Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
odwiedziny po porodzie
Adobe Stock
Lekcja 2

Odwiedziny w szpitalu po porodzie: wskazówki dla mamy i gości

Odwiedziny w szpitalu po porodzie są bardzo radosnym wydarzeniem, jednak budzą też wątpliwości. Jeśli właśnie urodziłaś i nie masz siły na przyjmowanie gości - nie bój się o tym powiedzieć. Jeśli jesteś gościem i ustaliłeś z mamą, że możesz ją odwiedzić w szpitalu po porodzie, nie przychodź późnym wieczorem - zazwyczaj kobiety chcą już wtedy odpocząć. Staraj się także zachowywać cicho, by nie zakłócać spokoju innych pań z sali.

Odwiedziny w szpitalu po porodzie są zrozumiałe - każdy chce zobaczyć noworodka jak najszybciej. Ważne jednak, by odpowiednio się zachowywać, odwiedzając kobietę po porodzie i nie przeszkadzać świeżo upieczonej mamie oraz innym kobietom, leżącym z nią na sali. W dobrym tonie jest również zapytanie, czy mama życzy sobie odwiedzin w szpitalu. Czasami wolałaby je odłożyć na czas, gdy wyjdzie z dzieckiem do domu. Wyjaśniamy zasady savoir-vivre na porodówce

Ważne! W związku z sytuacją epidemiczną (18.11.2020 r.) Ministerstwo Zdrowia nie zaleca obecnie żadnej formy odwiedzin w oddziałach położniczo-ginekologicznych. Szpitale wstrzymały więc możliwość odwiedzania kobiet po porodzie.

Spis treści: 

 1. Odwiedziny noworodka w szpitalu
 2. Kiedy odwiedziny w szpitalu po porodzie?
 3. Jak zachowywać się podczas odwiedzin w szpitalu?
 4. Czy wolno w szpitalu rozmawiać przez komórkę?
 5. Czy wolno w szpitalu rozmawiać przez komórkę?
 6. Jak karmić noworodka, gdy w szpitalu są goście?
 7. Jak karmić noworodka, gdy w szpitalu są goście?
 8. Wietrzenie krocza przy gościach?
 9. Kwiaty do szpitala po porodzie
 10. Odwiedziny w szpitalu po porodzie - co kupić?
 11. Zarezerwować „jedynkę” po porodzie?

Jak zrobić ducha na Halloween? – instrukcja krok po kroku

Odwiedziny noworodka w szpitalu

To normalne, że rodzina i bliscy chcą zobaczyć noworodka. Jednak odwiedziny w szpitalu powinny być dobrze zorganizowane, aby nie zaszkodzić noworodkowi i nie przeszkadzać innym mamom. Najlepiej, by czuwał na tym twój partner (ty nie będziesz miała na to ani siły, ani czasu). To on powinien taktownie, ale stanowczo wyperswadować gościom wizyty. Najlepiej, by jednorazowo odwiedzała cię jedna osoba (w wielu szpitalach jest to wymogiem). To, kogo kobieta chce zobaczyć po porodzie to jej indywidualna decyzja. Istotne jest, aby był to ktoś bliski, przed kim nie będzie czuła się skrępowana. Obecność innych osób wiąże się z ryzykiem zachorowania na choroby, na które dziecko nie jest odporne (nie tylko w sezonie grypy).

Kiedy odwiedziny w szpitalu po porodzie?

W zasadzie nie ma żadnych ograniczeń czasowych wizyt w szpitalu po porodzie. Najlepiej jednak, aby odwiedziny nie miały miejsca podczas obchodu lekarskiego – to czas, gdy każda z mam ma okazję rozwiać swoje wątpliwości dotyczące swojego stanu po porodzie czy też stanu dziecka. Lepiej też, by wizyty nie odbywały się późnym wieczorem – młoda mama chce odpocząć (i inne mamy też).

Jak zachowywać się podczas odwiedzin w szpitalu?

Gdy wchodzimy do pomieszczenia, w którym znajduje się kilka osób, zawsze należy powiedzieć „dzień dobry”. To podstawa dobrego wychowania. Partner młodej mamy, który zazwyczaj odwiedza ją w szpitalu codziennie, powinien też przy pierwszej wizycie przedstawić się pozostałym kobietom na sali.

Szpitalni goście powinni:

 • Zachowywać się cicho. Głośne rozmowy są niedopuszczalne. Przeszkadzają innym mamom. Jeśli dyskusje są zbyt hałaśliwe, powinnaś gości uciszyć.
 • Rozebrać się w szatni, założyć ochraniacze na buty.
 • Przed wejściem do pokoju umyć ręce.

Czy wolno w szpitalu rozmawiać przez komórkę?

Telefon komórkowy jest bardzo przydatny dla kobiety, która leży na porodówce. W każdej chwili możesz zadzwonić do rodziny, np. gdy zabraknie ci napojów lub czystych ubranek dla dziecka (w uniknięciu takiej sytuacji pomoże wcześniej spakowana wyprawka do szpitala).

Ale używanie telefonu wymaga kindersztuby:

 • Włącz wibracje, a dzwonek wycisz, żeby nie przeszkadzać innym mamom. Jeśli nie chcesz rezygnować z melodyjki, trzymaj telefon pod ręką, żebyś mogła go odebrać już przy pierwszym dzwonku.
 • Staraj się sprawdzać numery na wyświetlaczu i odbieraj tylko ważne rozmowy. Nikt ze znajomych nie obrazi się, jeżeli w szpitalu wyłączysz telefon.
 • Nie krzycz do telefonu. Jeśli wydaje ci się, że słabo słyszysz rozmówcę, wzmocnij głośność telefonu.

Jak karmić noworodka, gdy w szpitalu są goście?

Wiele mam jest skrępowanych, gdy muszą karmić piersią w obecności innych osób. Również mimowolni obserwatorzy często nie wiedzą, gdzie podziać oczy, gdy kobieta przystawia dziecko do piersi. Oto kilka rad:
 

 • Nie wstydź się: karmienie piersią jest najnaturalniejszą rzeczą na świecie. Poza tym nie możesz przecież wytłumaczyć głodnemu noworodkowi, że nie dostanie jeść, bo są obce osoby! Porzucenie wstydu dotyczy karmiących mam i gości. Jesteśmy dorośli i dojrzali. Kobieta po prostu karmi dzieci piersią. Nic w tym niestosownego, ani sensacyjnego.
 • Jeśli krępujesz się karmić w towarzystwie innych ludzi, przysłoń pierś tetrową pieluszką. Pamiętaj, by zabrać do szpitala koszulę rozpinaną na piersiach lub specjalną koszulę do karmienia. Unikniesz podciągania do góry całego stroju, by nakarmić dziecko.

Wietrzenie krocza przy gościach?

Higiena intymna po porodzie jest bardzo ważna – mamy powinny jak najczęściej wietrzyć krocze, by nie doszło do zakażenia. Jak to robić, by nie czuć się skrępowaną? Zajmij taką pozycję, by krocze nie było pierwszym widokiem, który rzuca się w oczy po wejściu na salę. Najlepiej jest ułożyć się tyłem do drzwi. Zawsze też można przykryć nogi cienkim prześcieradłem albo dłuższą koszulą nocną.

Kwiaty do szpitala po porodzie

Co przynieść na odwiedziny w szpitalu po porodzie i czy kupno kwiatów to dobry pomysł? Zakaz przynoszenia kwiatów kiedyś obowiązywał w niemal wszystkich szpitalach. Nie wynikał z zasad dobrego wychowania, ale z powodu przestrzegania higieny. Lekarze obawiali się, że razem z kwiatami na oddział zostaną wniesione groźne dla noworodka bakterie i wirusy. Dziś już nie obowiązuje i młoda mama może zostać uhonorowana pięknym bukietem. Oczywiście nie należy przesadzać z ilością kwiatów, bo będą przeszkadzać pozostałym mamom. Poza tym trzeba potem pamiętać o ich sprzątnięciu lub zabraniu.

Odwiedziny w szpitalu po porodzie - co kupić?

Co kupić kobiecie po porodzie do szpitala? Prezent na narodziny dziecka do szpitala bywa nie lada zagwozdką dla osób odwiedzających świeżo upieczoną mamę. Jeśli jesteśmy bliską rodziną kobiety, która właśnie urodziła dziecko – możemy kupić jej np. biżuterię, by po kilku latach miała wspaniałą pamiątkę z tego cudownego czasu. Świetnie sprawdzi się ona również jako prezent dla żony po porodzie. Jeżeli zaś nie wiemy, co kupić koleżance lub dalszej znajomej, dobrym pomysłem będzie:

 • album na zdjęcia maluszka
 • ubranko dla dziecka
 • drobna zabawka dla dziecka, np. grzechotka
 • poduszka do karmienia.

Zarezerwować „jedynkę” po porodzie?

W niektórych szpitalach po porodzie jest możliwość pobytu w „jedynce” – sali tylko dla mamy i dziecka. W niektórych szpitalach jest też możliwość rodzenia w sali jednoosobowej, w której potem mama z dzieckiem zostaje (tzw. dom narodzin). Jeżeli zależy ci na ciszy i spokoju w czasie porodu i w pierwszych dniach po porodzie, możesz skorzystać z takiej opcji. W niektórych szpitalach trzeba za to zapłacić – w innych pobyt w domu narodzin nie wiąże się z żadnymi opłatami (jednak nie zawsze jest możliwość skorzystania z takiej możliwości – zależy to od liczby rodzących). Niezależnie, czy będziesz w sali jednoosobowej, czy 2-3-osobowej (lub większej), zasady odwiedzin w szpitalu na porodówce są podobne.

Zobacz także:

Noworodek
Spakuj torbę do szpitala
Odpowiednio wcześnie przygotowana torba jest gwarancją, że niczego nie zapomnisz zabrać. Sprawdź, co będzie Ci potrzebne.

Potrzebne będą dokumenty, wyniki badań, ubrania dla Ciebie i maleństwa. Odpowiednio wcześnie przygotowana torba jest gwarancją, że niczego nie zapomnisz zabrać. Sprawdź, co będzie Ci potrzebne. Niewiele dzieci przychodzi na świat w dniu wyznaczonym przez lekarza. Dlatego lepiej przygotować się wcześniej, niż dać się zaskoczyć. Poród może się zacząć w czasie spaceru czy zakupów. Gdy Ty pojedziesz prosto do szpitala, Twój mąż będzie musiał dowieźć potrzebne rzeczy. Nie miej złudzeń: w takiej sytuacji przyszły tata nie spakuje torby jak należy. Myślami będzie przecież przy Tobie. To musisz zabrać: 1. Dowód osobisty. 2. Aktualną (podstemplowaną!) legitymację ubezpieczeniową. 3. Skierowanie do szpitala od lekarza prowadzącego (nie jest konieczne, ale lepiej je mieć na wszelki wypadek). 4. Karta przebiegu ciąży. 5. Wyniki wszystkich badań, które robiłaś w ciąży , zwłaszcza w ostatnim trymestrze: - grupa krwi i czynnik Rh, - przy ujemnym czynniku Rh u matki – wynik badania na obecność przeciwciał, - HBS (robione po 32. tygodniu ciąży), - WR (robione dwukrotnie: na początku i pod koniec ciąży), - USG wykonane około 36. tygodnia ciąży, - ostatnia morfologia i badanie moczu. Dla Ciebie dwa biustonosze zapinane z przodu – ciężkie od pokarmu piersi powinny mieć solidne, ale nie utrudniające karmienia oparcie, kapcie lub klapki z podeszwą antypoślizgową – będziesz się poruszać po wypolerowanych szpitalnych podłogach, musisz mieć dobry punkt oparcia, szlafrok lub podomka – nawet w szpitalu będziesz wyglądać ładnie, dwie koszule nocne (nie piżamy!), wybierz takie, w których można karmić piersią (rozpinane lub rozchylane na biuście), majtki – najlepiej komplet jednorazowych i kilka par bawełnianych, ciepłe skarpetki, kilka paczek chłonnych podpasek (nie tamponów!) – najlepsze są tzw. nocne (są...

pobyt w szpitalu po porodzie, poród, porodówka
Fotolia
Połóg
Pobyt w szpitalu po porodzie
Po porodzie w szpitalu spędzicie z dzieckiem jeszcze co najmniej dwie doby. Dowiedz się, jak najlepiej przetrwać ten czas.

Tuż po narodzinach dziecka rodzice czują naturalną potrzebę, by wspólnie przeżywać tę radosną chwilę. Nie mają na to wiele czasu, bo po dwóch-trzech godzinach mama z dzieckiem jest przewożona do sali poporodowej. Niektóre szpitale dysponują rodzinnymi salami poporodowymi, jednak pobyt w nich jest odpłatny. Ile czasu mogą trwać odwiedziny mamy z noworodkiem i kto może ich odwiedzać? Pierwsze dni po porodzie powinny należeć głównie do rodziców. Nie każda kobieta marzy o wizytach znajomych – to zależy od jej samopoczucia i tego, jak bardzo jest zmęczona. Zwykle odwiedziny w szpitalu po porodzie powinny być krótkie. Witanie nowego członka rodziny bywa kłopotliwe, np. dla rodziców, którzy nie zatroszczyli się o opiekę nad starszymi pociechami lub zapomnieli o zakazie przyprowadzania do szpitala dzieci do siódmego roku życia. Przepis ten – choć przykry – jest uzasadniony, bo noworodki mogłyby zarazić się od nich chorobami wieku dziecięcego. Jak zachowywać się podczas wizyt na oddziale poporodowym? W kilkuosobowych salach nie ma warunków na częste wizyty i przyjmowanie wielu gości. Brakuje intymności, może być głośno i duszno, a to nie służy ani mamom, ani dzieciom. Obowiązujące w wielu placówkach ograniczenie liczby gości do dwóch osób jest więc konieczne. Warto też pamiętać, że inne kobiety w obecności obcych osób krępują się wstać z łóżka, np. ze względu na pobrudzoną koszulę. Mogą też potrzebować pomocy w pielęgnacji dziecka czy karmieniu piersią. Najlepiej umówić się z innymi mamami na jakiś znak porozumiewawczy, który oznacza, że trzeba wyjść z gośćmi na korytarz, gdzie zwykle dla odwiedzających są kąciki ze stolikami i krzesłami. Jak wygląda karmienie po cesarce? Zdarza się, że poród musi być zakończony operacyjnie z podaniem narkozy. Jeśli dziecko urodzi się w dobrym stanie, a ty będziesz na tyle silna, żeby móc...

Noworodek
Pierwsze dwie doby po porodzie
Co Was czeka po porodzie? Jakie rzeczy powinnaś ze sobą zabrać do szpitala? Kto się zajmie dzieckiem, gdy będziesz zbyt zmęczona? Podpowiadamy

Pierwsze dni z dzieckiem spędzisz w szpitalu. Co Was tam czeka. Jakie rzeczy powinnaś ze sobą zabrać. Kto się zajmie dzieckiem, gdy będziesz zbyt zmęczona. Rozwiewamy wszystkie wątpliwości. Poród nie kończy się z chwilą, gdy dziecko przyjdzie na świat. Musisz jeszcze „urodzić” łożysko, a jeśli krocze zostało nacięte, znieść jego zszycie. Wcześniej nacieszysz się dzieckiem, przystawisz je do piersi. Przygotuj się jednak, że możecie osobno spędzić pierwsze dwie godziny (a po porodzie z użyciem kleszczy lub próżnociągu, gdy zostały w macicy resztki łożyska czy błon płodowych – nawet cztery). Oboje pod czujną opieką. Ty – położnej, ginekologa przyjmującego poród, anestezjologa (gdy miałaś znieczulenie). Dziecko – neonatologa, który zbada jego odruchy, oceni według skali Apgar, zważy, zmierzy. Położna założy dziecku bransoletkę z Twoim nazwiskiem (na rączkę, czasem i na nóżkę), owinie, położy w łóżeczku. Gdy lekarz uzna, że jesteście w dobrej kondycji, pojedziecie na oddział poporodowy. Pojedyncza sala dla Ciebie i noworodka czy raczej nie Sale są kilkuosobowe, będziesz więc razem z innymi mamami i ich pociechami. Może się to okazać nieocenionym wsparciem! Będziesz spokojniejsza, zostawiając dziecko pod opieką sąsiadki z łóżka obok, gdy pójdziesz do łazienki. Być możesz podpowie Ci ona, jak utulić płaczące maleństwo albo pomoże je przewinąć. Wspólne przeżycia zbliżają, a zawarte po porodzie znajomości są często początkiem przyjaźni. Świeżo upieczone mamy wymieniają się SMS-ami, e-mailami, spotykają się. To równie mocna więź jak ta, którą mężczyźni nawiązują w wojsku! Bywa jednak i tak, że obecność innych (podczas odwiedzin) jest tak męcząca, że pragniesz ciszy izolatki. Jeśli nie ma tłoku, nie powinno być przeszkód z przenosinami. Ale lepiej jeszcze przed porodem dowiedzieć się, ile...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Dzień Nauczyciela 2021
Aktualności
Dzień Nauczyciela 2022: kiedy obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej? Co warto o nim wiedzieć?
Joanna Biegaj
jod a ciąża
Dieta w ciąży
Czy jod w ciąży jest równie ważny jak kwas foliowy?
Małgorzata Wódz
Życzenia na Dzień Nauczyciela: oficjalne, eleganckie, poważne
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Nauczyciela: oficjalne, eleganckie, poważne
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Laurka na Dzień Nauczyciela
Święta i uroczystości
Laurka na Dzień Nauczyciela: pomysły i wzory do druku
Joanna Biegaj
Sok z czarnego bzu dla dzieci – właściwości, dawkowanie, przepis
Żywienie
Sok z czarnego bzu dla dzieci – właściwości, dawkowanie, przepis
Joanna Biegaj
Wierszyki na Dzień Nauczyciela
Święta i uroczystości
Wierszyki na Dzień Nauczyciela: śmieszne, krótkie, rymowane
Adrianna Trusiuk
Czy Dzień Nauczyciela jest wolny?
Święta i uroczystości
Czy Dzień Nauczyciela jest wolny?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Imiona dla bliźniaków? Wybierz najpiękniejsze
Imiona
Imiona dla bliźniaków: jak wybrać najpiękniejsze? (dla pary tej samej płci oraz dla dziewczynki i chłopca)
Luiza Słuszniak
Bierzmowanie: ile trwa, jak wygląda
Święta i uroczystości
Bierzmowanie: ile trwa, jak wygląda? [PEŁEN PRZEBIEG LITURGII + DIALOGI]
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Grzyby niejadalne z gąbką
Zdrowie
Grzyby niejadalne z gąbką – czy są trujące, jak wyglądają? (zdjęcia)
Ewa Janczak-Cwil
Tabletki z jodkiem potasu po co
Zdrowie
Tabletki z jodkiem potasu – po co się stosuje?
Ewa Janczak-Cwil
Gorączka u dziecka bez innych objawów: przyczyny, postępowanie
Zdrowie
Gorączka u dziecka bez innych objawów: przyczyny, kiedy do lekarza?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
rejestr ciąż
Prawo i finanse
Rejestr ciąż – czemu ma służyć, od kiedy obowiązuje?
Ewa Janczak-Cwil
Budyń dla niemowlaka
Przepisy
Budyń dla niemowlaka: przepis. Jak go zrobić i od kiedy można go podać?
Adrianna Trusiuk
Szczepienia na COVID dzieci dawka przypominająca
Zdrowie
Szczepienia na COVID dzieci – kiedy dawka przypominająca?
Ewa Janczak-Cwil
kasztany
Gry i zabawy
Jak zrobić ludziki z kasztanów –​ różne wzory
Joanna Biegaj
Jakie książki do nauki czytania wybrać dla dziecka?
Gry i zabawy
Książki do nauki czytania. Te polecamy najbardziej!
Milena Oszczepalińska
grzyby w ciąży
Dieta w ciąży
Czy można jeść grzyby w ciąży? Tak, ale zawsze istnieje ryzyko
Małgorzata Wódz