dziecko płacze przez sen
fot. Adobe Stock

Dziecko płacze przez sen: przyczyny i sposób postępowania

Jeśli dziecko płacze przez sen, nie musi to wcale oznaczać, że dzieje mu się niewyobrażalna krzywda. Czasami powodem może być mokra pieluszka lub głód. Niekiedy jednak taki płacz podczas snu może oznaczać chorobę, np. refluks żołądkowo – przełykowy.
Joanna  Biegaj
dziecko płacze przez sen
fot. Adobe Stock
Gdy dziecko płacze przez sen, może być to oznaką odczuwania bólu przez malucha, zwłaszcza jeśli towarzyszą temu inne objawy, np. gorączka. Przyczynami takiego płaczu może być też np. ząbkowanie, zbyt wysoka temperatura w pokoju  lub lęk separacyjny. Obserwuj dziecko, jeśli płacz nie ustanie i będzie się powtarzał – koniecznie skonsultuj to z lekarzem.

Spis treści
  1. Dziecko płacze przez sen – przyczyny
  2. Przeraźliwy płacz niemowlaka przez sen
  3. Jak reagować na płacz dziecka w nocy?

Dziecko płacze przez sen – przyczyny

Jeśli niemowlę płacze przez sen, to znaczy, że coś mu się dzieje, choć wcale nie musi to oznaczać krzywdy. Przyczyn może być wiele, między innymi:
Jeśli dziecko płacze przez sen, może to być również objaw choroby, takiej jak:
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.

Przeraźliwy płacz niemowlaka przez sen - lęki nocne

Gdy niemowlę krzyczy przez sen, a dodatkowo towarzyszy temu przeraźliwy płacz – budzi to ogromne obawy rodziców, często również strach o maluszka. Przyczyną takiego zachowania dziecka mogą być lęki nocne. Jest to zaburzenie snu, które może pojawić się już u półrocznego dziecka. Charakterystyczne dla lęków nocnych jest również to, że dziecko krzyczy, trzęsie się, jest skrajnie przerażone. Pamiętaj, żeby wtedy nie panikować. Zapewnij dziecku bezpieczeństwo (by nie uderzyło się o nic, nie spadło z łóżka). Możesz delikatnie pogłaskać malucha, ale nie zapalaj światła i nie budź go.  

Jak reagować na płacz dziecka w nocy?

Przede wszystkim powinnaś obserwować swoje dziecko – dzięki temu będziesz wiedziała, co jest przyczyną płaczu malucha w nocy. Zwróć również uwagę na warunki, w których śpi dziecko – może wystarczy zmienić temperaturę w pokoju lub wyeliminować inne czynniki, które mogą pogarszać jakość snu niemowlaka. Zachowaj spokój, być może jest to chwilowe zdarzenie i niebawem dziecko się uspokoi, a jego sen powróci do normy. Jeśli jednak niepokojące objawy nie ustają, a płacz wydaje ci się wręcz przeraźliwy – koniecznie skonsultuj to z lekarzem.


Zobacz także
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy