3. tydzień życia niemowlaka: kształtuje się warunkowy odruch ssania
Spis treści:
- Rozwój niemowlaka w 3. tygodniu
- Jak wspierać rozwój dziecka w 3, tygodniu życia?
- 3 tydzień życia niemowlaka – pielęgnacja i zdrowie
- Karmienie niemowlaka w 3. tygodniu życia
- Co może niepokoić w 3. tygodniu życia?
Rozwój niemowlaka w 3. tygodniu
Twoje dziecko ma już za sobą pół miesiąca życia. Nadal jest noworodkiem (i będzie nim do ukończenia 4 tygodnia). To szczególny czas, kiedy jego organizm przyzwyczaja się do życia poza organizmem mamy. To też szczególny czas dla ciebie, bo dopiero uczysz się swojego dziecka i oswajasz się z tym, jak powinna wyglądać opieka nad nim.
Jak wygląda rozwój fizyczny?
Trzytygodniowe dziecko większość czasu leży na plecach (bo to dla niego najbezpieczniejsza pozycja). Od urodzenia powinno jednak leżeć również w pozycji na brzuszku. To daje dziecku dużo korzyści. Między 3–6. tygodniem życia pojawiają się próby podnoszenia głowy w pozycji na brzuszku. Dziecko nie potrafi jeszcze utrzymać główki w górze długo, tylko od czasu do czasu podnosi ją na moment tuż nad posłaniem lub obraca na bok.
Układaj dziecko na brzuchu jak najczęściej. Noworodek może w tej pozycji nawet spać, ale nigdy nie powinien pozostać bez opieki. Niepilnowany może sobie przydusić nosek i utrudnić oddychanie. Z tego powodu nie kładź też pod jego główkę poduszki.
Zachowanie dziecka
Już w 3. tygodniu życia noworodka możesz zaobserwować zalążki temperamentu i osobowości. Specjaliści twierdzą, że aktywność obserwowana w okresie niemowlęcym (a nawet już w łonie matki) jest cechą wrodzoną i pozostaje na niezmiennym poziomie przez całe życie.
- noworodek ruchliwy, krzykliwy, często czuwający – pozostanie raczej aktywny do końca życia,
- noworodek spokojny, mało ruchliwy – prawdopodobnie będzie miał spokojny temperament.
Pamiętaj, że aktywne dziecko wymaga więcej uwagi i cierpliwości ze strony rodziców. Jeśli będziesz okazywać swoje zniecierpliwienie i rozdrażnienie, dziecko szybko to wyczuje i samo stanie się drażliwe.
Co potrafi dziecko?
W 3. tygodniu życie twojego dziecka zaczyna się i kończy na tobie. Noworodek nie ma poczucia siebie jako odrębnej osoby. To ciebie kojarzy z komfortem, zadowoleniem i sytością. Rozpoznaje cię na 3 sposoby:
- zna twój zapach – jeśli dałabyś noworodkowi do wyboru zapach mleka twojego i innej matki, wybierze to, które dobrze zna,
- coraz lepiej cię widzi – próbuje obserwować twoją twarz, gdy zbliżysz się na odpowiednią odległość,
- lubi twój głos – rozpoznaje głos mamy, słysząc cię, stara się odwrócić w twoją stronę, woli twój głos od innych.
Jak wspierać rozwój dziecka w 3. tygodniu życia?
Coraz sprawniejsze funkcjonowanie narządu wzroku oraz ogólny rozwój i wzmocnienie się systemu nerwowego stwarzają dziecku dogodne warunki do nawiązywania kontaktów z otoczeniem. Noworodek z wielką chęcią korzysta z każdej okazji, by obserwować ludzi, przedmioty i to, co się wokół niego dzieje. Możesz to wykorzystać w pierwszych zabawach z dzieckiem.
- pokazuj mu kontrastowe czarno-białe zabawki,
- możesz wodzić przed jego oczami czerwoną piłeczką,
- puszczaj muzykę z pozytywki albo spokojne kołysanki,
- powieś na ścianie czarno-białą ilustrację,
- nachylaj się nad dzieckiem i mów do niego,
- masuj mu stópki.
3. tydzień życia niemowlaka – pielęgnacja i zdrowie
W trzecim tygodniu życia już na pewno dobrze radzisz sobie z opieką nad dzieckiem. Noworodek dość szybko marznie, bo jego mechanizm termoregulacji jeszcze nie jest sprawny. Dlatego podczas przewijania, kąpania i ubierania musisz zadbać, aby nie było mu ani za chłodno, ani za zimno:
- utrzymuj w domu temperaturę ok. 21 stopni C,
- podczas kąpieli w łazience powinno być cieplej – ok. 24 stopnie C,
- kąp dziecko w wodzie o temperaturze 36–37 stopni C,
- zabieraj na spacer, jeśli nie jest chłodniej niż minus 5 stopni C (bierz pod uwagę temperaturę odczuwalną, może być niższa, niż wskazana przez termometr).
Karmienie niemowlaka w 3. tygodniu życia
Twoje dziecko przywykło do tego, że jest regularnie karmione. To daje mu poczucie bezpieczeństwa. Coraz częściej pozwala sobie na przerwy w ssaniu, jeśli tylko coś ciekawego przyciągnie jego uwagę. To dowód na rosnące zainteresowanie otaczającym światem, a nie na brak apetytu.
Karmienie piersią
Twoje piersi produkują ją już pokarm właściwy. Dziecko ssie tyle, ile potrzebuje. Twój organizm dostaje od niemowlaka informację, jak duże są jego potrzeby – to wpływa na unormowanie się laktacji. W 3 tygodniu życia u dziecka wykształca się warunkowy odruch ssania. Gdy weźmiesz dziecko na ręce, uspokaja się, wykonuje niecierpliwe ruchy głową, jakby szukało piersi (odruch ten utrzymuje się do około 3. miesiąca życia). Niemowlę uczy się zależności przyczynowo-skutkowych. Nawet taki maluszek już wie, że kiedy energicznie ssie, płynie dużo mleka.
Karmienie butelką
Mleko dla noworodka przygotuj dokładnie według instrukcji umieszczonej na opakowaniu.
- nie odmierzaj mleka na oko – to może wywołać problemy trawienne,
- używaj przegotowanej wody – ale wcześniej ją ostudź,
- pamiętaj, że każde dziecko ma inny apetyt – ważne jest, nie ile zjada, ale czy dobrze przybiera na wadze.
Co może niepokoić w 3. tygodniu życia?
- Kiedy odpadnie pępek? Kikut pępowinowy zwykle odpada między 7–10 dniem. Czasem trwa to dłużej. U niektórych dzieci kikut może utrzymywać się aż do 29 dnia życia. Dzieje się tak, gdy pępowina jest gruba, dziecko przyszło na świat jako wcześniak lub urodziło się przez cesarskie cięcie.
- Czy dziecko słyszy? Dziecko słyszy już w łonie matki, ale ponieważ po urodzeniu jego przewody słuchowe są wypełnione cieczą płodową, reaguje początkowo tylko na głośne dźwięki. Dopiero w 2.-3. tygodniu życia zaczyna słyszeć dźwięki o średniej i słabej sile. Próbę słuchu możesz przeprowadzić wtedy, gdy dziecko krzyczy. Spróbuj w tym czasie zadzwonić dzwoneczkiem lub potrząsnąć grzechotką: dziecko zamilknie i zacznie nasłuchiwać.
- Jak często smarować kremem pupę? Jeden raz dziennie nie wystarczy. Pupę niemowlęcia trzeba smarować kremem po każdej kupce. Wcześniej jednak należy ją dokładnie umyć, osuszyć i dopiero wtedy posmarować kremem – takim, który zapobiega odparzeniom. Jeśli dziecko ma często odparzenia pupy, to trzeba smarować mu pupę przy każdej zmianie pieluszki.