dziecko na kwarantannie
fot. Adobe Stock

Dziecko na kwarantannie – co z rodzicami i innymi domownikami? Co się zmieniło w roku szkolnym 2021/2022?

Dziecko na kwarantannę trafia wtedy, gdy miało kontakt z osobą zakażoną lub samo wykazuje objawy mogące wskazywać na COVID-19. Jednak to nie wszystkie okoliczności, które wymagają odizolowania dziecka od otoczenia. A co z rodzicami dziecka, które trafiło na kwarantannę? I czy zaszczepione osoby muszą poddawać się kwarantannie?
Małgorzata Wódz
dziecko na kwarantannie
fot. Adobe Stock
Kwarantanna dziecka polega na jego odosobnieniu, co sprowadza się do tego, że przez określony przepisami czas powinno pozostawać w domu. Nie może z niego wychodzić, ani być odwiedzane przez osoby spoza gospodarstwa domowego, w którym mieszka.

Zgodnie z przepisami dziecko na kwarantannie powinno przebywać 10 dni. W niektórych przypadkach czas odosobnienia może ulec wydłużeniu. Dzieje się tak, np. gdy domownik zachoruje na COVID-19. Kwarantanna może trwać wówczas przez cały okres, w którym chory podlega izolacji, plus dodatkowe 7 dni po jej zakończeniu.  

Co ważne, z obowiązku kwarantanny zwolnione są osoby zaszczepione przeciw COVID-19. Dotyczy to zarówno dorosłych jak i dzieci, które przyjęły już szczepionkę. Aktualnie decyzję o zaszczepieniu mogą rozważyć rodzice dzieci, które ukończyły 12 lat. Każde dziecko w wieku 12-17 lat ma już wystawione e-skierowanie na szczepionkę – znajdziesz je w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) dziecka.

Spis treści:

Dziecko na kwarantannie – wskazania

Dziecko przebywa na kwarantannie, gdy:
  • miało kontakt z osobą zakażoną koronawirusem poza domem, np. w przedszkolu,
  • na COVID-19 zachorował ktoś z domowników,
  • dziecko ma niepokojące objawy i zostanie skierowane na wykonanie testu na koronawirusa,
  • wróciło do kraju spoza Unii Europejskiej.
     
Dziecko powinno przebywać na kwarantannie od kolejnego dnia po wystawieniu skierowania na test przez lekarza. Jeśli pozytywny wynik testu otrzyma ktoś z rodziny dziecka, ono samo od tego momentu trafia automatycznie na kwarantannę. Oznacza to, że jeśli na COVID-19 zachoruje np. ojciec dziecka, który trafia do izolacji, opiekę nad dzieckiem może rozpocząć matka – szczegóły niżej.

Uwaga! Szkoła nie może wysłać dziecka na kwarantannę.

Dziecko na kwarantannie, co z rodzicami?

Dziecko może zostać skierowane na kwarantannę wyłącznie przez sanepid lub pediatrę albo lekarza rodzinnego. Informacja o objęciu kwarantanną dziecka jest widoczna w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Trafia również do policji. Do IKP ma dostęp rodzic, który zgłosił dziecko do ubezpieczenia. Jak wygląda sytuacja rodziców i innych osób, które mieszkają z dzieckiem poddanym kwarantannie:
  • Jeśli dziecko miało kontakt z osobą chorą poza domem i jest zdrowe, domownicy nie muszą odbywać kwarantanny (jeśli ich ten kontakt nie dotyczył). 
  • Jeśli dziecko zostało skierowane na test w kierunku zakażenia SARS-CoV-2, kwarantanna dotyczy również pozostałych domowników. Czas jej trwania zależy od wyniku testu dziecka i tego, czy pojawią się objawy choroby.
  • Jeśli dziecko ma pozytywny wynik testu, a nie ma objawów COVID-19, zakończy izolację po 10 dniach, a rodzice (dokładnie osoby, które były z nim w bliskim kontakcie, opiekowały się nim) będą poddane kwarantannie jeszcze przez kolejne 7 dni (na wypadek, gdyby miało się u nich ujawnić zakażenie). 
  • Jeśli wynik testu jest pozytywny, a dodatkowo u dziecka wystąpiły objawy choroby, od dnia ich pojawienia się dziecko i domownicy są objęci odosobnieniem (zgodnie z przepisami dziecko jest poddane izolacji, a rodzice – kwarantannie). Izolacja dziecka kończy się po 13 dniach (jeśli przez 3 ostatnie dni nie było objawów), a kwarantanna osób, które nim się opiekowały trwa jeszcze przez kolejne 7 dni. Ten wydłużony czas jest konieczny, ze względu na możliwość wystąpienia objawów choroby.

Opieka nad dzieckiem na kwarantannie

Jeśli dziecko zostanie skierowane na kwarantannę, rodzic ma prawo do korzystania z zasiłku opiekuńczego, Przysługuje on na dziecko do 14 roku życia, a w przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności – do 18 rok życia. Aby uzyskać zasiłek opiekuńczy, należy wypełnić oświadczenie o konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem przebywającym na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.

Kwarantanna a działalność gospodarcza

Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje każdemu rodzicowi, który ma opłacone ubezpieczenie chorobowe obowiązkowe lub dobrowolne. Jeśli zatem rodzic dziecka na kwarantannie prowadzi działalność gospodarczą i ma opłacone ubezpieczenie chorobowe, ma prawo do tego świadczenia. Co ważne, zasiłek opiekuńczy przysługuje każdemu opłacającemu ubezpieczenie chorobowe niezależnie od okresu ubezpieczenia. Warunkiem otrzymania świadczenia jest wypełnienie oświadczenia o konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem przebywającym na kwarantannie albo w izolacji w domu oraz powstrzymanie się od wykonywania pracy (nie można wystawiać faktur z datą pokrywająca się z kwarantanną czy izolacją dziecka).

Kwarantanna a izolacja – różnice

Izolacja dotyczy osób z pozytywnym testem na COVID-19 i rozpoczyna się od razu w momencie otrzymania pozytywnego wyniku. Przy zakażeniu, któremu nie towarzyszą objawy, trwa 10 dni. Jeśli wystąpią objawy COVID-19, izolacja trwa nie krócej niż 13 dni od momentu, w którym się pojawiły. Aby została zakończona, ostatnie trzy dni muszą być bez objawów. Dlatego dokładnej długości izolacji nie można przewidzieć w momencie wystąpienia pierwszych objawów.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Lampion z dyni: jak go zrobić krok po kroku? [WIDEO]
Lampion z dyni to jedna z tradycji na Halloween. Gotowy lampion może zdobić dom przez całą jesień, a nie tylko w święto duchów. Podpowiadamy, jak go zrobić w kilku prostych krokach (i co zrobić, żeby przetrwał dłużej!). Jego wykonanie naprawdę nie jest trudne!
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy