żarty z dzieckiem ważnym elementem rozwoju
Adobe Stock
Wychowanie

Chcesz wspomóc rozwój dziecka? Wygłupiaj się z nim, ile wlezie!

Rodzice żartujący i wygłupiający się z dzieckiem, robią dla niego coś naprawdę ważnego: uczą je bardzo przydatnych umiejętności, które zaprocentują w przyszłości.

Już szesnastomiesięczne dziecko uczy się odróżniać żarty od udawania. Umiejętność ta bardzo korzystnie wpływa na jego rozwój. Jak? O tym za chwilę. Teraz warto przyjrzeć się temu, jak naukowcy do tego doszli.

Badacze z University's Department of Psychology na Uniwersytecie w Sheffield przeprowadzili dwa eksperymenty. W pierwszym brały udział dzieci w wieku 16-20 miesięcy oraz ich rodzice. Rodzicom polecono, aby żartowali, używając przedmiotów niezgodnie z ich przeznaczeniem – np. kładąc sobie jedzenie na głowę. Z kolei zabawa w udawanie polegała np. na tym, że rodzice udawali, że myją ręce, ale robili to bez użycia mydła czy wody.

Zobacz także: Zagadki dla dzieci w różnym wieku


Drugi eksperyment objął dzieci w wieku 20-24 miesiące i ich rodziców. Tym drugim polecono, by żartowali i udawali używając mowy. Np. udawanie wyglądało tak, że rodzic udawał, że okrągły klocek jest koniem. W ramach żartów mówili dzieciom np., że zabawkowy kurczak jest kapeluszem.

Sprawdź: Pomysły na rozwijające zabawy z dzieckiem

Udawanie i żarty – jest różnica

Podczas obu eksperymentów rodzice byli zdecydowanie mniej przekonujący podczas żartów niż podczas udawania. Doskonale wyczuwały to dzieci i ich reakcje także były mniej przekonujące w przypadku żartów. Dzieciaki doskonale rozpoznawały mowę ciała rodziców i ton ich głosu i nie dawały się nabrać na żarty, ale chętnie uczestniczyły w udawaniu. To pokazuje, że szybko nauczyły się odróżniać jedne od drugich.

Zabawa jest ważna w rozwoju dziecka

Wszystko fajnie, tylko po co dziecku ta umiejętność – pomyślisz. Okazuje się, że jest ona ważna. Dzięki niej dzieci sprawniej się uczą, kształtują swoją wyobraźnię, uczą się kojarzenia i myślenia abstrakcyjnego.

Poza tym umiejętność żartowania w dorosłym życiu poprawia relacje z innymi, pozwala na niestandardowe myślenie i czerpanie większej radości z życia.


Zatem jeśli masz opory przed kładzeniem sobie gumowego kurczaka na głowę i udawanie, że to kapelusz, uświadom sobie, że takie żarty i udawanie są bardzo cenną lekcją dla twojej pociechy. I wygłupiaj się jak najczęściej!

Źródło: sciencedaily.com

Zobacz także:

Jak zrobić wulkan z sody i octu: eksperyment dla dzieci [WIDEO]

samoregulacja, sukces w życiu, test marshmallow, test pianki marshmallow, wychowanie dziecka
Fotolia
Wychowanie
Wiadomo, co pomaga dziecku osiągnąć sukces w życiu
Od czego zależy powodzenie w życiu? Od szczęścia, dobrego wykształcenia, charakteru? Amerykańscy badacze mają inną teorię. Łatwiej osiągnąć życiowy sukces, jeśli umiemy sobie radzić z pokusami. Jak to możliwe?

Amerykańscy badacze postawili dzieci w wieku przedszkolnym przed trudnym wyborem, kładąc przed nimi pyszne pianki marshmallow. Propozycja brzmiała następująco - albo zjesz jedną teraz, albo powstrzymasz się i dostaniesz dwie jutro. Część maluchów sięgała po smakołyk, inne decydowały się poczekać – co, jak wiadomo, nie było dla nich łatwe. Autorzy eksperymentu udowodnili, że ich decyzja miała ogromny wpływ na to, czy osiągnęły sukces w szkole i dorosłym życiu.   Wszystko przez samokontrolę Według prof. Waltera Mischela i jego współpracowników, twórców testu z pianką marshmallow , podczas testu ujawniała się ważna cecha - samokontrola. To nic innego, tylk o umiejętność panowania nad sobą, która pozwala studzić emocje skłaniające nas do podejmowania nieprzemyślanych i błędnych decyzji. Samokontrola była do tej pory niedoceniana. Rzadko kto, oprócz specjalistów zajmujących się np. badaniami nad mózgiem, wskazywał ją jako cechę, która pomaga w odniesieniu życiowego sukcesu. Polecamy: Czy dziecko rzeczywiście powinno być posłuszne? O czym świadczy słaba samokontrola w dzieciństwie? Osoby, które jako dzieci gorzej radziły sobie z pokusą zjedzenia pianki marshmallow, w dorosłym życiu częściej miały wyższe BMI, czyli zmagały się z nadwagą (czytaj też: Polskie dzieci tyją najszybciej! ), były bardziej podatne na uzależnienia, kłopoty finansowe, częściej popadały w konflikt z prawem, skarżyły się także na kłopoty w związkach. Czytaj też: Bunt trzylatka - jak sobie z nim radzić? [CMS_PAGE_BREAK] W tym tkwi siła samokontroli? Dzieci, które pozytywnie zdały test marshmallow , umiały skupić się na wykonywanym zadaniu, nie wpadały łatwo w złość, były pewne siebie, odnosiły sukcesy w nauce . Umiejętność samokontroli pomogła im w osiąganiu wyznaczonych celów – ukończeniu szkoły, zdobyciu wymarzonego...

Kit i Kate
materiały prasowe
Gry i zabawy
Niewidzialny przyjaciel i krasnoludki w szafie, czyli o sile i znaczeniu dziecięcej wyobraźni
Czy wiesz, że wyobraźnia ma ogromne znaczenie w prawidłowym rozwoju dziecka? Dowiedz się, dlaczego i poznaj sposoby na rozwijanie dziecięcej wyobraźni.

„Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona” – te słowa o niezwykłej sile fantazji wypowiedział sam Albert Einstein. Dla jej rozwoju szczególnie ważne jest dzieciństwo – to wtedy maluchy bawią się w kreowanie świata „na niby”. Wyobraźnia jest nieodłącznym elementem dorastania i trudno przecenić korzyści, jakie płyną z  myślenia magicznego oraz fantazjowania zarówno w dzieciństwie, jak i w dorosłym życiu. Niewidzialny przyjaciel i krasnoludki w szafie Twoje dziecko ma niewidzialnego przyjaciela , z którym rozmawia, a w dodatku opowiada o nim tak, jakby istniał naprawdę? Twierdzi, że w szafie mieszkają krasnoludki, a zabawki w pokoju ożywają, kiedy nikt na nie patrzy? Opowiada niesamowite historie o przygodach jakie spotkały je w szkole? To zupełnie normalne i nie ma żadnych powodów do niepokoju! Dzieci, pomimo że zazwyczaj zdają sobie sprawę, iż to jedynie wytwór ich wyobraźni, czerpią radość z udawania, że jest inaczej. Takie zachowanie pomaga im rozwinąć kreatywne myślenie . W dodatku wyobraźnia jest nieocenioną bronią w walce ze stresem. Niewidzialny przyjaciel może pomóc rozładować napięcie powstałe w wyniku nowej, nieznanej maluchowi sytuacji i zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa . Siłą dzieci jest ich zdolność udawania i myślenia magicznego. To dzięki niej łatwiej im stawiać czoła nowym problemom i pokonywać lęki.   O rozwoju dziecka naukowym okiem Jean Piaget, szwajcarski psycholog, ceniony na całym świecie twórca teorii rozwoju poznawczego, uznał myślenie magiczne za stały element rozwoju dzieci. Jest on typowy dla tzw. stadium przedoperacyjnego, czyli etapu w rozwoju poznawczym dzieci w wieku od 2 do 7 roku życia. To wtedy pociechy przypisują przedmiotom i zwierzętom ludzkie cechy. W tym wieku typowe jest także myślenie, że...

Zabawa z dzieckiem
AdobeStock
Aktualności
To najcenniejsze, co możesz dać swojemu dziecku, a często o tym zapominasz
W dzisiejszych czasach w imię lepszej przyszłości naszej i naszych dzieci często brakuje nam czasu na to, co jest najważniejsze dla naszych pociech.

Nie ma chyba rodzica, który by nie chciałby jak najlepiej dla swojej rodziny. Poświęcamy czas na pracę, by zapewnić dzieciom wszytko, czego potrzebują. Dbamy o własny samorozwój, by być dla nich przykładem do naśladowania, ale i chcemy, by dzieci poznawały świat, miały różne zainteresowania. Zapisujemy na różne zajęcia i inwestujemy w ich przyszłość , by zapewnić im jak najlepsze jutro. Jednak w całym tym pędzie często zapominamy, jak ważny jest wspólnie spędzany czas. Czas, którego nam brakuje na zwykłą zabawę, niestety mija bezpowrotnie.  Zwykła - niezwykła zabawa Blisko 13 000 rodziców i dzieci z 9 krajów odpowiedziało na pytania dotyczące roli zabawy w ich życiu. Wyniki dają do myślenia. Coraz więcej mówi się o tym, jak ważna jest dla rozwoju dziecka zabawa. Specjaliści zachęcają rodziców, by poświęcili swoim pociechom więcej czasu, niestety z raportu LEGO® Play Well wynika, że prawie jedna trzecia rodzin (30 proc.) spędza razem mniej niż 5 godzin tygodniowo,  natomiast 1 na 10 bawi się mniej niż dwie godziny. To bardzo mało. Dlaczego tak się dzieje? Ponad jedna trzecia respondentów (38 proc.) przyznaje, że trudno im znaleźć czas na zabawę ze względu na napięty harmonogram. Chodzi o dodatkowe zajęcia wszystkich domowników. Niestety, nawet jeśli próbujemy znaleźć czas w naszej zabieganej codzienności, nadal nie jest łatwo. Aż 61 proc.respondentów przyznaje, że podczas czasu z rodziną rozpraszają ich inne sprawy , takie jak praca zawodowa, zajęcia domowe czy stale obecne smartfony. Niepokojące jest to, że dotyczy to nie tylko dorosłych. Aż co piąte dziecko (17 proc.) twierdzi, że jest zbyt zajęte, by znaleźć czas na zabawę. Skalę problemu pokazuje to, że aż 4 na 5 (81 proc.) chciałoby, aby rodzice więcej się z nimi bawili.  Problem z zabawą Niektórzy dorośli nie nadają dziecięcej zabawie należnego priorytetu. Są i...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz