Spis treści:
- Smółka – co to jest i jak wygląda?
- Smółka u noworodka – kiedy się pojawia?
- Brak smółki u noworodka
- Smółka w wodach płodowych
- Zespół aspiracji smółki
Smółka – co to jest i jak wygląda?
Smółka (łac. meconium), nazywana też pierwszym stolcem w życiu dziecka, zostaje wydalona przez noworodka niedługo po urodzeniu. Jej pojawienie się oznacza, że jelita dziecka pracują prawidłowo. Smółka ma czarny lub czarnozielony kolor, jest lepka i gęsta, podobna do smoły (stąd nazwa). To wydzielina, która tworzy się w jelitach dziecka ok. 16 tygodnia ciąży, a w kolejnych miesiącach narasta.
Jak długo dziecko wydala smółkę? Smółka jest wydalana w ciągu pierwszych 2-3 dni życia noworodka. Po wydaleniu smółki pojawiają się stolce przejściowe, które po 3-4 dniach zastępuje normalna kupka niemowlaka.
Smółka składa się z:
- mazi płodowej
- wód płodowych
- komórek nabłonka przewodu pokarmowego płodu
- bilirubiny
- cholesterolu
- enzymów trawiennych.
Smółka u noworodka – kiedy się pojawia?
Pierwsza smółka u noworodka powinna pojawić się w pierwszej dobie po narodzinach – dotyczy to dzieci urodzonych w terminie. U wcześniaków smółka pojawia się nieco później – w ciągu dwóch dób po narodzinach.
Wydalenie smółki jest sygnałem dla lekarzy o stanie zdrowia noworodka – wyjaśnia dr Marta Balicka, pediatra neonatolog ze Szpitala Medicover w Warszawie – W czasie naszych wizyt na oddziale noworodkowym każda mama słyszy od nas pytania, czy maluch zrobił siusiu albo wydalił smółkę. Te pytania mają duże znaczenie – mówi pediatra. Lekarze obserwują, czy dziecko wydaliło smółkę po to, aby ustalić ryzyko niektórych wad dolnego odcinka przewodu pokarmowego – bo nie wszystkie tego typu wady są rozpoznawane prenatalnie – tłumaczy ekspertka.
– Dla nas, lekarzy, fakt, czy noworodek oddał już smółkę, czy nie, jest bardzo ważną rzeczą – mówi dr Balicka. – Jeśli noworodek nie wydali smółki w ciągu pierwszych 24 godzin życia, to rodzi się obawa, że gdzieś w dolnym odcinku przewodu pokarmowego jest niedrożność.
Brak smółki u noworodka
Istnieją poważne wrodzone choroby, których objawem jest opóźnione oddawanie smółki przez dziecko – tłumaczy dr Balicka. – Taką chorobą jest np. choroba Hirschsprunga, na którą statystycznie choruje 1 dziecko na ok. 5 tys. urodzeń. Polega ona na braku zwojów nerwowych w pewnym odcinku jelita grubego, co uniemożliwia prawidłową perystaltykę i w efekcie – zaleganie mas kałowych.
To, że noworodek w ciągu pierwszej doby życia nie wydalił smółki, nie oznacza, że ma chorobę Hirschsprunga. Podejrzenie choroby wymaga dalszej diagnostyki na oddziale chirurgii noworodka – mówi dr Balicka.
Smółka w wodach płodowych
Smółka w wodach płodowych zazwyczaj nie niesie za sobą negatywnych konsekwencji dla dziecka.
- ciążę przenoszoną
- małowodzie
- stan przedrzucawkowy i rzucawkę
- nieprawidłową czynność serca płodu
- nadciśnienie u matki
- cukrzycę ciążową
- zespół wewnątrzmacicznego zahamowania wzrostu płodu
- palenie papierosów w ciąży.
Zespół aspiracji smółki
Zazwyczaj płód wydala smółkę do wód płodowych z powodu niedotlenienia wewnątrzmacicznego lub zakażenia. Takie niedotlenienie może stymulować ruchy oddechowe u dziecka, a smółka (wewnątrzmacicznie) dostaje się do tchawicy i oskrzeli. Grozi to zakażeniem układu oddechowego.
Konsekwencjami zespołu aspiracji smółki mogą być:
- zaburzenia drożności oskrzelików
- uszkodzenia pęcherzyków płucnych
- upośledzenia drożności drobnych oskrzeli
- rozwój przetrwałego nadciśnienia płucnego noworodków.
W przypadku zespołu aspiracji smółki u noworodka ogranicza się do minimum zabiegi, pielęgnacje, diagnostykę, ponieważ ból oraz pobudzenie mogą nasilać niedotlenienie. Odsysa się smółkę z jamy ustnej, nosa, tchawicy, a także stosuje się tlenoterapię. Dziecku podaje się również antybiotyki. Rokowania w przypadku zespołu aspiracji smółki u dziecka zależą od tego, jak ciężki był stan dziecka.
Zobacz także:

Darmowe próbki produktów dla dzieci sprawiają, że rodzice mogą nieco zaoszczędzić i przede wszystkim – upewnić się, czy określony krem lub np. pieluchy będą dla dziecka odpowiednie. Najczęściej należy jedynie zamówić produkty w formie próbek, rzeczy do testowania lub wziąć udział w specjalnie organizowanych konkursach. Skompletowanie całej wyprawki dla noworodka w ten sposób nie będzie możliwe, jednak przy dużej dozie determinacji można zdobyć sporo prezentów powitalnych dla noworodka. Darmowe próbki dla dzieci Często przyszłe mamy nie wiedzą, że dużo rzeczy dla dziecka mogą otrzymać do przetestowania za darmo. Są to wprawdzie małe próbki, ale bardzo przydatne. Szczególne znaczenie ma to w przypadku kosmetyków. Skóra małego dziecka na niektóre płyny do mycia czy kremy i maści na odparzenia może reagować podrażnieniami. Zanim wydamy pieniądze na produkt, którego działania nie jesteśmy pewni, możemy sami ocenić, czy się sprawdzi. Bezpłatną możliwość wypróbowania swoich artykułów daje wielu producentów. Jest to wygodna opcja, gdy nie chcesz kupować dużego opakowania, tylko przekonać się, czy dany produkt cię zadowoli i ocenić jego jakość. Jak otrzymać darmowe próbki dla niemowląt? Darmowe próbki możesz otrzymać: rejestrując się na stronie producenta i zamawiając próbki rejestrując się na stronie producenta i zamawiając produkty do testowania (będziesz wtedy zobowiązana do podzielenia się opinią o produkcie, który otrzymasz). biorąc udział w konkursach organizowanych przez producentów (jako nagrody w konkursach) w szpitalu po narodzinach dziecka (jako paczka powitalna – więcej przeczytasz niżej) Lista producentów, którzy oferują darmowe próbki dla dzieci: Bebiko (www.bebiklub.pl) Bebilon (www.bebiprogram.pl) Enfamil (www.enfamil.pl) Bobovita (www.bobovita.pl) HiPP (www.klubmaluszka.hipp.pl)...

Noworodka należy kąpać w płynnych środkach myjących. Takie kosmetyki są najlepsze dla niedojrzałej skóry dziecka, które dopiero przyszło na świat. Dobrze dobrany preparat do mycia nie tylko oczyści skórę, ale również będzie wspierał jej barierę ochronną. Czym myć noworodka? Polecanym przez dermatologów środkiem do mycia noworodków jest płyn myjący. Nie może być to jednak preparat wyprodukowany na bazie mydła . Mydło (nawet jeśli jest to mydełko dziecinne) może prowadzić do naruszenia naturalnej bariery ochronnej skóry. Skutkiem tego bywa suchość, podrażnienie, zaczerwienie lub nawet łuszczenie się naskórka. Alternatywą polecaną przez dermatologów są środki myjące zawierające syntetyczne detergenty (tzw. syndety). Mogą to być syndety w kostce lub w płynie. Można ich używać, jeśli dziecko ma zdrową, gładką, niewysuszoną skórę. Syndety bywają czasem nazywane mydłem bez mydła. Mają odpowiednie pH dla skóry 5,5-6,0. Dermatolodzy nie zabraniają używania mydeł, ale zwracają uwagę, że lepszym rozwiązaniem dla skóry małego dziecka jest stosowanie płynów myjących, które nie są wyprodukowane na bazie mydła. Warto wiedzieć, że noworodka można z powodzeniem również myć samą wodą. W czym kąpać noworodka z suchą skórą? Jeśli noworodek ma suchą skórę, która się łuszczy albo inny problem skórny, zwykły płyn myjący warto zastąpić preparatem zawierającym emolienty . To składniki, które nie tylko nie naruszają naturalnej bariery ochronnej, ale również zmiękczają skórę, zatrzymują w niej wodę, a tym samym zapewniają odpowiednie nawilżenie. Płyny myjące z emolientami dodaje się do wody w wanience. Emolienty mogą też stanowić skład kosmetyków, których używa się do pielęgnacji po kąpieli. Preparaty tego typu kupuje się w aptece lub sklepach drogeryjnych. Naturalny domowy emolient do mycia noworodka Podobnie jak...

Wymioty u noworodka bardzo często są mylone z ulewaniem. Tymczasem jest między nimi zasadnicza różnica i o ile ulewanie jest naturalnym zjawiskiem związanym z niedojrzałością przewodu pokarmowego maleństwa, o tyle wymioty u noworodka powinny zawsze wzbudzić czujność rodzica . Na szczęście w większości przypadków zwracanie pokarmu związane jest z przejściowymi kłopotami z karmieniem dziecka. Wymioty u noworodka: wymioty a ulewanie objawy przyczyny odwodnienie domowe sposoby kiedy do lekarza Wymioty u noworodka a ulewanie Wymioty są mylone z ulewaniem, a jest między nimi wyraźna różnica. Wymioty to gwałtowne, niekontrolowane i nagłe wydalenie pod ciśnieniem treści pokarmowej na zewnątrz z żołądka, przez przełyk, jamę ustną, a niekiedy także przez nos. Wynika z podrażnienia błony śluzowej żołądka, a także pobudzenia przez bodźce toksyczne i chemiczne . Z kolei ulewanie to czynność fizjologiczna, o łagodnym przebiegu, której nie towarzyszą napięcia mięśni brzucha. Polega na cofaniu się niewielkich ilości spożytego pokarmu, co jest spowodowane niedojrzałością przewodu pokarmowego. Objawy wymiotów u noworodka Wymiotom u noworodka często mogą towarzyszyć inne dolegliwości wynikające z przyczyny choroby. Mogą to być: biegunka , gorączka , ból brzucha, ospałość, złe samopoczucie. Przyczyny wymiotów u noworodka Najczęściej przyczyną zwracania pokarmu u tak małego dziecka są nieprawidłowości w jego karmieniu, a więc: zbyt łapczywe jedzenie dziecka i przyjęcie nadmiernej ilości pokarmu, „nałykanie" się powietrza podczas ssania mleka, zakrztuszenie, przekarmienie. Rzadszą przyczyną jest alergia pokarmowa na mleko mamy lub mleko modyfikowane. Jeżeli wymioty powtarzają się i są intensywne, ich przyczyną może być: przerostowe zwężenie...