Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Aleksander

Aleksander jest osobą ambitną, pomysłową, bardzo uczciwą i szlachetną. Nie lubi tych, którzy kłamią, aby wzbogacić się na czyjejś krzywdzie. Niestety, często ulega emocjom i dość szybko się denerwuje. Posiadacz tego imienia jest niezwykle inteligentny i bacznie obserwuje otoczenie. Ma dar trafnej analizy środowiska, a przede wszystkim intencji innych osób. Jest szczery aż do bólu - nie lubi owijać w bawełnę. Jeśli coś się mu nie podoba w innej osobie - wykłada kawę na ławę. Lubi podejmować ryzyko i nie boi się przeciwstawić trudnym sytuacjom.

Aleksander - pochodzenie

To imię pochodzenia greckiego. Składa się z dwóch członów: alekso, czyli „bronię”, i andro, oznaczającego „mężczyznę, męża”. Można tłumaczyć je zatem jako „tego, który broni mężów” lub po prostu jako „obrońcę ludzi”.

Zdrobnienia imienia Aleksander

Najbardziej powszechnym zdrobnieniem omawianego imienia jest bez wątpienia Olek. Wiele osób zwraca się do Aleksandrów także: Al, Oleczek, Oli, Olusio, Olo, Olunio, Oluś, Aleksandruś, Aleks, Aleksuś, Aleczek czy Alik.

Imieniny Aleksandra

Posiadacze tego imienia obchodzą imieniny: 15 i 30 stycznia, 26 lutego, 10,18,20,24 i 27 marca, 24 kwietnia, 3,8,20 i 29 maja, 4 i 6 czerwca, 9,10 i 17 lipca, 11 i 26 sierpnia, 2,13 i 21 września, 11 października oraz 12 grudnia.

Zobacz także

Imię Aleksander dla dziecka

Aleksander od dzieciństwa jest odważny i towarzyski. Świetnie czuje się zarówno w otoczeniu swoich najbliższych, jak i dalszych znajomych. Jest dzieckiem otwartym na świat i niezwykle ciekawskim. Co ciekawe, już w najmłodszych latach widać u niego dużą inteligencję. Mały Olek potrafi trafnie osądzić sytuację. Jest zawsze gotowy na przygody i zabawę.

Aleksander - edukacja

Posiadacz tego imienia ma głowę pełną pomysłów. Jest niezwykle kreatywny, choć czasem może odzywać się jego leniwa strona. W niektórych sytuacjach woli zatracić się w przyjemnościach, niż siedzieć przy książkach. Jest jednak osobą pracowitą, zwłaszcza gdy postawi sobie jasny cel. Chętnie angażuje się w charytatywne akcje szkolne, pomaga słabszym kolegom i koleżankom.

Aleksander - rodzina i miłość

Aleksander w miłości jest wyjątkowy. Z jednej strony to prawdziwe indywiduum, które chce pozostawać niezależne. Z drugiej zaś poszukuje miłości i czułości. Często ma ukochaną osobę, która jest jego motorem napędowym do dalszych działań. Fundamentem każdej relacji jest dla niego zaufanie. Jeśli choć raz go zawiedziemy, nigdy nam nie wybaczy. U idealnej partnerki poszukuje zrozumienia, lojalności i wsparcia. Aleksander z pewnością świetnie sprawdzi się w roli ojca - jest opiekuńczy, dba o porządek i dyscyplinę.

Aleksander - predyspozycje zawodowe

Posiadacz tego imienia jest kreatywny i wytrwały w działaniu, zwłaszcza jeśli naprawdę zaangażuje się w dane zadanie. Umie pracować pod presją, nie boi się krytyki. Trzeźwo ocenia swoje szanse na powodzenie. Zawsze działa z uśmiechem na twarzy. Dzięki intuicji i umiejętności trafnego oceniania sytuacji wie, kiedy się wycofać. Nie odchodzi jednak bez walki. Aleksander świetnie sprawdzi się w zawodach o dużej odpowiedzialności, np. jako lekarz, policjant czy prawnik. Dzięki nutce kreatywności poradzi sobie także w marketingu.

Znani Aleksandrowie

Aleksander to popularne imię męskie, dlatego warto wspomnieć o jego sławnych posiadaczach. Oczywiście w historii znane były takie figury, jak król Macedonii Aleksander I czy Aleksander z Hales, angielski teolog i filozof. Jeśli chodzi o współczesnych posiadaczy, warto wspomnieć o polskim historyku Aleksandrze Krawczuku, niemieckim tenisiście Alexandrze Zuverevie, polskim judoce Aleksandrze Wronie, prezydencie Aleksandrze Kwaśniewskim czy Alexandrze Transmanie, polskim kompozytorze.

Aleksander w innych językach

Imię jest popularne niemal na całym świecie. Warto wspomnieć o jego wersjach w różnych językach:

  • Alexander - j. niemiecki;
  • Alexandru - j. rumuński;
  • Sandro - j. węgierski;
  • Alessandro, Sandro - j. włoski;
  • Alexander - j. angielski;
  • Iskander - j. arabski;
  • Aleksander - j. estoński;
  • Alejandro - j. hiszpański;
  • Iskandiar - j. perski.

Aleksander - patroni

W historii pojawiło się wielu świętych, którzy byli posiadaczami tego imienia. Najpopularniejszym jest św. Aleksander I. Był to papież, który zmarł w opinii świętości Kościoła katolickiego i Cerkwi prawosławnej.

Przysłowia i cytaty z imieniem Aleksander

Najpopularniejsze przysłowie związane z tym imieniem brzmi: „Lepsza jest żyjąca mucha niż Aleksander Wielki w grobie”.

Ciekawostki na temat imienia Aleksander

Aleksander jest osobą, która ma swój pomyślny dzień - czwartek. Spośród miesięcy szczęśliwe okazują się marzec i listopad. Aleksander, aby zwiększyć pozytywne wibracje, powinien otoczyć się amuletami roślinnymi: winoroślą lub lotosem.

Aleksander - szczęśliwa liczba

Aleksander to numerologiczna 9. Takie osoby charakteryzuje ogromna czułość i namiętność, zwłaszcza w sferze miłosnej. Dziewiątki są bardzo wrażliwe i w wielu sytuacjach kierują się intuicją. Potrafią odkrywać charaktery nowo poznanych osób. Ponadto dziewiątki są niezwykle inteligentne i chętnie poszerzają horyzonty.

Aleksander - szczęśliwy kamień

Kamienie szlachetne dobiera się nie tylko do znaku zodiaku czy numerologicznej liczby, lecz także do imienia. Uważa się, że szczęśliwymi kamieniami Aleksandra są lapis-lazuli i bawole oko. Pierwszy z nich to symbol rozwoju duchowego, drugi zaś zapewnia posiadaczowi bezpieczeństwo oraz pobudza pracowitość i zaradność.

Reklama

Aleksander - szczęśliwy kolor

Szczęśliwymi kolorami Aleksandra są lazurowy i fioletowy. Pierwszy jest symbolem uduchowienia, pokoju i spokoju. Fioletowy z kolei oznacza uczucie i szlachetność.

Reklama
Reklama
Reklama