Fisher Price
materiały prasowe
Rozwój dziecka

Jak pomóc dziecku uczyć się przez zabawę?

Zabawa to oczywiście najlepszy sposób na to, by maluch zdobył nowe umiejętności. Nie wystarczy jednak rzucić brzdącowi zabawki i czekać na efekty. Co jeszcze powinnaś zrobić?

Jak ułatwić dziecku naukę przez zabawę? 4 rady dla rodziców

1. Stwórz sprzyjające środowisko. Spokojnie, nie musisz od razu zabierać dziecka do laboratorium. Wystarczy, że zadbasz o to, by otoczenie motywowało brzdąca do nowych odkryć. Mogą w tym pomóc ciekawe, edukacyjne zabawki, które znajdą się w pokoju malucha, nowe przedmioty czy wykreowane przez Ciebie zadania, z którymi maluch będzie musiał się zmierzyć, by osiągnąć zamierzony efekt.

2. Pozwól eksperymentować i doświadczać. Chcesz na przykład, żeby dziecko poznało zwierzątka, które mieszkają na farmie, i dowiedziało się, jak wygląda życie na wsi? Masz dwa wyjścia: możesz mu o tym opowiedzieć i być pewna, że maluch jutro niewiele będzie z tego pamiętał, lub pozwolić mi doświadczyć takiego życia. By to zrobić, nie musisz od razu zabierać malucha na wakacje na wsi, nie każdy przecież ma taką możliwość. Wystarczy, że sięgniecie po Muzyczną Farmę Małego Odkrywcy od Fisher-Price. Dzięki niej brzdąc będzie sam mógł się przekonać, ile pracy wymaga prowadzenie farmy i pomóc w tym odpowiedzialnym zadaniu dzielnemu farmerowi Jedowi. Twoja pociecha będzie mogła sama przekonać się, jak wygląda codzienna opieka nad zwierzętami i w ten sposób nauczyć się troski i odpowiedzialności. Ponadto farma jest pełna elementów pobudzających zmysły malucha – od jaskrawych kolorów po piosenki, dźwięki i różne materiały, które zapraszają małe rączki do zabawy i wspierają rozwój małej motoryki. Po takiej zabawie wizyta na prawdziwej famie będzie tylko formalnością.

3. Nie zaniedbuj żadnej strefy rozwoju. Czasem zdarza nam się zapomnieć, że rozwój to nie tylko zdobywanie wiedzy i poszerzanie informacji o świecie, lecz także doskonalenie różnych umiejętności, w tym również społecznych. Już od najmłodszych lat warto wyrabiać w dziecku dobre nawyki zachowania się w grupie, takie jak np. ćwiczenie dobrych manier przy stole. Jak układać sztućce, jak z nich korzystać i co powiedzieć gospodarzom po smacznym posiłku? Tego wszystkiego Twoje dziecko będzie mogło nauczyć się dzięki Stoliczkowi Dobrych Manier Fisher-Price. Maluch może układać przysmaki, rozkładać sztućce i kubeczki, ćwicząc jednocześnie umiejętność sortowania. Pracę umilą dziecku wesołe zwroty i piosenki, które uczą manier, dopasowywania elementów, dzielenia się z innymi i wielu innych rzeczy! Doskonale znane brzdąca postacie Szczeniaczka i jego Siostrzyczki zachęcą malucha do dzielenia się z innymi i zachowania dobrych manier przy stole.

4. Motywuj. Każdy człowiek, również ten mały, potrzebuje motywacji, by robić nowe, często wymagające wysiłku rzeczy. Dlatego nie zapominaj, by podczas zabawy zachęcać dziecko do nowych odkryć. Jak ro robić? Najprościej jak się da, czyli mówiąc, np. „Dasz radę; Świetnie Ci idzie; Wiem, że sobie z tym poradzisz; Spróbuj sam to zrobić, uda Ci się”. Pamiętaj też, by wysiłki dziecka nagradzać pochwałą lub brawami. Szybko zobaczysz, że dla Twojego uznania brzdąc będzie chciał zwiększać swoje osiągnięcia.

gąsienica fisher price
materiały prasowe
Wychowanie
Jak zachęcić dziecko do samodzielnej zabawy?
Twoja pociecha uwielbia się z Tobą bawić? Doskonale! Powinna jednak potrafić również sama zorganizować sobie czas. Dlaczego i jak sprawić, by maluch umiał bawić się również bez Ciebie?

var _gde_khkrbuhkxm = new Image(1,1); _gde_khkrbuhkxm.src='https://edipresse.hit.gemius.pl/redot.gif?l=8/tstamp='+(new Date()).getTime()+'/id=.XnlP6s8pXwPCD8WZEGiBmXj31NZVG_UO1.kQXbWZ5X.17/stparam=khkrbuhkxm/fastid=lhwfnycjiwyoemdykrwfdwrpbfmj'; Zabawa rodziców z dzieckiem ma ogromne znaczenie dla rozwoju malucha – wzmacnia rodzinne więzi, daje poczucie bezpieczeństwa i bycia kochanym. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Dziecko powinno jednak potrafić bawić się również wtedy, gdy Ciebie nie ma w pobliżu. Dlaczego? Dlaczego dziecko powinno umieć bawić się samo? Kiedy dziecko się bawi? Najprostsza odpowiedź brzmi: wtedy, gdy nie ma innych zajęć, które musi wykonać (np. zjeść posiłku, umyć się, uczestniczyć w zajęciach przedszkolnych itp.). Zabawą maluch wypełnia więc swój wolny czas. Pomyśl teraz, co by było, gdybyś każdą sekundę swojej pociechy dokładnie zaplanowała i przygotowała scenariusz nawet na czas wolny? W pierwszej chwili być może pomyślisz: „Byłoby świetnie! Dziecko nie nudziłoby się ani minuty”. To jednak złudne wrażenie. Okazuje się bowiem, że nuda… jest potrzebna maluchowi! Z niej właśnie rodzą się najlepsze pomysły i rozwija kreatywność. Nawet jeśli brzdąc chwilę pomarudzi, że nie ma co robić, możesz być pewna, że za chwilę znajdzie sobie fascynujące zajęcie. Wystarczy tylko mu w tym nie przeszkadzać. Bo przecież nie zaplanujesz każdej sekundy w całym życiu swojej pociechy – dziecko kiedyś dorośnie i będzie musiało samo wypełnić sobie wolny czas i efektywnie go wykorzystać. Tego właśnie uczy samodzielna zabawa. Rozwija także pomysłowość i wyobraźnię, a także skłania brzdąca do kontaktów z rówieśnikami. Jest jeszcze jedna zaleta sytuacji, gdy dziecko bawi się bez Twojego udziału. Jaka? W tym czasie Ty masz wolną chwilę, w której możesz zając się swoimi obowiązkami lub po prostu trochę odpocząć....

Zabawki edukacyjne dla rocznego dziecka
AdobeStock
Zakupy
Zabawki edukacyjne dla rocznego dziecka [Top 10]
Lubisz robić wartościowe upominki. Chcesz, by zabawka długo posłużyła dziecku? Zobacz nasze propozycje prezentów, idealne na każdą okazję.

Taki okazje jak urodziny czy Boże Narodzenie sprawiają, że zaczynamy przeglądać sklepowe półki z zabawkami. Choć piękne i mocno reklamowane nie zawsze są bardzo wartościowe. Warto więc dobrze przemyśleć zakup i postawić na edukacyjną zabawkę dla rocznego dziecka! Czym są zabawki edukacyjne? Oczywiście nie chodzi o zmuszenie tak małych dzieci do nauki. Choć brzmi to bardzo poważnie, to możesz być pewna, że malec będzie się świetnie bawił. Dzieci dosłownie je uwielbiają. Małe wyzwania sprawiają, że dzieci podczas atrakcyjnej zabawy się uczą mnóstwa rzeczy , np. logicznego myślenia, czy przewidywania. Rozwijają również wyobraźnię przestrzenną, słownictwo i komunikatywność, zabawki takie także przygotowują do nauki literek i czytania. Maluch taką zabawką szybko się nią nie znudzi. Zabawka edukacyjne to doskonały pomysł na wspieranie rozwoju maluszka. Zobacz nasze propozycje prezentów: Szczeniaczek Uczniaczek, Fisher-Price Drewniana Kostka Edukacyjna Klocki, Clementoni Baby Puzzle Dotykowe, Melissa & Doug  Klocki Pierwsze Słówka, Fisher-Price  Domek Aktywizujący, Smily Play  Muzyczny Pociąg ABC, Mega Block  Domek z kuleczkami, Clementoni Baby Interaktywna książeczka Vtech  Książeczki z serii Akademia mądrego dziecka Fisher-Price, Szczeniaczek Uczniaczek Ten sympatyczny szczeniaczek może zostać najlepszym przyjacielem dziecka. Nie tylko jest mięciutki idealny do przytulania, ale także rozmowa z dzieckiem. Maluch ma szansę nauczyć się mnóstwa nowych sów: nazw części ciała, kolorów, kształtów i nie tylko! Szczeniaczek ma wbudowaną technologię Poziomy nauki, która umożliwia wybranie poziomu najodpowiedniejszego na danym etapie rozwoju malucha. Cechy: 3 poziomy nauki wesołe piosenki 100 pierwszych słów.   Wooden Toys, Drewniana kostka...

Baner_stoliczek_dobrych_manier_620x300.jpg
Rozwój
Nauka dobrych manier
Chcesz nauczyć swoje dziecko dobrych manier? Podpowiadamy, jak to zrobić!

var _gde_kbfmgkglco = new Image(1,1); _gde_kbfmgkglco.src='https://edipresse.hit.gemius.pl/redot.gif?l=8/tstamp='+(new Date()).getTime()+'/id=dwA64UMYbvVudrsKZ6_kRma0nKRZzhfxq3XHrleDNQP.97/stparam=kbfmgkglco/fastid=fxknwmhkhwmpxaaegxxgegwxurmx'; Dla maluchów kwestie higieny, estetyki i dobrych manier są ważne tylko jako źródło przyjemności. Według nich woda jest do chlapania, jedzenie do ugniatania, a sztućce do rzucania. Czy zdarzyło Ci się myśleć z troską: „co z niego wyrośnie?!”, gdy Twój maluszek opierał się przed myciem, uciekał na widok grzebienia, a przy stole zachowywał się jak w piaskownicy? Nawet z takich buntowników wyrastają damy i dżentelmeni, a ta przemiana nie musi być trudna. Dzieci po opanowaniu umiejętności chodzenia są zachwycone niezależnością i bardzo dbają o swoją autonomię. Wszystko chcą robić same, a swoje pomysły uznają za najlepsze i godne natychmiastowej realizacji. W tym okresie rozwija się też ich poczucie intymności. Wyraźnie wyodrębniają swoje rzeczy i porządkują otoczenie według upodobań. Oferując im ich własną umywalkę i stolik, można zachęcić do nauki podstawowych czynności codziennych i dobrych manier w kontaktach międzyludzkich. A kiedy jest to Umywalka Malucha i Stoliczek Dobrych Manier od Fisher-Price, można mieć pewność wysokiej klasy tej edukacji. Zaczynamy od Umywalki, bo przed jedzeniem należy umyć ręce. Niebieskie i czerwone światło rozbłyskujące przy odkręcaniu kurków, rytmiczna piosenka towarzysząca „nabieraniu mydła” i milutki ręczniczek zachęcą dziecko do dokładnej toalety. A kiedy zobaczy swoje odbicie w lustrze, z pewnością zechce też uczesać czuprynkę przyjaznym grzebieniem, który nie pociągnie za włosy. Przechodząc na drugi z trzech dostępnych w zabawce poziomów nauki, maluch nie będzie mógł oderwać się od odnajdowania przedmiotów, o które upomina się Umywalka. Chętnie powróci do niej...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj