Reklama

Żłobek to placówka opiekuńczo-wychowawcza, która działa na podobnych zsadach co przedszkole. Różnica polega na tym, że jest przeznaczona dla naprawdę małych dzieci – od 6 tygodnia życia do 3 r.ż. Decyzja o posłaniu malca do żłobka nigdy nie jest łatwa. Malutkie dzieci potrzebują rodziców i ciepłej domowej atmosfery, dlatego ważne jest, by wybrać ten najlepszy. W takim żłobku dziecko będzie się dobrze czuło i świetnie rozwijało. Sprawdź, co musisz wiedzieć i czym się kierować wybierając żłobek dla dziecka.

Reklama

Kto opiekuje się dziećmi w żłobku?

Żłobek od przedszkola, oprócz wieku maluchów, nie różni się zbyt wiele. Dzieci tam również najczęściej dostają wyżywienie, opiekę wychowawczą i zajęcia rozwojowo-edukacyjne. Maluchy podzielone są na mniejsze grupy wiekowe. W grupie może być 15–35 dzieci, którymi opiekują się trzy wychowawczynie (po pedagogice lub dyplomowane opiekunki dziecięce) i jedna pani do pomocy, a niemowlakami dodatkowo pielęgniarka. Gdy jest więcej niż 30 maluchów, dołącza kolejna wychowawczyni. Opiekunka prowadzi swoje dzieci do końca edukacji żłobkowej.

Jak wygląda dzień w żłobku?

Dyrektorzy wielu żłobków wprowadzają elastyczne godziny otwarcia, np. od 6.30 do nawet 19.00! Godziny uzgadnia się z rodzicami. Dziecko może być w żłobku nie dłużej niż dziewięć godzin, ale można (warto!) odebrać go wcześniej.

  • Dzieci przyjmowane są zwykle do godziny 8.00.
  • Rano maluchy jedzą śniadanie.
  • Potem czeka je zabawa, spacer.
  • Czas na drugie śniadanie.
  • Około godziny 11.30 dzieci jedzą zupkę.
  • Potem czas leżakowania.
  • Zwykle dopiero po drzemce jedzą drugie danie (obiad dzieli się, bo maluszki często nie są w stanie zjeść naraz dwóch dań).
  • Około godziny 15.30 dzieci dostają podwieczorek.
  • Potem czeka je zabawa i spacer.

Co jedzą dzieci w żłobku?

Niemowlęta dostają mleko mamy, które przynoszą one do żłobka. Ich dieta rozszerzana jest zgodnie z zasadami żywienia dzieci. Maluchy dostają jedzenie na żądanie. Dopiero w starszych grupach posiłki podawane są o stałych porach. Dopóki dzieci nie nauczą się jeść samodzielnie, są karmione. Żadnego malca nie zmusza się do jedzenia.
Jeśli wiesz, jak karmić metodą BLW i w waszym domu twój Bobas Lubi Wybór, możesz poprosić, by maluch mógł jeść według założeń metody BLW i w żłobku. Wiele placówek zgdza się na to, cjoć podczas niektórych posiłków.
W każdym żłobku zatrudniony jest intendent (dietetyk), który ustala jadłospis zgodnie z normami. Posiłki sporządza się na miejscu. Jeśli dziecko ma uczulenie, rodzice powinni dostarczyć zaświadczenie od lekarza, bo dania dla alergika przygotowywane są według lekarskich zaleceń.

Ile czasu trwa drzemka w żłobku?

Jeśli chodzi o spanie, to niemowlaki śpią, kiedy chcą i kiedy czują taką potrzebę. Starszaki mają około dwugodzinną drzemkę. Maluchy śpią na leżakach. Sanepid ze względów higienicznych żąda, by leżaki były ustawione w odległości 30 cm od siebie.

Zabawy maluchów w żłobku

W żłobku organizuje się zajęcia, np. plastyczne, muzyczne, a opiekunowie korzystają z różnych metod wspomagających rozwój dziecka, dlatego maluch w żłobku lepiej się rozwija. Z maluchami przeprowadza się trening czystości, czyli nocnikowanie, naukę czyszczenia ząbków, mycia rąk. W żłobku zwykle jest też logopeda i psycholog. Dwa razy dziennie – jeśli pogoda dopisze – starszaki wychodzą na plac zabaw, a niemowlaki lądują ciepło ubrane na tarasie.

Ile kosztuje żłobek?

Za żłobek zapłacisz 200–350 zł. Jeśli malec choruje ponad trzy dni, zwraca się część kosztów. Rodzice powinni zapewnić dziecku wyprawkę do żłobka. Wychowawczyni może też poprosić o przybory plastyczne, np. blok, kredki, plastelinę.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama