6 objawów, które mogą świadczyć o zespole policystycznych jajników

Zespół policystycznych jajników (PCOS) może bardzo utrudnić twoje starania o zajście w ciążę. Jak go rozpoznać? Podpowiadamy, jakich symptomów nie powinnaś lekceważyć.
Milena Oszczepalińska
Objawy zespołu policystycznych jajników
fot. AdobeStock
Jeśli od dłuższego czasu starasz się o dziecko i ciągle się to nie udaje, być może przyczyną jest zespół policystycznych jajników, w skrócie PCOS. Sprawdź, jak się on objawia i jeśli zauważysz, że większość z tych symptomów jest ci znana, nie zwlekaj, tylko zrób odpowiednie badania w kierunku PCOS. Im szybciej się zdiagnozujesz i zaczniesz leczyć, tym szybciej twój organizm zacznie pracować prawidłowo. Jak objawia się zespół policystycznych jajników? Podpowiadamy!

Nieregularne miesiączkowanie

Może to być pierwszy sygnał do tego, że powinnaś zbadać się w kierunku PCOS. Brak regularnych miesiączek lub ich całkowity zanik to efekt zakłócania lub wręcz zatrzymania owulacji. A bez niej nie może przecież dojść do zapłodnienia. Wówczas starania o dziecko bywają bardzo trudne, a czasem wręcz niemożliwe.
Redakcja poleca: Porady dietetyka dla par starających się o dziecko (film)
Jaki wpływ na płodność kobiety i mężczyzny ma codzienna dieta? Co powinny jeść a czego unikać pary starające się o dziecko? Radzi Julia Jaskowska, dietetyk z FertiMedica Centrum Wspierania Płodności. Zobacz film.

Ból w okolicach miednicy

Jest to ból, który pojawia się bez szczególnej przyczyny. Prawdopodobnie wiąże się on z powiększeniem jajników. Bólowi jajników może towarzyszyć też ból pleców w dolnym odcinku.

Długi i uciążliwy PMS

Jedne kobiety mają wyraźnie odczuwalny zespół napięcia przedmiesiączkowego, inne nie. Do jego objawów należą:
  • bóle pleców w odcinku krzyżowym,
  • wzdęcia,
  • huśtawki nastroju.
Jeśli u ciebie PMS jest szczególnie dokuczliwy i przedłużający się, być może powoduje go właśnie zespół policystycznych jajników.

Zmiany w wyglądzie zewnętrznym

Spowodowane są one działaniem męskich hormonów. W ich wyniku możesz cierpieć na:
  • nadmierne tycie w okolicach talii;
  • hirsutyzm, czyli nadmierne owłosienie typu męskiego (na brodzie, klatce piersiowej nogach);
  • trądzik;
  • przetłuszczanie się skóry;
  • zakola, łysienie typu męskiego.

Torbiele na jajnikach

W badaniu USG może się okazać, że jajniki są policystyczne, czyli że znajdują się na nich pęcherzyki, takie mini-torbiele. Przy PCOS jest ich przynajmniej 12 w każdym jajniku. Mogą być różnej wielkości, od 2 do 9 mm.

Zaburzenia metaboliczne

Problemy te mogą objawiać się na kilka sposobów. Najczęściej są niewidoczne gołym okiem i żeby je zdiagnozować, należy wykonać specjalne badania – np. sprawdzić ciśnienie czy poziom cukru we krwi. (na PCOS wskazuje nadciśnienie, insulinooporność). O zaburzeniach metabolicznych może też świadczyć otyłość.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

Narzędzia dla mam

Więcej

Chłopiec czy dziewczynka?

Jedzenie na płodność