Ćwiczenia dla dzieci z mamotoja.pl - odcinek 2 [WIDEO]
Drugi odcinek naszego cyklu to bardzo proste ćwiczenia dla dzieci. Można je robić w domu albo na dworze – na piasku lub na trawie. Tym razem celem ćwiczeń jest wzmocnienie brzucha dziecka.
Mięśnie brzucha odgrywają bardzo ważną rolę. Podtrzymują ściany brzucha – boczne i przednią oraz narządy wewnętrzne, a wśród nich m.in. żołądek, śledzionę i dwunastnicę. Są też istotnym wsparciem dla kręgosłupa, zwłaszcza jego lędźwiowego odcinka. Ćwiczenia na mięśnie brzucha to ważny element profilaktyki wad postawy u dzieci. Te z naszego filmu nadają się dla starszych przedszkolaków, choć i czterolatek powinien sobie z nimi poradzić.
Ćwiczenia wzmacniające brzuch dziecka
Minitrening pokazany na filmie składa się z dziewięciu ćwiczeń. Dwa z nich to rozgrzewka. Aż pięć z nich to ćwiczenia wzmacniają mięśnie brzucha. Są wśród nich bardzo proste zadania, takie jak „jazda na rowerze’’, ale i nieco trudniejsze, np. „niedźwiadek’’. Jedno z ćwiczeń wzmacnia pośladki i uda dziecka. Na końcu jest łatwe ćwiczenie rozciągające tyły ud.
Mamo, ćwicz z dzieckiem!
Pokazane na filmie ćwiczenia warto wykonywać razem ze swoją pociechą. Po pierwsze dlatego, że to zachęci dziecko do ćwiczeń, a po drugie – tobie też te ćwiczenia nie zaszkodzą. Nauczcie się je wykonywać poprawnie. Później możecie je robić samodzielnie, zwiększając liczbę powtórzeń. Nasz film jest tylko instruktażem. Warto, aby dziecko wykonywało większą liczbę powtórzeń każdego zadania: do zmęczenia i jeszcze jedno-dwa powtórzenia.
Ćwiczyć możecie co dwa-trzy dni. Wtedy mięśnie będą miały czas na regenerację, a właśnie wtedy się wzmacniają.
Na co zwrócić uwagę podczas ćwiczeń z dzieckiem
Warto przypatrzeć się instruktorce i wykonywać ruch tak jak ona. Poniżej podajemy kilka ważnych podpowiedzi:
- w rowerku i przy unoszeniu bioder warto prosić dziecko, aby trzymało wciągnięty brzuszek,
- w rowerku dolna część pleców dziecka powinna przylegać do podłogi. Jeśli tak się nie dzieje, poproś malucha, aby kręcił nóżkami mniejsze kółka,
- w niedźwiadku kręgosłup dziecka musi być ustawiony neutralnie – nie powinien wyginać się ani do dołu, ani do góry, a głowa dziecka powinna być na przedłużeniu tułowia; nosek celuje w podłogę,
- przy przestawianiu nóżek w kierunku rąk w pozycji podporu przodem, warto zwrócić uwagę, aby biodra dziecka nie opadały, gdy na obie nóżki są wyprostowane w tył.
Wypukły dziecięcy brzuszek
Brzuszek dziecka do ok. trzeciego roku życia jest wypukły. To naturalne i nie ma się czym niepokoić. Później wypukłość powinna się zmniejszać. Moment ten u każdego dziecka może przypadać na nieco inny wiek, co wynika z indywidualnego tempa rozwoju.
Jeśli czterolatek nadal ma wypięty brzuch, warto to skonsultować z lekarzem. Być może mięśnie dziecka są zbyt słabe i trzeba je wzmocnić. Do tego celu mogą posłużyć pokazane na filmie ćwiczenia.
Sprawdź też: