Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wychowanie

Jak ukoić płacz? 4 najlepsi pocieszyciele dziecka

Pluszak, smoczek lub kocyk - twoje dziecko nie chce się nigdzie bez nich ruszyć? Jest jeszcze paluszek... Pocieszyciele pełnią ważną rolę w życiu dziecka – bardzo dobrze, że są. Dzięki nim dziecko uczy się uspokajać bez pomocy rodzica. Zobacz, jak to działa.

Choć na początku jesteś dla dziecka całym światem, to w końcu orientuje się ono, że nie możecie ciągle być razem. Wtedy przywiązuje się do rzeczy, która dodaje mu otuchy, przynosi ukojenie i zastępuje ciebie (psycholodzy nazywają ją obiektem zastępczym). Ale nie tylko. Zaspokaja ona potrzeby dotyku oraz ssania, z którymi dzieci przychodzą na świat. Przytulankom i smoczkom dzieci nadają imiona – nawet gdy jeszcze niewiele potrafią mówić. I mają one specjalne miejsca w ich sercach. Oto najważniejsze z nich:

1. Pluszowy miś

Pluszak to ulubiony pocieszyciel – na trudne chwile i do zasypiania. Jest też towarzyszem zabaw. Może wcielić się w każdą postać, jaką wymyśli sobie dziecko. Gdy wyjeżdżacie daleko od domu, sama zadbaj, by zabrać przytulankę dziecka ze sobą – jeśli nie chcesz wracać po nią w połowie drogi.
Nasza rada: Utrzymuj pluszaka w czystości. Ale nie pierz go przy dziecku. Widok wirującego w pralce ukochanego misia mógłby być dla dziecka szokujący. Dlatego rób to, gdy dziecko śpi. Przytulanki małych alergików zamrażaj, by pozbyć się z nich roztoczy.

Sprawdź też, czy dziecko może mieć uczulenie na pluszaki

2. Ulubiony kocyk

Może to być też tetrowa pielucha, którą maluch nakrywa sobie buzię, zasypiając, czy poduszeczka. Tacy pocieszyciele, choć mało atrakcyjni z wyglądu, potrafią służyć dzieciom nawet do końca przedszkola. Choć starsze dzieci używają ich już raczej w ukryciu...
Nasza rada: Zadbaj, by mieć dwa takie same kocyki lub poduszeczki. Dubler musi być jednak schowany – dasz go dziecku tylko w razie potrzeby (np. podczas prania lub gdy aktualnie używany pocieszyciel się zagubi). Jeśli będziecie używać ich na zmianę, posłużą też dłużej.

Zobacz też: Bezcenna bliskość mamy z Cuski

3. Smoczek do ssania

U maleńkich dzieci doskonale zaspokaja potrzebę ssania. Dla rodziców jest wybawieniem od małego terrorysty, gdy inne sposoby zawodzą. Używaj go mądrze – nie zastępuj nim czułości i zainteresowania dzieckiem. Od smoczka łatwiej też odzwyczaić niż od kciuka.
Nasza rada: Wyjmuj smoczek z buzi malca, gdy zaśnie. Myj go lub wyparzaj (niemowlętom) i sama go nie oblizuj. Jeśli chcesz odzwyczaić od smoczka kilkulatka, przygotuj go do tego. Wyznacz specjalny dzień (np. urodziny, pierwszy dzień wakacji) i dobrze wytłumacz, dlaczego żegnacie się z "moniem". Zrób to raz i ostatecznie, nawet jeśli dziecko rozpacza. Chwal i nagradzaj za sukcesy. Nie bój się też kłopotów ze zgryzem – teraz można je już dość łatwo skorygować za pomocą aparatu ortodontycznego.

Zobacz też: Prosty sposób na proste zęby dziecka

4. Własny paluszek

Niektóre dzieci ssą go, gdy są smutne, zdenerwowane lub się nudzą. Inne tylko gdy zasypiają. Jego zaletą (ale i wadą) jest to, że dziecko ma go zawsze przy sobie. Kilkumiesięczny niemowlak może zacząć ssać kciuk po odstawieniu od piersi. Zachowaj spokój i nie walcz z tym, bo nie ma to aż tak wielkiego i złego wpływu na zgryz, jak się powszechnie sądzi. Z wiekiem ten nawyk powinien osłabnąć, a potem zaniknąć. W trzecim, czwartym roku życia, nawet jeśli będzie jeszcze występował, to zwykle tylko wieczorem lub nocą.
Nasza rada: Spróbuj dać smoczek, choć nie wszystkie dzieci godzą się na tę zamianę. Odwracaj uwagę dziecka, biorąc je na ręce i przytulając. Absolutnie nie smaruj palca niczym gorzkim i nie zaszywaj rękawów w piżamce – to dla dziecka niepotrzebny stres.

Zobacz też, czy ssanie kciuka powinno niepokoić

Ważne fakty o pocieszycielach dziecka

• Nie denerwuj się przedwcześnie. Maluchy często same w końcu rezygnują z misia czy smoczka. Zaakceptuj pocieszyciela – około 8–9. miesiąca twoje dziecko może zacząć zdecydowanie okazywać, że nie chce się z nim rozstawać. To szczególny okres w rozwoju, kiedy wzrasta lęk malca przed innymi ludźmi, więc miś lub smoczek są szczególnie ważne.
• Pocieszaj, tul – ucz dziecko innych (bardziej dorosłych) sposobów zaspokajania jego potrzeb emocjonalnych.
• Uszanuj moment, gdy dziecko zechce samo się z nim pożegnać. Pozwól mu samemu podjąć decyzję, że już czas.

Konsultacja: Małgorzata Ohme, psycholog Wykładowca SWPS w Warszawie, psychoterapeuta współpracujący z Centrum Terapeutycznym SWPS.

Odwiedź galerię ze zdjęciami ulubionych maskotek naszych pociech >>

 

 

td_dopisek.gif

 

 

 

Rozwój emocjonalny dziecka – film

niemowlę, smoczek
Karmienie
Prawdy i mity o ssaniu
Czynność, bez której nie ma dzieciństwa, kryje wiele tajemnic. Od tego zależy rozwój zgryzu, mowy oraz samopoczucie Twojego maluszka.

Noworodek dopiero musi nauczyć się ssania Mit. Maluszek ćwiczy tę umiejętność już od 11. tygodnia życia płodowego ! Dlatego potrafi ssać, gdy przychodzi na świat. Musi jednak nauczyć się, jak chwytać brodawkę. Im wcześniej zacznie to robić, tym większa szansa na szybki sukces. Trzeba go do tego zachęcić tuż po narodzinach. Ssanie, ciepło i zapach ciała mamy łagodzą również stres związany z przyjściem na świat. To samo dziecko ma różną potrzebę ssania Prawda. Zwiększa się ona po pierwszym miesiącu życia, ale już w drugim półroczu maleje. Początkowo wystarczy częściej przystawiać dziecko do piersi. Niektóre maluchy nie zaspokajają w pełni naturalnej potrzeby ssania podczas jedzenia – częściej, gdy są karmione butelką. Nasila się ona, gdy dziecko długo leży samo, nudzi się, jest śpiące, w czasie choroby i pod wpływem trudnych przeżyć, zdenerwowania. Smyk jest wtedy niespokojny, płacze, wkłada rączki do buzi. Smoczek uspokaja skuteczniej niż pierś Mit. Nie używaj smoczka jako jedynej metody uciszania płaczącego malca. Ten sposób powinien być ratunkiem tylko w trudnych momentach. Nie podawaj go więc, ilekroć dziecko zapłacze lub będzie niespokojne. Wypróbuj inne metody: przystawiaj do piersi, kołysz i noś, śpiewaj, pokazuj zabawki . Prawidłowe ssanie zależy od sposobu połykania Prawda. Gdy maluszek pije mleko z piersi lub butelki, musi umieć połykać, mając szeroko otwartą buzię i wysunięty języczek, jednocześnie oddychając przez nosek. Połączenie tych czynności bywa początkowo trudne. Kiedy zaczyna jeść łyżeczką , uczy się połykać przy zamkniętej buzi i schowanym języku. Ssanie paluszka powoduje powstawanie wad zgryzu Mit. Niektóre niemowlęta (zwłaszcza karmione piersią) nie akceptują smoczka, wypluwają go, odwracają buzię na jego widok. Zaspokajają potrzebę ssania, wkładając do buzi kciuk. Nie...

smoczek
RF
Pielęgnacja
Smoczek: przyjaciel czy wróg twojego dziecka?
Niemowlę uspokaja się, gdy ssie smoczek, ale czy nie spowoduje on wad zgryzu? Co więc robić: podawać smoczek czy lepiej wychowywać dziecko bez smoczka?

Noworodek rodzi się z bardzo silnym odruchem ssania. Gdy włożysz mu do buzi pierś, smoczek czy palec, zacznie ssać. Odruch ssania u dziecka jest bardzo silny: noworodek najchętniej przez cały czas chciałby ssać twoją pierś. Czy jednak smoczek dla niemowlęcia to zawsze dobre rozwiązanie - podpowiada dr Katarzyna Nowicka, pediatra z Instytutu Matki i Dziecka.  Smoczek dla noworodka? Z tym lepiej poczekać Nie podawaj noworodkowi smoczka : szczególnie gdy karmisz go piersią. W pierwszych tygodniach życia dziecko uczy się ssania piersi, a smoczek ssie się inaczej niż pierś: stąd często trudne początki karmienia piersią . Gdy zaczniesz podawać noworodkowi smoczek, może mieć spore problemy z prawidłowym uchwyceniem brodawki. A to dlatego, że ssanie piersi i smoczka wymaga od dziecka zupełnie innych ruchów warg i języka. Tymczasem dobre przystawienie dziecka do piersi to warunek dobrego ssania. Jeśli maluszek będzie źle ssał, zaczną cię boleć brodawki, zniechęcisz się do karmienia, mleka będzie za mało i... za wcześnie odstawisz dziecko od piersi. Gdy noworodek płacze, nakarm go, noś na rękach, przytulaj, bujaj, śpiewaj mu kołysanki. Ale nie podawaj noworodkowi smoczka. Jaki smoczek dla noworodka - sprawdź opinie Smoczek dla niemowlęcia może być bezpieczny Lepiej, gdy poczekasz z podaniem smoczka kilka tygodni. Niemowlę zapewne będzie już mistrzem ssania piersi około 6. tygodnia życia dziecka . Wtedy podanie smoczka nie powinno już spowodować problemów z karmieniem piersią . Wręcz przeciwnie – to często świetne rozwiązanie. Bo smoczek wcale nie jest złym wynalazkiem, którego powinnaś unikać jak ognia.      Kiedy smoczek jest dobry dla niemowlęcia Są dzieci, które potrafią całymi godzinami domagać się piersi. I nie wynika to z ich ogromnego apetytu, a z silnej potrzeby ssania. Ty nie możesz (i nie powinnaś!) ciągle...

noworodek, smoczek
Panthermedia
Pielęgnacja
Nie taki smoczek straszny
Powoduje wady zgryzu i uzależnia, czy zaspokaja ważne potrzeby dziecka? Sprawdź, jak rozsądnie 
korzystać ze smoczka uspokajacza.

Maluchy ssą już w życiu płodowym. Niektóre rodzą się nawet z odgniecionym kciukiem, bo tak intensywnie ssały go w brzuchu mamy. Malec uspokaja się przy piersi, ale także właśnie ssąc smoczek, palec, a nawet całą piąstkę. Czy należy podawać smoczek w pierwszych tygodniach życia dziecka? W pierwszym miesiącu życia dziecka nie należy dawać mu smoczka , bo mechanizm ssania piersi jest nieco inny niż ssania smoczka uspokajacza. Poza tym gdy dziecko ma „zatkaną” buzię, trudniej rozpoznać, czy jest głodne. Zresztą maluchy przyzwyczajane do piersi najczęściej wcale nie chcą smoczka, zaspokajając potrzebę ssania w naturalny sposób. Jeśli takiemu dziecku podasz smoka, na ogół nie wie, co z nim zrobić, krzywi się i wypluwa. Ssanie piersi nie tylko zaspokaja głód, ale też jest źródłem przyjemności, bo w ustach i na języku znajdują się zakończenia nerwowe, których drażnienie daje przyjemne wrażenia. Ważne: Maluchom na piersi smoczek bywa potrzebny zupełnie wyjątkowo, np. gdy dziecko z natury jest niespokojne, wciąż płacze , wisi na piersi i mama jest tym zupełnie wykończona. Koegzystencja karmienia piersią i smoczka uspokajacza bywa możliwa. Jakie zalety niesie ssanie smoczka? Jeśli rezygnujesz z karmienia piersią i maluch dostaje mleko modyfikowane , często pojawia się konieczność podania mu smoczka. Ponieważ picie z butelki trwa krótko, dzieci muszą zaspokajać potrzebę ssania w inny sposób. Wówczas smoczek uspokajacz bardzo się przydaje. Jeśli nie zdecydujesz się go podać, dziecko może zacząć ssać palec. Smoczek przydaje się np., gdy maluch chce jeszcze ssać po jedzeniu lub zbliża się pora spania – wtedy uspokaja i wycisza maluszka. Ważne: Płacz nie zawsze oznacza, że dziecko chce smoczek. Może np. mieć kolkę lub potrzebować obecności mamy. Dlatego nie trzeba od razu dawać mu smoczka, ale...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak