Zdrowy rozwój dziecka, które uczy się chodzić, obejmuje opanowanie zarówno dużej, jak i małej motoryki. Motorykę dużą (gdy całe ciało jest w ruchu) najczęściej stymuluje się podczas zabaw na dworze np. poprzez bieganie, podskakiwanie, jazdę na rowerze czy wspinanie się. Motorykę dużą można też wzmacniać ćwiczeniami w domu. Z kolei rozwój umiejętności motoryki małej, takich jak mimika twarzy czy ruchy dłoni, zazwyczaj zależy od wielokrotnie powtarzanych czynności z użyciem małych przedmiotów - klocków, kredek czy piłek.

Reklama

Jak rozwijać sprawność dziecka?

Zabawy m.in. gra w piłkę na dworze czy budowa kryjówki dla pluszaka są dla dzieci naturalnym sposobem na rozwój sprawności fizycznej i wypróbowania nowych pomysłów. Poprzez zabawę dzieci rozwijają swój świat, odtwarzają główne wydarzenia dnia, a komunikując się z rodzicami i towarzyszami zabaw poszerzają swoje słownictwo.

materiały prasowe

- Dla małego dziecka zabawka jest głównym napędem rozwoju, dzięki niej testuje ono rzeczywistość, próbuje swoich możliwości w różnych zadaniach, wciela się w rolę, które budują jego tożsamość. Dlatego bardzo ważną wartością zabawki jest jej minimalizm, który daje nieograniczone pole do wyobraźni, rozwija fantazję, pobudza, inspiruje. Klocki, na przykład LEGO DUPLO, są świetnym narzędziem do budowania dowolnych światów i odzwierciedlania scenek z życia. Wyobraźmy sobie taką sytuację, że dziecko wraca ze wspólnego weekendu z rodzicami, gdzie zobaczyło nowe miejsce, przyrodę, zwierzęta, zjawiska natury. Jego wiedza na ten temat jest jeszcze nie usystematyzowana, zabawa staje się więc przestrzenią do odtworzenia tego, co zobaczyło, a więc uczenia się i zapamiętywania. Zabawa w okresie dzieciństwa jest więc ściśle związana z tym, co dzieje się w życiu dziecka, zarówno tym zewnętrznym, jak i wewnętrznym. Uważny dorosły, uczestnicząc w niej lub podglądając samodzielną zabawę dziecka, może wiele dowiedzieć się o tym, co się dzieje w przestrzeni psychicznej malucha, co go interesuje, niepokoi lub porusza - mówi Małgorzata Ohme, psycholog dziecięcy i rodzinny.

materiały prasowe

Odpowiednie zabawki mogą pomóc w stymulowaniu fizycznego i intelektualnego rozwoju dziecka, czy to przy odtwarzaniu przygód z danego dnia, poznawaniu zwierząt czy też uczeniu się o pływaniu łódką podczas kąpieli.

Reklama

3 proste pomysły na zabawę z dzieckiem

  • Rysowanie z pamięci – omów z dzieckiem, co ciekawego wydarzyło się podczas popołudniowego spaceru. Następnie poproś je o narysowanie tego za pomocą kredek.
  • Odgrywanie ról - odegraj z dzieckiem czynności związane z zakupami i gotowaniem. Na przemian wcielaj się z nim w role klienta i sprzedawcy.
  • Nauka ze zwierzętami - porozmawiaj z dzieckiem o jego ulubionym misiu, zwróć uwagę na szczegóły: jakie ma łapy, nos, uszy, jakie dźwięki wydaje. Omów, gdzie w naturalnych warunkach spałby miś, a następnie zbuduj razem z dzieckiem małe legowisko z klocków.
Reklama
Reklama
Reklama