chłopiec bawi się z mamą Smerfy KINDER
Adobe Stock
Gry i zabawy

Jakie cechy pomogą rozwijać talenty malucha?

W każdym dziecku drzemią talenty. Odpowiednio pielęgnowane będą miały szansę się rozwijać i pozwolą malcowi odnosić sukcesy w różnych dziedzinach. Ale dobrze, gdy talent idzie w parze z ciężką pracą i odpowiednimi cechami. Tak, tak – istnieją takie, które mogą pomóc dzieciom w rozwijaniu ich pasji!
Niektóre aktywności uczą i wykształcają w pociechach cenne umiejętności. Inne cechy, wrodzone, przydają się w rozwijaniu zamiłowań. O jakich mowa?

Przydadzą się w sporcie…

Twoje dziecko kocha balet? Uwielbia jeździć konno? Marzy o tym, by zostać zawodowym pływakiem? Świetnie! Warto pielęgnować w nim wytrwałość, uczyć regularności i radzenia sobie z porażkami.
Z pomocą może przyjść któryś z aktywnych fizycznie Smerfów – Deskorolkarz lub Biegacz. Obaj pokazują, że sport daje mnóstwo przyjemności, ale wiąże się z nim ciężka praca.

Przydadzą się w rozwoju artystycznym…

Dominującą cechą wielu artystów jest kreatywność. Warto wspierać jej rozwój u dzieci niezależnie od tego, jaką planują przyszłość. Otwartość umysłu i wychodzenie poza schematy to cechy, które mogą sprzyjać każdej drodze rozwoju.
Co nie musi oznaczać wolnego, artystycznego zawodu. Warto spojrzeć na Smerfetkę Architektkę, która niewątpliwie słynie z kreatywności, ale i realizuje konkretne projekty. Pokazuje nieszablonowe rozwiązania, a tym, co robi, pobudza wyobraźnię pozostałych, mieszkających w wiosce Smerfów!

Przydadzą się w rozwoju naukowym…

W wiosce Smerfów mieszka Smerfetka Ogrodniczka. Zajmuje się jednak nie tylko uprawą ogródka, ale przede wszystkim procesami produkcji zdrowej żywności oraz zrównoważoną konsumpcją.
Cechy, które pomagają jej realizować się i spełniać na tym polu, to przede wszystkim dbałość o detale, cierpliwość oraz umiejętność pracy przy długoterminowych projektach. Jeśli widzisz je w swoim dziecku, może to oznaczać, że maluch ma potencjał naukowy!

KINDER Niespodzianka Smerfy
Ferrero

Przydadzą się w pracy z ludźmi…

Jeśli zauważasz, że twoje dziecko jest gadatliwe, zaradne w kryzysowych sytuacjach, nie jest wycofane – pielęgnuj w nim te cechy. Kto wie, może przydadzą się w późniejszej pracy np. w sektorze usług lub doradztwa?
Mogą być także podstawą w pracy w zawodach ratujących życie. W wiosce Smerfów mieszka zarówno Doktor, jak i Strażak. Obu niebieskich bohaterów cechuje odwaga, empatia, ale też opanowanie i umiejętność panowania nad emocjami. Niezbędne w wielu zawodach. Warto zwracać na te cechy uwagę dzieci.

Przydadzą się w pracy nad sobą…

Nie zapominajmy, że niezwykle ważna jest w życiu umiejętność dokonywania wyborów i podejmowania decyzji najlepszych dla siebie. Warto się tego nauczyć. Dbać o takie cechy, jak indywidualizm, pewność siebie i asertywność.
Na kim się wzorować? Przede wszystkim na niezwykle odpowiedzialnym, troskliwym i uważnym szefie wioski, a więc Papie Smerfie. To, jak dba o pozostałe Smerfy, jak buduje swój autorytet i staje się dla nich wzorem, może być inspiracją nie tylko dla najmłodszych…

O czym jeszcze warto pamiętać?

Nigdy nie jest za wcześnie ani za późno na wzmacnianie silnych stron malucha. Pamiętajmy jednak, że najlepszą lekcją będzie dawanie dzieciom przykładu. Jeśli to my, ich rodzice i opiekunowie, potrafimy znajdować wyjścia z trudnych sytuacji, dajemy sobie prawo do przeżywania emocji i szczerze cieszymy się z sukcesów, jest spora szansa, że dla naszego dziecka będzie to naturalne.
Powodzenia!
Artykuł powstał z udziałem marki KINDER Niespodzianka

Mam opowiada córce KINDER Smefy
Adobe Stock
Gry i zabawy
Co sprawia, że dzieci kochają opowieści? Wyjaśnia Dorota Zawadzka
„Dla dzieci trzeba tak samo pisać, jak dla dorosłych, tylko lepiej” – powiedział Maksym Gorki i ta idea powinna przyświecać każdemu twórcy książek dla młodszych czytelników. Jak zatem wybrać odpowiednią lekturę i przede wszystkim – co sprawia, że maluchy jedne książki kochają, a innych nie?

O zaletach czytania dzieciom od pierwszych dni (albo i wcześniej) napisano już wiele. Niewątpliwie jednak warto przypominać o tym, jak ważne są książki w ich rozwoju. Dlaczego warto czytać dzieciom? Głośne czytanie dzieciom, wraz z dobieraniem odpowiedniej intonacji głosu, to świetna lekcja przygotowująca maluchy najpierw do mówienia, a potem do samodzielnego czytania. Dziecko zdobywa w ten sposób kompetencje intelektualne: uczy się języka oraz myślenia. Czytając dziecku zaspokajamy także jego potrzeby emocjonalne. Nie tylko czytając o emocjach! Wspólnie patrząc w książkę, jesteśmy blisko, przytulamy się, spędzamy razem czas. Jak wybrać odpowiednią książkę dla dziecka? Dorota Zawadzka wielokrotnie podkreślała, że książki dla dzieci powinny być dostosowane merytorycznie do ich wieku. Jednocześnie też wybierając lektury, warto zwrócić uwagę na warstwę graficzną. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Psycholożka podkreśla najważniejsze aspekty książek dla najmłodszych. 5 cech idealnej książki dla dziecka wg Doroty Zawadzkiej: 1. Świat i problemy w niej poruszone są bliskie dzieciom. 2. Jednocześnie prezentują uniwersalne wartości. 3. Propagowanie pięknego języka. 4. Szybka, zaskakująca akcja, imponujący i ważny bohater, niespodziewane zdarzenia, mocne wrażenia. 5. Wyjątkowe ilustracje. Nie tylko książki… Niezwykle ważne jest, aby historie, które przeczytamy, miały szansę żyć własnym życiem. Jak? Sposobów jest wiele. Przede wszystkim nie brońmy maluchom zadawania pytań w trakcie czytania . Jeśli szczególnie zainteresuje je jakiś wątek lub bohater, pozwalajmy zarówno maluchowi, jak i sobie, odejść na chwilę i pogłębić wiedzę na dany temat. Poza tym, przenoście przeczytane historie na grunt innych zabaw. Być może miasteczko, o którym czytaliście, uda się zbudować z klocków? Albo zabrać ukochanego misia na spacer...

Chłopiec, którego porzuciła matka
Adobe Stock, Evrymmnt
Prawdziwe historie
„Folgowałam córce, bo wychowywałam ją samotnie. To moja wina, że wpadła, gdy miała 16 lat i porzuciła syna”
„Obchodziłam się z nią jak z jajkiem. Byle tylko byle mnie nie zostawiła... To moja wina, że mąż odszedł. Więc biedna Elizka cierpiała niejako przeze mnie. Pozwalałam jej na wszystko, żeby pozbyć się poczucia winy. No i przesadziłam. Szkoda, że tak późno to do mnie dotarło”.

Nigdy nie miałam dobrego kontaktu z córką. Eliza ma trudny charakter. Już jako dziecko często się buntowała. A czas jej dorastania najchętniej wymazałabym z pamięci. Przeciwstawiała mi się na każdym kroku, uciekała z domu, chodziła na wagary. Koszmar! Wychowywałam ją sama, bo mąż odszedł od nas, gdy Eliza była mała. Czasem myślę, że to dlatego tak dała mi popalić, zwyczajnie zabrakło jej twardej ręki ojca.    Największe problemy zaczęły się, gdy córka poszła do gimnazjum. Wtedy już zupełnie nie potrafiłam się z nią dogadać, żadne metody wychowawcze nie pomagały, nawet rozmowy z psychologiem uznała za głupie. Weszła mi na głowę, a ja początkowo tego nie zauważyłam, tak bardzo chciałam, żeby była szczęśliwa. Z czasem sytuacja mnie przerosła. Eliza rządziła mną, po prostu robiła, co chciała, a ja nie miałam wpływu na jej zachowanie. Wciąż wyrzucałam sobie, że jestem złą matką, ale nie umiałam tego zmienić. Nie wiedziałam – jak.    Jakoś tak w połowie drugiej klasy Eliza wdała się w złe towarzystwo. Wtedy też poznała tego swojego „chłopaka”. Zwykły osiedlowy cwaniak, który ani uczyć się nie chciał, ani żadną pracą się nie zhańbił. Był starszy od Elizy i czułam, że sprowadza ją na złą drogę. Po spotkaniach z nim wracała jakaś inna, pobudzona, zamykała się w swoim pokoju. Zrobiła się krnąbrna i opryskliwa. Zaczęła też nosić jakieś dziwne ciuchy.   – Zostaw mnie w spokoju! To nie twoja sprawa – zbywała mnie, gdy pytałam o tego jej Patryka.   – Usiądź, porozmawiajmy... – prosiłam.    – Weź, przestań! – odburkiwała.    – Eliza! Mamy tylko siebie. Kto cię lepiej zrozumie niż ja – tłumaczyłam.   – Odczep się! Jestem prawie dorosła! – krzyczała na...

Porzuciłam chorego męża dla dobra dziecka
Adobe Stock, Кирилл Рыжов
Prawdziwe historie
„Porzuciłam chorego męża dla dobra dziecka. Jego stany depresji i manii sprawiały, że bałam się o syna”
​„Izolowałam ich od siebie, bo czułam, że tak jest dla syna najlepiej. Jednocześnie wiedziałam, że w ten sposób jeszcze bardziej pogrążam Marka. Dzisiaj nie wiem, czy na pewno postąpiłam dobrze”.

Musiałam to zrobić. Musiałam zabrać Markowi naszego syna. Dziś wiem, że to był dla męża początek końca. Muszę opowiedzieć tę historię, bo szukam rozgrzeszenia. Sama nie potrafię sobie wybaczyć, choć pewnie postąpiłam słusznie. Wybrałam dobro dziecka, a nie jego ojca Decyzja ta pociągnęła za sobą jednak konsekwencje, które do dziś odbierają mi spokojny sen. Marek zauroczył mnie od pierwszego wejrzenia. Energiczny, pewny siebie, z głową pełną fantastycznych planów. Nigdy nie spotkałam kogoś takiego jak on – człowieka tak optymistycznie nastawionego do życia. Chodząca euforia, radość i energia. Po dwóch tygodniach znajomości zakochałam się w nim bez reszty, po sześciu miesiącach byliśmy zaręczeni, a po roku zostałam jego żoną. Niestety, tuż po ślubie Marek zaczął się zmieniać . Gdzieś zniknęła ta energia i wigor, a jego samopoczucie pogarszało się z tygodnia na tydzień. Po dwóch miesiącach był już w depresji. Zdarzało mu się przeleżeć pół dnia w łóżku twarzą do ściany. Miewał napady lęku, w trakcie których bez słowa wybiegał z domu. Płakał bez powodu. Po wielu namowach, poszedł do lekarza. Dostał leki, zwolnienie z pracy i skierowanie na terapię. Leczył się prawie pół roku i w końcu z tego wyszedł. Dochodził do siebie powoli. Przez kilka miesięcy zachowywał się bardzo powściągliwie. Wyleczył się z depresji, ale ciągle jeszcze nie przypominał człowieka, którym był przed naszym ślubem. Cieszyłam się więc jak głupia, gdy w końcu po kolejnych tygodniach odzyskał tę dawną, szaloną energię. Znów był cudowny Wstawał dwie godziny przede mną, żeby poćwiczyć, poczytać o wspinaczce, którą się pasjonował. Gdy podnosiłam się z łóżka, na stole stało już śniadanie. A kiedy ja po całym dniu kładłam się spać, to on jeszcze słuchał muzyki, robił pompki albo coś na...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj