Ile trwa ciąża i jak obliczyć termin porodu? [WIDEO]

Donoszona ciąża trwa 40 tygodni, czyli mniej więcej 280 dni. Liczymy zawsze skończone tygodnie. I nie: ciąży nigdy nie liczymy w miesiącach – mówi ginekolog, d Marian Malinowski.

Zobacz inne z serii: GINEKOLOG O CIĄŻY: CO WARTO WIEDZIEĆ? (3)

Chociaż pomysłów na to, ile trwa donoszona ciąża, jest kilka – lekarze trzymają się tylko jednej wersji: donoszona ciąża trwa 40 tygodni. Nieporozumienia dotyczące prawidłowej liczby ciążowych tygodni wynikają z tego, że niektóre mamy wolą liczyć ciążę od orientacyjnego dnia zapłodnienia (czyli mniej więcej połowy cyklu miesiączkowego), tymczasem ginekolodzy liczą inaczej:

Ciążę liczymy od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, pamiętając oczywiście przy tym, że to tylko data umowna – tłumaczy dr n. med. Marian Malinowski, ginekolog położnik. 

Zobacz także: Kalkulator terminu porodu 

Czemu lepiej liczyć ciążę od pierwszego dnia miesiączki, a nie od daty zapłodnienia? To proste: ponieważ pierwszy dzień miesiączki jest łatwiejszy do zaobserwowania. Nawet jeśli dokładnie wiemy, kiedy odbył się stosunek seksualny, to i tak nie jesteśmy w stanie dokładnie policzyć, kiedy doszło do zapłodnienia. 

Źródłem nieporozumień może być też to, że przyszłe mamy lubią wybiegać do przodu i – jak tłumaczy ginekolog – mają tendencję do liczenia zaczętych tygodni.
–  Tymczasem my, lekarze, liczymy wyłącznie tygodnie skończone – mówi dr Malinowski. 
 

Konsultacja:  dr n. med. Marian Malinowski ginekolog położnik, Szpital Kliniczny im. W. Orłowskiego w Warszawie, Centrum Medyczne Unicare. Umów się na wizytę przez Znanylekarz.pl
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy