Ciąża donoszona – który to tydzień? [WIDEO]

Ciąża donoszona trwa 40 tygodni, czyli mniej więcej 280 dni. Liczy się zawsze skończone tygodnie. Lekarze nigdy nie liczą ciąży w miesiącach, w dodatku wiek ciąży zaczynają obliczać od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, a nie od zapłodnienia.

Zobacz inne z serii: GINEKOLOG O CIĄŻY: CO WARTO WIEDZIEĆ? (3)

Chociaż pomysłów na to, ile trwa ciąża donoszona, jest kilka, lekarze trzymają się tylko jednej wersji: trwa ona 40 tygodni. Nieporozumienia dotyczące prawidłowej liczby ciążowych tygodni wynikają z tego, że niektóre mamy wolą liczyć ciążę od orientacyjnego dnia zapłodnienia (czyli mniej więcej połowy cyklu miesiączkowego), tymczasem ginekolodzy liczą inaczej: – Ciążę liczymy od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, pamiętając oczywiście przy tym, że to tylko data umowna – tłumaczy dr n. med. Marian Malinowski, ginekolog położnik. 

Kiedy ciąża jest donoszona?

Aby określić wiek ciąży, trzeba przyjąć, że jej początkiem jest pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Dlaczego nie liczyć tego od daty zapłodnienia? To proste: ponieważ pierwszy dzień miesiączki jest łatwiejszy do zaobserwowania. Nawet jeśli dokładnie wiemy, kiedy odbył się stosunek seksualny, to i tak nie jesteśmy w stanie dokładnie policzyć, kiedy doszło do zapłodnienia

Źródłem nieporozumień może być też to, że przyszłe mamy lubią wybiegać do przodu i – jak tłumaczy ginekolog – mają tendencję do liczenia zaczętych tygodni. –  Tymczasem my, lekarze, liczymy wyłącznie tygodnie skończone – mówi dr Malinowski. Zatem na pytanie: kiedy ciąża jest donoszona, jest tylko jedna odpowiedź: gdy liczona od pierwszego dnia ostatniej miesiączki trwa ukończone 40 tygodni.

Dziecko donoszone – co to znaczy

Nieco inaczej lekarze podchodzą do wieku rodzącego się dziecka – tu 40. tydzień ciąży nie ma znaczenia. O dziecku donoszonym mówi się wtedy, gdy urodziło się po ukończonym 37. tygodniu ciąży. Wtedy jest na tyle rozwinięte, że po przyjściu na świat bez problemu powinno sobie poradzić, nie jest więc już wcześniakiem. O wcześniactwie mówi się wtedy, gdy ciąża kończy się miedzy 22. a 37. tygodniem ciąży. Zwykle dzieci urodzone przed 34. tygodniem ciąży wymagają pobytu w inkubatorze, te starsze (urodzone w 35-37. tygodniu ciąży) takiego wsparcia wymagają rzadziej.
 

Konsultacja:  dr n. med. Marian Malinowski ginekolog położnik, Szpital Kliniczny im. W. Orłowskiego w Warszawie, Centrum Medyczne Unicare. Umów się na wizytę przez Znanylekarz.pl
Sprawdź też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy