dziecko na kwarantannie
fot. Adobe Stock

Dziecko na kwarantannie – co z rodzicami i innymi domownikami?

Dziecko, które miało kontakt z osobą zakażoną, trafia na kwarantannę. Jak długo musi pozostać w odosobnieniu, jak wyglądają procedury dotyczące kwarantanny i izolacji? Co czeka rodziców, rodzeństwo i pozostałych domowników?
Małgorzata Wódz
dziecko na kwarantannie
fot. Adobe Stock
Kwarantanna dziecka polega na jego odosobnieniu, co dokładnie sprowadza się do tego, że przez określony przepisami czas powinno pozostawać w domu. Sprawdzamy, jakie przepisy dotyczą rodziców i innych osób, które mieszają razem ze skierowanym na kwarantannę dzieckiem.

Kiedy dziecko trafia na kwarantannę?

Dziecko przebywa na kwarantannie, gdy miało kontakt z osobą zakażoną koronawirusem poza domem, np. w przedszkolu,  albo gdy na COVID-19 zachorował ktoś z domowników. Kwarantanna jest konieczna również wtedy, gdy dziecko ma niepokojące objawy i zostanie skierowane na wykonanie testu wykrywającego SARS-CoV-2. Dziecko powinno przebywać na kwarantannie od kolejnego dnia po wystawienia skierowania na test przez lekarza.
Redakcja poleca: Jak dziecko uczy się i rozwija przez zmysły? [WEBINAR 1.]
Za nami pierwszy z 6 bezpłatnych webinarów dla rodziców, organizowanych w ramach akcji „Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem” i prowadzonych przez Dorotę Zawadzką. Ekspertka opowiadała o tym, jak działają zmysły malucha, a ich prawidłowy rozwój wpływa na życie również w przyszłości.

Jak długo trwa odosobnienie?

Zgodnie z przepisami dziecko na kwarantannie powinno przebywać 10 dni. W niektórych przypadkach czas odosobnienia może ulec wydłużeniu. Dzieje się tak, np. gdy domownik zachoruje na COVID-19. Kwarantanna może trwać wówczas przez cały okres, w którym chory podlega izolacji, plus dodatkowe 7 dni po jej zakończeniu.  

Kwarantanna a izolacja – różnice?

Izolacja dotyczy osób z pozytywnym testem na COVID-19. Rozpoczyna się w momencie otrzymania pozytywnego wyniku. Przy zakażeniu, któremu nie towarzyszą objawy, trwa 10 dni. Jeśli wystąpią objawy COVID-19, izolacja trwa nie krócej niż 13 dni od momentu, w którym się pojawiły. Aby została zakończona, ostatnie trzy dni muszą być objawów.

Dziecko na kwarantannie, co z rodzicami?

Dziecko może zostać skierowane na kwarantannę przez sanepid lub opiekującego się nim pediatrę. Informacja o objęciu kwarantanną dziecka jest widoczna w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Trafia również do policji. Ma do niej dostęp rodzic, który zgłosił dziecko do ubezpieczenia. Jak wygląda sytuacja rodziców i innych osób, które mieszkają z dzieckiem poddanym kwarantannie?
  • Jeśli dziecko miało kontakt z osobą chorą poza domem i jest zdrowe, domownicy nie muszą odbywać kwarantanny (jeśli ich ten kontakt nie dotyczył). 
  • Jeśli dziecko zostało skierowane na test w kierunku zakażenia SARS-CoV-2, kwarantanna dotyczy również pozostałych domowników. Czas jej trwania zależy od wyniku testu dziecka i tego, czy pojawią się objawy choroby.
  • Jeśli dziecko ma pozytywny wynik testu, a nie ma objawów COVID-19, zakończy izolację po 10 dniach, a rodzice (dokładnie osoby, które były z nim w bliskim kontakcie, opiekowały się nim) będą poddane kwarantannie jeszcze przez kolejne 7 dni (na wypadek, gdyby miało się u nich ujawnić zakażenie). 
  • Jeśli wynik testu jest pozytywny, a dodatkowo u dziecka wystąpiły objawy choroby, od dnia ich pojawienia się dziecko i domownicy są objęci odosobnieniem (zgodnie z przepisami dziecko jest poddane izolacji, a rodzice – kwarantannie). Izolacja dziecka kończy się po 13 dniach (jeśli przez 3 ostatnie dni nie było objawów), a kwarantanna osób, które nim się opiekowały trwa jeszcze przez kolejne 7 dni. Ten wydłużony czas jest konieczny, ze względu na możliwość wystąpienia objawów choroby.

Co przysługuje rodzicowi?

Jeśli dziecko zostanie skierowane na kwarantannę, rodzic ma prawo do korzystania z zasiłku opiekuńczego, Przysługuje on na dziecko do 14 roku życia, a w przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności – do 18 rok życia. Aby uzyskać zasiłek opiekuńczy należy wypełnić oświadczenie o konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem przebywającym na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy