Kalendarz rozwoju niemowlaka – tydzień 28
W 28. tygodniu życia twoje dziecko zdobywa całkiem nowe umiejętności: chwyta drobne przedmioty i używa do tego kciuka i palca wskazującego. Jeśli mu pozwolisz, zacznie samodzielnie pić z „kubka niekapka”. Sprawdź, jak stymulować dziecko do dalszego rozwoju!
Spis treści:
- Rozwój niemowlaka w 28. tygodniu
- Jak wspomagać rozwój niemowlaka?
- Pielęgnacja i zdrowie niemowlaka
- Dieta niemowlaka
- Co może niepokoić?
Rozwój niemowlaka w 28. tygodniu
W 28. tygodniu życia dziecko prawdopodobnie zaskoczy cię nowymi, dotąd nieosiągalnymi dla niego umiejętnościami. Bądź gotowa na duże zmiany. Niemowlę staje się coraz bardziej precyzyjne. Nie przegapi nawet maleńkich koralików na podłodze (na nie uważaj!).
Co nowego w rozwoju fizycznym?
Niemowlę jest już na tyle sprytne, że całkiem nieźle radzi sobie z chwytaniem i trzymaniem różnych rzeczy, nawet niewielkich. Nie używa już do tego całej dłoni, jak do tej pory, a tylko kciuka i palca wskazującego. Jest to tzw. chwyt szczypcowy.
Co potrafi dziecko?
28-tygodniowe dziecko może już próbować:
- trzymać samodzielnie kubek,
- pić z kubeczka niekapka,
- podnosić drobne przedmioty z podłogi (np. koraliki), dlatego bardzo uważaj na to, co znajduje się w zasięgu rączek dziecka!
Jak wspomagać rozwój niemowlaka?
Pomóż malcowi lepiej zrozumieć otaczający go świat. Wykonuj z nim proste ćwiczenia i podsuwaj odpowiednio dobrane zabawki tak, by stymulować mózg i przygotowywać go do kolejnych etapów rozwoju.
Ćwiczenia i zabawy z niemowlakiem
28-tygodniowe dziecko jest już naprawdę komunikatywne, a jego ruchy są coraz bardziej precyzyjne. Najlepsze zabawy rozwojowe w tym wieku to:
- podnoszenie drobnych przedmiotów – rozsyp np. ziarnka zielonego groszku na tacy i pozwól dziecku samodzielnie je chwytać i wkładać do buzi;
- test na prawo-/leworęczność – umieść zabawkę w równej odległości od obu rąk i obserwuj, którą dłonią maluch po nią sięgnie. Nie przejmuj się, jeśli będzie to robić za każdym razem inną stroną. Dzieci do 1. roku życia często pozostają oburęczne;
- rozpoznawanie emocji – rób miny do dziecka i za każdym razem określaj je, np. słowami „jestem wesoła, jestem smutna”;
- zabawy z lustrem – postaw przed dzieckiem lustro i pokazuj mu, co widać w odbiciu. Mów: „to jest Jaś, to mama, to ręka”. Pomoże mu to zrozumieć, jak wygląda.
Zabawki edukacyjne
W 7. miesiącu życia dziecko zazwyczaj próbuje siadać, a niekiedy nawet raczkować. Wciąż lubi badać przedmioty, obracając je w dłoniach i sprawdzając, jak smakują. Z pewnością zaciekawią go takie zabawki, jak:
- gumowe, kolorowe piłeczki o różnych fakturach,
- miękkie książeczki,
- zabawki dźwiękowe, np. grzechotki,
- materiałowe lub piankowe klocki.
Pielęgnacja i zdrowie niemowlaka
Szczepienia
W 7. miesiącu życia niemowlaka przypada kolejna wizyta szczepienna w przychodni. Zgodnie z obecnym kalendarzem szczepień czas na trzecią dawkę szczepionki WZW B. W trakcie wizyty lekarz zbada także, czy twoje dziecko rozwija się prawidłowo.
Porady pielęgnacyjne
Zadbaj szczególnie o higienę jamy ustnej dziecka. Ma już ono rozszerzaną dietę, więc na skutek zalegania resztek jedzenia w buzi, a także nieprawidłowo podawanego mleka modyfikowanego, jest narażone na namnażanie się bakterii.
- Picie z butelki ze smoczkiem – jeśli malcowi trudno jest jeszcze korzystać z kubka-niekapka, może wciąż pić z butelki ze smoczkiem. Jeśli w ten sposób wypija mleko modyfikowane, pamiętaj o jednej ważnej zasadzie. Nie pozwalaj dziecku zasypiać wieczorem z butelką w buzi. W przeciwnym razie może się nabawić tzw. próchnicy butelkowej.
- Mycie jamy ustnej – nawet jeśli w buzi dziecka nie ma jeszcze żadnego ząbka, codziennie ją oczyszczaj z resztek zalegającego pokarmu. Rób to gazikiem nasączonym wodą. Szczotkowanie zębów szczoteczką i pastą zacznij już od pojawienia się pierwszego ząbka.
Dieta niemowlaka
28-tygodniowy maluch wciąż domaga się głównie mleka, jednak nie powinno być ono wyłącznym źródłem energii. Stopniowo wprowadzaj do diety dziecka nowe produkty.
Karmienie piersią
W 7. miesiącu życia dziecka nie musisz już karmić go wyłącznie mlekiem. Jeśli nadal chcesz karmić piersią, rób to na żądanie, a pokarmy stałe podawaj jako dodatki, a nie zamienniki mleka. W ten sposób utrzymasz laktację na dłużej.
Karmienie butelką
Mleko modyfikowane również możesz wciąż podawać dziecku na żądanie. Nie może być ono jednak jedynym pokarmem malca. Do diety mlecznej wprowadź też zupy na mięsnym wywarze oraz przeciery owocowe.
Rozszerzanie diety niemowlaka
Wprowadzanie nowych produktów do dziecięcego jadłospisu zacznij od warzyw, następnie dodaj owoce. Każdy kolejny produkt podawaj dziecku przez kilka dni, zanim dodasz kolejny. W ten sposób z łatwością wychwycisz, co uczula dziecko, jeśli pojawią się u niego objawy alergii.
Co może niepokoić?
28-tygodniowy maluch jest coraz bardziej ruchliwy, a jego ruchy precyzyjne. Wciąż ma potrzebę wkładania do buzi wszystkiego, co napotka na swojej drodze.
Połknięty koralik
Jeśli połknięty przedmiot ma gładką powierzchnię i dziecko nie zdradza żadnych niepokojących objawów, trzeba spokojnie czekać, aż go wydali. Małe dzieci bardzo lubią brać do buzi koraliki, guziki, drobne monety, a także, niestety, lekarstwa, przede wszystkim kolorowe tabletki. Trzeba więc szczególnie uważać, by wszystkie te przedmioty, a zwłaszcza leki, znajdowały się w miejscu niedostępnym dla malucha. W przypadku połknięcia medykamentu należy udać się z dzieckiem jak najszybciej do lekarza.