Kalendarz dni płodnych

Kalendarz dni płodnych pomaga obliczyć, kiedy najłatwiej zajść w ciążę, dlatego jest nazywany również kalkulatorem dni płodnych. Działa w oparciu o kalendarz miesiączkowy. Wyznacza dni płodne, owulację i określa, kiedy najłatwiej może dojść do zapłodnienia. Skorzystaj z naszego kalendarza, zobacz, jak wygląda twój cykl miesiączkowy, sprawdź, kiedy możesz zajść w ciążę.

Sprawdź, kiedy masz dni płodne:

Podaj datę rozpoczęcia cyklu:

Jak obliczyć dni płodne?

Aby obliczyć dni płodne i ustalić, kiedy możesz zajść w ciążę, wpisz do kalendarza dni płodnych dwie informacje:
  • datę rozpoczęcia ostatniej miesiączki
  • średnią długość cyklu miesiączkowego.

Kalkulator dni płodnych obliczy, kiedy masz:
  • dni płodne – kiedy istnieje prawdopodobieństwo zajścia w ciążę.
  • dni najbardziej płodne (owulacja) – szczyt płodności, kiedy organizm uwalnia komórkę jajową
  • dni niepłodne – pozostałe dni w cyklu miesiączkowym
  • początek cyklu miesiączkowego – pierwszy dzień miesiączki. 

Kiedy są dni płodne?

Kalendarz dni płodnych pomaga w określaniu najlepszego momentu na zapłodnienie. Osoby planujące ciążę powinny podjąć próbę współżycia na dzień przed owulacją – do zapłodnienia dochodzi bowiem najłatwiej, gdy plemniki oczekują w drogach rodnych na komórkę jajową.

Dni płodne i niepłodne

Kalendarz dni płodnych pokazuje zarówno dni, podczas których można zajść w ciążę, jak i czas, kiedy zapłodnienie nie jest możliwe:
  • faza płodna – zaczyna się 7 dni przed owulacją i kończy 3-4 dni po jej zakończeniu. Komórka jajowa trafia do jajowodu i może zostać zapłodniona.
  • faza niepłodności względnej – przypada na pierwsze dni po miesiączce. Jeśli cykl trwa 28 dni lub dłużej, kobieta jest w tym czasie bezpłodna. Jeśli cykl trwa 25-dni lub krócej, mogą to być dni płodne.
  • faza niepłodności bezwzględnej – dni niepłodne przypadają ok. 14 dni po obumarciu komórki jajowej (jeśli nie dojdzie do zapłodnienia) i trwają do zakończenia kolejnej miesiączki.

Dni płodne – kalendarz dokładny

Kalkulator dni płodnych najlepiej sprawdza się w przypadku kobiet, które mają regularny cykl miesiączkowy. Skutecznie pomaga zajść w ciążę, ale nie daje stuprocentowej pewności, że jej unikniesz. Oblicza dni płodne i niepłodne (to dni potencjalnie niepłodne, ponieważ nadal istnieje małe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę). Kalendarz dni płodnych nie powinien być stosowany jako metoda antykoncepcji.

Zobacz też:

Zobacz też: Starania o dziecko

Redakcja poleca: Kiedy można zajść w ciążę? Nie tylko w dni płodne! [FILM]
Najłatwiej zajść w ciążę w czasie dni płodnych, ale współżycie w innych dniach cyklu miesiączkowego także może skutkować zapłodnieniem. Lekarze potwierdzają, że czasem można zajść w ciążę tuż po okresie. O ile jednak poznasz dokładny dzień owulacji, łatwo obliczysz, kiedy nie możesz zajść w ciążę.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 14 głosy

Popularne tematy