Lego Duplo
materiały prasowe
Gry i zabawy

3 proste zabawy wspierające rozwój dziecka. Polecamy!

Zabawa jest naturalną częścią rozwoju każdego dziecka, a odpowiednie zabawki mogą wspomóc bezpieczny rozwój. Polecamy sprawdzone sposoby na wspieranie rozwoju dziecka przez zabawę.

Zdrowy rozwój dziecka, które uczy się chodzić, obejmuje opanowanie zarówno dużej, jak i małej motoryki. Motorykę dużą (gdy całe ciało jest w ruchu) najczęściej stymuluje się podczas zabaw na dworze np. poprzez bieganie, podskakiwanie, jazdę na rowerze czy wspinanie się. Motorykę dużą można też wzmacniać ćwiczeniami w domu. Z kolei rozwój umiejętności motoryki małej, takich jak mimika twarzy czy ruchy dłoni, zazwyczaj zależy od wielokrotnie powtarzanych czynności z użyciem małych przedmiotów - klocków, kredek czy piłek.  

Jak rozwijać sprawność dziecka?

Zabawy m.in. gra w piłkę na dworze czy budowa kryjówki dla pluszaka są dla dzieci naturalnym sposobem na rozwój sprawności fizycznej i wypróbowania nowych pomysłów. Poprzez zabawę dzieci rozwijają swój świat, odtwarzają główne wydarzenia dnia, a komunikując się z rodzicami i towarzyszami zabaw poszerzają swoje słownictwo. 
 

Lego Duplo
materiały prasowe


- Dla małego dziecka zabawka jest głównym napędem rozwoju, dzięki niej testuje ono rzeczywistość, próbuje swoich możliwości w różnych zadaniach, wciela się w rolę, które budują jego tożsamość. Dlatego bardzo ważną wartością zabawki jest jej minimalizm, który daje nieograniczone pole do wyobraźni, rozwija fantazję, pobudza, inspiruje. Klocki, na przykład LEGO DUPLO, są świetnym narzędziem do budowania dowolnych światów i  odzwierciedlania scenek z życia. Wyobraźmy sobie taką sytuację, że dziecko wraca ze wspólnego weekendu z rodzicami, gdzie zobaczyło nowe miejsce,  przyrodę, zwierzęta, zjawiska natury. Jego wiedza na ten temat jest jeszcze nie usystematyzowana, zabawa staje się więc przestrzenią do odtworzenia tego, co zobaczyło, a więc uczenia się i zapamiętywania. Zabawa w okresie dzieciństwa jest więc ściśle związana z tym, co dzieje się w życiu dziecka, zarówno tym zewnętrznym, jak i wewnętrznym. Uważny dorosły, uczestnicząc w niej lub podglądając samodzielną zabawę dziecka, może wiele dowiedzieć się o tym, co się dzieje w przestrzeni psychicznej malucha, co go interesuje, niepokoi lub porusza - mówi Małgorzata Ohme, psycholog dziecięcy i rodzinny.
 

Lego Duplo
materiały prasowe


Odpowiednie zabawki mogą pomóc w stymulowaniu fizycznego i intelektualnego rozwoju dziecka, czy to przy odtwarzaniu przygód z danego dnia, poznawaniu zwierząt czy też uczeniu się o pływaniu łódką podczas kąpieli.

3 proste pomysły na zabawę z dzieckiem

  • Rysowanie z pamięci – omów z dzieckiem, co ciekawego wydarzyło się podczas popołudniowego spaceru. Następnie poproś je o narysowanie tego za pomocą kredek. 
  • Odgrywanie ról - odegraj z dzieckiem czynności związane z zakupami i gotowaniem. Na przemian wcielaj się z nim w role klienta i sprzedawcy.  
  • Nauka ze zwierzętami - porozmawiaj z dzieckiem o jego ulubionym misiu, zwróć uwagę na szczegóły:  jakie ma łapy, nos, uszy, jakie dźwięki wydaje. Omów, gdzie w naturalnych warunkach spałby miś, a następnie zbuduj razem z dzieckiem małe legowisko z klocków.
zabawki drewniane na roczek
AdobeStock
Gry i zabawy
Zabawki drewniane na roczek – zrobią z twojego malucha bystrzaka [PRZEGLĄD]
Zabawki drewniane na roczek mają same zalety – wspaniale rozwijają kreatywność, zmysły, wyobraźnię i sprawność ruchową dziecka, a w dodatku są zrobione z naturalnych materiałów. Oto 8 najciekawszych propozycji.

Wraz z pierwszą świeczką na torcie urodzinowym twój maluch przestaje być niemowlęciem. Przez miniony rok zrobił kolosalne kroki milowe w swoim rozwoju – gaworzy, samodzielnie stoi, a być może nawet ma za sobą próby samodzielnego chodzenia. Szykuje się do poznawania świata z perspektywy stania na własnych nogach. Zabawa sprawia mu wielką radość, dlatego warto sprawić mu na prezent urodzinowy, którąś z zabawek drewnianych. Da to dziecku mnóstwo frajdy oraz rozwinie je intelektualnie i ruchowo . Zobacz najlepsze propozycje drewnianych z abawek.   Jakie zabawki dla rocznego dziecka Dziecko zaczynające drugi rok życia dobrze radzi już sobie z wieloma czynnościami, dlatego warto pomyśleć o zabawkach, które będą doskonaliły: koordynację ręka-oko oraz motorykę małych rączek dziecka – przydadzą się zabawki typu sortery, różnego rodzaju mniejsze i większe pudełeczka; pamięć, zdolność logicznego myślenia – kilkuelementowe puzzle, klocki, układanki, tablice manipulacyjne; rozwój ruchowy – wózeczki, zabawki na sznurku do ciągnięcia; umiejętności chodzenia – pchacze, jeździki; samodzielność – wszelkie zabawki imitujące życie mamy i taty i ich codzienne zajęcia (kuchenka, wózek, talerze, garnki). Dlaczego warto kupować drewniane zabawki Można długo wyliczać zalety takich zabawek. Cechuje je przede wszystkim: prostota wykonania zmuszająca dziecko do użycia wyobraźni; rozbudzanie kreatywności; rozwój motoryki dziecka; pobudzanie do rozwoju wszystkich zmysłów dziecka; ekologia – są w pełni bezpieczne dla zdrowia; przyjemność w dotyku – drewno ma neutralną temperaturę; trwałość – służą dziecku przez wiele lat; łatwość utrzymania w czystości. Zabawka musi być bezpieczna Nie wszystkie takie są, choć częściej dotyczy to...

Mega Blocks - pociag ABC
materiały prasowe
Gry i zabawy
Dlaczego zabawa jest ważna w rozwoju dziecka?
Czy wiesz, że zabawa, poza funkcją relaksacyjną, spełnia wiele innych zadań i odgrywa ważną rolę w rozwoju dziecka? Sprawdź, co maluch zyskuje dzięki zabawie.

var _gde_kipiqirurc = new Image(1,1); _gde_kipiqirurc.src='https://edipresse.hit.gemius.pl/redot.gif?l=8/tstamp='+(new Date()).getTime()+'/id=pyObu3bHpCxwBxDcLD92eaRtnMjiK6QtG3eOYJYGbtf.t7/stparam=kipiqirurc/fastid=glytvbmdivfhxvmmymjqyafirrna'; Wydaje Ci się że Twoje dziecko cały dzień nic nie robi, tylko się bawi? Nie do końca tak jest. Maluch, bawiąc się, pracuje nad swoim rozwojem i zdobywa nowe umiejętności. Co zatem zabawa daje dziecku? 4 korzyści płynące z zabawy Większości z nas zabawa kojarzy się z rozrywką i przyjemnym spędzeniem czasu. I oczywiście tak jest, ale to tylko jedna z wielu funkcji zabawy. Jakie jeszcze korzyści płyną dla dziecka z zabawy? 1. Zabawa wspiera rozwój intelektualny i ułatwia uczenie się nowych rzeczy. Zabawa jest najlepszym sposobem, by dziecko zdobyło nowe umiejętności oraz poznawało świat i otaczającą je rzeczywistość. Dlaczego? Wynika to oczywiście ze specyfiki rozwoju małego człowieka. Już 5 wieków przed naszą erą  Konfucjusz przedstawił prosty klucz do zdobywania wiedzy i umiejętności, który nota bene sprawdza się nie tylko w przypadku dzieci, lecz także dorosłych: „Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem”. Brzdąc jest więc swego rodzaju odkrywcą i eksperymentatorem,  a żeby się czegoś nauczyć, nie wystarczy mu, że mama lub tata mu o tym opowiedzą. Dobrze, aby mógł to sam zobaczyć, a jeszcze lepiej – żeby sam tego doświadczył. Dlatego właśnie zabawa, podczas której dziecko samo „odkrywa” wiedzę o świecie, jest najskuteczniejszym sposobem nauki. Zresztą, nikt z nas nie wyobraża sobie chyba, aby posadzić rocznego dziecka w ławce i na przykład nauczyć alfabetu z elementarza. Nie oznacza to jednak, że taki brzdąc jest zupełnie za mały na naukę. Przeciwnie, w tym wieku maluchy chłoną wiedzę jak gąbka, trzeba im ją tylko umiejętnie podać. W...

Lego Duplo
materiały prasowe
Edukacja
Nauka matematyki może być zabawą!
Zastanawiasz się, jak szybko i skutecznie nauczyć dziecko liczyć? Najlepiej przez zabawę! Podpowiadamy, jak to zrobić.

Czy wiesz, że rozwój zdolności matematycznych dziecka jest ściśle związany z poziomem rozwoju jego zdolności motorycznych? Umiejętności poruszania się i manipulowania przedmiotami bezpośrednio wpływają na postrzeganie kształtów , wagi, rozmiaru i ilości. Aby wzmocnić przyszłe umiejętności matematyczne twojego malucha, już teraz zachęcaj go do chwytania rączkami zabawek, biegania, wspinania się po schodach czy jazdy na rowerze! Dorastanie do liczb Dzieci błyskawicznie dorastają do nauki liczb i matematyki. Już w wieku półtora roku rozpoznają cyferki 1, 2 i 3. I choć dzieci, które dopiero uczą się chodzić, nie rozróżniają liczb i relacji między nimi, przedszkolakom przychodzi to z łatwością.    - Matematyka dla wielu dzieci w okresie szkolnym jawi się jako przedmiot nudny, trudny, niezrozumiały. Mimo naturalnych zdolności poznawczych nie wykorzystują one swojego potencjału właśnie z powodu złego nastawienia. Bardzo pomocne jest, gdy od najmłodszych lat rodzic wspomaga przyswajanie podstaw matematyki poprzez ciekawe zabawy i używanie wyobraźni. Świetnym narzędziem może być zestaw LEGO® DUPLO® „Pociąg z cyferkami”. Daje on szansę na naukę cyferek poprzez zabawę z liczeniem wagoników, układaniem tylu klocków, ile wskazuje liczba na wagonie, wprowadzaniem postaci i budowaniem historii z kolejką, zwierzątkami i ludzikami. Dziecko ma odkrywać matematykę w przyjemnych warunkach, co uwarunkuje jego nastawienie do tego przedmiotu na kolejne lata - mówi Małgorzata Ohme, psycholog dziecięcy i rodzinny. Umiejętności ruchowe naprawdę się liczą Motoryka mała i duża bezpośrednio wpływają na rozumienie liczb u małych dzieci. Motoryka duża , czyli ruchy całego ciała, może być stymulowana poprzez różne ćwiczenia fizyczne w domu, ale największy wpływ mają gry na świeżym powietrzu, na placach zabaw i w parkach. Rozwój motoryki...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj