Ewelina Mendala-Kwoczek
Archiwum prywatne
Dieta

Jak karmić niemowlę metodą BLW: rady mamy-logopedy cz. 1

Nie chcesz podawać dziecku zmiksowanych papek? To wcale nie jest konieczne. Coraz więcej rodziców decyduje się rozszerzać dietę dziecka metodą BLW, czyli Bobas Lubi Wybór, Jak to robić i po co - tłumaczy mama-logopeda.
Ewelina Mendala-Kwoczek
Ewelina Mendala-Kwoczek
Konsultacja merytoryczna

Ewelina Mendala-Kwoczek jest logopedą, ale przede wszystkim szczęśliwą mamą dwójki dzieci. Zdecydowała się rozszerzać dietę obydwu synków metodą BLW. Jak jej się to udało i jakie to przynosi efekty?

Na czym polega metoda BLW?

BLW (baby-led weaning) to metoda, której celem jest, aby dziecko jadło samo pokarmy stałe (nie papki, tylko kawałki jedzenia), siedząc razem z rodziną przy stole i było aktywnym uczestnikiem posiłków rodzinnych. Je to, co inni członkowie rodziny (a przynajmniej staramy się, by tak było). Dziecko decyduje również, ile zje i czy w ogóle zje oraz kiedy w ogóle rozpocznie jadać takie pokarmy. Tu nie ma etapów, które należy osiągnąć, ani programów, które trzeba zrealizować.

Kiedy można rozpocząć rozszerzanie diety metodą BLW?

Gdy dziecko jest gotowe do samodzielnego przyjmowania posiłków. Wymaganym kryterium jest samodzielne siedzenie (samo w krzesełku do karmienia lub na kolanach osoby dorosłej) lub z niewielką pomocą) oraz ukończenie 6. miesiąca życia, bo wtedy dziecko naturalnie rozwija umiejętność chwytania przedmiotów, wprowadzania ich do buzi, kształtuje też kompetencje do samodzielnego spożywania pokarmów stałych.
Wtedy także jest odpowiednio rozwinięty układ immunologiczny i pokarmowy wraz z jamą ustną. Oczywiście najlepszą oznaką gotowości do spożywania pokarmów stałych jest to, że dziecko samo weźmie pokarm do rączki i włoży do ust kawałek jedzenia. Wymagana jest stała obecność osoby dorosłej podczas spożywania pokarmów, która nie tańczy, nie śpiewa, nie zagaduje malca, nie włącza TV, tylko razem z dzieckiem zajada przygotowany posiłek.

Gdy dziecko zaczyna jeść stałe posiłki metodą BLW, karmimy je też piersią?

Oczywiście. Dziecko nadal jest karmione mlekiem mamy lub mieszanką. Musi być nakarmione przed podaniem posiłku stałego, by w ogóle wykazało zainteresowanie nowością. Dobrze, gdyby było też wypoczęte, bo wtedy będzie miało ochotę do poznawania nowych dań.
Z samodzielnym jedzeniem jest jak z innymi umiejętnościami, które dziecko rozwija, np. pełzaniem, obracaniem się, raczkowaniem, chodzeniem czy mówieniem. Na wszystko przychodzi odpowiednia pora, na samodzielne karmienie także. Dziecko, mając okazję do rozwinięcia tej naturalnej umiejętności, zjada z powodzeniem posiłki bez niczyjej pomocy i bez łyżeczki.
Jest zresztą do tego przygotowane od samego początku, gdyż ruchy wykonywanie podczas ssania piersi są takie same, jak wykonywane podczas żucia. Nie ma sensu zaburzać tej umiejętności.

Jeśli dziecko jeszcze nie ma ząbków, można zacząć rozszerzanie diety metodą BLW?

Nie ma to znaczenia. Metodę BLW mogą stosować dzieci, u których jeszcze żaden ząbek się nie pojawił, gdyż mocne dziąsła w zupełności wystarczą. Nie powoduje to różnic w zdolności do odgryzania czy rozdrobnienia kawałka jedzenia. Oczywiście, z twardymi pokarmami trzeba będzie poczekać, ale te gotowane na parze na pewno się nadadzą do zjedzenia.

Jakie są zalety rozszerzania diety metodą BLW?

BLW jest rewelacyjną metodą, jeśli chodzi o system samoregulacji posiłku i apetytu. Obecnie problem otyłości dotyka coraz więcej społeczeństw, a dzięki tej metodzie dziecko nie będzie miało problemów z przejadaniem się i ze złymi nawykami żywieniowymi.
Dzieci karmione metodą BLW poznają różne konsystencje, faktury, temperatury pokarmów, różne smaki, nazwy produktów, kształty, rozmiar, wagę, angażując przy tym wszystkie zmysły. Trudno nazwać coś kalafiorem czy brzoskwinią, jeśli jest to podane w formie papki. Poza tym papki są zawsze takie same w konsystencji, podobne w smaku i w wyglądzie.

Czytaj też: Dzięki BLW dziecko szybciej nauczy się jeść: twierdzi mama-logopeda

Jak wyglądały początki rozszerzania diety u Pani synka?

Pierwszy synek dał mi wyraźny znak, by pójść inną drogą karmienia niż tą tradycyjną za pomocą łyżeczki. Kiedy pediatra zasugerowała, że już czas wprowadzać pokarmy stałe, trochę struchlałam, myśląc: "Taki mały, a już ma jeść coś innego, kiedy on świata poza mlekiem nie widzi. Niby jak?". Miał wtedy skończone cztery miesiące. Spróbowałam podać mu zakupiony posiłek. Był to przecier z marchwi, który chwilkę później został wypchnięty z buzi. Trochę się krzywił, mlaskał, myślałam, że może to mu się spodoba. Po kilku dniach zmieniłam zdanie, bo synek kręcił buzią przy podawaniu pokarmu, wyraźnie nie chciał nic, co było na łyżeczce (mimo że zdążyłam już zmienić marchew na inne smaki). Sfrustrowana, że maluch nie zjada nic prócz mleka mimo zaleceń, zaniechałam podawania jedzenia, wyrzucając kolejny słoiczek z jedzeniem.

Skąd pomysł, by próbować karmić metodą BLW?

Któregoś razu synek wyciągał rączkę w stronę mojego talerza i wyraźnie domagał się jedzenia. Posadziłam go na kolanach, zaczął jeść rączką razem ze mną. Byłam zdumiona, jak radzi sobie dobrze z pokarmem, liżąc paluszki. Miał skończone 5 miesięcy. Zaczęłam szukać więcej informacji o karmieniu dziecka. Trafiłam na BLW. Kupiłam książkę "Bobas lubi wybór" i od tego momentu moje dziecko zaczęło oficjalnie samodzielne spożywanie posiłków (poczekaliśmy do skończenia 6 miesięcy).
To był strzał w dziesiątkę. Na stoliku pojawiły się różne produkty, np. różne warzywa gotowane na parze, placuszki z kaszy manny, które rozgniatał, wkładał do buzi, oblizywał, wypluwał i wkładał ponownie. Być może nie dostawał wtedy zalecanej porcji pokarmów, ale przynajmniej żadne z nas nie było umęczone walką jedzeniową. Posiłki mogliśmy spożywać razem, co sprzyja rozwijaniu umiejętności społecznych. Każdy zajmował się swoją porcją, a mnie stały się obce momenty, gdzie podaję dziecku posiłek, a sama jem później.
Drugiego synka karmiłam wyłącznie metodą BLW.

Czytaj też: Dzięki BLW dziecko szybciej będzie jeść samodzielnie: rady mamy-logopedy cz. 2

BLW: zasady, które pomogą uniknąć zakrztuszenia [WIDEO]

Dziecko w otoczeniu warzyw
Fotolia
Dieta
Rozszerzanie diety dziecka metodą BLW
Nowe produkty w diecie dziecka można wprowadzać na różne sposoby. Jedną z metod rozszerzania diety niemowlaka jest układanie przed nim kilku warzyw lub owoców do wyboru.

Rozszerzając dietę swojego dziecka, posługujemy się kalendarzem przygotowanym przez ekspertów. Wiemy, kiedy podać pierwsze warzywo a kiedy pierwszy owoc. Zgodnie z metodą BLW (z ang. Baby Led Weaning) nadal trzymamy się tych wytycznych, ale to maluszek decyduje, który z produktów (z określonej grupy) weźmie do buzi. BLW to absolutnie nowatorski sposób podejścia do karmienia niemowlęcia w pierwszym roku życia, który opiera się na ominięciu etapu karmienia łyżeczką i podawania papek. Zobacz też: rozmowa z Gill Rapley, współautorką książki „Bobas Lubi Wybór” (wyd. Mamania)   Kiedy zacząć rozszerzanie diety metodą BLW? Niemowlęciu żywionemu tą metodą, które potrafi samodzielnie usiąść w krzesełku dla dziecka (najczęściej w szóstym lub siódmym miesiącu życia), podaje się różnorodne pokarmy stałe: warzywa , owoce, kasze, makarony, podane w formie ułatwiającej chwycenie pokarmu rączką przez dziecko (np. krążki pokrojonej marchewki, kawałki banana, różyczki brokułów, łyżkę kleistej kaszy). Warto, by produkty były ugotowane na parze - wtedy zachowają więcej witamin i składników mineralnych.   Jak wygląda rozszerzanie diety metodą BLW? Niemowlę samodzielnie poznaje nowe pokarmy, pozwalamy mu jeść palcami, stopniowo jest przyzwyczajane do używania sztućców. W tym czasie jest równolegle karmione piersią lub butelką z mlekiem modyfikowanym. Według autorów metody, niemowlę w ciągu kilku miesięcy powinno być w stanie samodzielnie spożyć posiłek. Zobacz: Wprowadzamy BLW – od czego zacząć?   Zalety rozszerzania diety metodą BLW Każdy posiłek jest dla dziecka radosnym i ciekawym wydarzeniem. Smyk ma wielką satysfakcję z tego, że samodzielnie wybiera i wkłada różne produkty do buzi (choć nie zawsze udaje mu się ta sztuka). Dziecko poznaje różne kolory, smak, wagę, fakturę i temperaturę tego, co...

BLW, niemowlę i warzywa
Fotolia.com
Dieta
Wprowadzamy BLW – od czego zacząć?
Przed wami cudowne wydarzenie – pierwszy „prawdziwy” obiadek czy przekąska pijącego do tej pory tylko mleko niemowlęcia. Wybraliście rozszerzanie diety metodą Bobas Lubi Wybór? Oprócz aparatu fotograficznego przygotujcie do tego jeszcze rodzinę i dom. Podpowiadamy, jak to zrobić, by nowe dania zostały wprowadzone z sukcesem i… w dobrej atmosferze.

1. Kiedy zaczynamy BLW? 2. Gdzie najlepiej jeść posiłki? 3. Jakie sprzęty przydadzą się do wprowadzenia BLW? 4. Co podać na pierwszy posiłek dziecka? 5. Jak może wyglądać pierwszy posiłek zgodny z zasadami metody BLW? Przeczytaj też rozmowę z Gill Rapley, współautorką książki „Bobas Lubi Wybór” Ktoś ładnie napisał, że BLW to ukochana metoda karmienia dziecka, która jednak w oczach rodziców wymaga ogromnej odwagi. Tymczasem tak naprawdę wystarczy zaufać dziecku , które, skoro potrafi samo nauczy się raczkować , samo usiądzie i samo wstanie, jest w stanie również samo nauczyć się jeść. Zadaniem rodzica zaś jest po prostu dać mu taką szansę: podawać różne produkty, obserwować, co maluszkowi podpasowuje (bardzo często z czasem je on wszystko!) i kontrolować jego bezpieczeństwo . A teraz konkrety: Kiedy zaczynamy BLW? O gotowości dziecka do rozszerzania diety metodą BLW przeczytasz dokładnie w tekście Czy twoje dziecko jest gotowe do rozszerzania diety metodą BLW ? Jednak oprócz tam wymienionych oznak, ważna jest też pora pierwszego posiłku . Pierwsze niemleczne produkty warto podać wtedy, kiedy maluch jest wyspany i jakąś godzinę po przystawieniu do piersi lub podaniu butelki. Chociaż my nie zasiadamy (a przynajmniej nie powinniśmy) siadać do jedzenia na wpół syci, to dziecko nie powinno być głodne! Przecież ono nie wie jeszcze, że te przedmioty, które wkłada do buzi, służą do najedzenia się. Chętnie je gryzie i żuje, ale zaspokajanie głodu kojarzy z karmieniem piersią na żądanie przez mamę lub butelką. Dlatego pozwól malcowi być tylko nieco głodnawym, a jego dobry nastrój da mu więcej ochoty do eksperymentowania z leżącym na talerzyku czy tacce jedzeniem. Gdzie najlepiej jeść posiłki? Zazwyczaj najłatwiej, bo robiąc najmniej uciążliwy bałagan, jest karmić dziecko w kuchni . Jeśli macie stół właśnie...

Ewelina Mendala-Kwoczek
Archiwum prywatne
Dieta
Dzięki BLW dziecko szybciej uczy się jeść: rady mamy-logopedy cz. 2
Od czego zacząć wprowadzanie metody Bobas Lubi Wybór i dlaczego nie trzeba się martwić, jeśli dziecko zje na obiad same warzywa - tłumaczy mama, która wypróbowała BLW na swoich dzieciach.

Ewelina Mendala-Kwoczek jest logopedą, mamą dwójki dzieci, którym rozszerzała dietę metodą BLW .  Tłumaczy, dlaczego warto to robić. Co widzi pani złego w karmieniu dziecka łyżeczką papkami? Karmienie łyżeczką nie jest złe, ale niepotrzebne . Nie jest naturalnym etapem rozwoju umiejętności dziecka. Zaburza naturalne umiejętności dziecka do przeżuwania pokarmów stałych. A jeżeli już ktoś decyduje się na ten sposób karmienia, to dobrze by było wykonywać go dobrze, czyli nie wpychać łyżeczki na siłę do buzi dziecka, tylko poczekać, aż dziecko otworzy buzię i wprowadzić łyżeczkę. Następnie należy poczekać, aż dziecko przymknie usta i samodzielnie ściągnie pokarm z twardej, płaskiej łyżeczki, najlepiej metalowej (nie należy wycierać pokarmu o górną wargę czy dziąsła, dziecko samo musi ściągnąć pokarm z łyżeczki). I nie należy przedłużać etapu karmienia łyżeczką, jak to robią niektórzy nieświadomi rodzice. Niestety są dzieci, które jedzą z łyżeczki papki nawet po swoich 1. urodzinach , a czasem się zdarza, że i dłużej, co oczywiście jest niekorzystne dla rozwoju dziecka. Pokarmy papkowate powinny znikać już po 7. miesiącu życia . Dziecko niekarmione papkami szybciej nauczy się samodzielnego jedzenia? Kiedy niemowlętom pozwala się na samodzielne jedzenie, szybciej uczą się radzić sobie z kawałkami jedzenia. Ma to związek z tym, że dziecko bardziej kontroluje przyjmowany pokarm, gdy trzyma go w przedniej części buzi, tuż przy ustach. Przy karmieniu łyżeczką dzieci zasysają jedzenie w głąb jamy ustnej, co uniemożliwia łatwe obracanie, mielenie i przeżuwanie pokarmu. Wiele niemowląt karmionych łyżeczką za pierwszym razem wymiotuje po zjedzeniu grudowatego jedzenia (oznaczonego jako "od 8. miesiąca"), właśnie dlatego, że dziecko wcześniej zasysało pokarm. Teraz cząstki dostają się do tylnej ściany gardła i...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj