GRY
 
 

6 ważnych pytań o dobre pieluchy dla dziecka

Pieluchy nie tylko chronią pupę dziecka - gwarantują spokojny sen, brak odparzeń i czyste ubranko. Zapytaliśmy dermatologa, na co zwrócić uwagę, szukając tych najlepszych dla noworodka, niemowlaka czy starszego dziecka.

pielęgnacja skóry noworodka, odparzenia, przewijanie, alergia
fot. Fotolia
Pieluchy są potrzebne na okrągło. Nie mogą się bez nich obejść noworodki, niemowlęta, a nawet dwu-, trzy-, czasem nawet czterolatki. Zanim upewnisz się, że te, które wybrałaś dla dziecka, są rzeczywiście najlepsze, może pojawić się mnóstwo pytań. Próbujemy na nie odpowiedzieć razem z dermatologiem dziecięcym dr hab. n. med. Dorotą Jenerowicz z Katedry i Kliniki Dermatologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
 

Skąd mam wiedzieć, że wybrałam dobre pieluchy?

Prawdziwym testem dla pieluch jest kontakt ze skórą dziecka. Choć wszystkie, które zobaczysz w sklepie, są bezpieczne, maluszek może nie tolerować materiału, z którego je zrobiono, lub substancji, jaką dodano np. po to, by nawilżała pośladki. Zdarza się, że dziecko może nosić tylko jeden rodzaj pieluch i mieć smarowaną pupę tylko jednym kremem, bo inne powodują podrażnienia i przyczyniają się do powstania odparzeń. 
 
Redakcja poleca: Jak zmienić pieluchę? Instrukcja krok po kroku - film
Pierwsze zmiany pieluszki mogą być dla was nieco stresujące. Z czasem jednak nie będzie to stanowiło dla was żadnego problemu. Oto 5 kroków, dzięki którym szybko nauczysz się, jak przewijać dziecko.

Czy pieluchy wielorazowe dorównują pampersom?

Nowoczesnym pieluchom wielorazowym daleko do używanych dawniej pieluszek tetrowych. Szyje się je z wielowarstwowej bawełny, flaneli lub bambusa z dodatkową wkładką chłonną. Na wierzch zakłada się specjalny otulacz, który zapobiega przemoczeniu ubranka. Wybierając ekopieluszki dla noworodka, zwróć uwagę, czy nie są zbyt grube. Leżąc, dziecko nie powinno mieć nienaturalnie wygiętych plecków. 
 

Czy pieluszki dla noworodka muszą mieć wycięcie na pępek?

Dopóki nie odpadnie pępowina, do brzuszka dziecka musi swobodnie docierać powietrze. Pielucha, której brzeg zwykle kończy się w okolicy pępka, może to utrudniać. Poradzisz sobie, wywijając jej skraj na zewnątrz lub wycinając w nim niewielkie półkole. Albo kupując na okres dwóch, trzech tygodni (tyle zwykle goi się pępek) gotowe pieluszki z wycięciem.
 

Czy wszystkie pieluszki trzeba zmieniać równie często? 

Choć pieluszka jednorazowa jest bardzo chłonna, nie powinnaś czekać, aż zacznie zdradzać oznaki przepełnienia. Aby skóra na pośladkach nie odparzała się, przewijaj noworodka co dwie, trzy godziny i zawsze od razu, gdy zrobi kupkę by nie dopuścić do odpieluszkowego zapalenia skóry. Kiedy dziecko podrośnie, przewijanie przestanie już być tak absorbujące.  
 

Dlaczego warto pozwolić dziecku leżeć bez pieluszki?

Nawet najdoskonalsza, przewiewna pieluszka w pewnym stopniu utrudnia skórze oddychanie. Jeśli w miejscu, w którym przewijasz dziecko, jest ciepło i czas cię nie goni, pozwól maluchowi poleżeć chwilę z gołą pupą. Latem – także na świeżym powietrzu. To dobrze działa na skórę. Jeśli maluszek czuje się nieswojo, płacze lub grymasi, poczekaj z wietrzeniem pośladków, aż będzie miał lepszy nastrój. 
 

Co jeszcze ma znaczenie w ochronie przed odparzeniami?

Ważne jest to, czy pieluchy są wykonane z przepuszczających powietrze materiałów. Duże znaczenie ma także rozmiar pieluchy – za małe mogą uciskać, powodując podrażnienia, a za duże – przeciekać. Dopełnieniem każdej pieluchy jest krem ochronny – smaruj nim cienko dziecięce pośladki bez względu na pogodę przy każdym przewijaniu (od pewnego czasu nie zaleca się używania przy przewijaniu dziecka żadnych zasypek ani pudrów.
 
Pieluchy i chusteczki nawilżane dla dziecka - TOP 5 według użytkowników serwisu Bangla.babyonline.pl
Pants, pieluchomajtki, różne rozmiary (średnia ocena: 4.95, liczba opinii: 10)
Pieluszka wielorazowa (średnia ocena: 4,8, liczba opinii: 15)
Pieluszki tetrowe (średnia ocena: 4,72, liczba opinii: 50)
Babydream Lilliputz. Nawilżane chusteczki dla dzieci o zapachu melona (średnia ocena: 4,7, liczba opinii: 10)
Bebe, Wielowarstwowe chusteczki oczyszczające i łagodzące podrażnienia do przewijania (średnia ocena: 4,64, liczba opinii: 11)
Zobacz inne pieluszki dla dziecka>>
Doładuj
Przeładuj