Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Wojciech

Wojciech jest bardzo otwarty i wręcz dumny z tego, że jego bliscy i przyjaciele wiedzą o nim praktycznie wszystko. To szczery i otwarty mężczyzna. Wyznaje zasadę, że żyje się tylko raz i szkoda marnować czas na troski i zmartwienia. Chce z życia wyciągnąć, ile tylko się da, więc ciągle stara się zyskać jak najwięcej. Problemy go nie powstrzymują. Jeśli tylko uzna, że warto, będzie walczył do upadłego.

Wojciech - pochodzenie

Wojciech to jedno z najstarszych staropolskich imion. Prawdopodobnie powstało w X wieku i składa się z dwóch członów, co wskazywać może, że wywodzi się z imion pogańskich używanych przez Słowian. Woj to „wojownik”, a ciech to „ktoś, kto cieszy się lub raduje”. Wojciech oznacza więc „tego, który raduje się walką”.

Zdrobnienia imienia Wojciech

Wojtek i Wojtuś to najczęściej używane zdrobnienia tego imienia. Wojtas, Wojteczek, Wojtuniu to również dość popularne spieszczenia dla Wojciecha. Do bardziej oryginalnych zaliczają się: Wojcik, Wojtaszko, Wojtaszek i Wojtasz.

Imieniny Wojciecha

Najczęściej mężczyźni noszący to imię obchodzą imieniny 23 kwietnia, w dniu męczeńskiej śmierci swojego patrona, św. Wojciecha. Inne daty, kiedy można świętować, to 12 czerwca, 24 lipca i 20 października.

Zobacz także

Imię Wojciech dla dziecka

Wojciech od dziecka jest uparty. Kiedy mu na czymś zależy, będzie ze wszystkich sił starał się to osiągnąć. Już we wczesnym dzieciństwie kieruje się zasadą, że najważniejsze jest tu i teraz. Z tego powodu lubi się otaczać zabawkami i innymi przedmiotami, które zapewniają mu wygodę i przyjemność w życiu.

Wojciech to bardzo popularne imię. W 2020 roku otrzymało je 4687 chłopców w Polsce, co daje 11. w rankingu najczęściej nadawanych imion w Polsce.

Wojciech - edukacja

Z nauką w przypadku Wojciecha może być różnie. Jeśli uzna, że dzięki niej zbliży się do wytyczonego celu, w szkole nie będzie miał problemów. Jeżeli jednak stwierdzi, że to strata czasu, wówczas mogą pojawić się kłopoty. Najprawdopodobniej z niektórymi przedmiotami będzie radził sobie znakomicie, podczas gdy inne sprawią mu problemy.

Wojciech - rodzina i miłość

Wojciech nie należy do osób zbyt wylewnych, także jeśli chodzi o okazywanie uczuć. Wpływ na to ma jego racjonalne podejście do życia. Jest tradycjonalistą, dlatego preferuje układ, w którym to żona zajmuje się domem, a Wojciech zarabianiem środków na utrzymanie. Podobnie zachowuje się w stosunku do dzieci - mimo że w głębi serca bardzo je kocha, swoich uczuć nie będzie zbyt często okazywał.

Wojciech - predyspozycje zawodowe

Poukładany i uparcie dążący do celu Wojciech ma dużą szansę na odniesienie sukcesu zawodowego. Pewność siebie i zorganizowanie to kolejne zalety Wojciecha. Te cechy pozwalają mu mierzyć w stanowiska kierownicze. Kiedy otrzyma już taką władzę, będzie wymagającym, ale sprawiedliwym szefem.

Znani Wojciechowie

Ze względu na popularność tego imienia w Polsce jest wielu znanych i popularnych Wojciechów. W świecie sportu można wymienić choćby Wojciecha Fortunę (złoty medalista Igrzysk Olimpijskich w skokach narciarskich), Wojciecha Fibaka (swego czasu czołowego tenisistę świata), Wojciecha Szczęsnego (bramkarz piłkarskiej reprezentacji Polski) czy Wojciecha Łazarka (znanego piłkarza i trenera).

Świat kultury to również miejsce, w którym spotkamy znane osoby o tym imieniu. Wojciech Kossak to wybitny polski malarz, autor obrazów o tematyce batalistycznej. Największą sławę przyniosło mu współautorstwo monumentalnego obrazu „Bitwa pod Racławicami”. Wojciech Kilar był znakomitym pianistą i kompozytorem m.in. muzyki filmowej. Jego utwory pojawiły się w takich produkcjach jak „Pan Tadeusz”, „Dziewiąte wrota” czy „Dracula”. Wojciech Młynarski był niezapomnianym twórcą piosenki autorskiej. Wojciech Mann to niezwykle popularny satyryk i prezenter radiowy, z kolei Wojciech Pijanowski znany jest jako prowadzący programy rozrywkowe i teleturnieje (m.in. „Koło Fortuny”).

Wojciech w innych językach

Polskie imię Wojciech ma swoje odpowiedniki głównie u naszych sąsiadów, choć wyjątkiem jest Hiszpania, gdzie zapisuje się je jako Vojtech. Vojteh występuje w Rosji i na Słowacji, Vojtěch w Czechach, a Voiteh - w Niemczech.

Wojciech - patroni

Patronem osób noszących to imię jest sam św. Wojciech, patron Polski, Czech i Węgier. Był on czeskim księciem i biskupem Pragi, który wyruszył z misją nawracania pogan do Prus. Zakończyła się ona jednak klęską. Św. Wojciecha zamordowano 23 kwietna 997 roku, a już po dwóch latach został kanonizowany.

Przysłowia i cytaty z imieniem Wojciech

Z imieniem Wojciech ma związek kilka znanych przysłów. Oto trzy przykłady:

  • „Na świętego Wojciecha kończy się krów uciecha”.
  • „Benedykt w pole z grochem, Wojciech z owsem jedzie, Marek z lnem, a Filip tatarkę wywiedzie”.
  • „Jak na święty Wojciech rosa, to siej dużo prosa”.

Ciekawostki na temat imienia Wojciech

W czasie II wojny światowej żołnierze polscy walczący we Włoszech „zaadoptowali” niedźwiedzia brunatnego, któremu nadali imię Wojtek. W czasie bitwy pod Monte Cassino przenosił on skrzynie z amunicją i dosłużył się stopnia kaprala.

Wojciech - szczęśliwa liczba

4 to liczba osoby wytrwałej i pracowitej, pasuje więc idealnie do Wojciecha. Numerologiczne czwórki nie lubią rozgłosu ani nie robią zbytniego hałasu wokół swoich działań. Wolą w ciszy i spokoju dążyć do raz obranego celu. Ta liczba pasuje też do Wojciecha ze względu na niezrażanie się porażkami i konsekwencję w działaniu. Tego typu osoby są spokojne i niełatwo je wyprowadzić z równowagi.

Wojciech - szczęśliwy kamień

Karneol to kamień, który ogranicza nerwowość, smutek i gniew, czyli uczucia, które utrudniałyby Wojciechowi realizowanie celów. Co równie istotne, karneol wspiera radość i chęć do życia. Kamień ten zwiększa też pewność siebie oraz przynosi szczęście w biznesie.

Reklama

Wojciech - szczęśliwy kolor

Czerwony to kolor oznaczający moc i pasję. Osoby związane z tą barwą są zmobilizowane do działania, silne, pełne inicjatywy. Czerwień podnosi też energię i witalność organizmu, co dla bardzo aktywnego Wojciecha jest niezwykle ważne.

Reklama
Reklama
Reklama