Instrukcja mycia rąk dla dzieci: jak myć ręce, by pozbyć się koronawirusa?
Mycie rąk to podstawa higieny, zwłaszcza w dobie pandemii koronawirusa. Ale brudne dłonie są przyczyną także innych licznych chorób. Warto wiedzieć, jak prawidłowo myć ręce. Instrukcję mycia rąk dla dziecka możesz wydrukować i powiesić w łazience.
Prawidłowe mycie rąk pozwala usunąć z ich powierzchni m.in. bakterie, wirusy czy grzyby. Instrukcję mycia rąk powinno znać każde dziecko, bo to jeden z najskuteczniejszych sposobów, by ochronić się przed koronawirusem. Ale do „chorób brudnych rąk” zalicza się także rotawirusy i norowirusy — odpowiedzialne za biegunki i gronkowca złocistego powodującego zakażenia skóry i zatrucia pokarmowe. Mycie rąk pozwala pozbyć się też pałeczek Salmonelli i bakterii Coli wywołujących m.in. zapalenie przewodu moczowego, nerek, a także chroni przed owsikami. Schemat mycia rąk jest prosty, choć nie każdy pamięta, że trzeba myć ręce co najmniej przez 30 sekund.
Spis treści:
- Jak myć ręce: instrukcja dla dzieci
- Schemat mycia rąk dla dzieci i dorosłych
- Instrukcja mycia rąk dla dzieci do druku
- Mycie rąk dla dzieci: piosenka
- Jak prawidłowo myć ręce w miejscach publicznych?
- Jak myć ręce, by pozbyć się zarazków?
Jak myć ręce: instrukcja dla dzieci
Instrukcja mycia rąk jest prosta, ale warto kilka razy przećwiczyć tę czynność z dzieckiem. Niestety, najczęściej dłonie myjemy niechlujnie i szybko. A na pozornie czystych rękach może kryć się wiele drobnoustrojów. Dlatego warto sobie przypomnieć, jak higienicznie myć ręce, i nauczyć dzieci prawidłowej techniki mycia rąk.
Schemat mycia rąk dla dzieci i dorosłych:
- mycie rąk zacznij od zmoczenia rąk wodą;
- nabierz tyle mydła, aby pokryło całą powierzchnię dłoni;
- dokładnie rozprowadź mydło po powierzchni rąk, pocierając o siebie rozprostowane dłonie;
- pamiętaj o dokładnym umyciu przestrzeni między palcami, grzbietów palców oraz okolic kciuków;
- myj ręce przez ok. 30 sekund;
- na koniec dokładnie opłucz ręce bieżącą wodą i wytrzyj je do sucha.
Instrukcja mycia rąk dla dzieci do druku
Aby wydrukować instrukcję mycia rąk, kliknij w obrazek.
Mycie rąk dla dzieci: piosenka
Mycie rąk może być fajną zabawą. Posłuchaj razem z dzieckiem piosenki o myciu rąk, możecie ją potem wspólnie nucić w łazience.
Jak prawidłowo myć ręce w miejscach publicznych?
Mycie rąk w miejscach publicznych, np. po skorzystaniu z toalety, także dokładnie przećwicz z dzieckiem. Instrukcja mycia rąk poza domem wygląda podobnie, choć trzeba pamiętać, by po dokładnym umyciu rąk mydłem wytrzeć dłonie jednorazowym ręcznikiem papierowym. Według przeprowadzonych badań popularne kieszonkowe suszarki rozprzestrzeniają 60 razy więcej zarazków niż klasyczne suszarki i 1300 razy więcej niż ręczniki papierowe. Co to oznacza? Że jeśli skorzystasz z suszarki, mimo umycia rąk zarazki nadal pozostaną na rękach.
W miejscach publicznych staraj się umytymi rękoma nie dotykać klamek, drzwi oraz innych elementów wyposażenia, bo mogą znajdować się na nich liczne bakterie. Wychodząc, możesz posłużyć się papierowym ręcznikiem, który ograniczy kontakt z drobnoustrojami.
Warto także zawsze w torebce lub plecaku mieć alkoholowy żel, płyn lub chusteczki nasączone spirytusem. Etanol w odpowiednim stężeniu skutecznie zabija bakterie, grzyby i niektóre wirusy. Są to produkty dezynfekujące, nie antybakteryjne. Pamiętaj, że wśród drobnoustrojów na rękach znajdują się także dobre bakterie i nie warto pozbywać się ich wszystkich.
Jak myć ręce, by pozbyć się zarazków?
Mycie rąk to podstawa codziennej higieny. Każde dotknięcie banknotu czy poręczy w autobusie sprawia, że na ręce dostaje się od 100 do 10 tys. komórek drobnoustrojów. O ile jednak mycie rąk po powrocie do domu zwykle mamy we krwi, to już w mieszkaniu dotykamy często mnóstwa innych przedmiotów − tylko pozornie czystych. Nie zapominaj więc o czyszczeniu włączników światła, klamek, telefonu, klawiatury czy pilota do telewizora. Czy wiesz, że znajduje się na nich więcej zarazków, niż osadza się na muszli klozetowej? Systematyczna higiena i czyszczenie przedmiotów codziennego użytku w połączeniu z prawidłowym i częstym myciem rąk pozwoli zminimalizować kontakt z zarazkami.
Zobacz także:
- Mydło antybakteryjne: czy używać go do mycia rąk – radzi dermatolog
- Miejsca, które lubią dzieci i... zarazki
- Sale zabaw dla dzieci wylęgarnią zarazków