jak nie przytyć w ciąży za dużo, otyłość w ciąży, waga w ciąży
fot. Fotolia

Jak nie przytyć w ciąży za dużo?

Jak nie przytyć w ciąży za dużo – zastanawia się wiele przyszłych mam. Teraz ciężarnym w zachowaniu zdrowej sylwetki pomoże Instytut Żywności i Żywienia wraz z Centrum Zdrowia Dziecka. Jak? Sprawdź!
Aleksandra Sokalska
jak nie przytyć w ciąży za dużo, otyłość w ciąży, waga w ciąży
fot. Fotolia

Otyłość i nadwaga w ciąży to poważny problem

Nadwaga i otyłość wśród kobiet w wieku prokreacyjnym oraz kobiet ciężarnych stanowi poważny problem w krajach rozwiniętych. Nadmierna masa ciała u ciężarnych może przyczynić się do:
  • zwiększenia ryzyka wystąpienia nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, choroby zakrzepowo-zatorowej,
  • przedwczesnego porodu, zwiększenia ryzyka martwego urodzenia, konieczności wykonania cięcia cesarskiego i wady wrodzonej u dziecka,
  • problemów ze zgubieniem nadmiernych kilogramów po porodzie,
  • zwiększenia prawdopodobieństwa nadwagi i otyłości u dziecka.
Przeczytaj też: Cukrzyca ciążowa – możesz jej zapobiec!
Redakcja poleca: Jak zrobić kalendarz adwentowy z papieru?
Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić kalendarz adwentowy z papieru, dobrze trafiłaś. Nasz jest łatwy do wykonania i efektowny, bo złoty! Dzięki kalendarzowi adwentowemu dziecku łatwiej jest czekać na gwiazdkę i prezenty. Znikające kolejne okienka kalendarza ułatwiają zrozumienie, ile jeszcze dni zostało do świąt i sprawiają, że ten czas nie dłuży się aż tak strasznie.

Jak nie przytyć w ciąży za dużo? Weź udział w akcji!

Najważniejsze jest uświadomienie przyszłym mamom znaczenia właściwego żywienia i aktywności fizycznej w ciąży dla zdrowia ich samych i ich dzieci. Dlatego Instytut Żywności i Żywienia wraz z Instytutem "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka" przygotował akcję edukacyjną skierowaną do kobiet w ciąży i mam karmiących. W najbliższych trzech latach aż 28 tysięcy kobiet w ciąży z całej Polski będzie mogło skorzystać z bezpłatnych porad dotyczących prawidłowego żywienia i najkorzystniejszych form aktywności fizycznej. Kobiety ciężarne, które zostaną objęte programem, otrzymają przygotowane specjalnie dla nich materiały edukacyjne mające im pomóc jak nie przytyć w ciąży, w zaplanowaniu prawidłowej diety oraz ćwiczeń właściwych dla ich stanu zdrowia i stopnia zaawansowania ciąży.

Zobacz także: Dieta na każdy trymestr ciąży

Osoby zainteresowane promocją zdrowia skierowaną do kobiet w ciąży mogą zapoznać się z materiałami edukacyjnymi na stronie internetowej www.zachowajrownowage.pl. Informacje na temat zasad zdrowego odżywiania i zdrowego stylu życia znajdziesz na stronie internetowej Instytutu Żywności i Żywienia: www.izz.waw.pl.

Więcej o akcji zapobiegającej otyłości i nadwadze

Akcja, która potrwa do końca marca 2016 r., jest częścią projektu edukacyjnego pod nazwą "Zachowaj równowagę". Jest on realizowany przez Instytut Żywności i Żywienia wraz z partnerami w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy i współfinansowany przez Ministerstwo Zdrowia. Głównym celem projektu jest zapobieganie nadwadze i otyłości oraz chorobom przewlekłym przez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej. Kierownikiem całego projektu jest prof. dr hab. n. med. Mirosław Jarosz (dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia).

Ile przytyłaś w ciąży? Skorzystaj z kalkulatora wagi w ciąży
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy