Reklama

Nie wiesz, gdzie rodzić, bo każda koleżanka poleca inny szpital, mama jeszcze inny, a lekarz prowadzący twoją ciążę – kolejny? Decyzja, którą porodówkę wybrać, nie jest łatwa. W naszym materiale wideo położna Bogumiła Gronkiewicz podpowiada, jakie względy wziąć pod uwagę, aby wybrać szpital do porodu. Ważne są nie tylko czynniki medyczne, lecz także kwestie indywidualne i potrzeby danej rodzącej.

Reklama

Spis treści:

Jak wybrać szpital do porodu?

Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Oblicz termin porodu Czytaj więcej

- Poród to bardzo ważny moment w życiu każdej kobiety, dlatego miejsce, gdzie dziecko przyjdzie na świat, należy wybrać wyjątkowo starannie – podkreśla położna, Bogumiła Gronkiewicz. Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy można wybrać szpital do porodu, a to pierwsza rzecz, jaką powinny wiedzieć. W tym przypadku nie obowiązuje rejonizacja. Można rodzić, gdziekolwiek się chce, pod warunkiem, że w danej placówce będzie akurat wolne miejsce i że zdążymy dojechać do niej na czas.

Szpital do porodu powinien być miejscem komfortowym, przyjaznym i z dobrą atmosferą. Warto wcześniej pojeździć, odwiedzić różne oddziały położnicze, zobaczyć, jak wygląda porodówka i zapoznać się z personelem. Można też po prostu zdecydować się na poród w szpitalu, gdzie pracuje lekarz prowadzący naszą ciążę.

Kiedy wybrać szpital do porodu?

Szpital do porodu warto wybrać wcześniej, przynajmniej na kilka tygodni przed planowanym terminem narodzin dziecka, aby w godzinie zero mieć pewność, że dokładnie wiemy, gdzie znajduje się placówka, jaką trasą najlepiej do niej dojechać i gdzie zaparkować auto – te rzeczy powinien sprawdzić partner, jeśli to on ma zawieźć cię na porodówkę. Ty spakuj torbę do szpitala na ok. miesiąc przed terminem porodu, żeby nie pakować się, gdy zaczną się skurcze!

Jaki szpital do porodu? Stopnie referencyjności

Szpital położniczy może mieć jeden z 3 stopni referencyjności, czyli któryś poziom przygotowania do opieki nad mamami i dziećmi. Nie w każdym możliwa jest opieka nad wcześniakiem.

  1. Stopień referencyjności to szpitale dla pacjentek z niepowikłaną ciążą i zdrowymi, donoszonymi noworodkami.
  2. Stopień referencyjności to te szpitale, które powinny zajmować się pacjentkami, u których jest ryzyko porodu po 32. tygodniu ciąży. Takie szpitale są wyposażone w sprzęt ratujący życie wcześniaków i np. sprzęt wspomagający oddychanie u dzieci.
  3. Stopień referencyjności to szpitale zajmujące się najmniejszymi wcześniakami. Oferują wysoko specjalistyczne badania i to tu powinny trafiać ciężarne, których poród zaczyna się na wiele tygodni przed planowaną datą.

Zobacz także:

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama