Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Zenon

Zenon to greckie imię, które w dosłownym tłumaczeniu oznacza „dar Zeusa”. Mężczyzna o tym imieniu emanuje spokojem i opanowaniem. Cechuje go ogromna ciekawość świata, która prowadzi go do ciągłego poszerzania horyzontów. Z egzystencjalnych rozmyślań często wyrywają go przyjaciele - wśród nich czuje się jak ryba w wodzie. Należy do domatorów, którzy zamiast ekstremalnych przygód wolą gotowanie w zaciszu własnej kuchni.

Zenon - pochodzenie

Zenon pochodzi od dwóch greckich słów: Dzeno, Dzeus (tłum. Zeus) oraz Doron (tłum. dar). Jest to forma skrócona dłuższych imion, takich jak Zenodotos lub Zenodoros. Wyraźnie widać ich związek z mitologią starożytnych Greków, w której Zeus był najważniejszym bogiem zamieszkującym Olimp. Uważano go za ojca bogów i ludzi, a do jego atrybutów należały pioruny, orzeł oraz tarcza.

Zdrobnienia imienia Zenon

Podstawowa forma imienia Zenon spotykana jest zazwyczaj na oficjalnych dokumentach i w pismach urzędowych. W języku codziennym funkcjonuje wiele zdrobnień, takich jak: Zenek, Zenuś, Zeniuś, Zenio, Zeniu, Zeniulek, Zeniusiek, Zeno, Zenkuś, Zenonek.

Imieniny Zenona

Najpopularniejszą datą obchodzenia imienin Zenona jest 12 kwietnia. Inne terminy do świętowania to: 14 lutego, 20 kwietnia, 23 czerwca, 9 lipca, 2 września, 8 września, 20 grudnia, 22 grudnia.

Zobacz także

Imię Zenon dla dziecka

Imię Zenon należy do tradycyjnych imion, które cieszyło się dużą popularnością wśród starszych pokoleń. Dziś jest bardzo rzadko wybierane przez rodziców. W 2020 r. nazwano nim 11 chłopców, co dało mu 297. miejsce w oficjalnym zestawieniu najczęściej nadawanych imion męskich w Polsce (stan na 31 stycznia 2021 r.). W pierwszym półroczu 2021 r. Zenon znalazł się poza rankingiem, co oznacza, że w tym przedziale czasowym nie nazwano tak żadnego młodego Polaka.

Zenon - edukacja

Zenon to sumienny uczeń, który od pierwszych lat nauki wyróżnia się wybitną ciekawością świata. Jest bystry i bardzo inteligentny, jednak często brakuje mu odwagi, aby wypowiadać się na forum. Przeszkodą w drodze do sukcesu może być jego flegmatyczna natura, przez którą często dużo wolniej rozwiązuje testy czy pisze wypracowania.

Zenon - rodzina i miłość

Zenon cieszy się sporym powodzeniem wśród kobiet. Jednak on sam podchodzi do płci przeciwnej z pewną rezerwą. Powodem jest nieśmiałość, jak również wysokie wymagania. Mężczyzna ten nie szuka przelotnych romansów, ale stabilnego związku na całe życie. Dbałość o relacje rodzinne stanowi dla niego priorytet, a kariera zawodowa znajduje się zawsze na drugim miejscu. Żona czasem narzeka na jego flegmatyczną oraz mało romantyczną naturę, jednak docenia zaangażowanie w domowe obowiązki.

Zenon - predyspozycje zawodowe

Zenon jest sumiennym pracownikiem, na którym można polegać. Wyznaczone zadania wykonuje terminowo i dokładnie. Mężczyzna o tym imieniu odpowiedzialnie podchodzi do swojej pracy, jednak nigdy nie stawia jej na piedestale. Najlepiej sprawdzi się w profesjach, takich jak: prawnik, naukowiec, dyplomata, mediator, filozof lub muzyk.

Znani Zenonowie

Wśród znanych osób jest wielu mężczyzn o imieniu Zenon. W tej grupie są m.in. artyści i sportowcy: Zenon Jaskuła (kolarz szosowy), Zenon Laskowik (artysta kabaretowy), Zenon Plech (żużlowiec), Zenon Konopka (kanadyjski hokeista o polskich korzeniach), Zenon Przesmycki (poeta i krytyk literacki), Zenon Grocholewski (katolicki kardynał), Zenon Martyniuk (artysta disco-polo), Zenon z Kition (grecki filozof, założyciel szkoły stoików).

Zenon w innych językach

Obcojęzyczne wersje imienia Zenon nieznacznie się różnią od polskiej formy lub są takie same:

  • j. angielski - Zeno
  • j. niemiecki - Zenon
  • j. rosyjski - Zinon
  • j. hiszpański - Zenon
  • j. włoski - Zenone
  • j. czeski - Zeno
  • j. ukraiński - Zinon.

Zenon - patroni

Patronem mężczyzn o omawianym imieniu jest m.in. św. Zenon - rzymski żołnierz, który zginął śmiercią męczeńską w III w. za czasów panowania cesarza Dioklecjana. Inny św. Zenon żył w IV w. i był biskupem Werony. Zdobył sławę jako gorliwy pasterz i autor wielu listów do społeczności młodego Kościoła.

Przysłowia i cytaty z imieniem Zenon

Imię Zenon występuje np. w piosence zespołu Leszcze Genowefa pochodzącej z płyty Kombinuj dziewczyno (2003):

Na prywatce u Zenona, przestrzeń była zadymiona,

Sam pod ścianą ze szkłem stałem, kiedy nagle Cię ujrzałem…

Ciekawostki na temat imienia Zenon

Z bazy PESEL wynika, że w Polsce jest 46888 Zenonów, do daje imieniu wysokie 89. miejsce w zestawieniu wszystkich imion (stan z 31 stycznia 2021 r.). Tym imieniem nazwano także planetoidę o numerze 6186.

Zenon - szczęśliwa liczba

Szczęśliwą liczbą Zenona jest 2. Dwójki to osoby spokojne i zrównoważone.

Zenon - szczęśliwy kamień

Szczęśliwy kamień Zenona to piasek pustyni - sztucznie wytworzony minerał o brązowej barwie.

Reklama

Zenon - szczęśliwy kolor

Szczęśliwym kolorem Zenona jest kawowy.

Reklama
Reklama
Reklama