W której klasie dziecko idzie do pierwszej komunii św.? Odpowiedź brzmi: w trzeciej klasie. Czasem jednak do komunii przystępują też młodsze dzieci. Wyjaśniamy, co to jest wczesna komunia, i kiedy do pierwszej komunii pójdą kolejne roczniki.

Reklama

Spis treści:

Kiedy odbywa się pierwsza komunia święta?

Dziecko idzie do pierwszej komunii świętej w określonym wieku – zgodnie z aktualnymi zasadami w Polsce do komunii przystępują 9-latki. Pierwsza komunia odbywa się więc w trzeciej klasie szkoły podstawowej.

Ale dlaczego wielu rodziców jest zagubionych i szuka informacji o tym, w której klasie jest pierwsza komunia święta? Jeszcze do niedawna do pierwszej komunii szły dzieci w wieku 8 lat, a zatem uczniowie drugiej klasy. Kiedy jednak obniżono wiek szkolny, zmiany wprowadziła także Komisja Wychowania Katolickiego Episkopatu Polski – ustalono, że minimalny wiek na przyjęcie Eucharystii to 9 lat, a więc trzecia klasa podstawówki.

Choć sezon komunijny kojarzy się z majem — datę, kiedy odbywa się pierwsza komunia, za każdym razem ustalany jest przez konkretną parafię. Z reguły termin ten podawany jest z wyprzedzeniem przez osobę prowadzącą religię i na stronie internetowej parafii.

Zobacz także

Wczesna komunia święta: kiedy?

W niektórych parafiach do pierwszej komunii świętej mogą przystępować młodsze dzieci – w wieku 5 i 6 lat, a więc maluchy, które jeszcze nie rozpoczęły nauki w szkole podstawowej. Tzw. wczesna komunia to decyzja rodziców, którzy najczęściej kierują się głęboką wiarą i chęcią dopuszczenia małego dziecka do łask wynikających z tego sakramentu.

W przypadku wczesnej komunii dziecko musi przejść cały proces przygotowania do przyjęcia Eucharystii. Ale to nie wszystko: np. w archidiecezji katowickiej obowiązuje instrukcja, zgodnie z którą do wczesnej komunii świętej można dopuścić dzieci, których rodzice żyją w związku małżeńskim i regularnie praktykują. Ponadto muszą oni uczestniczyć razem z dziećmi w przygotowaniach do pierwszej komunii, a potem przystępować z nimi do spowiedzi i komunii co najmniej raz w miesiącu.

Ciekawostka: w pierwszych wiekach chrześcijaństwa udzielano pierwszej komunii świętej niemowlętom tuż po chrzcie. Zaczęto jednak odchodzić od tej praktyki z powodu dużego ryzyka profanacji. W XIII wieku na Soborze Laterańskim IV zdecydowano, że zanim dzieci przystąpią do pierwszej komunii świętej, muszą osiągnąć umiejętność „używania rozumu” (za wiek graniczny uznawano 7 lat). Potem przesuwano jeszcze termin pierwszej komunii na wiek 14 i 10 lat.

Roczniki: kiedy komunia?

Warto dokładnie sprawdzić, kiedy do pierwszej komunii powinno iść dziecko urodzone w konkretnym roku. Aby się tego dowiedzieć, wystarczy pamiętać, że pierwsza komunia odbywa się w III klasie szkoły podstawowej (a nie tak jak dawniej, w II klasie podstawówki).

Warto o tym wiedzieć, by nie musieć w ostatniej chwili szukać wolnych miejsc w restauracjach. W niektórych miastach w sezonie komunijnym lokale gastronomiczne przeżywają prawdziwe oblężenie. Im więcej czasu, tym bardziej szczegółowo można zaplanować wydatki (np. ile dać na komunię) czy wybrać idealną fryzurę komunijną dla dziewczynki.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama