
Aikido jest sztuką walki, która wykorzystuje siłę przeciwnika. Trenując aikido, dzieci ćwiczą koordynację, doskonalą techniki koncentracji. W aikido obowiązuje specjalna etykieta, której dzieci muszą przestrzegać - uczą się one dzięki temu między innymi szacunku dla trenera, ale także dla siebie nawzajem. Jest to świetny sposób, żeby zadbać o zdrowie i kondycję dziecka, jego rozwój osobisty i wyrabianie pozytywnych nawyków.
Spis treści:
- Aikido – dla kogo?
- Od kiedy dziecko może trenować aikido?
- Aikido dla dzieci – korzyści
- Aikido dla dzieci – przeciwwskazania
- Aikido dla dzieci - cena
- Strój do aikido
Aikido – dla kogo to sport?
Dzięki aikido dzieci mogą rozładować swoją energię w dobry i pożyteczny dla nich sposób. Jest więc to świetny sport dla maluchów, które są wulkanem energii. Aikido sprawdzi się też świetnie dla dzieci, które są lekko wycofane, dzięki treningom dziecko będzie mogło przełamać w sobie niektóre bariery, np. niepewność, nieśmiałość.
Od kiedy dziecko może trenować aikido?
Dziecko naukę aikido może rozpocząć od około piątego roku życia. Jest to umowna granica. Niektóre szkoły przyjmują jednak maluchy od czwartego lub od szóstego roku życia. Zależy to od indywidualnych zasad panujących w danej szkole, ale przede wszystkim od poziomu rozwoju dziecka i tego, w jak dużym stopniu potrafi ono skupić uwagę.
Aikido dla dzieci – korzyści
Aikido dobrze wpływa na rozwój dziecka w sensie fizycznym, ale kształtuje w nim także pozytywne cechy osobowościowe. Poza znajomością technik obrony aikido ma też inne zalety. Korzyści z uprawiania aikido przez dzieci to między innymi:
- dbanie o zdrowie poprzez aktywność fizyczną
- rozwój osobisty - dzięki aikido dziecko buduje poczucie własnej wartości i pewność siebie
- nauka współpracy
- nawyk prawidłowego upadania (to przydaje się również w życiu codziennym, ponieważ zwiększa bezpieczeństwo podczas poślizgnięcia się lub wywrócenia)
- wzmocnienie mięśni
- korekta wad postawy
- poprawa refleksu
- elastyczność i gibkość
- odpowiedzialność za siebie i drugą osobę (ćwiczący muszą wzajemnie dbać o swoje bezpieczeństwo)
- przewidywanie skutków własnych działań.
Aikido dla dzieci – przeciwwskazania
Przeciwwskazaniem do ćwiczenia aikido przez dzieci są między innymi choroby stawów, problemy z sercem, oddychaniem lub łamliwością kości. Jeśli lekarz stwierdzi, że dziecko nie może brać udziału w takiej aktywności fizycznej - dostosuj się do jego opinii. Przed pierwszym treningiem powinnaś poinformować trenera o stanie zdrowia twojego dziecka, a także urazach, jakie przebyło.
Aikido dla dzieci - cena
Cena za zajęcia aikido dla dzieci waha się od 100 zł do 140 zł. Jej wysokość zależy od miejscowości, w której dziecko trenuje (w większych miastach, np. Warszawie, jest drożej), a także liczby treningów w ciągu tygodnia – im jest ich więcej, tym cena jest wyższa.
Strój do aikido
Do trenowania aikido dziecko potrzebuje odpowiedniego stroju, jest to strój kimono. Składa się ono z kilku części:
- Kimono do aikido - białe, szerokie spodnie i bluza o klasycznym kroju. Są one wykonane z grubszego materiału, niż np. te do karate, ponieważ techniki, których używa się w aikido, sprawiają, że łatwiej je podrzeć.
- Pas do aikido - pas do aikido może mieć kilka kolorów i odzwierciedla stopień zaawansowania w sztuce walki. Czarny pas mają osoby na poziomie mistrzowskim, czyli najwyższym. Biały pas z brązową naszywką oznacza najniższy poziom.
- Specjalne spodnie do walki (dla bardziej zaawansowanych osób).
- Klapki zori - istnieją również specjalne buty do aikido, jednak na macie walczy się boso.
Nie musisz szukać odpowiedniego stroju do aikido w sklepach, może wygodnie zamówić go przez internet:
Zobacz także:

Judo to doskonały sport dla dziecka w każdym wieku. Treningi wzmacniają jego mięśnie, poprawiają koordynację ruchową i gibkość, a przede wszystkim zapewniają dziecku ruch, którego w dzisiejszych czasach maluchom często brakuje. Judo dla dzieci to też okazja do spotkań z przyjaciółmi i nawiązywania przyjaźni na długie lata. Spis treści: Zalety judo dla dzieci Kiedy zapisać dziecko na judo Stopnie judo i kolory pasów Zalety judo dla dzieci Judo to doskonała dyscyplina sportu dla dzieci ruchliwych, pełnych energii, bo mata daje im możliwość wyszaleć się i zmęczyć. Treningi wzmacniają wiele mięśni (przede wszystkim nóg, brzucha, klatki piersiowej i grzbietu), wpływają pozytywnie na ogólny rozwój , uczą utrzymania równowagi, koordynacji, poprawiają gibkość. Są więc świetnym rodzajem gimnastyki , ale przede wszystkim kapitalną zabawą ruchową . Ale to nie wszystko. Judo uczy dzieci konsekwencji w działaniu, wytrwałości i szacunku dla innych ludzi. Kiedy zapisać dziecko na judo Na judo możesz zapisać już kilkulatka. Dziecko nie musi wykazywać jakichś szczególnych zdolności w kierunku judo, po prostu wystarczy zaprowadzić dziecko na pierwsze zajęcia i przekonać się, czy podoba mu się taka forma aktywności. Jeśli myślisz o profesjonalnym szkoleniu judo dla swojego dziecka, musisz pamiętać, że jest ono długotrwałe (rozpoczyna się od ćwiczeń ogólnorozwojowych) i dopiero w jego trakcie okazuje się, czy dziecko ma predyspozycje w kierunku tego sportu. Stopnie judo i kolory pasów Stopień zaawansowania w judo oznacza się kolorem pasa. Są dwa rodzaje stopni : kyū i dan. Zdobycie kolejnego stopnia związane jest egzaminem, który weryfikuje opanowanie technik wymaganych na dany stopień. Przy nadawaniu stopni powyżej 3 kyū pod uwagę bierze się tez wyniki sportowe, z kolei stopnie 7 dan i wyższe – są stopniami honorowymi...

Główną zaletą karate dla dzieci jest poprawa koordynacji ruchowej dziecka , która jest jedną z najważniejszych składowych motoryki. Karate przypomina balet – w obu przypadkach górna, jak i dolna część ciała musi wykonywać zawiłe, skoordynowane ruchy. Zdaniem ekspertów, to właśnie ta wschodnia sztuka walki może rozwinąć w twoim dziecku równowagę i płynności ruchów. Spis treści: Sztuki walki dla dzieci – od ilu lat dziecko może zacząć treningi Jak wygląda trening karate dla dzieci Ile kosztuje karate dla dzieci Strój na karate dla dzieci Zalety karate Gdzie znaleźć odpowiedni klub karate dla dzieci Sztuki walki dla dzieci – od ilu lat dziecko może zacząć treningi Karate jest dla każdego, dlatego mogą je ćwiczyć już kilkuletnie dzieci. W przedszkolach zajęcia są prowadzone już dla 3-latków. Oczywiście w przypadku maluchów treningi są bardziej kombinacją gier i zabaw ruchowych przeplatanych nauką elementów karate. Zajęcia dla dzieci oferowane na zewnątrz z reguły adresowane są dla dzieci od 6. roku życia. Jak wygląda trening karate dla dzieci W bardzo wielu klubach dzieci ćwiczą w specjalnych napięstnikach i kaskach , chroniących twarz, jednak ten etap pojawia się dopiero po pewnym czasie, nie od razu. Początkowo treningi nie zawierają walk, a składają się z dużej ilości ćwiczeń ogólnorozwojowych i z nauki technik ciosów i kopnięć oraz z tzw. kata, czyli sekwencji ruchów wykorzystywanych w walkach, ale wykonywanych „na sucho’’ czyli bez przeciwnika. Trening składa się z: z ceremonii rozpoczęcia, podkreślającej korzenie karate rozgrzewki treningu właściwego uczącego technik karate ćwiczeń rozciągających ceremonii zakończenia, pozwalającej się wyciszyć. Na pierwszych zajęciach dziecko poznaje też zasady karate i jego...

Twój mąż zawsze marzył o tym, by syn, podobnie jak on grał w piłkę nożną a ten ma zadatki na dobrego pływaka? Ty z kolei zawsze marzyłaś, by twoja córka uczęszczała na balet, ale nie wiesz, czy będzie miała ku temu odpowiednie warunki? Dzięki rozwojowi biologii molekularnej w kilka minut możesz dowiedzieć się do jakich aktywności fizycznych twoje dziecko będzie miało większe bądź mniejsze predyspozycje. Genetyka w trosce o najmłodszych przyszłych olimpijczyków DF Medica właśnie temu poświęciło swój najnowszy program: „FitSport”. Został on stworzony, by wspierać monitorowanie rozwoju aktywności fizycznej dzieci i pomaga oszacować, czy dyscyplina, którą uprawiają, albo będą uprawiać jest adekwatna do ich możliwości fizycznych. Autorzy programu zaznaczają jednak, że nie oznacza to, że mniejsze predyspozycje bazowe przekreślają szanse na osiąganie sukcesów sportowych . - Badanie genetyczne podpowiada, w jaki sposób dopracować strukturę treningu oraz program żywieniowy , by zagwarantować młodemu zawodnikowi poprawę wyników - twierdzą. DNA treningu rodziców Program ten pomaga nie tylko w wychowaniu młodych sportowców . Badanie Fitsport jest skierowane również do rodziców. Niezależnie od tego, jaki charakter nadaliście waszym sportowym dokonaniom: zawodowy czy amatorski, warto rozszyfrować genetyczne predyspozycje organizmu i w przemyślany sposób szlifować jego formę – uważają autorzy programu Fit Sport. Tata może sprawdzić jak przebiec kolejne okrążenie bez zadyszki na osiedlowej bieżni lub jak w odpowiedni sposób przygotować się do startu w maratonie. Mamie to badanie może pomóc zrzucić zbędne po porodzie kilogramy . Jak? Wskazując odpowiedni rodzaj aktywności fizycznej indywidualny do organizmu, który najefektywniej spala tkankę tłuszczową. Trening zgodny z kodem genetycznym Zdaniem...