15 tydzień ciąży – co się dzieje u mamy i dziecka?
15 tydzień ciąży to 4 miesiąc. Dziecko intensywnie się rozwija - ma rozmiar dużego jabłka oraz oczy i uszy we właściwych miejscach. Z wyglądu zaczyna przypominać noworodka. Waga płodu osiąga nawet 80 g. Ciężarna już niedługo poczuje jego pierwsze ruchy.
Spis treści:
- 15 tydzień ciąży – który to miesiąc?
- Dziecko w 15 tygodniu ciąży
- 15 tydzień ciąży – wielkość dziecka
- 15 tydzień ciąży – brzuch
- 15 tydzień ciąży – objawy i dolegliwości
- 15 tydzień ciąży bliźniaczej
15 tydzień ciąży – który to miesiąc?
15 tydzień ciąży to czwarty miesiąc ciąży, który przypada na II trymestr. Do porodu zostało ok. 25 tygodni. Większość kobiet w drugim trymestrze czuje się naprawdę dobrze i nareszcie może cieszyć się życiem. Planowana ciąża to chyba jedyny okres w życiu kobiety, kiedy rosnący brzuch rozczula, napawa dumą i radością. A od teraz będzie rósł coraz szybciej.
Ryzyko poronienia w 15 tygodniu ciąży spada do minimum. Jeśli jednak pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy, koniecznie należy zgłosić się do lekarza.
15 tydzień ciąży – 13 tydzień od zapłodnienia
Choć oficjalnie mija 15 tydzień ciąży, od zapłodnienia upłynęło mniej więcej 13 tygodni. To znaczy, że ciąża „zaczęła się”, zanim jeszcze doszło do poczęcia. Jej początek liczy się bowiem od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Wątpliwości, który to tydzień ciąży, rozstrzygnąć można korzystając z kalkulatora ciąży.
Dziecko w 15 tygodniu ciąży
15 tydzień ciąży to czas intensywnego rozwoju płodu i przygotowań do życia poza organizmem matki. 15-tygodniowe dziecko zdobywa coraz więcej umiejętności:
- samodzielnie porusza paluszkami dłoni i stóp,
- może ssać kciuk (przygotowuje się do ssania piersi),
- wykonuje ruchy oddechowe (ssie i połyka wody płodowe − to przygotowanie do oddychania).
Dziecko wkłada palec do buzi także wtedy, gdy chce rozładować napięcie (czuje zdenerwowanie matki). Warto wiedzieć, że stres w ciąży dotyka nie tylko matkę, ale jest też udziałem dziecka, dlatego ciężarnym poleca się stosowanie technik relaksujących.
15 tydzień ciąży – ruchy dziecka
Ruchy dziecka w 15 tygodniu ciąży nie są jeszcze wyczuwalne. Pierwsze ruchy płodu da się odczuć około 20-22 tygodnia (jeśli to jest pierwsza ciąża) lub około 18 tygodnia (jeśli to kolejna ciąża) – w tym czasie mogą też odczuwać ruchy dziecka bardzo szczupłe ciężarne, które spodziewają się pierwszego dziecka
Płeć dziecka w 15 tygodniu ciąży
Podczas badania USG w 15 tygodniu ciąży można już poznać płeć dziecka. Wiarygodność badania wynosi około 90 proc. Specjaliści zwracają jednak uwagę na duże ryzyko nierozpoznania płodu męskiego. W 14-15 tygodniu ciąży lekarzowi łatwiej dostrzec na USG, że urodzi się dziewczynka. Wiele zależy przy tym od doświadczenia lekarza i warunków badania – ułożenia płodu oraz jakości ultrasonografu. Dla pewności warto poczekać do badania połówkowego około 20 tygodnia ciąży. Wtedy płeć dziecka będzie lepiej widoczna.
Zobacz, jak przebiega rozwój płodu tydzień po tygodniu.
15 tydzień ciąży – wielkość dziecka
Dziecko w 15 tygodniu ciąży waży 56-80 g i mierzy 11 cm. Ma wielkość dorodnego jabłka. Bardzo szybko przybiera na wadze. To efekt szybkiego zwiększania się masy mięśniowej płodu.
Jak wygląda dziecko w 15 tygodniu ciąży?
15-tygodniowe dziecko przypomina noworodka – jego uszy znajdują się już na swoim miejscu po bokach głowy (wcześniej były umiejscowione na szyi i „wędrowały” w górę). Oczy też już są niemal w docelowym miejscu – przesuwają się z boków na przód twarzy.
Skóra dziecka nadal jest cienka i przezroczysta (widać przez nią naczynka krwionośne), ale pojawił się na niej meszek płodowy (tzw. lanugo).
Rrenderowane zdjęcie USG płodu w 15 tygodniu ciąży, for. Adobe Stock
Brzuch w 15 tygodniu ciąży
Macica w 15 tygodniu ciąży zaczyna już wyraźnie wystawać nad spojeniem łonowym. Większość kobiet spodziewa się zmian w środkowej części brzucha, jednak pierwsze zaokrąglenie pojawia się niżej (tam na razie znajduje się dziecko). Brzuch będzie od teraz się zaokrąglał i w przód, i w górę.
15 tydzień ciąży to czas, by przyszła mama zaopatrzyła się w uniwersalne ubrania ciążowe. Najwygodniejsze są spodnie lub spódnica z rozciągliwą przednią częścią. Takie ubrania posłużą dłużej, bo pomieszczą szybko rosnący brzuch.
Warto pamiętać, że tycie w ciąży i zmiany w sylwetce są kwestią indywidualną. To sprawia, że u niektórych kobiet ciąża w 15 tygodniu nadal może być niemal niewidoczna.
Waga mamy w 15 tygodniu ciąży
W porównaniu z początkiem ciąży waga w 15 tygodniu ciąży może tylko nieznacznie się różnić. Zgodnie z normą ciężarna od 14 do 20 tygodnia ciąży tyje tylko od 2,5 do 3 kg.
15 tydzień ciąży – objawy i dolegliwości
Większość ciążowych dolegliwości ustępuje w 15 tygodniu ciąży. Przyszła mama zwykle odczuwa w tym czasie przypływ energii. Słabnie parcie na pęcherz. Macica, która na tym etapie ciąży ma rozmiar niezbyt dużego melona, unosi się ponad spojenie łonowe i przestaje uciskać pęcherz.
Niektórym kobietom w 15 tygodniu ciąży mogą dokuczać:
- Zawroty głowy najczęściej będące skutkiem zmieniającego się podczas ciąży ciśnienia krwi (znacznie wzrasta jej objętość). To dość częsta dolegliwość w ciąży. Aby stwierdzić, że nie zawroty głowy nie stanowią powodu do niepokoju, trzeba wykluczyć schorzenia, których mogą być objawem. Badania laboratoryjne i konsultacja internisty pomogą w ustaleniu ich przyczyny.
- Omdlenia po szybkiej zmianie pozycji, na przykład po wstaniu z łóżka lub krzesła.
- Krwawienie z nosa i uczucie zapchanego nosa, które może być spowodowane wzrostem poziomu hormonów i obrzękiem śluzówek. Jeśli krwawienie z nosa w ciąży zdarzy się raz, nie jest powodem do niepokoju. O wszelkich wypadkach krwawienia z nosa należy jednak powiedzieć lekarzowi prowadzącemu ciążę.
15 tydzień ciąży – twardnienie brzucha
Twardy brzuch w ciąży może być powodem do zmartwień, zwłaszcza jeśli napięcie i ból brzucha pojawiają się przed półmetkiem ciąży. Do lekarza trzeba zgłosić się jak najszybciej, jeżeli twardnieniu brzucha towarzyszą inne niepokojące objawy:
- krwawienie lub plamienie z dróg rodnych,
- długotrwały, narastający lub silny ból brzucha,
- ból pleców.
Leczenie zębów w 15 tygodniu ciąży
W czasie ciąży trzeba pamiętać o wizytach u dentysty. Drugi trymestr ciąży może zaskoczyć pojawieniem się ubytków w zębach (u przyszłych mam po okresie wymiotów i podjadania często ujawnia się próchnica).
Leczenie zębów w ciąży jest konieczne. Nieleczone zęby i dziąsła mogą stać się źródłem infekcji, a każda infekcja to potencjalne niebezpieczeństwo dla organizmu, w którym rozwija się nowe życie. Próchnica u przyszłej mamy to jeden z czynników ryzyka przedwczesnego porodu. Planowe zabiegi stomatologiczne najlepiej wykonywać między czwartym a szóstym miesiącem ciąży. O ciąży trzeba powiedzieć stomatologowi od razu po wejściu do gabinetu.
Badania w 15 tygodniu ciąży
Między 15 a 20 tygodniem ciąży należy wykonać:
- morfologię krwi,
- badanie ogólne moczu.
Zaplanuj wizytę w przychodni i wpisz datę do kalendarza. Otrzymane wyniki badań zabierz ze sobą koniecznie na kolejną wizytę u ginekologa prowadzącego ciążę.
Ćwiczenia w 15 tygodniu ciąży
Ćwiczenia zwiększają przepływ krwi do łożyska, a to pozwala dziecku zdrowo rosnąć i dobrze się rozwijać. Aktywność fizyczna w ciąży zmniejsza o 1/3 ryzyko cesarskiego cięcia. Jeśli do tej pory przyszła mama nie ćwiczyła, a lekarz nie widzi przeciwwskazań, ciężarna powinna zacząć się ruszać. Jest mnóstwo aktywności, które można wykonywać będąc w ciąży.
15 tydzień ciąży bliźniaczej
15 tydzień ciąży (i cały drugi trymestr) może być dla przyszłej mamy bliźniąt lub trojaczków nieco trudniejszy. Z kilku powodów:
- Mogą znów pojawić się wymioty (zwłaszcza jeśli kobieta nie je zdrowo i zbyt dużo naraz).
- Trzeba częściej bywać u ginekologa i robić skrupulatnie wszystkie zalecane badania krwi.
- Ryzyko powstawania żylaków i puchnięcia kończyn w ciąży bliźniaczej jest większe.
- Częściej występuje cukrzyca ciążowa.
- Trzeba bardzo regularnie kontrolować ciśnienie krwi ze względu na podwyższone ryzyko nadciśnienia.
Warto pamiętać, że w ciąży mnogiej tyje się więcej, ale raptem o 2-3 kilogramy. Nie trzeba jeść za troje, czyli potrójnych porcji. Najlepiej jeść często, ale mało, bo żołądek i jelita mają o wiele mniej miejsca.
Zobacz także:
- Czy w ciąży można przyjmować antybiotyki?
- Co to znaczy „wysokość dna macicy”?
- Często miewam kłucia w dole brzucha. Czy to powód do niepokoju?
- Czy naprawdę o wszystkich drobnych dolegliwościach powinnam mówić ginekologowi?