Dzień Kobiet historia
fot. Adobe Stock

Dzień Kobiet – historia i pochodzenie święta

Historia Dnia Kobiet sięga już początków XX wieku - chociaż niektórzy historycy uważają, że może mieć swoje korzenie jeszcze wcześniej. Opowiedz dziecku, skąd się wziął Dzień Kobiet i że wbrew pozorom wcale nie jest to komunistyczne święto!
Aleksandra Zaborowska
Dzień Kobiet historia
fot. Adobe Stock
Dzień Kobiet obchodzony jest 8 marca. Historia tego święta jest nieco zapomniana, a wokół 8 marca narosło wiele mitów. Chociaż Dzień Kobiet był bardzo częstym elementem propagandy i kronik filmowych z PRLu – jego geneza sięga znacznie dalej. Tłumacząc dziecku, skąd się wzięło to święto, warto więc napomknąć, że jego pochodzenie związane jest z ruchami feministycznymi i emancypacją z początków XX wieku.

Dzień Kobiet – historia

Choć wielu osobom Święto Kobiet kojarzy się z propagandą PRL, przez co nazywane jest często „komunistycznym świętem”, tak naprawdę historia tego dnia ma związek z ruchami sufrażystek i walką o prawa kobiet. Chociaż niektórzy historycy uważają, że tradycja tego święta sięga aż czasów starożytnych, największy związek z obecnym Dniem Kobiet mają celebracje datowane na 28 lutego 1909.

To właśnie wtedy Socjalistyczna Partia Ameryki postanowiła upamiętnić protest zorganizowany rok wcześniej – 8 marca 1908. Domagano się wtedy równych praw zarobkowych i politycznych dla kobiet, a strajkowały pracownice branży włókienniczej. 

Oficjalnie Międzynarodowy Dzień Kobiet został ustanowiony już rok później, a na przestrzeni kolejnych lat manifestacje odpowiadające się za prawami kobiet były także łączone z protestami antywojennymi. Od tamtych czasów Dzień Kobiet uznawany jest przez wszystkie kraje należące do ONZ. Po raz pierwszy faktycznie świętowano i prowadzono obchody w 1911 roku w Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii. W 2021 roku obchodzimy więc 110. Międzynarodowy Dzień Kobiet.

Informacje o Dniu Kobiet - ciekawostki

Dzisiaj Dzień Kobiet świętowany jest w wielu krajach, m.in. na Ukrainie, w Chinach, na Kubie, we Włoszech, w Rosji czy w Brazylii. Jak wyglądają obchody Dnia Kobiet na świecie? We Włoszech panie otrzymują gałązki akacji srebrzystej, nazywanej potocznie mimozą. W większości krajów 8 marca wręcza się paniom różne podarunki, a także bukiety lub czekoladki.

W niektórych częściach świata jednak świętuje się w niezwykle ciekawy sposób. W prowincji Guangdong w Chinach, mężczyźni organizowali wycieczki górskie... w makijażu i butach na wysokim obcasie. Chińczycy oferują także kobietom aż pół dnia wolnego z okazji ich święta.

We Włoszech Dzień Kobiet zarezerwowany jest... dla kobiet! Spędzają one swoje święto z dala od mężczyzn i cieszą się fetami w damskim towarzystwie - wraz z pysznym jedzeniem, winem i zabawami. 

W wielu miejscach na świecie takich jak Pakistan, Arabia Saudyjska czy Chile Dzień Kobiet wykorzystywany jest jako okazja do organizacji manifestacji w interesie praw kobiet. Panie walczą o równe płace, zaostrzenie kar wobec sprawców przemocy domowej, a także o prawo do decydowania o sobie i swoim ciele.

W czasach PRL Polacy tradycyjnie ofiarowywali kobietom czerwone goździki, a później tulipany. Bardzo częstym i (eleganckim!) prezentem w tamtych czasach były także rajstopy i pończochy – ciężko dostępne w latach komunizmu.

W wielu polskich szkołach świętuje się 8 marca – chłopcy wręczają wtedy kwiaty swoim koleżankom, a także nauczycielkom. To miła, uprzejma tradycja, o której warto opowiedzieć maluchom – zwłaszcza chłopcom. Można także urozmaicić ten dzień o własnoręczne laurki lub zorganizować zabawy na Dzień Kobiet.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Ozdoby choinkowe – bombki metodą decoupage
Sprawdź, jak zrobić bombkę za pomocą metody decoupage.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy