Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Ida

Ida jest kobietą, która podchodzi do życia racjonalnie. Zawsze wydaje się opanowana i stateczna, zachowuje też dystans. Przez to początkowo może sprawiać wrażenie osoby oschłej, chłodnej i nieszukającej kontaktu. Jednak Ida bardzo zyskuje przy bliskim kontakcie. W swoim otoczeniu nie ma zbyt wielu przyjaciół, ale osoby, które obdarzą ją uczuciem, mogą liczyć na jej wierność, dyskrecję i wrażliwość. Jest też niezwykle lojalna wobec bliskich. Nie lubi krzywdy innych i kiedy tylko może, udziela się społecznie. Często Ida ma także zacięcie artystyczne. Lubi dążyć do wcześniej obranych sobie celów. Dzięki temu sprawdzi się w wielu różnych zawodach - od typowo artystycznych aż po naukowe i wymagające kontaktu z ludźmi.

Ida - pochodzenie

Imię Ida występuje na polskich terenach już od XIII wieku. Wskazuje się na różne możliwe jego źródła. Zgodnie z pierwszymi informacjami może to być imię pochodzenia germańskiego, które występowało w dwóch formach - jako Hida lub Ida właśnie. Dopatruje się tutaj także możliwości, że pierwotnie było zdrobnieniem od imion takich jak np. Ideburga. Doszukuje się podobnych spieszczeń imienia w języku staronordyckim i staroangielskim.

Według innej teorii imię to może wywodzić się z języka starosaksońskiego, gdzie słowo idis tłumaczone jest jako „istota kobiecości” lub „kobieta”.

Niektóre źródła wskazują na możliwość pochodzenia Idy od łacińskiego słowa Idus. Imię to może być też nawiązaniem do święta id marcowych. Nie da się zapominać o nimfie Id z mitologii starożytnej, które była jedną z opiekunek Zeusa (Jowisza).

Zobacz także

Zdrobnienia imienia Ida

Od imienia Ida powstało wiele zdrobnień. Do najczęściej stosowanych zalicza się m.in.: Idusia, Idka, Idźka.

Imieniny Idy

Imieniny Idy wypadają kilka razy w roku. Zazwyczaj obchodzone są w następujących dniach: 15 stycznia, 13 kwietnia, 8 maja, 4 września i 29 października.

Imię Ida dla dziecka

Ida jako dziecko lubi skupiać na sobie uwagę innych. Jednocześnie jest indywidualistką potrzebującą własnej przestrzeni. Ma dobry kontakt z otoczeniem, co często wykorzystuje dla swoich celów. Lubi wpływać na innych. Chętnie podejmuje się nowych zadań. Jednocześnie oczekuje troski i bliskości ważnych dla niej osób.

Ida - edukacja

Do swojej edukacji Ida podchodzi tak jak do całego życia - rozsądnie i z dystansem. Dobrze się czuje wtedy, gdy może pokazać swoje największe zalety. Chętnie angażuje się w projekty społeczne i artystyczne.

Ida - rodzina i miłość

W sferze uczuć Ida może wydawać się nieco oschła i zdystansowana. Jednak kiedy ktoś podbije jej serce, będzie mógł liczyć na wiele ciepła i troski z jej strony. Swojemu partnerowi Ida jest oddana i zamierza go bronić. Sprawiedliwa i lojalna, szuka osoby, z którą będzie mogła związać się na całe życie.

Ida - predyspozycje zawodowe

Ida to sumienny pracownik. Do powierzanych jej zadań zawsze podchodzi sumiennie. Z uwagi na swoje predyspozycje może sprawdzić się w zawodach wymagających kontaktu z ludźmi. Jest dobrym obserwatorem, ma więc szansę stać się dobrym psychologiem. Inne zawody, w których sprawdzi się Ida, to m.in. handlowiec czy naukowiec. Dobrze się też poczuje w pracy, w której będzie mogła wyrazić się artystycznie.

Znane Idy

Wśród znanych Id można znaleźć przedstawicielki różnych dziedzin życia społecznego i zawodowego. Jest wśród nich wiele artystek, sportsmenek i działaczek społecznych, a także kobiet świata nauki oraz polityki. Do najbardziej znanych osób o tym imieniu zalicza się m.in.: Ida Nowakowska (polska tancerka), Ida Haendel (polska skrzypaczka), Ida Ingemarsdotter (szwedzka biegaczka narciarska), Ida Kurcz (polska psycholog), Ida Łotocka-Huelle (polska malarka) oraz Ida Noddack (niemiecka chemiczka).

Ida w innych językach

Powszechnie przyjętą formą występującą niemal we wszystkich językach jest Ida. Czasami można też spotkać się z pisownią przez dwa „i”. Tak jest np. w fińskiej formie tego imienia - Iida.

Patroni Idy

Wśród osób świętych i błogosławionych Kościoła katolickiego jest wiele Id. Jako patronkę tego imienia najczęściej podaje się Idę z Boulogne i Idę z Leuven, które wspomina się 13 kwietnia. Inne kobiety będące patronkami osób o tym imieniu to także: Ida z Leeuw, Ida z Herzfeldu oraz Ida z Nivelles.

Przysłowia i cytaty z imieniem Ida

W języku polskim nie ma zbyt wielu przysłów czy cytatów odnoszących się do imienia Ida i charakteru osoby je noszącej. Istnieje jednak m.in. takie powiedzenie: „Ramiona mężczyzn - twierdzi Ida - to najpewniejsza jest egida”.

Ciekawostki o imieniu Ida

Czasami można spotkać się z inną formą imienia - Ita. Część językoznawców uważa jednak, że prawdopodobnie pochodzi od imienia Judyta.

Ida to także nazwa dwóch gór położonych w Grecji. Stanowi też starożytną nazwę wzniesień położonych we Frygii i na Krecie. Na cześć greckiej nimfy Idy nazwano tak również jedną z planetoid o numerze 243.

Ida - szczęśliwa liczba

Szczęśliwą liczbą Idy jest 5. Numerologiczna piątka to osoba praktyczna, realnie patrząca na każdy aspekt swojego życia. Zawsze umie zachować się profesjonalnie i ma zdrowy dystans do siebie i swojego otoczenia. Przez to bywa często odbierana jako ktoś, kto nie chce utrzymywać kontaktu z ludźmi, jest wycofany i pełen chłodu. Kiedy jednak bliżej się ją pozna, zaczyna doceniać się numerologiczną piątkę za pozytywne cechy, wśród których wymienić należy m.in. dyskrecję i uczciwość. Takie osoby są także niezwykle pracowite, a przy tym wytrwałe w swoich działaniach.

Piątki często podejmują decyzję pod wpływem chwili i w ostatniej sekundzie. Wcześniej jednak długo zastanawiają się nad możliwymi rozwiązaniami danej sytuacji. Są to osoby pełne wrażliwości dla innych. Przez co często udzielają się społecznie.

Ida - szczęśliwy kamień

Kamieniem, który przynosi szczęście Idzie, jest jaspis. W różnych wierzeniach przypisuje mu się moc łagodzenia konfliktów. Ma ułatwiać kontakty z innymi. Szczególnie polecany jest osobom, które mają trudne relacje w pracy lub w rodzinie. Ułatwia zachowanie harmonii wewnętrznej. Ma przywoływać pozytywną energię i wpływać korzystnie na dobre samopoczucie oraz witalność organizmu. Wskazuje się również na to, że jaspis może pochłaniać złą energię, a co za tym idzie - chronić przed urokami i złorzeczeniem. Dawniej często był wykorzystywany do wyrobu talizmanów i amuletów, a dzisiaj stanowi ciekawą ozdobę biżuterii.

Ida - szczęśliwy kolor

Szczęśliwy kolor Idy to pomarańczowy. Wyróżnia się on dużą, dobrą energią. Osoby, które go wybierają, cechują się aktywnością. Z jednej strony są dobrze zorganizowane, z drugiej jednak pełne niecierpliwości. Może to wynikać z tego, że nie lubią stagnacji i stania w miejscu.

Reklama

Kolor pomarańczowy często kojarzony jest z otwartością i radością. Stał się symbolem młodości, a także pełni życia. We wnętrzach motywuje do działania, rozwija kreatywność, ale i pobudza apetyt. W nadmiarze może być zbyt przytłaczający.

Reklama
Reklama
Reklama