fazy cyklu miesiączkowgo - kiedy są dni płodne
Fotolia
Starania o dziecko

Fazy cyklu miesiączkowego - sprawdź, które dni są płodne

Sprawdź swoją płodność w każdej fazie cyklu miesiączkowego. W ten sposób zwiększysz szanse na szybkie zajście w ciążę!

Starasz się o dziecko? Poznaj najpierw swój cykl miesiączkowy! Składa się on z czterech faz, w czasie których dochodzi do dojrzewania pęcherzyka jajnikowego oraz zmian hormonalnych w organizmie kobiety. Odgrywają one kluczową rolę w wyznaczaniu jej płodności. Zobacz, w której fazie cyklu miesiączkowego masz największe szanse na zapłodnienie.

Fazy cyklu miesiączkowego

Dni płodne to kilka dni w trakcie cyklu miesiączkowego kobiety, kiedy ma ona największe szanse zajścia w ciążę. Oznacza to, że współżycie w tym czasie wiąże się z dużym prawdopodobieństwem zapłodnienia. Dni płodne występują w okresie okołoowulacyjnym – wtedy, gdy komórka jajowa zostaje uwolniona i czeka na plemnik. W czasie innych faz cyklu płodność jest niewielka, a w końcówce cyklu wręcz niemożliwe jest zapłodnienie.

Cykl miesiączkowy zaczyna się liczyć od pierwszego dnia wystąpienia miesiączki do ostatniego dnia przed ponownym krwawieniem. U każdej kobiety dzieli się na:

  • fazę krwawienia miesiączkowego (menstruacja);
  • fazę pęcherzykową zwaną też fazą folikularną;
  • fazę owulacyjną;
  • fazę lutealną.

Miesiączka, czyli faza menstruacyjna

Zaczyna się od pierwszego dnia krwawienia menstruacyjnego (jest też pierwszym dniem nowego cyklu miesiączkowego) i trwa zwykle 3-6 dni. W tym czasie w organizmie kobiety złuszcza się błona śluzowa macicy i w postaci krwi wydostaje się na zewnątrz. To wtedy odczuwasz bóle brzucha, bywasz rozdrażniona i poddenerwowana.

Faza krwawienia miesiączkowego a dni płodne

Szanse na zajście w ciążę w fazie krwawienia miesiączkowego są prawie równe zeru. Dla większości kobiet jest to okres niepłodności. Dla wielu par jest to czas odpoczynku od starań o dziecko, również ze względów higienicznych.

Faza pęcherzykowa, czyli faza folikularna

Nazywana jest fazą pęcherzykową, folikularną lub proliferacyjną (fazą wzrastania) i trwa około 9-11 dni, licząc od pierwszego dnia krwawienia. To taki moment cyklu miesiączkowego kobiety, w którym następuje odnowa i dość intensywny wzrost błony śluzowej macicy. W ten sposób organizm przygotowuje się do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej.

Faza folikularna charakteryzuje się różną długością, nawet u tej samej kobiety. Jeżeli twój cykl miesiączkowy ma 28 dni, faza ta trwa 9 dni. W fazie folikularnej :

  • dojrzewa pęcherzyk Graffa, który wydziela hormony (estrogeny) pobudzające do produkcji śluz szyjki macicy;
  • kobieta ma śluz płodny - przejrzysty, śliski, odczuwa uczucie wilgoci i naoliwienia w przedsionku pochwy; dzięki niemu plemniki mogą przetrwać w drogach rodnych kobiety i z łatwością dotrzeć do komórki jajowej;
  • szyjka macicy staje się miękka i unosi ku górze.

Faza pęcherzykowa a dni płodne

W tej fazie cyklu masz szanse na zajście w ciążę. Wzrastający poziomu estrogenów oznacza początek dni płodnych. Jeżeli współżyłaś w fazie folikularnej, plemniki - w sprzyjających warunkach śluzu płodnego mogą przeżyć w drogach rodnych 3-5 dni i poczekać na dojrzałą komórkę jajową.

Faza owulacyjna - kulminacja dni płodnych

Kalendarz dni płodnych
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Najkrótsza z faz, bo trwa zaledwie jeden dzień. To wtedy, w trakcie owulacji (nazywanej też jajeczkowaniem) następuje pęknięcie dojrzałego pęcherzyka Graffa, uwolnienie się komórki jajowej (gotowej do zapłodnienia) do jajowodu. Dzieje się to zazwyczaj 10–16 dni przed końcem cyklu miesiączkowego (przy "książkowym" cyklu miesiączkowym trwającym 28 dni jest to 14 dzień). Komórka jajowa może być zapłodniona w ciągu 12 godzin od jajeczkowania i jest to moment największego prawdopodobieństwa zajścia w ciążę.


Faza owulacyjna a dni płodne

To najlepszy czas na poczęcie dziecka. Szanse na zajście w ciążę są wysokie, jeżeli współżyjesz w ciągu 36 godzin. Komórka jajowa jest uwalniana w ciągu 12 godzin i będzie gotowa do zapłodnienia tylko przez 24 godziny. Po tym czasie rozpocznie się okres niepłodny.

Faza lutealna, czyli jesteś całkowicie niepłodna

Faza lutealna nazywana także fazą progesteronową lub fazą ciałka żółtego i jest ostatnią fazą cyklu miesiączkowego kobiety. Trwa zazwyczaj 10–16 dni, licząc od momentu owulacji. W przeciwieństwie do innych faz ma względnie stałą długość u każdej kobiety.

W fazie lutealnej głównym hormonem działającym na twój organizm jest progesteron. To dzięki niemu następuje dalsze wzrastanie i rozpulchnianie błony śluzowej macicy i przygotowywanie jej do zagnieżdżenia się wcześniej zapłodnionej komórki jajowej. Jeżeli jednak nie doszło do niego, około 10.–11. dnia po owulacji ciałko żółte zaczyna zanikać. Cały cykl miesiączkowy rozpoczyna się od nowa, a twój organizm wchodzi w fazę krwawienia miesiączkowego.

To najmniej lubiana faza przez kobiety, gdyż w czasie jej trwania często pojawiają się objawy tzw. zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS) w postaci:

  • rozdrażnienia;
  • bolesnych piersi;
  • pobolewania w podbrzuszu;
  • poddenerwowania.

Faza lutealna a dni płodne

Szanse na zajście w ciążę są małe. Faza lutealna jest dla kobiet okresem niepłodnym. Niepłodność po owulacyjna bezwzględna rozpoczyna się około 3 dnia tej fazy. Istnieje kilka czynników wydłużających fazę lutealną, np. stres, zmiana klimatu czy diety.

Fazy cyklu miesiączkowego na przykładzie 28–dniowego cyklu:
 

Faza cyklu Czas trwania Działające hormony Cechy charakterystyczne
Menstruacja
4 dni

Spadek działania hormonów
 

Krwawienie miesiączkowe
 
Faza folikularna
9 dni

Wzrost stężenia estrogenu

Pod wpływem hormonów rozwija się pęcherzyk Graffa
 
Owulacja
1 dzień
Poziom estrogenu osiąga najwyższe stężenie
Pęknięcie pęcherzyka i uwolnienie komórki jajowej
Faza lutealna
14 dni

Wzrasta poziom progesteronu

Rozrost błony śluzowej macicy
 

Jak wyznaczyć dni płodne?

Dni płodne u każdej kobiety są sprawą indywidualną, ponieważ są uzależnione od długości trwania jej cyklu miesiączkowego. Na moment ich wystąpienia wpływ mają także inne sytuacje życiowe, takie jak np. stres, podróż, choroba itp.

Dlatego każda kobieta powinna wyznaczać swoje dni płodne samodzielnie lub z pomocą lekarza. W tym celu możesz skorzystać z:

  • kalkulatora dni płodnych;
  • obserwowania swojego ciała i śluzu z pochwy, który w czasie dni płodnych jest przezroczysty, ciągnący i przypomina kurze białko.
  • mierzenia temperatury ciała zaraz po przebudzeniu, jeszcze przed wstaniem z łóżka; jajeczkowanie podwyższa temperaturę ciała kobiety nawet o 0,5 stopnia;
  • testu owulacyjnego - wyznacza datę owulacji na podstawie poziomu hormonu LH znajdującego się w moczu; jego stężenie jest największe tuż po zakończeniu owulacji.


Pod względem "płodności" cykl miesiączkowy można podzielić na trzy fazy:

 

Nazwa fazy Czas trwania Charakterystyka
Niepłodność względna – przed owulacyjna
Cały okres krwawienia oraz 3 dni fazy folikularnej
 

Faza jest uzależniona od długości cyklu, w bardzo krótkich cyklach może w ogóle nie występować
Płodność
Trwa od 6 do 9 dni, czyli zaczyna się kilka dni przed, a kończy kilka dni po owulacji
Sama owulacja trwa zaledwie 1 dzień, ale na długość okresu płodnego składa się długość życia komórki jajowej oraz plemników w drogach rodnych kobiety
Niepłodność bezwzględna – po owulacyjna Trwa do ostatniego dnia cyklu, czyli dnia poprzedzającego następną miesiączkę
Jest to względnie stały okres, o długości od 10 do 16 dni.

 

Podczas całego cyklu miesiączkowego jest tylko kilka dni kiedy może dojść do zapłodnienia. Zazwyczaj są to 3 dni przed jajeczkowaniem oraz maksymalnie 2 dni tuż po nim. Uwolnione plemniki mają zdolność zapładniania do 72 godzin, natomiast komórka jajowa jedynie przez 24 godziny.

Kiedy można zajść w ciążę?

Największe prawdopodobieństwo poczęcia jest oczywiście w fazie owulacyjnej cyklu miesiączkowego, istnieje jednak możliwość zapłodnienia również w czasie innych faz. Po zakończeniu krwawienia następuje kilka dni, w czasie których jest niska szansa na zajście w ciążę, jeżeli w tym czasie plemniki dostaną się do pochwy. Są one w stanie w przyjaznym środowisku przeczekać kilka dni na pojawienie się dojrzałej komórki jajowej.

Po fazie owulacyjnej, szanse na zajście w ciążę maleją - wzrasta poziom hormonu LH i progesteronu, które są odpowiedzialne za dni niepłodne, charakterystyczne dla fazy lutealnej. Wtedy szanse na poczęcie są naprawdę niewielkie.

W różnych fazach cyklu menstruacyjnego hormony decydują nie tylko o psychice i samopoczuciu, ale także o wyglądzie kobiety.

Cykl bezowulacyjny – czy można zajść wtedy w ciążę?

Jeżeli nie nastąpi owulacja, nie ma możliwości zajścia w ciążę. Oznacza to, że nie pękł pęcherzyk Graafa i nie doszło do wydostania się komórki jajowej do jajowodu, gdzie mogłaby być zapłodniona.

Brak owulacji nie musi jednak zatrzymać cyklu i zablokować menstruacji – krwawienie może wystąpić w normalnym spodziewanym terminie lub z lekkim opóźnieniem. Do takich cykli często dochodzi u kobiet po 35. roku życia i jest to spowodowane zbyt wysokim poziomem prolaktyny w organizmie.

Cykle bezowulacyjne mogą być też objawem zespołu policystycznych jajników, dlatego jeżeli zmagasz się z takim problemem, musisz być pod stałą opieką ginekologa.

 

Zobacz także

Porady na temat płodności. Chcą być hitem a są zwykłym mitem!

jak obliczyć dni plodne, kalendarz dni płodnych, owulacja, jajeczkowanie, metody obliczania dni płodnych

10 metod, by obliczyć dni płodne i niepłodne


 

 

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA