Dlaczego warto czytać dzieciom książki? Wszyscy zachęcają do czytania dzieciom, ale jakie są z tego korzyści dla dziecka? Przeczytaj, co o zaletach czytania dziecku książek mówi psycholog.

Reklama

Czy warto dzieciom czytać książki?

Nie tylko warto czytać dzieciom książki, ale wręcz trzeba! Jest kilka powodów. Może zacznę od tego oczywistego, że czytanie w cudowny sposób buduje więź emocjonalną między dzieckiem a mamą czy tatą. Rodzice często nie potrafią w konstruktywny sposób spędzić z maluchem czas. Wydaje im się, że jak nakupują mu zabawek to okazują w ten sposób miłość. Z książką jest inaczej. Rodzic najpierw czyta, dziecko zadaje pytanie, później wywiązuje się rozmowa. O, to ma sens. Po drugie,w czasie czytania można w naturalny sposób przekazać swój system wartości. Omawia się wtedy zachowanie fikcyjnego bohatera,więc dla dziecka to bezpieczniejsza sytuacja, niż gdyby wytykać mu, że zrobiło coś złego.

Czytając książkę, dziecko uczy się nie tylko nowych słów, ale też ładnej polszczyzny.

Niestety, nie wszyscy rodzice mówią ładną polszczyzną, więc książka jest jej źródłem. To nie wszystko. Czytanie jest świetnym treningiem procesu uwagi. Dziecko koncentruje się, by śledzić fabułę, czego nie musi robić, gdy np. ogląda telewizję. Okazuje się, że maluchy, którym czyta się regularnie, potrafią koncentrować swoją uwagę, gdy mają pięć lat, a zwykle dzieci tę umiejętność zdobywają rok później. Czytanie to też dobre ćwiczenie postrzegania, zwracania uwagi na szczegóły. Ćwiczy też pamięć.

A co z wyobraźnią?

Czytanie pobudza wyobraźnię. Skłania do tego, by tworzyć w umyśle ilustracje do treści werbalnej. A do 11. roku życia to wyobrażenia są używane w procesie myślenia, a nie abstrakcja.

O niektórych bajkach mówi się, że są terapeutyczne.

To kolejna funkcja czytania. Jeśli umiejętnie dobierzemy książkę, to dla dziecka mającego problem taka lektura jest wsparciem (bo podobne kłopoty mają też inni, nie tylko on). Daje mu też nadzieję, że sobie poradzi, oswaja z nową sytuacją (np. gdy bohater idzie do przedszkola, wyjeżdża do babci itp.). Książki mogą też wyręczać rodziców, gdy nie potrafią o pewnych sprawach rozmawiać, np. o seksie.

Zobacz także

Od jakiego wieku zacząć dziecku czytać?

Już niemowlakowi można czytać!

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama