Pierwszy dzień w przedszkolu to olbrzymie przeżycie dla całej rodziny. Zanim nadejdzie, warto z dzieckiem o nim porozmawiać, opowiedzieć, jak będzie wyglądał, czego maluch może się spodziewać, ile czasu spędzi w przedszkolu. Dobrze jest też wspólnie wybrać ubrania, przygotować kapcie i inne potrzebne rzeczy. Można też z dzieckiem ustalić, którą zabawkę zechce ze sobą zabrać (najlepiej przytulankę), aby dodawała mu otuchy z dala od domu. Ale to nie wszystko, ważna jest nawet godzina, na którą tego dnia ustawisz sobie pobudkę.

Reklama

    Jak przeżyć pierwszy dzień dziecka w przedszkolu?

    W niektórych krajach, m.in. w Szwecji, dzieciom rozpoczynającym przedszkolną edukację towarzyszą rodzice. Obecność mamy lub taty w pierwszych dniach zapewnia poczucie bezpieczeństwa i sprawia, że maluch szybko oswaja się z nową sytuacją. Nie ma niepotrzebnego stresu ani łez. W wielu polskich przedszkolach również jest to możliwe. Jeśli więc możesz poświęcić kilka lub kilkanaście dni, idź do przedszkola wspólnie z dzieckiem. Cenne będzie już to, że zostaniesz z nim na godzinę lub dwie.

    Zapytaj wcześniej przedszkolu, do którego będzie chodziło twoje dziecko, jakie zasady obowiązują w placówce ze względu na epidemię koronawirusa. Upewnij się, czy rodzic może przebywać na terenie przedszkola, czy dziecko będzie mogło przynieść z domu ukochaną maskotkę.

    Pierwszy dzień w przedszkolu – rady dla rodziców

    Oto wskazówki, które ułatwią planowanie przedszkolnego debiutu dziecka. Podpowiadamy, jak powinna wyglądać pobudka malucha, droga do przedszkola, a także czas spędzony w placówce.

    Pobudka przed pierwszym dniem w przedszkolu

    Nastaw budzik wcześniej niż zwykle, by ten dzień zaczął się bez pośpiechu i zdenerwowania. Zarezerwuj więcej czasu na mycie, ubieranie, śniadanie i inne poranne czynności. Wyprawka dla przedszkolaka powinna być skompletowana już poprzedniego dnia. Wychodząc z domu, warto zabrać ukochaną przytulankę twojej pociechy (jeśli przedszkole na to pozwala). Dzięki niej maluch będzie czuł się raźniej w obcym miejscu.

    Zobacz także

    Pierwsze odprowadzenie dziecka do przedszkola

    Prowadząc dziecko pierwszy raz do przedszkola, warto je wspierać i dodawać pewności siebie. Powiedz, że czujesz dumę ze swojego przedszkolaczka, uprzedź, kiedy go odbierzesz, wytłumacz, jak minie dalsza część dnia. Warto też dodać: „Na pewno sobie poradzisz, nawet jeśli na początku będzie trochę smutno” – takie zdanie przygotuje dziecko na to, że nieprzyjemne uczucia, które zapewne przez pierwsze dni będą się pojawiać zwłaszcza podczas rozstania, są czymś naturalnym i przemijającym.

    Pierwsze rozstanie z dzieckiem w przedszkolu

    Jeszcze raz zapewnij dziecko, że po nie przyjdziesz i wytłumacz, kiedy to się stanie. Nie mów jednak: „Przyjdę o drugiej”, bo to dla dziecka nic nie znaczy, lepiej powiedz: „Przyjdę po obiedzie” i koniecznie dotrzymaj słowa. Żegnając się z dzieckiem, musisz trzymać fason, nie możesz okazywać zdenerwowania i ukradkiem wycierać łez. To bardzo ważne, bo niepokój dorosłego udziela się dziecku i budzi w nim lęk przed tym, co czeka go w obcym miejscu. Dobrze jest, jeśli przez pierwsze dni dziecko jest odprowadzane do przedszkola przez tego rodzica, który jest bardziej stanowczy i opanowany. Spokój bardziej pomoże dziecku niż zdenerwowanie.

    Odbieranie dziecka po pierwszym przedszkolnym dniu

    Na początku najlepiej nie zostawiać dziecka na cały dzień. Trzylatki i czterolatki przez pierwsze dni nie powinny przebywać w przedszkolu dłużej niż przez 3-4 godziny. W następnych dniach można ten pobyt stopniowo wydłużać. Starsze dzieci mogą od razu zostać dłużej, ale na początku lepiej odebrać je trochę wcześniej, np. przed leżakowaniem.

    Pierwszy powrót z przedszkola do domu

    W drodze do domu po pierwszym dniu w przedszkolu nie zadręczaj dziecka pytaniami: „No i jak było?”, „Czy byłeś grzeczny”. Podaruj też sobie: „Co było na obiadek?”. Jeśli dziecko nie ma ochoty opowiadać, daj mu odpocząć. Gdy jednak chce mówić, wysłuchaj je uważnie. Być może maluch będzie się żalił, że tęsknił, że mu było źle, że pani jest niemiła – nie zaprzeczaj tym odczuciom, ale też nie roztkliwiaj się nad nimi. Na początku ma prawo być mu trudno.

    Rodzinne popołudnie po przedszkolnym debiucie

    Niech przedszkolny debiut będzie dniem szczególnym aż do samego wieczora – może urządzicie rodzinne święto, pójdziecie razem na lody, wybierzecie się do kina, zagracie w planszówkę? Warto pochwalić przedszkolaka przed babcią lub ciocią, ale tak, by dziecko mogło słyszeć, jacy jesteście z niego dumni.

    Pierwszy dzień w przedszkolu: co zabrać?

    Zwykle w przedszkolu można dowiedzieć się, co dziecku będzie potrzebne na początku. Jeżeli idziecie razem na 3-4 godziny, niezbędne będą kapcie na zmianę oraz ulubiona przytulanka. Jeśli dziecko ma od razu skoczyć na głęboką wodę i zostać pierwszego dnia w przedszkolu dłużej, może przydać mu się poduszka i kocyk.

    Pełna wyprawka do przedszkola jest nieco bogatsza i zależy od ustaleń, jakie poczyni się z dyrektorem placówki. Najczęściej dziecko musi mieć worek na kapcie oraz pościel do przedszkola i piżamkę. Można do ekwipunku przedszkolaka dodać ubranka na zmianę (zwłaszcza bieliznę). Często placówka prosi o bloki rysunkowe, kredki, plastelinę i inne drobne przedmioty, które posłużą do różnych zajęć. Bardzo ważne jest, aby ubierać dziecko odpowiednio do pogody i tak, aby poprzez liczbę warstw ubrań można było regulować ilość ciepła – innego stroju potrzebują dzieci mało aktywne, innego takie, które szaleją na placu zabaw.

    Warto być w kontakcie z nauczycielem przedszkolnym i na bieżąco dowiadywać się, czy coś jest potrzebne.

    Zobacz też:

    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Reklama