Imię Irena – co warto wiedzieć na jego temat?

Irena to klasyczne i tradycyjne imię dla dziewczynki, które współcześnie nie jest zbyt popularne. Ma jednak wiele zalet. Brzmi elegancko, łatwo je zdrobnić, a jego posiadaczkom przypisuje się wiele pozytywnych cech. Nosiło i nosi je także wiele znamienitych postaci m.in. ze świata kultury i sportu.

Spis treści

Znaczenie imienia Irena

Irena to kobieta, która wyróżnia się dużą spontanicznością i ciekawością świata. Jest towarzyska, łatwo zjednuje sobie ludzi i dobrze dostosowuje się do otoczenia. Chętnie pomaga innym i udziela im rad. Jednocześnie cechuje ją duża niezależność. Systematycznie dąży do realizacji własnych planów.

Oprócz tego Irena ma w sobie dużo spokoju i potrafi poradzić sobie nawet w trudnych sytuacjach. Miewa jednak tendencję do zbyt dużego bujania w obłokach, które może przekładać nad realne działania. Mimo to uznaje się ją za zaradną osobę, która jest sumienna i gospodarna.

Irena - pochodzenie

Imię Irena wywodzi się z języka greckiego. Pochodzi od słowa eirene (εἰρήνη), które można przetłumaczyć jako „pokój”. Znajdziemy je w mitologii greckiej - Eirene, córka Zeusa, była boginią pokoju. W przeszłości imię to nadawano dziewczynkom, aby ją uczcić, a także po to, by wymodlić pokój.

W dawnych wiekach imię Irena było popularne zwłaszcza na Wschodzie. W Polsce pojawiło się stosunkowo niedawno, a rozpowszechniono je dopiero na przestrzeni ostatnich 200 lat.

Zdrobnienia imienia Irena

Imię Irena brzmi dość formalnie. Z łatwością można je jednak zdrobnić. Najpopularniejsze spieszczenia, których używa się zarówno w stosunku do dzieci, jak i bliskich kobiet, to m.in.: Irka, Irenka, Ircia oraz Irusia. Inne zdrobniałe formy imienia to np.: Irencia, Ireczka, Irulka, Irina czy Irinka.

Imieniny Ireny

Irena może obchodzić imieniny w kilku terminach. Najpopularniejszą datą jest 9 sierpnia. Inne, możliwe dni świętowania to 22 i 25 stycznia, 21 i 26 lutego, 25 marca, 1, 3, 5 i 6 kwietnia, 4 i 5 maja, 28 czerwca, 14 sierpnia, 18 i 20 września, 3 i 20 października oraz 15 grudnia.

Imię Irena dla dziecka

Współcześnie imię Irena uznawane jest za dość klasyczne i tradycyjne. Jeszcze do niedawna cieszyło się dużą popularnością. Obecnie jednak rodzice dziewczynek niezbyt często decydują się na jego wybór. Według oficjalnych danych zajmuje ono 30. pozycję na liście imion żeńskich w rejestrze PESEL (stan na 31.01.2021 roku) - otrzymało je 231516 osób. W 2020 roku jako pierwsze imię nadano je jednak tylko 63 dziewczynkom.

Irena - edukacja

Irena ma duży potencjał. Chętnie zdobywa nową wiedzę i przykłada się do nauki. Może więc osiągać sukcesy już w czasach szkolnych, w czym pomaga jej dobra pamięć. Najważniejsze jednak, aby odnalazła coś, co naprawdę ją interesuje - wówczas z ogromną ochotą będzie rozwijać się w tym kierunku.

Irena - rodzina i miłość

Irena to kobieta namiętna i zmysłowa, mająca w sobie dużo kokieterii. Jeśli jednak spotka właściwego partnera, stworzy z nim trwały i stabilny związek, oparty na wierności, głębokich uczuciach i wzajemnym szacunku. W życiu rodzinnym Irena jest bowiem bardzo oddana. Potrafi stać się prawdziwą strażniczką domowego ogniska i poświęcić się jego pielęgnowaniu.

Irena - predyspozycje zawodowe

Irena jest sumienna, pracowita i opanowana. Dąży do realizacji własnych celów, jednak nie ma chorych ambicji. Jest świadoma swoich możliwości i umiejętności, potrafi wykorzystać je we właściwy sposób. Dobrze odnajdzie się w profesjach kreatywnych, takich jak m.in. zawód aktorki czy piosenkarki. Irena może mieć także smykałkę do branży handlowej, marketingowej i gastronomicznej.

Znane Ireny

Wśród Iren bez trudu można znaleźć wiele znanych kobiet. Do najsłynniejszych postaci z Polski należą m.in.: pisarka Irena Jurgielewiczowa, farmaceutka i twórczyni znanej marki kosmetycznej dr Irena Eris, działaczka społeczna Irena Sendlerowa, aktorka Irena Kwiatkowska, lekkoatletka Irena Szewińska oraz piosenkarka Irena Santor.

Irena w innych językach

Imię Irena ma swoje odpowiedniki w językach obcych. Najczęściej stosowaną formą (m.in. w angielskim, niemieckim i hiszpańskim) jest Irena lub Irene. W języku rosyjskim występuje też wersja Irina, a we francuskim - Yranne.

Patroni imienia Irena

Imię Irena ma wiele patronek. Najważniejsze z nich to bizantyjska cesarzowa Irena, św. Irena Portugalska, św. Irena Węgierska oraz św. Irena, siostra papieża Damazego.

Przysłowia i cytaty z imieniem Irena

Imię Irena można znaleźć w kilku powiedzeniach. Najbardziej znane to: „Gdy zestarzeje się Irka, ma na swym koncie dziwactw kilka”. Ciekawy jest aforyzm autorstwa Ludwika Jerzego Kerna: „Czy w grę wchodzi jakiś sport, czy też upiec trzeba tort, bezkonkurencyjna jest Irena. Z wszystkim radę sobie da, zawsze dobry humor ma, nie opuszcza też jej nigdy wena”.

Ciekawostki związane z imieniem Irena

Irena ma swój męski odpowiednik. Jest nim imię Ireneusz.

Warto również wiedzieć, że imię Irena występuje w wielu utworach literackich, zwłaszcza tych starszych. Najbardziej znanym z nich jest „Panna z mokrą głową”, książka autorstwa Kornela Makuszyńskiego.

Irena - szczęśliwa liczba

Irena uznawana jest za numerologiczną dwójkę. Z tego względu przypisuje się jej odpowiedzialność, powagę i dużą dozę elastyczności w dostosowywaniu się do rozmaitych sytuacji. Jej wadami mogą być: nadmierna wrażliwość i niestabilne poczucie własnej wartości.

Irena - szczęśliwy kamień

Szczęśliwym kamieniem Ireny jest tzw. piasek pustyni, nazywany również kamieniem szczęścia lub kamieniem tysiąca słońc. Zgodnie z wierzeniami ma on moc pokonywania lęku i łagodzenia emocji. Działa uspokajająco, pomaga w załatwianiu rozmaitych spraw oraz pozwala przezwyciężyć wszelkie zwątpienia.

Irena - szczęśliwy kolor

Za szczęśliwy kolor Ireny uważa się beżowy. Barwa ta symbolizuje stabilność, elegancję oraz mądrość.

Wszystkie imiona żeńskie
Wszystkie imiona męskie

Redakcja poleca

REKLAMA