Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Iwona

Imię Iwona w numerologii odpowiada liczbie osiem. Oznacza ono osobę wyjątkowo pracowitą. Iwona nigdy nie odkłada obowiązków na później i bardzo ciężko pracuje, aby zrealizować zaplanowane cele. Wytrwałość i zaangażowanie z pewnością pomogą jej osiągnąć zawodowy sukces. Numerologiczne ósemki to bardzo ambitne osoby, które twardo stąpają po ziemi.

Iwona - pochodzenie

Pochodzenia imienia Iwona upatruje się w języku niemieckim. Słowo iwa oznacza w nim łuk z cisowego drzewa. Iwona jest damskim odpowiednikiem imienia Iwo.

Zdrobnienia imienia Iwona

Imię Iwona ma wiele zdrobnień. Do najpopularniejszych z nich należą: Iwonka, Iwusia, Iwcia, Iwoncia, Iwuś, Iwek, Iwi, Iweczka, Iwa, Iwusiek, Iwonia, Iwcik, Iwetka, Iwet, Iwonka. Niektórzy stosują spieszczenia cząstkę Iw-. W taki sposób powstają takie zdrobnienia, jak: Oneczka, Oncia, Onka, Onia.

Imieniny Iwony

Najpopularniejszą datą obchodzenia imienin przez Iwonę jest 23 maja. Kobiety o tym imieniu mogą również świętować w takie dni, jak: 19 maja, 4 września, 27 października, 23 grudnia.

Zobacz także

Imię Iwona dla dziecka

Imię Iwona, choć jest ładne i dźwięczne, nie cieszy się w Polsce zbyt dużą popularnością. Według oficjalnych danych podanych na stronie gov.pl w 2020 roku nazwano tak tylko 18 dziewczynek.

Iwona - edukacja

Iwona to osoba, która nigdy nie odpuszcza i nie odkłada obowiązków na później. Obowiązkowość i solidność z pewnością pomogą jej skutecznie rozwijać skrzydła na etapie nauczania. Iwona dąży do perfekcji, dlatego też bardzo prawdopodobne, że w szkole będzie chciała mieć najlepsze oceny i wiele osiągnięć na swoim koncie.

Iwona - rodzina i miłość

Pogoń za sukcesem zawodowym powoduje, że osoby o imieniu Iwona często zapominają o rodzinie, przez co zaniedbują relacje z najbliższymi. Iwona w miłości nie jest romantyczką. Bardzo prawdopodobne, że przy wyborze życiowego partnera w pierwszej kolejności zwróci uwagę na jego status materialny i społeczny.

Iwona - predyspozycje zawodowe

Dążenie do perfekcji i niepoddawanie się nawet w przypadku porażki powoduje, że Iwona osiągnie sukces w każdej dziedzinie. To urodzona szefowa. W kontaktach z innymi jest bardzo surowa i bezwzględna, jednak nigdy nie wymaga od innych więcej, niż wymagałaby od siebie. Iwona jest samowystarczalną osobą. Świetnie poradzi sobie, prowadząc własny biznes.

Znane Iwony

W polskim show-biznesie mamy wiele znanych i cenionych kobiet o imieniu Iwona. Wśród popularnych osób występują sportowcy, wokalistki, pisarki, tancerki. Należą do nich m.in.: Iwona Szymańska-Pavlović (jurorka taneczna, tancerka), Iwona Wszołkówna (aktorka), Iwona Guzowska (pięściarka), Iwona Kutyna (prezenterka telewizyjna), Iwona Loranc (piosenkarka), Iwona Matkowska (zapaśniczka).

Iwona w innych językach

Najbardziej zbliżona pisownia imienia Iwona występuje w języku czeskim i łaciński - Ivona. W języku francuskim to: Ivette, Yvette, w języku angielskim i niemieckim - Yvonne, z kolei w języku włoskim - Ivonne.

Patroni imienia Iwona

Święta Iwona Beauvais, nazywana siostrą Iwoną od miłości, za życia cieszyła się ogromnym szacunkiem wśród ludzi. Nigdy nie odmawiała nikomu pomocy. Podejmowała się wielu prac, aby zdobyć środki na niesienie ratunku najuboższym.

Przysłowia i cytaty z imieniem Iwona

W 1935 roku Witold Gombrowicz napisał dramat pt. Iwona, księżniczka Burgund. Jest to rodzaj scenicznej groteski na temat ówczesnego społeczeństwa, które osacza jednostkę, wzajemnie na siebie wpływa i kształtuje. Znany cytat z tego dzieła brzmi: My nie kochamy się - my tylko wytwarzamy miłość między sobą.

Ciekawostki o imieniu Iwona

Numerologiczna 8 podlega wpływowi Plutona. Planeta ta jest symbolem nowego początku. Utożsamiana jest z odrodzeniem człowieka i duchowym rozwojem. Symbolika Plutona nawiązuje również do powstawania feniksa z popiołów, czyli mitycznego ptaka, którego interpretuje się jako odrodzenie się na nowo, tuż po całkowitym zniszczeniu.

Iwona - szczęśliwa liczba

Szczęśliwa liczba Iwony to 8 - symbol perfekcji i sukcesu. „Przewrócona” jest znakiem nieskończoności, który interpretuje się jako znak równowagi. Ósemka to potrzeba jednostajnego otoczenia, gdzie panuje atmosfera wzajemnego szacunku, pomocy i zrozumienia.

Iwona - szczęśliwy kamień

Iwonie szczęście przyniosą koral i cytryn. Pierwszy z nich nazywany jest kwiatem morza. Symbolizuje bogactwo i wysoki status społeczny. Chroni przed złym urokiem, dlatego też często małym dzieciom wieszano nad łóżeczkiem naszyjnik z koralu. Cytryn to z kolei kamień, który ma oddalać od nas złą energię. Dodatkowo uważany jest za talizman pobudzający kreatywność, a także pomagający podejmować właściwe decyzje.

Reklama

Iwona - szczęśliwy kolor

Szczęśliwym kolorem kobiet o imieniu Iwona jest błękitny. To barwa przyjaźni i spokoju. Błękitny kojarzy się z niebem i wodą, dlatego też doskonale uspokaja i relaksuje. Stanowi kolor czystości, inspiracji oraz kreatywności. Barwa kojarzona jest z autorytetem, siłą i energią. Niektórzy uważają błękitny za symbol życia duchowego.

Reklama
Reklama
Reklama