwymiotować. To nic strasznego. Ten punkt odpowiedzialny za odruch wymiotny jest u maluchów osadzony z przodu języka, u dorosłych – z tyłu. Tak więc łatwo do nich doprowadzić. Wymioty to taki odruch bezpieczeństwa.

Co podawać dziecku do jedzenia przy BLW?

Przepisy znajdziecie w książce "Nowe alaantkowe BLW" (Wydawnictwo Mamania) autorstwa Anny Piszczek i Joanny Anger, które prowadzą najpopularniejszego w Polsce bloga o tematyce BLW: alaantkoweblw.pl. Ponad 100 przepisów na dania - jest z czego wybierać!

Zobacz też: Wywiad z autorkami bloga Ala'Antkowe BLW: "Nie mamy czasu, by stać przy garach!"

Na zdjęciu: Anna Piszczek, Joanna Anger, alaantkoweblw.pl, fot. Małgorzata Rutkiewicz
Doładuj
Przeładuj