Nazwisko dziecka
AdobeStock
Prawo i finanse

Nazwisko dziecka: czy dziecko musi mieć nazwisko ojca? Jakie są możliwości?

Choć w Polsce najczęściej dziecko otrzymuje nazwisko po ojcu, nie zawsze musi tak być. Może nosić również nazwisko matki albo oba. Przepisy jasno regulują tę kwestię. A jak to wygląda ze społecznego punktu widzenia?

Nazwisko dziecka najczęściej jest tożsame z nazwiskiem ojca, choć nie zawsze musi tak być. Dziecko może również nosić nazwisko matki albo oba. Rodzice dziecka nie zawsze noszą to samo nazwisko. Bywa, że po ślubie małżonkowie pozostają przy swoich panieńsko-kawalerskich nazwiskach. Zdarza się również, że para zostaje rodzicami, mimo że nie mają ślubu i nadal zamierzają pozostawać w związku nieformalnym. Jak sprawę nadawania dziecku nazwiska regulują polskie przepisy?

Spis treści:

Nazwisko dziecka: co mówi prawo?

Jeśli małżonkowie mają takie samo nazwisko, wówczas z założenia dzieci również je otrzymują (chyba że ustalą inaczej). Kobieta samotna po urodzeniu dziecka może zdecydować, że będzie ono nosiło jej nazwisko. Para, która żyje w związku pozamałżeńskim, może ustalić, że dziecko będzie nosiło nazwisko ojca, ale tylko wówczas, gdy uzna on ojcostwo albo zostanie mu ono udowodnione przez sąd.

Jak wynika z artykułu 88. kodeksu rodzinnego, w momencie zawierania małżeństwa para decyduje o tym, jakie nazwisko będą nosić dzieci. Mogą ustalić, że potomstwo otrzyma nazwisko ojca, nazwisko matki albo oba, niezależnie od tego, czy małżonkowie będą nosić nazwisko męża, nazwisko żony, czy każde z nich pozostanie przy swoim dotychczasowym. 

Nazwisko dziecka takie samo jak ojca

To najczęstsza sytuacja z uwagi na to, że w Polsce wiele kobiet po ślubie decyduje się na przyjęcie nazwiska męża, a nawet jeśli para żyje bez ślubu, to i tak z reguły wybiera dla dzieci nazwisko partnera. W tym drugim przypadku nazwisko matki i dzieci jest inne, podobnie jak w małżeństwach, w których kobieta pozostaje przy nazwisku panieńskiego. Czy tworzy to jakieś problemy?

Joanna opowiada: „Ja po ślubie nie zmieniałam nazwiska, pozostałam przy panieńskim, bo nie rozumiem, dlaczego miałabym zmieniać swoją tożsamość z powodu ślubu. Dla mnie imię i nazwisko jest integralną częścią tego, kim jestem”. Dodała też, że podczas ślubu zdecydowała wraz z mężem, że dzieci będą nosiły jego nazwisko. „Wiem, że wielu rodziców się martwi, że dzieci mogą mieć problemy wśród rówieśników, kiedy noszą inne nazwisko niż mama, ale moje nigdy się nie spotkały z problemami z tego powodu.  Rodzice też zastanawiają się, czy nie utrudnia to życia rodziny, np. podczas wizyty u lekarza, spraw szkolnych albo wyjazdu za granicę. I znowu – nigdy nie miałam z tym kłopotu. W razie czego jest skrócony akt urodzenia albo dowody osobiste” – stwierdziła Joanna  i podkreśliła, że jej nigdy nie zdarzyło się, by musiała w jakikolwiek sposób udowadniać, że to naprawdę jej dzieci.

Nazwisko dziecka takie samo jak matki

W Polsce rzadko zdarza się sytuacja, że mąż po ślubie decyduje się na przyjęcie nazwiska żony. Ale jeśli tak jest, dzieci również „domyślnie” otrzymują to nazwisko. Częściej jednak nazwisko po matce otrzymuje dziecko w momencie, gdy ojciec jest nieznany, nie uznaje ojcostwa  albo para nie ma ślubu. W tym ostatnim przypadku zawsze z założenia dziecko otrzymuje nazwisko matki, ale jeśli ojciec je uzna, wówczas nazwisko dziecka może być zmienione na nazwisko ojca.

Podwójne nazwisko dziecka

W małżeństwie to małżonkowie decydują, jakie nazwisko będą nosiły ich dzieci. Mogą ustalić, niezależnie od tego, jakie oni będą nosili nazwiska po ślubie, że ich dzieci otrzymają oba – zarówno nazwisko ojca, jak i matki.

W przypadku dzieci ze związków pozamałżeńskich sytuacja wygląda inaczej. Tu z założenia, jeśli ojciec uzna ojcostwo, dziecko otrzymuje podwójne nazwisko – po ojcu i po matce. Jeśli para chce, by było inaczej, musi złożyć stosowne oświadczenie.

Zobacz także: Zmiana nazwiska dziecka: jakich formalności trzeba dopełnić?

Dziecko ma inne nazwisko niż wychowujący go opiekun – czy to problem?

Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Dla niektórych różne nazwiska nie są żadnym problemem, a dla innych mogą stanowić kłopot, nawet jeśli nie na tle formalno-prawnym, to w kontaktach społecznych. Pytana przez nas Joanna o to, czy jej dzieciom było przykro, że mają inne nazwisko niż ona, powiedziała: „nie, nigdy nie było im przykro. Od zawsze wychowywałam dzieci w poczuciu, że nie ma jednej słusznej drogi i że nie zawsze trzeba postępować tak, jak (prawie) wszyscy”.

Z kolei Natalia, która po śmierci mamy została adoptowana przez ciocię, miewała w dzieciństwie nieprzyjemne sytuacje z powodu tego, że jej nazwisko jest inne niż cioci. „Dzieci z klasy, mimo że wiedziały o mojej sytuacji, często dopytywały, czy to jest moja prawdziwa rodzina, skoro mamy inne nazwiska. Kiedyś nawet jedna nauczycielka zapytała: a pani Nowak to czyja mama, przecież nie mamy takiego ucznia w klasie?” – wspomina Natalia.

Różne nazwiska dzieci i rodziców powodem problemów w podróży

Jeśli dziecko nosi inne nazwisko niż mama czy tata i wybierają się razem w podróż, rodzic musi być przygotowany na to, że zostanie poproszony o udokumentowanie, że to naprawdę jego dziecko. Powinien mieć wówczas przy sobie dokument, który potwierdzi pokrewieństwo, najlepiej akt urodzenia dziecka. Można również wyrobić dziecku tymczasowy dowód osobisty lub paszport (znajduje się w nich informacja na temat nazwiska panieńskiego matki). Dokumenty te nie są jednak wystarczające, jeśli dziecko ma nazwisko po ojcu, a matka ma nowe nazwisko np. po mężu z drugiego małżeństwa.

Zobacz także:

Co pyli w lipcu: lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]

Nietypowe imiona dla dzieci zgłaszane w USC
AdobeStock
Imiona
Nietypowe imiona dla dzieci zgłaszane do USC. Niektóre trudno nawet wymówić!
Trzeba przyznać, że rodzice mają fantazję, jeśli chodzi o dobór imienia dla dziecka. Urzędnik nie zawsze musi jednak godzić się na wpisanie danej propozycji do aktu urodzenia. Są imiona, których w Polsce nie można nadawać. Jakie?

W nadaniu dzieciom imion panują w Polsce dwie mody. Jedni rodzice chcą, by było ono jak najbardziej klasyczne, polskobrzmiące i wybierają tradycyjne, polskie imiona , a inni szukają tych wyrafinowanych, niepowtarzalnych, a często też dość dziwnych imion , bo uważają, że w ten sposób ich dzieci będą jeszcze bardziej unikatowe . Jesteście ciekawi, na jakie najbardziej oryginalne pomysły wpadają rodzice, wybierając imię dla nowo narodzonego maleństwa? Oto lista nietypowych imion dla chłopców i dziewczynek zgłaszanych w Urzędzie Stanu cywilnego w ostatnich latach! Najbardziej nietypowe dziewczęce imiona rejestrowane w USC Wśród rzadkich i absolutnie  nietuzinkowych imion , jakie rodzice nadają dziewczynkom, są: Dzierżka; Hosanna; Legia; Poziomka; Malta; Mikołajka; Maciejka; Druzjanna; Truskawka; Nike; India; Damiana; Amiliana. Zobacz także: Rodzice nazwali dziecko „Google”! Spodobało im się znaczenie Najbardziej nietypowe chłopięce imiona rejestrowane w USC Oryginalne imiona dla chłopców wybierane przez rodziców, to np.: Amsterdam; Dąb; Kermit; Milano; Pacyfik; Sokół; Wilk; Quentin; Szon; Tupak; Opieniek; Merlin. Czy dziecko w Polsce może nosić dowolne imię? Rodzice szukający unikatowych imion dla swoich dzieci muszą mieć świadomość tego, że nie każde zostanie zarejestrowane w USC . Zgodnie z obowiązującymi przepisami imię nie może być: zdrobnieniem pełnego imienia (choć niektóre zdrobnienia stają się z czasem samodzielnymi imionami. Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji , np. w 2019 r. 68 dziewczynek otrzymało imię „Ola” jako forma oficjalna); ośmieszające lub nieprzyzwoite. Nie można też nadawać dziecku więcej niż 2 imion. Dozwolone są jednak imiona, które nie wskazują jednoznacznie na płeć, ale powszechnie przypisywane są...

polskie imiona
AdobeStock
Imiona
Tradycyjne polskie imiona: żeńskie i męskie
Polskie imiona przez pewien czas wypierała moda na imiona bardziej nowoczesne i obcobrzmiące. Teraz typowe polskie imiona wracają do łask. Sprawdź, które imiona nadawane w Polsce mają polskie, a nawet staropolskie korzenie. Przedstawiamy najpopularniejsze polskie imiona dla dziewczynek i chłopców.

Choć wydawać by się mogło, że większość naszego społeczeństwa nosi polskie imiona, tak naprawdę niewiele z nich ma korzenie w polszczyźnie. Wśród imion chętnie nadawanych przez naszych rodaków wiele pochodzi z języków obcych, mamy więc w polskim imionniku między innymi imiona germańskie, greckie, łacińskie i hebrajskie, a także wiele innych. Są jednak już tak długo używane w naszym kraju, że uznaliśmy je za imiona polskie. Poniżej przedstawiamy listę typowych polskich imion, które wywodzą się ze staropolszczyzny. Spis treści: Tradycyjne polskie imiona Polskie imiona obcego pochodzenia Najpopularniejsze polskie imiona męskie Najpopularniejsze polskie imiona żeńskie Tradycyjne polskie imiona Tradycyjne polskie, które przez lata były bardzo popularne w naszym kraju, często mają pochodzenie słowiańskie. Wiele z nich jest ostatnio nadawanych rzadziej, a szkoda, bo niektóre mają wyjątkową, piękną etymologię. Oto najpopularniejsze imiona polskie.   Polskie imiona męskie: Bogdan – dany od Boga, Bogusław – sławiący Boga, Bolesław – bardziej sławny, Bronisław – ten, który strzeże sławy, Czesław – ten, który oczekuje sławy Jarosław – pełen wielkiej sławy, Kazimierz – niszczący pokój, Miłosz – miły, miłowany, Mirosław – sławiący pokój, Radosław – sławiący radość, Sławomir – sławiący pokój, Stanisław – niech stanie się sławny, Wojciech – waleczny, cieszący się z walki, Zbigniew – ten, który pozbył się gniewu    Polskie imiona żeńskie: Bogumiła  – miła Bogu, Bożena  – darowana od Boga,  Czesława  – ta, po której spodziewają się sławy,  Dąbrówka  – ta, o...

najpopularniejsze imiona w Polsce
Adobe
Imiona
Najpopularniejsze imiona w Polsce na przestrzeni wieków
Jakie imiona nosili nasi praprapradziadkowie? Jak najczęściej nazywały się ich mamy? W tym rankingu znajdziesz najpopularniejsze imiona od XIV wieku! Czy dużo się zmieniło?

Niezwykle łatwo sprawdzić, jakie imiona były najpopularniejszymi w ubiegłym roku czy nawet kilka lat wstecz, ale czy zastanawiałaś się, jakie imiona były popularne w XVII wieku , a nawet wcześniej? Nadając imiona często ulegamy modom, wybieramy te najpopularniejsze lub wręcz przeciwne te najrzadziej nadawane. Co kiedyś wpływało na to, jakie imię wybierano dla dziecka? Pierwsze polskie imiona Sięgnijmy pamięcią czasów zanim na ziemiach polskich pojawiło się chrześcijaństwo. Po większości wówczas używanych rodzimych imionach nie ma obecnie śladu. Słowianie tworzyli pierwsze imiona najprawdopodobniej odapelatywne, czyli wywodzące się od nazw pospolitych. Nawiązywały one do cech człowieka , np. imiona Uchacz (osoba mająca odstające uszy) lub Białowąs (z powodu białych wąsów), zawodu, np. Kowal lub miejsca zamieszkania, np. Rawiok (pochodzący z Rawy Mazowieckiej). Na przełomie XIII i XIV wieku imiona odapelatywne zaczęły występować jako dodatek do imion zwykłych, a tym samym zaczęły pełnić funkcję nazwiska . Wraz z nastaniem chrześcijaństwa imiona rodzime zaczęły być stopniowo wypierane przez imiona chrześcijańskie Często zdarzało się, że osoba posiadała równolegle dwa imiona – jedno chrześcijańskie, a drugie słowiańskie. W 1563 roku decyzją soboru trydenckiego biskupi zabronili nadawać imiona męskie i żeńskie inne niż tylko imiona świętych. Największe zmiany w trendach imion na przestrzeni lat Upodobania do nadawanych imion bardzo zmieniały się przez wieki: w XVII i XVIII wieku coraz popularniejsze były nowe imiona świętych (np. Teresa , Ksawery, Alojzy), w okresie Oświecenia wzrosła popularność świeckich imion, zwłaszcza polskich imion damskich i męskich zapożyczonych z literatury , ta tendencja długo się utrzymywała (właściwie trwa do dziś, tylko literaturę zastąpiły seriale), przykładami mogą być:...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz