Kalkulator wagi w ciąży

Sprawdź, jak zmienia się twoja waga. Nasz kalkulator da ci ogólne wskazówki, ile powinnaś ważyć w kolejnych tygodniach ciąży. Pozwolą one ocenić, czy przybierasz na wadze prawidłowo. Pamiętaj jednak, że każda przyszła mama tyje trochę inaczej.

Kalkulator wagi w ciąży

Kobiety w ciąży przybierają na wadze w różnym tempie, dlatego nie martw się, jeśli twoja waga różni się od wyniku, który wskazał nasz kalkulator wagi w ciąży. Niewielkie odstępstwa nie oznaczają, że dzieje się coś złego. Podczas każdej ciążowej wizyty ginekolog kontroluje wagę przyszłej mamy. To pozwala w porę wychwycić nieprawidłowości. Jeśli jednak wynik wskazany przez kalkulator niepokoi cię, skontaktuj się z lekarzem wcześniej. Za niską lub zbyt wysoką wagę można skorygować odpowiednią dietą, o której opowie ci ginekolog. Z zasadami prawidłowego odżywiania możesz zapoznać się też w zakładce Zasady diety w ciąży. Na naszej stronie znajdziesz także przepisy na potrawy dla przyszłych mam (Dieta w ciąży).

Sprawdź, ile waży twoje dziecko w poszczególnych tygodniach ciąży

Ile możesz przytyć?

To, ile możesz teraz przytyć, zależy od twojej wagi sprzed ciąży.

 • Kobiety z bardzo szczupłą sylwetką (BMI poniżej 20) - przez dziewięć miesięcy mogą przybrać 12,5–18 kg.
 • Osoby z normalną wagą (BMI 20–26) – przytyją od 11,5 do 16 kg.
 • Przy nadwadze (BMI 26) – zaleca się najmniejszy przyrost wagi 7–11 kg.

Jak zmienia się waga w ciąży?

Przyrost wagi w ciąży odbywa się w różnym tempie:

 • w I trymestrze ciąży przytyjesz ok. 1–2 kg,
 • w II trymestrze ciąży – ok. 6 kg,
 • w III trymestrze ciąży – ok. 5 kg.
   

Niektóre kobiety nie zauważają zmiany wagi przez pierwsze tygodnie ciąży, a brzuszek zaczyna się zaokrąglać u nich dopiero pod koniec pierwszego trymestru. Największy przyrost wagi następuje zwykle między 20–30. tygodniem ciąży, a tuż przed porodem, po 36. tygodniu, zazwyczaj jest minimalny.

Jak zmienia się waga w kolejnych tygodniach ciąży?

 • do 14 tygodnia waga się nie zmienia
 • od 14 do 20 tygodnia waga rośnie o ok. 2,5 kg
 • od 20 do 30 tygodnia waga rośnie o ok. 5 kg
 • od 30 do 36 tygodnia waga rośnie o ok. 2,5 kg
 • od 36 do 40 tygodnia waga przestaje przyrastać

Co powinno cię zaniepokoić?

Jeśli zauważyłaś, że tyjesz szybciej (np. w ciągu tygodnia twoja waga zwiększyła się o kilogram), dokuczają ci obrzęki, które nie ustępują rano, jak najszybciej powiedz o tym lekarzowi, który prowadzi twoją ciążę. Niepokoić powinno zarówno nadmierne tycie, jak i zbyt wolny przyrost masy ciała. Z tego względu przyszłe mamy, które przed ciążą były nadmiernie szczupłe, powinny w ciągu pierwszego trymestru nadrobić zaległości. Dbanie o prawidłową wagę w ciąży wpływa nie tylko na dobre odżywienie dziecka, ale także na doskonałą formę jego mamy – dzięki niej lepiej znieść ciążę i poród.


Więcej na temat wagi w ciąży:
Pytania o wagę w ciąży
Jak rośnie brzuch i waga w ciąży
Progoreksja, czyli odchudzanie w ciąży
Wielkość i kształt brzucha w ciąży
Jak rośnie brzuch w ciąży - brzuszki miesiąc po miesiącu

Popularne tematy