Ćwiczenia fizyczne stanowią ważny element edukacji dziecka. Dlatego w przedszkolu jest mnóstwo zabaw ruchowych, a dzieci wychodzą na dwór po to, by mogły się ruszać. Odpowiednia dawka ćwiczeń dla dziecka jest warunkiem jego prawidłowego rozwoju fizycznego.

Reklama

Jeśli nie wiesz, od czego zacząć ćwiczenia dla dzieci, obejrzyj nasz film. Znajdziesz na nim zestaw ośmiu ćwiczeń ogólnorozwojowych. Idealnie nadają się na poranny rozruch albo aktywny przerywnik w bardziej statycznej zabawie. Znajdują się wśród nich ćwiczenia poprawiające elastyczność, wzmacniające plecy, pośladki i brzuch. Nie jest to prawdziwy trening, ale doskonały wstęp do innych ćwiczeń.

Ćwiczenia dla dzieci na filmie

Proponowany przez nas zestaw ćwiczeń mogą wykonywać dzieci zdrowe i z wadami postawy, dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Bez problemu można je zrobić w domu lub w ogródku na trawie. Nie potrzeba do nich żadnych przyrządów ani przyborów.

Oto, na co trzeba zwrócić uwagę, gdy dziecko ćwiczy:

  • podczas skłonów dziecko powinno trzymać proste plecy,
  • przy problemach z barkami (np. przebyte urazy czy kontuzje) lepiej, zamiast krążeń ramion, robić wymachy: w przód i w tył, a potem w górę i w dół,
  • w ćwiczeniu „gąsienica’’ dziecko powinno kłaść na podłożu w tym samym czasie klatkę piersiową i biodra. Jeśli ma obniżone napięcie mięśniowe, nie jest zbyt silne albo ma powiększoną lordozę, może być mu trudno tak ćwiczyć. Wtedy lepiej będzie, jeśli zatrzyma ruch w pozycji podporu na stopach i dłoniach i nie kładzie tułowia na podłożu, ale z tej pozycji wróci do pozycji stojącej.

Ćwiczenia dla dzieci – dlaczego warto je wykonywać

Ludzkie ciało stworzone jest do ruchu, nie do spędzania czasu na siedząco, dlatego odpowiednia dawka ćwiczeń dla dzieci jest po prostu niezbędna! Ruch stymuluje prawidłowe kształtowanie się kości i stawów, wzmacnia mięśnie i uczy je współdziałania podczas wykonywania najróżniejszych czynności. Ćwiczenia dla dzieci stymulują rozwój mózgu, poczucie równowagi i odporność. Są też niezbędnym elementem dbania o prawidłową postawę i masę ciała.

Zobacz także

Naprawdę lepiej jest mobilizować dziecko do ćwiczeń wtedy, gdy jest małe i zdrowe. Maluchy chętnie biorą udział we wszystkich aktywnościach ruchowych, co sprawia, że rozwijają się lepiej i są mniej zagrożone wadami postawy, a tych wśród dzisiejszej młodzieży i młodszych dzieci nie brakuje.

Najczęstsze wady postawy u dzieci

Do przychodni najczęściej zgłaszają się rodzice z dziećmi, u których stwierdza się:

  • postawę skoliotyczną, która sygnalizuje zwiększone ryzyko skrzywienia kręgosłupa,
  • skoliozę,
  • płaskostopie,
  • koślawe kolana.

Obecnie już rzadziej u dzieci spotyka się szewską klatkę piersiową. Charakteryzuje się ona zapadniętą przednią ścianą z cofniętym w kierunku kręgosłupa mostkiem, co zaburzać może działanie układu oddechowego.

Jeśli jesteś mamą, musisz uświadomić sobie, że wada jednej części ciała, np. stóp czy kolan, to nie jest problem miejscowy. Wpływa on bowiem na całe ciało dziecka. Dzieje się tak dlatego, że nie składamy się z oddzielnych części ciała. Tworzą one ściśle powiązaną ze sobą jedną całość. Wady stóp, np. płaskostopie, zmieniają ustawienie podudzi i ud, wpływają działanie kolan, bioder i kręgosłupa. A ten z kolei, jeśli się wykrzywi, będzie miał wpływ na funkcjonowanie układu oddechowego, a w skrajnych przypadkach, także krwionośnego i trawiennego.

Zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać wadom postawy niż je leczyć. Poza tym ogólnorozwojowe ćwiczenia dla dzieci są dla nich atrakcyjniejsze niż gimnastyka korekcyjna, która koncentruje się w głównej mierze na nieprawidłowo ustawionej i działającej części ciała.

Ćwiczenia na proste plecy

W sytuacji, gdy dziecko ma zdrowy kręgosłup, za ćwiczenia na proste plecy należy uznać każdą aktywność fizyczna, jaką podejmuje dziecko, a nie tylko specjalne ćwiczenia, które wzmacniają mięśnie grzbietu. Wszystko przez to, że silne mięśnie całego ciała (stóp także!) i odpowiedni balans mięśniowy, np. między lewą a prawą stroną ciała, między przodem a tyłem ciała, jest najlepszą profilaktyką skrzywień kręgosłupa.

Jeżeli jednak dziecko ma już boczne skrzywienie kręgosłupa, potrzebne są specjalne ćwiczenia na skoliozę. Podczas nich wzmacnia się konkretne mięśnie, inne się rozciąga i rozluźnia, a wszystko po to, by ciało dziecka mogło poprawić wadliwe ustawienie kręgosłupa.​

Sprawdź też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama