Masa solna – jak zrobić idealną masę solną krok po kroku [PRZEPIS]
Masa solna to świetny materiał dla dzieci – można z niego tworzyć dekoracje bądź drobne upominki. Wyjaśniamy, jak zrobić idealną masę solną krok po kroku. Opisujemy, jak ją wypiekać, suszyć i malować!
- Magdalena Drab
Masa solna to świetny wynalazek do przygotowania m.in. ozdób świątecznych oraz prezentów. Możesz ją zrobić w kilkanaście minut i nie musisz wydawać pieniędzy (sól, mąkę i wodę na pewno masz w domu, wystarczy tylko znać odpowiednie proporcje).
Aby zrobić coś ładnego z masy solnej, nie musisz mieć nawet talentu plastycznego, mnóstwa czasu ani cierpliwości: najprostsze (ale za to efektowne) ozdoby możesz wyciąć przy pomocy foremek do pierniczków. Spróbujcie też z dziećmi przygotować coś ze wzorów dostępnych w internecie – znajdziecie tam mnóstwo inspiracji.
Przedstawiamy kompendium wiedzy o masie solnej dla dzieci: proporcje, przepisy i sposoby ozdabiania! Jeżeli twój maluch lubi takie zabawy - koniecznie sprawdź, jak zrobić slime i inne masy plastyczne dla dzieci.
Spis treści:
- Masa solna – przepis podstawowy
- Masa solna – przepis z olejem
- Masa solna – przepis na Thermomix
- Jaka mąka do masy solnej?
- Modyfikacje przepisów na masę solną
- Jak lepić z masy solnej?
- Masa solna – pieczenie
- Co można zrobić z masy solnej?
- Jak barwić masę solną?
- Czym malować ozdoby z masy solnej?
- Białe ozdoby z masy solnej też są piękne!
Masa solna – przepis podstawowy
Składniki:
- szklanka soli drobnoziarnistej
- szklanka mąki
- 1/3 – 1/2 szklanki wody
Wykonanie:
Zmieszaj dokładnie sól z mąką. Bardzo powoli (!) dolewaj wodę i ugniataj jak ciasto na posypanej mąką stolnicy. Wyrabiaj je tak długo, aż będzie gładkie. Do wycinania kształtów foremkami rozwałkuj ciasto. Do lepienia figurek wystarczy oderwać bryłkę odpowiedniej wielkości.
Masa solna – przepis z olejem
Składniki:
- dwie szklanki wody
- szklanka soli
- dwie szklanki mąki
- dwie łyżki oleju
- barwnik spożywczy (opcjonalnie)
Wykonanie:
Do garnka wlej dwie szklanki wody i powoli gotując, rozpuść w niej szklankę soli. Dodaj dwie szklanki mąki i dwie łyżki oleju. Ciasto wyrabiaj na jednolitą masę. Możecie też do masy dodać barwnik spożywczy. Gdy to się uda, zacznijcie formować z niej zabawne figurki lub świeczniki. Po wyschnięciu figurek pomalujcie je farbami.
Masa solna – przepis na Thermomix
Masę solną możesz też szybko przygotować w Thermomixie. Potrzebujesz tych samych składników, co do tradycyjnego przepisu, wszystkie możesz dokładnie zważyć i odmierzyć w urządzeniu.
Składniki:
- szklanka mąki ziemniaczanej (ok. 200 g)
- 2 szklanki mąki pszennej (ok. 500 g)
- 2 łyżki oleju do smażenia
- ok. 330 g wody
Wykonanie:
1. Sól wsyp do Thermomixa, miel przez 20 sekund (obrót 10).
2. Dodaj mąkę pszenną i ziemniaczaną, miksuj ok. 15 sekund (obrót 6).
3. Dodaj wodę i olej. Wyrabiaj ciasto (interwał) przez ok. 3 minuty.
Te same kroki do zrobienia masy solnej możesz powtórzyć w urządzeniach typu Lidlomix – masa będzie gotowa w kilka minut.
Jaka mąka do masy solnej?
Najczęściej polecana jest mąka tortowa (internauci chwalą tę w niebieskim opakowaniu z Biedronki). Po dodaniu np. krupczatki masa będzie bardziej gładka.
Modyfikacje przepisów na masę solną
Przepisów na masę solną jest oczywiście więcej. Do podstawowych składników można np. dodać 100 g mąki ziemniaczanej i odrobinę więcej wody – powstanie wówczas masa idealna do wyrobu bardzo małych modeli. Jeśli chcesz zrobić coś większego, dodaj więcej soli, a jeśli chcesz, by figurka wyschła na powietrzu, dodaj 2 łyżki rozpuszczonego kleju do tapet.
Jak lepić z masy solnej?
Jeśli chcesz skleić ze sobą dwa kawałki masy solnej, zwilż je odrobiną wody. Jeśli dekoracja ma być ozdobą na choinkę, pamiętaj o zrobieniu dziurki (np. wykałaczką) albo zawieszki (możesz ją zrobić z wetkniętej w masę zagiętej szpilki).
Masa solna – pieczenie
Ile schnie masa solna? Bez pomocy piekarnika ozdoby będą schły min. 2 dni. Jeżeli jednak chcesz przyspieszyć dekorację i malowanie ozdób, masę można włożyć do piekarnika. Piekarnik należy ustawić na ok. 50-80 stopni, a masa powinna suszyć się ok. 45-60 min – aż figurki stwardnieją.
Uwaga: Masa szybko wysycha i staje się mniej plastyczna, dlatego podczas pracy warto trzymać ją w foliowym woreczku i wyciągać tylko tyle, ile akurat jest potrzebne.
Co można zrobić z masy solnej?
Mnóstwo rzeczy, np. gwiazdki i aniołki na choinkę, Mikołaje, bałwanki, figurki do szopki, korale lub wisiorek, świeczniki, miseczki, magnesy na lodówkę, ramki do zdjęć i mnóstwo innych drobiazgów. Można też odcisnąć w niej dłoń albo stópkę dziecka, co może być pamiątką, prezentem dla dziadków lub rodziców.
fot. squuido.com
Jak barwić masę solną?
Masa solna nie musi być biała. Do barwienia ozdób z masy solnej nadaje się:
- kakao
- cynamon
- barwniki spożywcze
- barwniki do malowania jajek
- farby plakatowe
- sok z buraka
Warto też poeksperymentować z innymi produktami. Tu nie ma żadnych ograniczeń, bo jeśli coś się nie uda, łatwo przygotować kolejną porcję i użyć czegoś innego do barwienia.
Czym malować masę solną?
Zamiast barwić masę, można pomalować gotową pracę. Najlepiej sprawdzą się farby akrylowe, ale można użyć zwykłych farb plakatowych.
Zrobione z masy solnej ozdoby można też powlec lakierem (np. akrylowym w spreju) – będą pięknie błyszczały. Do tego celu najlepiej rozłożyć figurki z masy solnej na starych gazetach na świeżym powietrzu (np. na balkonie) i rozpylić sprej nad nimi. Efekt, jaki można dzięki temu uzyskać, zobaczycie poniżej:
fot. etsy.com
Białe ozdoby z masy solnej też są piękne!
Ozdób można w ogóle nie malować: białe serduszka albo gwiazdki zawieszone na kolorowej wstążce wyglądają przepięknie. Na gotowym modelu, np. serduszku, możesz też odcisnąć wzór, np. przyciskając do ozdoby koronkową serwetkę, stempelek, gałązkę choinki, muszlę etc. Teraz wystarczy tylko wysuszyć ozdoby. Efekt może być uroczy lub elegancki, zależnie od twoich upodobań.
fot. etsy.com
Możliwości jest zresztą bez liku. Niektórzy – ci zdecydowanie cierpliwsi – ozdabiają solne serduszka czy gwiazdki techniką decoupage'u. Do tego jednak potrzeba dodatkowych zdolności – musisz wiedzieć, jak wykonuje się decoupage. Jeśli jednak to potrafisz, efekt takich ozdób jest niesamowity!
fot. yodewandawan.tumbir.com
Zobacz też: