Kalendarz dni płodnych

Nie wiesz, kiedy są dni płodne i niepłodne? Nasz kalendarz dni płodnych pokaże ci, kiedy może dojść do zapłodnienia. Wpisz datę miesiączki i oblicz, kiedy masz owulację. Zobacz, jak wygląda twój cykl miesiączkowy.

Sprawdź, kiedy masz dni płodne:

Podaj datę rozpoczęcia cyklu:

Dni płodne to taki moment cyklu miesiączkowego, kiedy najłatwiej zajść w ciążę. Jeśli starasz się o dziecko, ustal, kiedy masz owulację (czyli szczyt płodności) i zaplanuj próbę poczęcia na dzień przed jej terminem (w ciążę zajść najłatwiej, gdy plemniki oczekują w drogach rodnych na komórkę jajową). Nasz kalendarz dni płodnych i niepłodnych pomoże ci w określeniu najlepszego momentu na zapłodnienie.

Kalendarz dni płodnych (inne nazwy: kalkulator dni płodnych, kalendarzyk małżeński) nie tylko szybko obliczy, kiedy masz dni płodne i bezpłodne. Wskaże także najbardziej płodny dzień w cyklu.

Jak obliczyć dni płodne – najważniejsze informacje

  • Aby obliczyć dni płodne, musisz wiedzieć, kiedy wypada owulacja. Owulacja to moment w cyklu miesiączkowym (nazywanym też cyklem menstruacyjnym, owulacyjnym), w którym organizm kobiety uwalnia komórkę jajową i może dojść do zapłodnienia.
  • Owulacja przypada w 14 dniu cyklu miesiączkowego (jeśli cykl trwa 28 dni). Ważna informacja: jest to 14 dzień przed zakończeniem cyklu. Jeśli cykl trwa 35 dni, owulacja wypadnie dopiero 21 dnia, licząc od pierwszego dnia miesiączki.
  • Owulacji towarzyszą niewielkie dolegliwości bólowe odczuwane przez bardziej wrażliwe kobiety, to tzw. ból owulacyjny.
  • Do zapłodnienia może dojść też przed owulacją i tuż po niej (za dni płodne uznaje się zwykle trzy dni przed owulacją i dwa dni po jej zakończeniu (wskaże je nasz kalkulator).
  • Warto uważnie obserwować swoje ciało, aby nauczyć się rozpoznawać objawy owulacji. Trzeba jednak wiedzieć, że cykl menstruacyjny łatwo może zaburzyć zwykłe przeziębienie, stres czy przemęczenie.

Czy można zajść w ciążę w dni niepłodne?

W ciążę możesz zajść również podczas dni niepłodnych (dlatego lepiej nazywać je dniami potencjalnie niepłodnymi). Wynika to z faktu, że plemniki są zdolne do zapłodnienia nawet w ciągu 72 godzin od stosunku. To kolejny powód, dla którego warto dobrze znać swój cykl menstruacyjny.

Kiedy są dni płodne i niepłodne?

Kalendarz dni płodnych najlepiej sprawdza się w przypadku kobiet o regularnym cyklu miesiączkowym (średnia długość cyklu wynosi 27–29 dni). Jeśli cykl miesiączkowy trwa 28 dni, dni płodne przypadają pomiędzy 9–18 dniem cyklu. Do obliczania dni płodnych i niepłodnych będą potrzebne tylko dwie informacje:
  • data rozpoczęcia miesiączki – jest jednocześnie pierwszym dniem cyklu miesiączkowego, ostatnim dniem jest dzień przed rozpoczęciem kolejnej miesiączki.
  • średnia długość cyklu – cykl miesiączkowy może mieć różną długość, choć średnio wynosi 28 dni, za prawidłowe uważa się również cykle trwające 21 dni lub 35. 

Nasz kalendarz dni płodnych pokaże ci:
  • dni płodne
  • dni niepłodne
  • dni najbardziej płodne (owulacja)

Wynik, jaki otrzymasz, pomoże wyznaczyć dni płodne (i podjąć próbę zajścia w ciążę) w ciągu kolejnych 3 miesięcy. Z kalkulatora dowiesz się również, jaka jest przewidywana data porodu, gdyby doszło do zapłodnienia w określonym cyklu. 
Ważne: Kalendarz dni płodnych nie tylko pomoże ci obliczyć dni płodne, pozwoli również bliżej poznać swój organizm. Dzięki niemu możesz zacząć zwracać uwagę na różne zmiany w swoim ciele i przekonać się, że są to objawy dni płodnych. Tego typu kalkulator nie powinien być jednak stosowany jako metoda antykoncepcji, ponieważ nie daje stuprocentowej pewności, że nie zajdziesz w ciążę.

Zobacz też:

Zobacz też: Starania o dziecko

Redakcja poleca: Jak obliczyć dni płodne? - film
Sprawdź, jak wyliczyć i rozpoznać dni płodne? Dowiedz się, czy warto korzystać z kalendarzy dni płodnych?
Oceń artykuł

Ocena 6 na 14 głosy

Popularne tematy