odwiedziny po porodzie
Adobe Stock
Lekcja 2

Odwiedziny w szpitalu po porodzie: wskazówki dla mamy i gości

Odwiedziny w szpitalu po porodzie są bardzo radosnym wydarzeniem, jednak budzą też wątpliwości. Jeśli właśnie urodziłaś i nie masz siły na przyjmowanie gości - nie bój się o tym powiedzieć. Jeśli jesteś gościem i ustaliłeś z mamą, że możesz ją odwiedzić w szpitalu po porodzie, nie przychodź późnym wieczorem - zazwyczaj kobiety chcą już wtedy odpocząć. Staraj się także zachowywać cicho, by nie zakłócać spokoju innych pań z sali.

Odwiedziny w szpitalu po porodzie są zrozumiałe - każdy chce zobaczyć noworodka jak najszybciej. Ważne jednak, by odpowiednio się zachowywać, odwiedzając kobietę po porodzie i nie przeszkadzać świeżo upieczonej mamie oraz innym kobietom, leżącym z nią na sali. W dobrym tonie jest również zapytanie, czy mama życzy sobie odwiedzin w szpitalu. Czasami wolałaby je odłożyć na czas, gdy wyjdzie z dzieckiem do domu. Wyjaśniamy zasady savoir-vivre na porodówce

Ważne! W związku z sytuacją epidemiczną (18.11.2020 r.) Ministerstwo Zdrowia nie zaleca obecnie żadnej formy odwiedzin w oddziałach położniczo-ginekologicznych. Szpitale wstrzymały więc możliwość odwiedzania kobiet po porodzie.

Spis treści: 

 1. Odwiedziny noworodka w szpitalu
 2. Kiedy odwiedziny w szpitalu po porodzie?
 3. Jak zachowywać się podczas odwiedzin w szpitalu?
 4. Czy wolno w szpitalu rozmawiać przez komórkę?
 5. Czy wolno w szpitalu rozmawiać przez komórkę?
 6. Jak karmić noworodka, gdy w szpitalu są goście?
 7. Jak karmić noworodka, gdy w szpitalu są goście?
 8. Wietrzenie krocza przy gościach?
 9. Kwiaty do szpitala po porodzie
 10. Odwiedziny w szpitalu po porodzie - co kupić?
 11. Zarezerwować „jedynkę” po porodzie?

Odwiedziny noworodka w szpitalu

To normalne, że rodzina i bliscy chcą zobaczyć noworodka. Jednak odwiedziny w szpitalu powinny być dobrze zorganizowane, aby nie zaszkodzić noworodkowi i nie przeszkadzać innym mamom. Najlepiej, by czuwał na tym twój partner (ty nie będziesz miała na to ani siły, ani czasu). To on powinien taktownie, ale stanowczo wyperswadować gościom wizyty. Najlepiej, by jednorazowo odwiedzała cię jedna osoba (w wielu szpitalach jest to wymogiem). To, kogo kobieta chce zobaczyć po porodzie to jej indywidualna decyzja. Istotne jest, aby był to ktoś bliski, przed kim nie będzie czuła się skrępowana. Obecność innych osób wiąże się z ryzykiem zachorowania na choroby, na które dziecko nie jest odporne (nie tylko w sezonie grypy).

Kiedy odwiedziny w szpitalu po porodzie?

W zasadzie nie ma żadnych ograniczeń czasowych wizyt w szpitalu po porodzie. Najlepiej jednak, aby odwiedziny nie miały miejsca podczas obchodu lekarskiego – to czas, gdy każda z mam ma okazję rozwiać swoje wątpliwości dotyczące swojego stanu po porodzie czy też stanu dziecka. Lepiej też, by wizyty nie odbywały się późnym wieczorem – młoda mama chce odpocząć (i inne mamy też).

Jak zachowywać się podczas odwiedzin w szpitalu?

Gdy wchodzimy do pomieszczenia, w którym znajduje się kilka osób, zawsze należy powiedzieć „dzień dobry”. To podstawa dobrego wychowania. Partner młodej mamy, który zazwyczaj odwiedza ją w szpitalu codziennie, powinien też przy pierwszej wizycie przedstawić się pozostałym kobietom na sali.

Szpitalni goście powinni:

 • Zachowywać się cicho. Głośne rozmowy są niedopuszczalne. Przeszkadzają innym mamom. Jeśli dyskusje są zbyt hałaśliwe, powinnaś gości uciszyć.
 • Rozebrać się w szatni, założyć ochraniacze na buty.
 • Przed wejściem do pokoju umyć ręce.

Czy wolno w szpitalu rozmawiać przez komórkę?

Telefon komórkowy jest bardzo przydatny dla kobiety, która leży na porodówce. W każdej chwili możesz zadzwonić do rodziny, np. gdy zabraknie ci napojów lub czystych ubranek dla dziecka (w uniknięciu takiej sytuacji pomoże wcześniej spakowana wyprawka do szpitala).

Ale używanie telefonu wymaga kindersztuby:

 • Włącz wibracje, a dzwonek wycisz, żeby nie przeszkadzać innym mamom. Jeśli nie chcesz rezygnować z melodyjki, trzymaj telefon pod ręką, żebyś mogła go odebrać już przy pierwszym dzwonku.
 • Staraj się sprawdzać numery na wyświetlaczu i odbieraj tylko ważne rozmowy. Nikt ze znajomych nie obrazi się, jeżeli w szpitalu wyłączysz telefon.
 • Nie krzycz do telefonu. Jeśli wydaje ci się, że słabo słyszysz rozmówcę, wzmocnij głośność telefonu.

Jak karmić noworodka, gdy w szpitalu są goście?

Wiele mam jest skrępowanych, gdy muszą karmić piersią w obecności innych osób. Również mimowolni obserwatorzy często nie wiedzą, gdzie podziać oczy, gdy kobieta przystawia dziecko do piersi. Oto kilka rad:
 

 • Nie wstydź się: karmienie piersią jest najnaturalniejszą rzeczą na świecie. Poza tym nie możesz przecież wytłumaczyć głodnemu noworodkowi, że nie dostanie jeść, bo są obce osoby! Porzucenie wstydu dotyczy karmiących mam i gości. Jesteśmy dorośli i dojrzali. Kobieta po prostu karmi dzieci piersią. Nic w tym niestosownego, ani sensacyjnego.
 • Jeśli krępujesz się karmić w towarzystwie innych ludzi, przysłoń pierś tetrową pieluszką. Pamiętaj, by zabrać do szpitala koszulę rozpinaną na piersiach lub specjalną koszulę do karmienia. Unikniesz podciągania do góry całego stroju, by nakarmić dziecko.

Wietrzenie krocza przy gościach?

Higiena intymna po porodzie jest bardzo ważna – mamy powinny jak najczęściej wietrzyć krocze, by nie doszło do zakażenia. Jak to robić, by nie czuć się skrępowaną? Zajmij taką pozycję, by krocze nie było pierwszym widokiem, który rzuca się w oczy po wejściu na salę. Najlepiej jest ułożyć się tyłem do drzwi. Zawsze też można przykryć nogi cienkim prześcieradłem albo dłuższą koszulą nocną.

Kwiaty do szpitala po porodzie

Co przynieść na odwiedziny w szpitalu po porodzie i czy kupno kwiatów to dobry pomysł? Zakaz przynoszenia kwiatów kiedyś obowiązywał w niemal wszystkich szpitalach. Nie wynikał z zasad dobrego wychowania, ale z powodu przestrzegania higieny. Lekarze obawiali się, że razem z kwiatami na oddział zostaną wniesione groźne dla noworodka bakterie i wirusy. Dziś już nie obowiązuje i młoda mama może zostać uhonorowana pięknym bukietem. Oczywiście nie należy przesadzać z ilością kwiatów, bo będą przeszkadzać pozostałym mamom. Poza tym trzeba potem pamiętać o ich sprzątnięciu lub zabraniu.

Odwiedziny w szpitalu po porodzie - co kupić?

Co kupić kobiecie po porodzie do szpitala? Prezent na narodziny dziecka do szpitala bywa nie lada zagwozdką dla osób odwiedzających świeżo upieczoną mamę. Jeśli jesteśmy bliską rodziną kobiety, która właśnie urodziła dziecko – możemy kupić jej np. biżuterię, by po kilku latach miała wspaniałą pamiątkę z tego cudownego czasu. Świetnie sprawdzi się ona również jako prezent dla żony po porodzie. Jeżeli zaś nie wiemy, co kupić koleżance lub dalszej znajomej, dobrym pomysłem będzie:

 • album na zdjęcia maluszka
 • ubranko dla dziecka
 • drobna zabawka dla dziecka, np. grzechotka
 • poduszka do karmienia.

Zarezerwować „jedynkę” po porodzie?

W niektórych szpitalach po porodzie jest możliwość pobytu w „jedynce” – sali tylko dla mamy i dziecka. W niektórych szpitalach jest też możliwość rodzenia w sali jednoosobowej, w której potem mama z dzieckiem zostaje (tzw. dom narodzin). Jeżeli zależy ci na ciszy i spokoju w czasie porodu i w pierwszych dniach po porodzie, możesz skorzystać z takiej opcji. W niektórych szpitalach trzeba za to zapłacić – w innych pobyt w domu narodzin nie wiąże się z żadnymi opłatami (jednak nie zawsze jest możliwość skorzystania z takiej możliwości – zależy to od liczby rodzących). Niezależnie, czy będziesz w sali jednoosobowej, czy 2-3-osobowej (lub większej), zasady odwiedzin w szpitalu na porodówce są podobne.

Zobacz także:

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
dekoracje świąteczne, śnieżynka
Święta i uroczystości
Śnieżynki z papieru – 7 wzorów do wycinania
Agnieszka Szumigaj
wierszyk o Mikołaju
Święta i uroczystości
Wierszyk o Mikołaju –​ krótkie, łatwe i śmieszne propozycje
Ewa Janczak-Cwil
Prezent dla 5-latka
Święta i uroczystości
Prezent dla 5-latka: pomysły na prezent dla pięcioletniego chłopca (sportowy, edukacyjny, tani)
Agnieszka Majchrzak
Przysłowia o nauce
Cytaty i przysłowia
Mądre przysłowia o nauce i wiedzy – 40 motywujących sentencji
Joanna Lechowicz
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
życzenia urodzinowe dla córki
Święta i uroczystości
Życzenia urodzinowe dla córki: piękne, wzruszające, mądre, od mamy i od taty
Joanna Biegaj
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
Alimenty z funduszu
Prawo i finanse
Alimenty z funduszu: co trzeba zrobić, żeby otrzymać pieniądze? Nowe przepisy
Agnieszka Majchrzak
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
jak odpieluchować dziecko
Pielęgnacja
Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak to zrobić? Sprawdzone sposoby
Małgorzata Wódz
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA