Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
światowy dzień mycia rąk
Pielęgnacja

Światowy Dzień Mycia Rąk – kiedy wypada, jak obchodzić go z dzieckiem?

Światowy Dzień Mycia Rąk ustanowiono, by podkreślić ogromną rolę przestrzegania zasad higieny, w tym mycia rąk. To jedna z najbardziej efektywnych i dostępnych metod profilaktyki zdrowotnej. Sprawdź, kiedy jest Dzień Mycia Rąk oraz jaka jest jego historia.

Światowy Dzień Mycia Rąk przypada 15 października. Obchodzony jest po to, by przypominać, jak niezwykle ważna rolę dla naszego zdrowia odgrywa prosta czynność, jaką jest częste i dokładne mycie rąk. To na rękach właśnie przenoszone są różne chorobotwórcze mikroorganizmy – wirusy, grzyby, bakterie, pierwotniaki.

Mycie rąk, szczególnie po wyjściu z toalety, przed jedzeniem, po powrocie do domu, redukuje o ponad 40 proc. zachorowania na biegunkę i o 25 proc. infekcje dróg oddechowych. Jest również rekomendowane jako środek zapobiegający rozpowszechnianiu się m.in. wirusa grypy oraz koronawirusa.

Spis treści: 

Zadbana skóra najmłodszych dzieci

Historia Światowego Dnia Mycia Rąk

Obchody Światowego Dnia Mycia Rąk zainicjował w 2008 roku UNICEF, aby zwrócić uwagę na problem brudnych rąk. Od tej chwili obchodzimy go co roku 15 października. Celem Światowego Dnia Mycia Rąk jest uświadomienie społeczeństwu, jak ważne dla zdrowia i życia jest mycie rąk. Jest to jedna z najbardziej dostępnych, a także efektywnych metod profilaktyki zdrowotnej, która pomaga uchronić się przed wieloma chorobami. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia – niemal 70 proc. zakażeń i zatruć jest efektem brudnych rąk. 

Dlaczego trzeba myć ręce?

Część bakterii, które bytują na skórze, to tzw. mikroflora fizjologiczna. Jest ona niegroźna. Jednak na dłoniach mogą znaleźć się również inne bakterie, wirusy, pasożyty i grzyby, które wywołują choroby:

  • bakterie coli,
  • pałeczki salmonelli,
  • jaja owsików,
  • jaja tasiemca,
  • rotawirusy,
  • koronawirus SARS-Cov-2.


Lepiej zapobiegać, niż leczyć. Na negatywne działanie chorobotwórczych drobnoustrojów podatne są zwłaszcza dzieci, których układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni wykształcony.

Choroby brudnych rąk

Choroby brudnych rąk szczególnie zagrażają małym dzieciom. Maluchy poznają świat rękami, wszystkiego muszą dotknąć, poczuć, często wkładają ręce do ust, a wraz z nimi bakterie, wirusy – po prostu choroby. Skutkiem tego mogą być zakażenia i zatrucia pokarmowe oraz infekcje dróg oddechowych. 

Na jakie choroby brudnych rąk narażone są dzieci:


Choroby te nie są tylko domeną dzieci. Dorośli również często zarażają się nimi poprzez brudne ręce. Drobnoustroje przenoszone drogą kropelkową mogą osiadać na siedzeniach i poręczach w środkach transportu miejskiego, na sklepowych wózkach, klamkach, klawiaturze, słuchawce telefonu, paragonach, banknotach. Dłonie, narażone na kontakt z niewidocznymi dla oka mikroorganizmami, mają potem kontakt z twarzą, okolicą ust i wrażliwych oczu. Ważne jest więc wyrobienie w sobie nawyku częstego i – co ważne – dokładnego mycia rąk.

Chorobom brudnych rąk można łatwo zapobiec, przestrzegając zasad higieny. Kiedy dziecko jest starsze, pilnuj, by myło ręce po wizycie w toalecie, po spacerze, zabawie ze zwierzęciem, a już szczególnie przed jedzeniem. To najlepsza forma profilaktyki dostępna w każdej chwili.

Jak obchodzić z Dzieckiem Światowy Dzień Mycia Rąk?

Podczas Światowego Dnia Mycia Rąk warto poćwiczyć z maluchami prawidłowe i dokładne mycie rąk. Warto też porozmawiać na temat konsekwencji braku takiego działania. By uczcić ten wyjątkowy dzień, możecie także:

  • poczytać wspólnie książki dla dzieci na temat higieny,
  • kupić mydło o ulubionym zapachu dziecka,
  • narysować wspólnie rysunek, przedstawiający uciekające od mydła bakterie.


Dobrym pomysłem jest przeprowadzenie doświadczenia, które dokładnie zobrazuje działanie mydła na bakterie.

  • Przygotuj miskę z wodą, następnie wsyp pieprz, który będzie unosił się na powierzchni.
  • Kiedy zanurzycie palce w misce – drobinki pieprzu zostaną na waszych dłoniach, dokładnie tak samo, jak robią to wirusy i zanieczyszczenia.
  • Następnie zanurzcie palce w talerzyku z mydłem i ponownie włóżcie je do miski z wodą. Zobaczycie, jak pieprz ucieka od mydła. Dokładnie to samo dzieje się podczas mycia rąk.


Dzień mycia rąk często jest także obchodzony w przedszkolu. Dzieci dowiadują się wtedy, jak ważne jest mycie rąk. Często również wspólnie ćwiczą, jak powinno się to prawidłowo robić.

Instrukcja mycia rąk

Wiedza, jak prawidłowo myć ręce jest ogromnie ważna. Całkowity czas mycia rąk powinien wynosić 20-30 sekund.

Jak myć ręce – instrukcja krok po kroku:

  1. Zwilż ręce ciepłą wodą. Nałóż mydło w płynie w zagłębienie jednej z dłoni.
  2. Namydl obydwie wewnętrzne powierzchnie dłoni.
  3. Spleć palce i namydl je.
  4. Namydl kciuk jednej dłoni drugą ręką i na przemian.
  5. Namydl wierzch jednej dłoni wnętrzem drugiej dłoni i na przemian.
  6. Namydl obydwa nadgarstki.
  7. Spłucz starannie dłonie, by usunąć mydło.
  8. Wysusz je starannie. 

Instrukcja mycia rąk nie musi być od razu zrozumiała i prosta dla małych dzieci. Warto przećwicz ją kilka razy. Zwróć uwagę, by dziecko myło ręce starannie – dzieci często robią to niechlujnie i szybko. 

Piosenka o myciu rąk

Dzieciom czas mycia rąk może uatrakcyjnić śpiewanie piosenki o tym, jak ważna jest higiena. To jeden ze sposobów na wyrobienie prawidłowych nawyków higienicznych. 

Myję ręce bardzo starannie,
bo każdy zuch o tym dobrze wie,
że przestrzegając zasad higieny,
od groźnych chorób uchroni się.
Ref.: Myję ręce bardzo starannie,
nakładam mydło i czyszczę je.
Myję palce, kciuki, nadgarstki,
płuczę, osuszam, dokładnie wiem!
Zbyt krótkie mycie rąk tylko w wodzie,
nieprawidłowym odruchem jest.
Dlatego liczę 10 plus 10,
gdy czyszczę mydłem i płuczę je.
Ref.: Myję ręce bardzo starannie......
Zawsze pamiętam, by często myć ręce,
Druhna nie zwraca uwagi mi.
Dbam o higienę rąk w toalecie,
i po zabawie myję je w mig.
Ref.: Myję ręce bardzo starannie... x2
 

 

Zobacz także:

Nauka higieny
AdobeStock
Wychowanie
Jak nauczyć dziecko dbania o higienę?
Kiedy jest najlepszy czas na naukę zasad higieny i jakich użyć sposobów, aby nauczyć dziecko mycia rąk i mycia zębów.

Każdy rodzic chce, aby jego dziecko było coraz bardziej samodzielne w wykonywaniu czynności higienicznych, aby czyniło postępy w zakresie dbania o siebie i swoje zdrowie. Kształtowanie odpowiednich nawyków higienicznych u dzieci to często niezliczone lekcje trwające miesiącami, a nawet latami. Warto więc ten czas nauki przeżyć jak najlepiej, choć z pewnością będą się zdarzały bunty i napięcia oraz pomyłki i wpadki. Zasady higieny: nie tylko mycie rąk Każda z czynności higienicznych takich jak korzystanie z toalety, mycie rąk i zębów składa się z pewnych określonych etapów. Warto więc w jak najbardziej przystępny i czytelny sposób przedstawić dziecku poszczególne „elementy” tych codziennych czynności. Pokazać na przykład, że przed umyciem rąk należy podwinąć rękawy, nauczyć dziecko jak dokładnie umyć dłonie, jak odkręcić i zakręcić wodę oraz wytrzeć ręce w ręcznik, a na końcu odwinąć rękawy, zgasić światło w łazience. Te poszczególne etapy każdej z czynności można narysować na kartce, którą kolejno umieścimy w widocznym miejscu w łazience, albo ubrać w słowa wymyślonej piosenki, którą będziecie śpiewać przy okazji wykonywania danej czynności. Kiedy jest najlepszy czas na naukę higieny u dziecka? Jak mycie rąk to przed posiłkiem, po spacerze, po skorzystaniu z toalety, gdy są brudne po pracach plastycznych. Jak mycie zębów to po przebudzeniu lub po śniadaniu i przed snem. Takie jasne postawienie sprawy i konsekwentne przestrzeganie panujących u was w domu zasad z pewnością ułatwi dziecku przyjęcie tych reguły jako swoich. Wsparciem w kształtowaniu pozytywnych nawyków higienicznych mogą być także książki, wiersze, w których również bohaterowie dbają o swoją higienę i odpowiednie załatwianie swoich potrzeb fizjologicznych. Rodzice mogą posiłkować się wierszami Jana Brzechwy pt. „Brudas”; „Grzebień i...

światowy dzień mycia rąk
Pielęgnacja
5 pomysłów na wyrobienie u dziecka nawyków higienicznych
Nawyki higieniczne wyniesione z rodzinnego domu mają duży wpływ na jakość życia. Jeśli będą dobre, ze zdrowego maleństwa kiedyś wyrośnie zdrowy dorosły. Na ich kształtowanie nigdy nie jest za późno i... za wcześnie!

Nie da się całkowicie wyeliminować bakterii z naszego otoczenia – to nie tylko niemożliwe, ale także niepożądane. Właściwa higiena oznacza umiejętność życia w otoczeniu mikroorganizmów, przy zminimalizowaniu ryzyka choroby. Dlatego dobrych nawyków higienicznych warto zacząć uczyć dziecko jak najwcześniej. Ważne jest nie tylko przypominanie o myciu rączek, ale też dawanie dobrego przykładu przez rodzica. Co jeszcze zadziała na dziecko? 1. Bądź wzorem dla dziecka Rodzice są dla swojego dziecka modelami. Dziecko obserwuje zachowania mamy i taty i stara się być taki jak oni. Rodzicielska perswazja jest jednak skuteczna wtedy, gdy jest wyważona i poparta zachowaniem spójnym z jej treścią. Innymi słowy, jeśli mama tłumaczy dziecku, że po każdym skorzystaniu z toalety (nocniczka) należy myć ręce , sama nie może o tym zapominać. Jeśli mówi, że każdy członek rodziny powinien mieć swój ręcznik, nie może używać tego należącego do taty. Jeśli opowiada, że po każdej kąpieli należy umyć wannę, nie może odłożyć tego na później, nawet jak nie ma na to ochoty. Po pewnym czasie dziecko zacznie traktować te czynności jako oczywiste i nie będzie go trzeba do nich namawiać. Zobacz też: Jak nauczyć dziecko samodzielnego jedzenia? 2. Ucz higieny przez zabawę Uczenie dziecka zachowań prozdrowotnych (jakimi niewątpliwie są nawyki higieniczne) może odbywać się w trakcie zabawy. Nie musi więc być ciężką pracą lub przykrym obowiązkiem ani dla dziecka, ani dla rodzica. Ważne jest jednak, aby dziecko miało jasność, jaki jest cel danej czynności. Przykład? Codzienne mycie może być połączone z zabawą – kąpaniem lalki czy kaczuszki – lecz nie powinno być przedstawiane dziecku jako zabawa: „Chodź, pobawisz się teraz w łazience”. 3. Postaw na systematyczność Wypracowanie u dziecka dobrych nawyków higienicznych wymaga przede wszystkim...

pasożyty u dzieci
AdobeStock
Zdrowie
Pasożyty u dzieci: robaki u niemowlaka i u dzieci w wieku szkolnym [OBJAWY, LECZENIE, DIETA]
Pasożyty u dzieci mogą wywoływać objawy mylone z innymi chorobami, dlatego czasami mija dużo czasu, zanim zostanie postawiona prawidłowa diagnoza. Pasożyty zdarzają się i u niemowlaka, i u starszego dziecka. Mogą wywoływać uciążliwe objawy: kaszel, chrząkanie, a nawet dolegliwości neurologiczne. Na szczęście można je szybko wyleczyć. Leczenie robaków dobiera się do rodzaju pasożyta, którego dziecko jest nosicielem.

Pasożyty u dzieci to częsty problem. Dzieci łatwo zarażają się robakami. Czasem wystarczy zjedzenie jagody prosto z krzaka, nieumycie rąk po wyjściu z toalety lub wytarcie ich w ręcznik niedawno używany przez kolegę. Zagrożeniem może być też np. zabawa w nieogrodzonej piaskownicy, gdzie często bywają psy i koty. Pasożyty u najmłodszych dzieci to także wynik tego, że brudne ręce maluchów wciąż wędrują do buzi. Warto znać wszystkie objawy pasożytów u dzieci, jak kaszel, chrząkanie, bóle nóg. I choć niektórzy rodzice próbują leczyć robaki u dzieci domowymi sposobami, to zawsze konieczne jest wykonanie badań na pasożyty. Pasożyty u dzieci: objawy pasożytów u dzieci glisty owsiki włosogłówki lamblie tasiemce wszy Pasożyty czy alergia? Badanie na pasożyty Leczenie pasożytów u dzieci Domowe sposoby na pasożyty u dzieci Jak zapobiegać pasożytom u dzieci? Jakie są objawy pasożytów u dzieci? Pasożyty u dzieci występują niezwykle często. Podobno nawet dwoje na troje przedszkolaków przynajmniej raz przechodzi infekcję pasożytniczą! Najczęstsze objawy pasożytów to: pobolewania brzucha, nudności, kompletna niechęć do jedzenia, bóle nóg , stawów i mięśni, bóle głowy , wysypka , nadaktywność ruchowa.   Problem jednak w tym, że objawy typowe dla pasożytów mogą być również spowodowane przejedzeniem słodyczami, zatruciem pokarmowym czy stresem spowodowanym chodzeniem do przedszkola. Dzieci miewają też takie objawy pasożytów jak: katar , kaszel , częste  zapalenia oskrzeli . Dzieci dostają wówczas antybiotyki, ale pomagają one tylko na krótko. Właśnie dlatego, że przyczyną kłopotów wcale nie jest infekcja bakteryjna, tylko pasożyty u dziecka. Niestety, dopóki powód dolegliwości nie zostanie dobrze...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak