List jest pisemną formą wypowiedzi, skierowaną do jednej lub kilku osób. Może przybierać różne formy: prywatną, urzędową lub bardzo osobistą. Wiedza, jak napisać list, przyda się każdemu – zarówno młodszym dzieciom, młodzieży, jak i osobom dorosłym. Choć pisanie listów coraz bardziej jest wypierane przez nowe technologie, to ma swój niepodważalny urok. Tłumaczymy, jak napisać list oficjalny oraz list do kolegi lub koleżanki.

Reklama

Spis treści:

Jak napisać list - wzór

Jak zacząć list? Oto kilka zasad:

  • W górnym prawym rogu powinna znaleźć się data i miejscowość (gdzie i kiedy piszę list)
  • Nieco niżej, po lewej stronie powinien znaleźć się nagłówek (do kogo się zwracam, np. Drogi Marku, Szanowni Państwo).
  • Poniżej należy umieścić wstęp listu (to właśnie nim rozpoczynam list i przedstawiam jego powód).
  • Częścią główną jest właściwa treść listu (to, o czym opowiadam w liście, czyli najważniejsze zagadnienia, które chcę poruszyć).
  • Następnie należy napisać zakończenie listu (to, jak żegnam odbiorcę listu, zdanie, które sygnalizuje koniec wypowiedzi).
  • Po prawej stronie powinien się znaleźć podpis adresata.
  • Poniżej, po lewej stronie można napisać postscriptum (PS), czyli wiadomość dopisaną w ostatniej chwili.

Każdy z elementów listu powinien zaczynać się od nowego akapitu.

Schemat listu

Dzięki schematowi listu z łatwością zapamiętasz, jak powinna wyglądać jego kompozycja, gdzie należy umieścić datę i miejscowość, dane nadawcy, wstęp, treść właściwą, zakończenie i podpis.

Zobacz także
jak napisać list
Joanna Biegaj

Jak napisać list oficjalny?

List oficjalny kierujemy do osób publicznych, instytucji, osób nieznanych nam. Listy te mogą dotyczyć różnych form wypowiedzi, takich jak: podziękowanie, prośba, zaproszenie, interwencja, powiadomienie, jednak zawsze mają charakter formalny.

W listach oficjalnych należy unikać okazywania emocji, nie należy też używać słów i wyrażeń z języka potocznego, a styl powinien być bardzo uprzejmy. Trzeba także pamiętać o oficjalnych zwrotach grzecznościowych (zarówno w całym liście, jak i jego nagłówku), np.: Szanowni Państwo, Szanowna Pani Dyrektor, Szanowny Panie Profesorze.

W liście oficjalnym w lewym górnym roku powinny pojawić się też dane nadawcy listu, a nieco niżej w prawym rogu – dane osoby lub instytucji, do której adresujemy go adresujemy. List należy zakończyć oficjalną formułą pożegnalną, np. „Z poważaniem”, „Z wyrazami szacunku”, Serdecznie pozdrawiam”.

List powinien być napisany starannie i czytelnie, świadczy to między innymi o szacunku do adresata, ale także jest naszą „wizytówką”. W liście zwroty grzecznościowe piszemy wielkimi literami, np. Ciebie, Cię, Tobie, Twoją.

Przykład, jak napisać list oficjalny

Karsynak, 10.11.2022 r.

Jan Kowalski
Piaskowa 20/22
23-100 Karsynak

Szanowny Pan Prezydent Miasta Karsynak
Urząd Miasta Karsynak
ul. Przykładowa 1/1
11-111 Karsynak

Szanowny Panie Prezydencie!

W imieniu swoim oraz młodzieży naszej szkoły pragnę zaapelować do Pana o podjęcie decyzji w sprawie budowy ścieżek rowerowych w naszym mieście.

Jazda na rowerze jest coraz bardziej popularnym sportem wśród młodzieży. Ma mnóstwo zalet: pomaga w zachowaniu zdrowia i dobrej kondycji. Niestety w naszym mieście nie ma odpowiednich warunków do jazdy rowerem. Chodniki są bardzo wąskie, a jazda po ulicach jest niebezpieczna, zwłaszcza dla naszych młodszych kolegów. Zwracam się więc do Pana z prośbą, aby podjął Pan decyzję o budowie ścieżek rowerowych w naszym mieście. Zwiększyłyby one bezpieczeństwo rowerzystów. Budowa ścieżek rowerowych sprawiłaby także, że sport ten zyskałby na popularności w naszym mieście.

Jestem świadomi tego, że takie przedsięwzięcie bardzo dużo kosztuje, jednak jest to dobra inwestycja. Zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców jest najważniejsze.

Z poważaniem
Jan Kowalski

Jak napisać list do kolegi?

List prywatny piszemy do bliskiej osoby – kolegi, koleżanki, rodziców. Dzielimy się w nim swoimi przeżyciami, emocjami, refleksjami.

Jeżeli chcesz napisać list do kolegi – nie musisz sztywno trzymać się zasad pisania listu, tak jak jest to wymagane w liście oficjalnym. Warto jednak zwracać uwagę na najważniejsze zasady pisania listu – będzie on wtedy bardziej przejrzysty i czytelny dla odbiorcy.

Przykład, jak napisać list do kolegi

Warszawa, 12.04.2022 r.

Drogi Marku!

Właśnie dowiedziałem się, że złamałeś nogę podczas zawodów sportowych. Jest mi bardzo przykro z tego powodu. Wiem, że niebawem miałeś wyruszyć na wycieczkę w góry, ale domyślam się, że teraz prawdopodobnie nie będzie to możliwe.

Mam jednak dla Ciebie dobrą wiadomość. Moi rodzice zgodzili się, żebyś przyjechał do nas na tydzień lub dwa w wakacje. Mam nadzieje, że w jakiś sposób zrekompensuje Ci to dni spędzone w domu, ponieważ domyślam się, że doskwiera Ci nuda. Mam nadzieję, że Twoi rodzice również nie będą mieli nic przeciwko. Drogi przyjacielu, zacznij się już pakować, bo wakacje tuż tuż!

Pamiętasz mojego kuzyna Maćka? Obiecał, że zabierze nas na ryby. Ja już trochę wędkuję, więc mam wprawę. Przekonasz się, że to wspaniała zabawa i jestem pewien, że bardzo Ci się spodoba. Zapewniam Cię, Marku, że nie będziemy się nudzić. Życzę Ci szybkiego powrotu do zdrowia. Wierzę, że Twoja noga niedługo będzie już całkiem sprawna.

Paweł

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama