Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Bilans dwulatka
AdobeStock
Rozwój dziecka

Bilans dwulatka: przebieg badania i normy

Bilans dwulatka to podsumowanie dotychczasowego rozwoju dziecka. Robi się go, gdy dziecko skończy 24. miesiące po to, żeby wychwycić ewentualne wady rozwojowe. Bilans dwulatka składa się z wywiadu przeprowadzanego z rodzicem oraz z badania dziecka.

Bilans dwulatka to – najogólniej mówiąc – obowiązkowy egzamin ze zdrowia dla małych dzieci. Od blisko 40 lat przechodzą go wszystkie polskie dwulatki. Wszystko po to, aby w porę wychwycić u nich wady rozwoju lub ukryte choroby. Po drugie, dzięki takim ogólnokrajowym badaniom można łatwiej ocenić np., czy przybywa w Polsce dzieci z niedosłuchem, czy też nie. Wiele mam bardzo przeżywa to pierwsze bilansowe badanie (kolejne czeka malca, gdy będzie miał 4, a potem 6 lat). Sprawdź, jak przebiega bilans dwulatka.
 

Czkawka u noworodka – najlepsze sposoby, aby ulżyć dziecku

Bilans dwulatka: termin

Termin bilansu dwulatka często bywa ustalany podczas obowiązkowego szczepienia, które wykonuje się między 16. a 18. miesiącem życia dziecka zgodnie z kalendarzem szczepień. Jeśli nie zostałaś umówiona na wizytę w okolicach 2. urodzin dziecka, sama zgłoś się do przychodni w tej sprawie. Malec powinien być zbadany w ciągu 3 miesięcy po ukończeniu dwóch lat. Do gabinetu pediatry przychodzi się na bilans dwulatka – tak jak na szczepienie – ze zdrowym dzieckiem.

Dziecka nie trzeba jakoś specjalnie przygotowywać do badania. W gabinecie trzeba będzie malucha rozebrać do majtek (lub pieluchy), więc dobrze go ubrać tak, aby łatwo było ubrania zdjąć, a później założyć.

Wywiad lekarski podczas bilansu dwulatka

Pediatra podczas bilansu dwulatka wypyta cię o dietę oraz umiejętności dziecka. Sprawdzi też wszelkie wpisy w książeczce zdrowia dziecka, jego kartę chorobową i inne dokumenty, np. dotyczące pobytu malca w szpitalu. Oceni tempo rozwoju dziecka, policzy, ile ma ząbków oraz zbada serce i płucka. Lekarz sprawdzi też, czy maluszek został zaszczepiony wszystkimi obowiązkowymi preparatami. Warto przy tej okazji porozmawiać na temat szczepień zalecanych, a także diety malca. Zapytaj też o zapobieganie niedoborowi witaminy D – jest to zalecane dzieciom do 18. miesiąca życia.

Podczas bilansu dwulatka lekarz będzie chciał wiedzieć, czy dziecko:

  • chodzi i pewnie biega – czy samo np. wchodzi i schodzi po schodach, czy chętnie spaceruje,
  • bawi się klockami i sprawnie obraca je w dłoniach,
  • zasypia bez problemów i nie wybudza się w nocy,
  • samodzielnie je – czy potrafi nabierać pokarm na łyżeczkę i trafia nią do ust, czy pije z kubeczka,
  • potrafi korzystać z nocnika,
  • rozumie proste polecenia i wykonuje je – czy chętnie naśladuje wszystko, co robią dorośli,
  • samo wymawia proste wyrazy i umie je łączyć ze sobą, np. „mama da“, „tata pić“,
  • potrafi siebie nazwać imieniem lub zdrobnieniem,
  • patrzy na rozmówcę, jest skupione na jego twarzy.


Pytania te służą ocenie motoryki dziecka i jego rozwoju psychoruchowego.

Jak wygląda bilans dwulatka – badanie dziecka

Może być tak, że na początku bilansu dwulatka dzieckiem zajmie się pielęgniarka. To ona je zważy i zmierzy. Wyniki pomiarów naniesie na siatki centylowe, by sprawdzić, czy maluszek rośnie proporcjonalnie. Jeśli szkrab od urodzenia niewiele ważył i mierzył i tak jest do drugich urodzin, to sygnał dla rodziców, że malec zapewne nigdy nie będzie należał do potężnie zbudowanych. Ważne, że dziecko rozwija się w jednakowym tempie. Niepokojące mogą być zmiany w rozwoju, np. przeskok z 90. na 25. centyl. Normy podajemy niżej.

Podczas bilansu dwulatka trzeba też ocenić, czy dziecko jest symetrycznie zbudowane, czy prawidłowo chodzi (nie kiwa się, nie utyka), czy klatka piersiowa nie jest zniekształcona i czy dziecko nie ma wad postawy (skolioza itp.)

Podczas bilansu dwulatka pediatra dokładnie:

  • obejrzy skórę dziecka (czy nie ma wykwitów, znamion, czy nie jest za sucha)
  • osłucha serce i płuca (sprawdzi, czy nie ma szmerów w sercu, czy pracuje ono miarowo, czy nie ma szmerów w płucach)
  • zbada brzuch (czy wątroba albo śledziona nie jest powiększona, czy powłoki brzuszne nie są za twarde, czy jelita prawidłowo pracują)
  • sprawdzi rozmiar węzłów chłonnych (czy nie są powiększone)
  • sprawdzi u chłopców, czy jądra są w mosznie
  • obejrzy jamę ustną i gardło (oceni wielkość migdałków)
  • sprawdzi, czy nogi są takiej samej długości
  • oceni postawę dziecka
  • zmierzy ciśnienie krwi (o ile dziecko na to pozwoli).


W czasie bilansu dwulatka lekarz oceni też zęby dziecka, ich ilość i jakość, i w razie potrzeby skieruje malucha do stomatologa lub ortodonty. Zwróci też uwagę na wzrok i słuch dziecka. Poważne wady tych narządów powinny być wcześniej wykryte. Czasem jednak wady rozwojowe pojawiają się później i dopiero w trakcie bilansu pediatra zauważa nieprawidłowości. Lekarz poprosi, by dziecko „odczytało’’ ze specjalnej tablicy znaki. Jeśli będzie miał wątpliwości, czy dziecko ma wady wzroku, skieruje je do okulisty.

Wzrost i waga dwulatka – normy

Poniżej zamieszczamy normy wagi i wzrostu dla dzieci dwuletnich, czyli wartości między 3 a 97 centylem.

Waga:

  • dziewczynki – 10-16 kg
  • chłopcy – 11-16 kg.


Wzrost:

  • dziewczynki – 81-92 cm
  • chłopcy – 84-95 cm.


Dla lekarza ważne jest też to, czy tempo wzrostu dziecka jest w miarę stałe, czy ulega znacznej zmianie. Jeśli np. początkowo dziecko znajdowało się ze wzrostem i wagą w 50 centylu, a przy kolejnym bilansie znajdzie się w okolicach 3-5 centyla, będzie to dla lekarza sygnał ostrzegawczy.

Bilans dwulatka: ważne zalecenia

Jeśli pediatra stwierdzi jakąkolwiek nieprawidłowość, zaleci wykonanie badań (np. morfologia krwi, poziom żelaza, badanie ogólne moczu, ECHO serca, USG brzuszka) lub skieruje malca do specjalisty, np. ortopedy, alergologa, okulisty, dermatologa, kardiologa, urologa dietetyka czy logopedy. Wszystkie zalecenia powinny zostać wpisane do książeczki zdrowia dziecka.

Zobacz też:

dziecko i lekarz
fotolia.com
Zdrowie
Idziemy z dzieckiem do lekarza
W ciąży co miesiąc chodziłaś do ginekologa na badania kontrolne. Teraz, kiedy dziecko jest już na świecie, również powinnaś odwiedzać lekarza, tym razem jednak pediatrę. Sprawdzi, czy malec prawidłowo się rozwija.

Po raz pierwszy dziecko jest badane jeszcze w szpitalu, zaraz po narodzinach. Pediatra neonatolog waży go, mierzy i ocenia według skali Apgar. Sprawdza również drożność układu pokarmowego, ruchomość stawów biodrowych. W drugiej dobie życia przychodzi czas na badanie przesiewowe krwi, które wykrywa wrodzone choroby (niedoczynność tarczycy, fenyloketonurię, mukowiscydozę) i na badanie słuchu. W szpitalu malec jest też po raz pierwszy szczepiony przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B i gruźlicy. Następne wizyty odbędą się już w przychodni. Kiedy zabrać maluszka do poradni D po raz pierwszy? Powinnaś się tam wybrać, gdy będzie miał sześć tygodni (wcześniej jednak zadzwoń, by umówić się na wizytę). Idąc do przychodni, zabierz koniecznie książeczkę zdrowia, którą dostałaś w szpitalu. Jak wygląda badanie? Pediatra porozmawia z tobą o tym, czy nie masz problemów z karmieniem, czy maluch ulewa, wymiotuje. A potem: 1. Zważy dziecko. W pierwszym kwartale życia niemowlę przybiera na wadze więcej niż w kolejnych – zwykle około 800–1000 g miesięcznie. 2. Oceni, jak rośnie. Maluch może być mierzony na pierwszej wizycie u pediatry, jeżeli miał wcześniej zbadane stawy biodrowe i są one prawidłowe. Dane dotyczące wagi i wzrostu dziecka pediatra naniesie na tzw. siatki centylowe. Na ich podstawie oceni rozwój malucha. 3. Zmierzy obwód główki, sprawdzi twardość kości czaszki i wielkość ciemiączek. 4. osłucha serce oraz płuca – to badanie wykonywane jest tradycyjnymi słuchawkami lekarskimi. Zbada też brzuszek dziecka. 5. Sprawdzi odruchy noworodkowe, aby upewnić się, czy są prawidłowe i symetryczne. 6. Obejrzy skórę, zwłaszcza jej zabarwienie, bo może ono świadczyć o przedłużającej się żółtaczce. Skontroluje także, czy pępek goi się prawidłowo po odpadnięciu pępowiny. 7. Upewni się, czy malec widzi, słyszy, używając do tego np....

bilans zdrowia dziecka
Adobe Stock
Zdrowie
Bilans dziecka – w jakim wieku, czy jest obowiązkowy?
Bilans zdrowia dziecka to bardzo ważne badanie, które pozwala ocenić, czy dziecko rozwija się prawidłowo i wykryć ewentualne problemy zdrowotne. Zgodnie z rozporządzeniem ministerstwa zdrowia dziecko powinno mieć wykonane ok. 10 bilansów do czasu osiągnięcia pełnoletności. Kiedy się je wykonuje?

Regularnie wykonywane bilanse zdrowia dziecka pozwalają na wczesnym etapie wykryć różne nieprawidłowości w rozwoju. Umożliwiają też szybkie podjęcie leczenia, które pozwoli zlikwidować problem lub ograniczyć jego postęp. Na bilans zdrowia można zgłosić się do przychodni, pod której opieką jest dziecko. Badanie przeprowadza lekarz rodzinny razem z pielęgniarką. Jest ono bezpłatne. Sprawdź, w jakim wieku wykonuje się bilans zdrowia dziecka.  Spis treści: Co to jest bilans zdrowia dziecka? Czy bilans zdrowia dziecka jest obowiązkowy? Kiedy wykonuje się bilanse zdrowia? – wiek dziecka  Bilans zdrowia dziecka: czy można wykonać badanie prywatnie? Co to jest bilans dziecka? Bilans zdrowia to kompleksowe badanie okresowe, podczas którego lekarz ocenia stan zdrowia dziecka. W trakcie badania sprawdza się, czy dziecko nie ma: wad wzroku, wad słuchu, wad postawy (np. skoliozy, płaskostopia), zaburzeń ciśnienia tętniczego, zaburzeń wzrostu (np. niskorosłości), problemów w rozwoju psychicznym, zaburzeń psychosomatycznych, niedowagi lub otyłości. Do oceny rozwoju fizycznego dziecka wykorzystuje się  siatki centylowe . Czy bilans zdrowia dziecka jest obowiązkowy? Dziecko ma prawo do bilansu zdrowia, a lekarz ma obowiązek go wykonać. Rodzice jednak nie mają obowiązku zgłaszać się z dzieckiem na bilanse. Warto jednak to robić. To ważne badania profilaktyczne, które pozwalają dbać o zdrowie dziecka aż do osiągnięcia przez nie dorosłości. Najczęściej rodzice zgłaszają się na bilans zdrowia z niemowlęciem i młodszym dzieckiem. Tylko ok. 65 procent nastolatków przychodzi na bilanse. Tymczasem wiek szkolny to ważny etap w rozwoju. Warto monitorować, czy dziecko rozwija się w tym...

dziecko, lekarz, dwulatek, badanie
Rozwój dziecka
Bilans dwulatka - dlaczego jest taki ważny
Na bilans dwulatka idź z dzieckiem najpóźniej 3 miesiące po drugich urodzinach. Dlaczego to taka ważna wizyta? Pediatra oceni, czy dziecko prawidłowo się rozwija, czy nie ma zeza i dobrze słyszy. Sprawdzi też, czy zrobiliście wszystkie potrzebne szczepienia i czy nie jest mu potrzebna wizyta u lekarza-specjalisty.

Przez 1. rok życia zdrowie twojego dziecka było kontrolowane niemal co miesiąc przy okazji obowiązkowych szczepień . Ale bilans zdrowia dwulatka to badanie wyjątkowe. Zazwyczaj trwa nieco dłużej niż zwykła wizyta. Pozwala to lekarzowi dokładnie zbadać dziecko i stwierdzić, czy rozwija się ono prawidłowo. Jeśli pediatra zauważy jakieś niepokojące oznaki, skieruje cię do specjalisty. Co zabrać na bilans dwulatka: książeczka zdrowia Weź ze sobą koniecznie książeczkę zdrowia dziecka. W niej lekarz zanotuje przebieg bilansu, wyniki badań i dalsze ewentualne zalecenia. W książeczce znajdzie też zapisy dotyczące szczepień, przebytych chorób, dane dotyczące porodu i stanu dziecka po urodzeniu. Testy przesiewowe dziecka Podczas bilansu dwulatka do testów przesiewowych należą: pomiar wagi i wzrostu, kontrola oczu (sprawdzenie, czy dziecko nie ma zeza), badanie orientacyjne słuchu. Od nich zaczyna się bilans zdrowia dziecka. Testy te polegają na wstępnym wykryciu wszelkich odchyleń od normy i zleceniu specjalistycznych badań. Potwierdzają one lub wykluczają chorobę. Jeżeli dziecko rozwija się prawidłowo, to wspaniale. Ale jeżeli lekarz podejrzewa jakieś zaburzenia, nietolerancje pokarmowe itd. - lepiej, żebyś wiedziała o nich jak najwcześniej i jak najwcześniej zaczęła z dzieckiem rehabilitację lub leczenie.  Badanie lekarskie podczas bilansu dwulatka Pediatra musi sprawdzić, czy dziecko jest prawidłowo zbudowane oraz czy rozwija się prawidłowo fizycznie i intelektualnie. Skontroluje też jego chód. Podczas bilansu pediatra z pewnością pozwoli maluchowi chwilę się pobawić, by zorientować się, co już potrafi. Zada ci też kilka pytań na temat umiejętności twojej pociechy. Jakie to pytania? Przede wszystkim o to, czy: dziecko rozumie polecenia dorosłych mówi pewnie chodzi i biega potrafi skupić się na twarzy mówiącej osoby śpi bez...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak