6 objawów dni płodnych
Kiedy najłatwiej zajść w ciążę i po czym poznać, że trwają najbardziej płodne dni? Poznaj tajniki kobiecego cyklu miesiączkowego i naucz się kontrolować swoją płodność.
1 z 7
Dni płodne to czas w trakcie cyklu miesiączkowego, w którym (jak mówi sama nazwa) jest największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Okres dni płodnych przypada na fazę okołoowulacyjną, w czasie której pęka pęcherzyk Graafa i uwalniana jest dojrzała komórka jajowa, gotowa do zapłodnienia.
Objawy dni płodnych
To, że u kobiety następuje faza cyklu miesiączkowego, jest łatwe do obserwacji przez samą kobietę. Dzieje się tak ze względu na to, że jest kilka objawów dni płodnych, które, jeśli starasz się o dziecko, jesteś w stanie wychwycić. To ona właśnie najlepiej zna swój organizm, wie jakie są jego reakcje w różnych fazach cyklu, więc jej najłatwiej jest zaobserwować objawy dni płodnych.
content:0_22169,0_18725,0_24646,0_24648:CMNews
To najważniejszych objawów dni płodnych należą:
- Śluz płodny z pochwy o specyficznym wyglądzie
- Wzrost podstawowej temperatury ciała
- Ból owulacyjny w podbrzuszu
- Plamienie okołoowulacyjne
- Lepsze samopoczucie i wygląd
- Ból piersi
Jak wyznaczyć dni płodne?
Oprócz objawów, są też inne sposoby na wyznaczenie dni płodnych. Same objawy są bardzo różne u każdej kobiety, co sprawia, że są bardzo indywidualnymi odczuciami i nie zawsze mając dni płodne możesz je odczuwać. Nie każdy z tych objawów pojedynczo jest też objawem dni płodnych i może oznaczać również np. fazę lutealną oraz PMS (np.ból w podbrzuszu czy w piersiach).
By wyznaczyć dni płodne, policz długość swojego cyklu – faza owulacyjna zwykle następuje około 10-14 dnia, jeśli twój cykl miesiączkowy trwa ok. 28 dni. Jest to jednak bardzo różne, bo niektóre kobiety mają np. cykle 32-dniowe, co nadal mieści się w granicach normy.
Dodatkowe sposoby wyznaczania dni płodnych
Ułatwieniem w wyznaczaniu dni płodnych są dwie rzeczy:
- kalendarz dni płodnych, który posiada mechanizm, w którym możemy dostosować długość cyklu i orientacyjnie obliczyć, kiedy warto starać się o dziecko
- test owulacyjny, który wyznacza dzień owulacji, czyli największego prawdopodobieństwa zajścia w ciążę. Test owulacyjny sprawdza stężenie w organizmie poziomu hormonu LH, który jest odpowiedzialny za fazę lutealną. Oznacza to, że największe stężenie LH następuje wtedy, gdy kończą się dni płodne i zaczyna okres niepłodności.
Zobacz też:
2 z 7
Śluz płodny
Po skończonej miesiączce szyjka macicy jest zaczopowana korkiem z gęstego śluzu. W kolejnych dniach, gdy komórka jajowa dojrzewa, pojawia się śluz lepki i biały, który stopniowo zmienia się w śluz przejrzysty i śliski co oznacza dni płodne. Zwiększa się też jego ilość. Kobieta czuje wilgoć i jakby naoliwienie w przedsionku pochwy. Wreszcie śluz wygląda jak białko surowego jaja kurzego. To właśnie jest śluz płodny – rozciągliwy i przezroczysty. Czas, jaki upływa od momentu pojawienia się śluzu do momentu, w którym staje się on śluzem płodnym, trwa ok. 6 dni.
Pod koniec obecności śluzu płodnego następuje owulacja.
Zobacz także: Oblicz swoje dni płodne
3 z 7
Wzrost podstawowej temperatury ciała
Jeśli codziennie rano, przed wstaniem z łóżka, mierzysz temperaturę ciała (w pochwie, odbycie lub w ustach), możesz obserwować jej wahania w ciągu całego cyklu i na tej podstawie wyznaczać jego fazy. Tuż po owulacji wyraźnie rośnie poziom progesteronu, co z kolei powoduje wzrost podstawowej temperatury ciała.
Raptowny skok temperatury o minimum 0,2 stopnia Celsjusza (dwie kreski na termometrze) oznacza, że rozpoczęła się produkcja progesteronu, a więc wcześniej nastąpiło jajeczkowanie.
Zobacz także: 8 zaskakujących (i zabawnych!) faktów o dniach płodnych WIDEO
4 z 7
Ból owulacyjny
Występuje u niektórych kobiet, chociaż też nie w każdym cyklu. Zazwyczaj jest zlokalizowany po prawej lub lewej stronie podbrzusza (najczęściej bolą okolice jajnika, z którego następuje owulacja). Może mu towarzyszyć ból lędźwi. Co ważne, czas, w jakim kobieta odczuwa ból owulacyjny, nie musi ściśle pokrywać się z momentem owulacji – jajeczkowanie najczęściej występuje 1-2 dni po dolegliwościach bólowych.
Dowiedz się: Kiedy wypada owulacja, czyli skąd wiemy, że mamy dni płodne?
5 z 7
Plamienie okołoowulacyjne
Bólowi owulacyjnemu czasem może towarzyszyć delikatne plamienie z dróg rodnych. Nie jest ono groźne, a wiąże się ze zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w tym czasie w organizmie kobiety.
Zobacz także: Co oznacza kolor upławów?
6 z 7
Poprawa samopoczucia
Większość kobiet zauważa, że w czasie dni płodnych poprawia się ich samopoczucie i zdolność koncentracji, cera promienieje, włosy lśnią, zwiększa się też ochota na seks.
Co ciekawe, badania wykazały, że twarz kobiety w okresie płodnym staje się bardziej symetryczna, a różnica pomiędzy obwodem bioder a talią – jest największa (efekt klepsydry).
Zobacz także: 5 zalet czułości w łóżku
7 z 7
Ból piersi
Zwykle powiększenie i ból piersi kojarzy się z drugą fazą cyklu, ale są kobiety, które właśnie w okresie okołoowulacyjnym odczuwają pieczenie i nadmierną wrażliwość brodawek sutkowych oraz napięcie w piersiach.
Zobacz także: 7 mitów o samobadaniu piersi