31. tydzień życia niemowlaka: dziecko stroi miny i macha rączką na pożegnanie
W 31 tygodniu życia twoje dziecko coraz chętniej samodzielnie je. Zaczyna też naśladować mimikę twarzy rodziców i stroić do nich miny. Prawdopodobnie po raz pierwszy pomacha ci rączką na pożegnanie. Więcej informacji znajdziesz w naszym kalendarzu rozwoju niemowlaka.
Spis treści:
- Rozwój niemowlaka w 31 tygodniu
- Jak wspomagać rozwój niemowlaka?
- Pielęgnacja i zdrowie niemowlaka
- Dieta niemowlaka
- Co może niepokoić?
Rozwój niemowlaka w 31 tygodniu
31-tygodniowe niemowlę coraz śmielej poczyna sobie „przy stole”. Jeśli do tej pory nie miało własnego krzesełka do spożywania posiłków, najwyższy czas, by to zmienić. To również pora na zakup pięknej (nietłukącej!) zastawy stołowej.
Co nowego w rozwoju fizycznym?
Niemowlę w 31. tygodniu życia bardzo chce być samodzielne. Najbardziej widać to podczas posiłków. Kiedy tylko podchodzisz z talerzem, od razu chwyta łyżeczkę i próbuje nią władać (dość nieporadnie). Jeśli stosujesz metodę BLW, musisz być przygotowana, że na razie większość posiłków będzie lądować raczej nie w buzi malca, a wszędzie dookoła.
Co potrafi dziecko?
W 31. tygodniu życia niemowlę zazwyczaj:
- naśladuje mimikę rodziców;
- stroi miny;
- macha rączką na pożegnanie.
Jak wspomagać rozwój niemowlaka?
Niemowlę samo jeszcze nie mówi, ale bardzo chętnie słucha twojego głosu, dlatego mów do niego jak najczęściej. Dzięki temu usłyszysz upragnione pierwsze słowa szybciej, niż myślisz.
Ćwiczenia i zabawy z niemowlakiem
Z 7. miesięcznym dzieckiem możesz np.:
- czytać książeczki – na tym etapie niemowlę jest bardziej skupione na rytmie twojego głosu, a nie na treści czytanej bajki, to normalne;
- oglądać obrazki – podczas tej czynności zawsze nazywaj wszystkie rzeczy, które znajdują się na obrazkach. Sprzyja to biernej nauce mowy;
- naśladować odgłosy zwierząt – to dobry wiek na uczenie malca, że krówka robi „muuuuu”, a kaczka „kwa kwa”;
- robić miny przed lustrem – niemowlę to uwielbia! A dodatkowo uczy się, jak wyrażać uczucia;
Zabawki edukacyjne
Zabawki polecane na tym etapie rozwoju dziecka powinny ćwiczyć jego koordynację ręka-oko. Warto kupić np.:
- piłeczki o różnych fakturach;
- prosty sorter;
- grzechotki do chwytania o różnych kształtach.
Pielęgnacja i zdrowie niemowlaka
Rozszerzając dietę niemowlaka, możesz zauważać nasilające się objawy atopowego zapalenia skóry. Problem będzie tym mniejszy, im bardziej restrykcyjnie będziesz przestrzegać pewnych zasad.
Dieta niemowlaka z AZS
Jeśli maluch cierpi z powodu AZS, bez obaw możesz podawać mu jabłka, gruszki, porzeczki, maliny,
Każdy nowy produkt trzeba wprowadzać do diety bardzo ostrożnie: po jednym i zwracać uwagę, czy nie winogrona, brzoskwinie, morele. Owoce, których należy unikać, ponieważ mogą silnie uczulać to truskawki, poziomki, owoce południowe, cytrusy. pojawiają się objawy świadczące o uczuleniu, takie jak: bóle brzuszka, zaparcia, biegunki, kolki.
Szczepienia
Początek 7. miesiąca życia to czas, by zaplanować szczepienie przeciw WZW B. Zgodnie z aktualnym kalendarzem szczepień to będzie już trzecia dawka tej szczepionki (uwaga: u dzieci z masą urodzeniową mniejszą niż 2000 g szczepienie przeciw WZW typu B stosuje się w czterech dawkach w wieku 0, 1, 2 i 12 miesięcy).
Dieta niemowlaka
Niemowlę coraz chętniej próbuje nowych rzeczy, choć mleko wciąż stanowi główne źródło jego pokarmu.
Karmienie piersią
WHO zaleca, by karmić niemowlę wyłącznie piersią do ukończenia przez nie 6 miesięcy. 31-tygodniowe dziecko może (i powinno) mieć już nieco szersze menu, jednak twoje mleko wciąż jest dla niego bardzo pożywne i wartościowe. Jeśli nadal chcesz karmić piersią, nadal możesz to robić na żądanie.
Karmienie butelką
Jeśli podajesz malcowi mleko modyfikowane, nadal możesz to robić. Jest to mleko dostosowane do potrzeb żywieniowych dziecka. Wstrzymaj się natomiast z podawaniem mu mleka krowiego (aż do pierwszych urodzin). Po pierwsze zawiera dużo więcej soli i białka niż mleko modyfikowane, przez co obciąża nerki, a po drugie nie zapewnia dziecku niezbędnych witamin i żelaza.
Rozszerzanie diety niemowlaka
31. tygodniowe dziecko powoli poznaje smaki i konsystencję nowych dań. Posiłki te muszą być dobrze rozdrobnione. Dziecko nie będzie miało problemu z ich strawieniem, a ty nie będziesz się tak bać, że się zadławi.
Ćwiczcie też jedzenie metodą BLW. Postaw przed dzieckiem talerzyk z małymi kawałkami pokarmu, np. plasterkami banana, lub gotowanymi, obranymi ze skórki i drobno pokrojonymi warzywami i pozwól na oswajanie się z tymi nowościami.
Co może niepokoić?
Choć pewne zachowania dziecka mogą wydawać ci się dziwne, nie panikuj. Prawdopodobnie na danym etapie rozwojowym są one całkowicie normalne. W razie wątpliwości zawsze możesz zapytać też pediatrę.
Dziecko w kółko robi to samo
Martwi cię, że niemowlę np. ciągle zrzuca łyżeczkę ze stołu albo bez ustanku wkłada kubeczki jeden w drugi? Uspokajamy – to normalne i wręcz pożądane w tym wieku. W ten sposób doskonali nowe umiejętności i uczy się tego, że przyczyna i skutek (zrzucę – spadnie) zawsze idą ze sobą w parze.
Uwaga! Dla dziecka powtarzalność zdarzeń jest bardzo atrakcyjna, bo daje mu poczucie kontroli nad sytuacją. To dlatego maluch uwielbia słuchać ciągle tych samych bajek i oglądać te same książeczki. Wcale się wtedy nie nudzi. Wyczekuje dobrze znanych momentów i ćwiczy pamięć.
Więcej o 31. tygodniu
- Siatki centylowe online - sprawdź, w którym centylu jest twoje dziecko
- Jak oduczyć dziecko spania z rodzicami: kiedy zacząć i czy naprawdę warto to robić?
- Czy niemowlę może pić kozie mleko modyfikowane zamiast krowiego? Wyjaśnia pediatra z IMiD
- Oparzenia u dzieci – przyczyny, pierwsza pomoc
- Herbatki dla niemowląt to nie jest dobry pomysł