olejek na kleszcze
Adobe Stock
Zakupy

Olejek na kleszcze – rodzaje olejków i przepis na naturalny repelent

Olejek na kleszcze jest bezpieczniejszy dla ludzi i środowiska niż środki chemiczne. Niestety taki naturalny środek odstraszający nie jest pozbawiony wad. Nie wszystkie olejki eteryczne można stosować bezpośrednio na skórę, na dodatek część z nich może uczulać.

Olejek na kleszcze czy komary nie należy do najskuteczniejszych metod ochrony przed ukąszeniami. Dużo wyższą skuteczność wykazują środki chemiczne, np. DEET, jednak nie każdy chce ich używać. W takiej sytuacji pozostaje rozwiązanie w postaci naturalnych substancji. Poniżej znajdziesz informacje o tym, jakie olejki na kleszcze mają szansę odstraszyć tych małych drapieżców, jak przygotować taki repelent oraz na co uważać przy ich stosowaniu.

Spis treści:

Kleszcz wbija się dzieciom w inne miejsca niż dorosłym [WIDEO]

Olejki na kleszcze i komary

Ugryzienie kleszcza może być brzemienne w skutkach, a kąsają nie tylko dojrzałe postaci tych pajęczaków, ale i nimfy kleszczy, które bardzo trudno zauważyć. Bąble po komarach i meszkach także potrafią uprzykrzyć życie. Każdy, kto chce się ochronić przed boreliozą lub swędzeniem, szuka najlepszego sposobu na odstraszenie tych pasożytów podczas pobytu na świeżym powietrzu.

Do najskuteczniejszych olejków na kleszcze zalicza się:

 • olejek z drzewa herbacianego,
 • olejek lawendowy,
 • olejek z geranium,
 • olejek cedrowy,
 • olejek z liści dzikiego pomidora,
 • olejek z czosnku,
 • olejek waniliowy,
 • olejek eukaliptusowy,
 • olejek z trawy cytrynowej,
 • olejek goździkowy,
 • olejek neem (z miodli indyjskiej) – jest to olej roślinny, a nie olejek eteryczny,
 • olejek miętowy,
 • olejek cytronelowy (z melisy indyjskiej),
 • olejek kamforowy,
 • olejek z oregano,
 • olejek wrotyczowy.


Badania naukowe wykazały, że największą skuteczność w odstraszaniu kleszczy ma olejek przygotowany z liści dzikiego pomidora i z czosnku. Pierwszy nie jest, niestety, łatwo dostępny, a drugi nieprzyjemnie pachnie.

Istnieje jeszcze jedna naturalna substancja, która wykazuje działanie odstraszające kleszcze – to nootkatone. Uzyskiwana jest z grejpfrutów, z żółtego cedru alaskańskiego i niektórych roślin zielnych.

Jeśli chodzi o mieszanki różnych zapachów, na kleszcze zniechęcająco działa kompozycja olejków, które wykazują działanie odstraszające na komary. Warto wypróbować następującą mieszankę olejków: miętowy, cytronelowy, tymiankowy, geraniowy, rozmarynowy.
 

Warto mieć w domu zestaw olejków, z których w każdej chwili można przygotować repelent lub mgiełkę na kleszcze i komary:

Przepis na domowy repelent z olejków na kleszcze i komary

Przygotowuje się go z olejku bazowego, do którego dodaje się olejki eteryczne (zapachowe). Olejem bazowym może być olejek migdałowy, z pestek winogron, kokosowy, jojoba lub oliwa.

Do przygotowania repelentu na kleszcze stosuje się następujące proporcje: na każde dwie łyżki olejku bazowego powinno przypadać w sumie 20 kropli olejków eterycznych.

Ponieważ najskuteczniej działa kombinacja kilku olejków eterycznych, w przygotowaniu repelentów używa się najczęściej kompozycji 3-5 olejków. Można je sobie dowolnie zestawić z tych, które zostały wymienione powyżej. Trzeba jednak pamiętać, aby zachować proporcje oleju bazowego do olejków eterycznych. Domowej roboty repelent nakłada się na skórę około pół godziny przed wyjściem na dwór.

Przepis na mgiełkę z olejkami na kleszcze

Lżejszą konsystencję niż olejek na kleszcze ma mgiełka zapachowa przygotowana na bazie wody. Można nią spryskiwać ciało, ubrania, pościel, wózek dziecięcy, ramy okienne, a nawet domowe zwierzaki. Do jej przygotowania wystarczy buteleczka z atomizerem, woda i olejki na kleszcze. Proporcje: pół szklanki wody i 20 kropli olejków eterycznych – w tym przypadku także warto użyć kompozycji 3-5 olejków. Do wody należy dodać w sumie 20 kropli olejków zapachowych.
 

Jeżeli nie masz czasu i ochoty na samodzielne szykowanie naturalnych mieszanek odstraszających kleszcze i komary, możesz je kupić w atrakcyjnych cenach:

Bezpieczeństwo stosowania olejków na kleszcze

Choć mikstury przygotowane na bazie naturalnych olejków uważa się za bezpieczne, trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach:

 1. Olejków eterycznych w skoncentrowanej formie nie można nakładać na skórę. Wyjątkiem jest olejek z drzewa herbacianego, ale tylko u dorosłych.
 2. Olejku z geranium nie można stosować na skórę dziecka. 
 3. Niektóre olejki eteryczne mogą być trujące dla dzieci.
 4. Zawsze przed zastosowaniem olejku eterycznego trzeba wykonać test, czy nie wywołuje on reakcji alergicznej – niewielką ilość rozcieńczonego (!) olejku trzeba nanieść na wewnętrzną stronę nadgarstka i zobaczyć, czy nie wywołuje swędzenia, zaczerwienienia, wysypki czy innych objawów alergii.
 5. W przypadku niemowląt nie należy stosować repelentów i mgiełek z olejkami na kleszcze czy komary bezpośrednio na skórę dziecka. Można natomiast mgiełką spryskiwać wózek czy moskitierę, pod warunkiem, że dany olejek eteryczny jest bezpieczny dla niemowląt i małych dzieci.

Źródło: prevention.com

Więcej o olejkach i odstraszaniu kleszczy:

kleszcz u dziecka
Fotolia
Zdrowie
Kleszcz u dziecka: ugryzienie kleszcza jest groźne? – wywiad z pediatrą
Kleszcz u dziecka nie musi oznaczać boreliozy. Z obawy przed ugryzieniem kleszcza unikasz chodzenia do lasu? Nie dajmy się zastraszyć – apeluje dr Marek Pleskot, doświadczony pediatra, który wyjaśnia, jak chronić się przed kleszczami i co zrobić, jeśli jednak kleszcz wbije się nam w skórę.

Kleszcz u dziecka to dla wielu rodziców powód do pilnej wizyty u lekarza. Ugryzienie kleszcza i borelioza to tematy, wokół których narosło wiele mitów. W internecie coraz więcej osób diagnozuje u siebie tę chorobę. Są też dwie metody jej leczenia – klasyczna IDSA i niezgodna z zalecenia polskich specjalistów – ILADS. Sezon aktywności kleszczy trwa długo – od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni, więc ryzyko, że ugryzie nas kleszcz, jest spore. Wspólnie z dr n. med. Markiem Pleskotem ustalamy najważniejsze fakty o kleszczach , aby bez strachu cieszyć się ze spacerów po lesie, parku czy zabawami w ogrodzie. Dr n. med. Marek Pleskot – pediatra z wieloletnim doświadczeniem. Przez wiele lat uczył studentów i specjalizujących się lekarzy w Warszawskiej Akademii Medycznej. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Prowadzi prywatną praktykę w Podkowie Leśnej k. Warszawy ( drpleskot.pl ).   Spis treści: Co na kleszcze u dzieci? Kleszcz u dziecka – co robić? Jak usunąć kleszcza u dziecka? Kleszcz u dziecka a borelioza Kleszcz u dziecka – kiedy antybiotyk? Rumień po kleszczu u dziecka Jakie badania po ugryzieniu kleszcza? Nietypowe objawy po kleszczu u dziecka Kleszcz u dziecka – leczenie Czy widuje Pan w swoim gabinecie więcej małych dzieci, które ugryzł kleszcz? Marek Pleskot: Zawsze tacy mali pacjenci się trafiali. Być może w ostatnim czasie jest ich trochę więcej niż poprzednio, ale nie mamy do czynienia z epidemią. Pamiętajmy, że w prosty sposób możemy uniknąć komplikacji związanych z ugryzieniem kleszcza . Co na kleszcze u dzieci? Ze strachu przed kleszczami rodzice boją się chodzić do lasu. Co Pan o tym sądzi? Nie można dać się zastraszyć. Nawet małe dzieci można chronić repelentami, oczywiście używając ich w odpowiedni sposób,...

ugryzienie kleszcza
fotolia
Zdrowie
Ugryzienie kleszcza: ślad po ugryzieniu kleszcza, rumień i inne objawy [ZDJĘCIE]
Po ugryzieniu kleszcza na skórze może pojawić się rumień wędrujący. To charakterystyczne zaczerwienienie, które jest widoczne po 7-14 dniach. Ślad po ugryzieniu kleszcza może też wyglądać inaczej. Jak odróżnić ukąszenie kleszcza od pogryzienia przez komara? Jak sprawdzić, czy zaczerwienienie na skórze ma związek z ukłuciem kleszcza?

Ugryzienie kleszcza może skutkować pojawieniem się na skórze rumienia wędrującego. Rumień jest wczesnym objawem boreliozy i pojawia się, gdy kleszcz był nosicielem krętków Borrelia burgdorferi.  Nie w każdym przypadku jednak rumień jest widoczny. Czasem po ukąszeniu kleszcza nie ma żadnego objawu lub pojawiają się inne, mniej typowe. Sprawdź, na co zwracać uwagę, jeśli podejrzewasz, że mógł ukłuć cię kleszcz i obawiasz się, że rozwinie się u ciebie borelioza.  Objawy po ugryzieniu kleszcza: Ślad po ugryzieniu kleszcza Rumień wędrujący po kleszczu Jak wygląda rumień – zdjęcie Guzek po ukąszeniu kleszcza Ugryzienie kleszcza – inne objawy skórne Objawy neurologiczne, kardiologiczne   Ślad po ugryzieniu kleszcza – jak wygląda, czy swędzi? W miejscu po ugryzieniu kleszcza może od razu pojawić się odczyn przypominający pogryzienie przez owada. Nie należy mylić go z rumieniem, który pojawia się później (dopiero po 7-14 dniach). Zaczerwienienie w miejscu ukłucia przez kleszcza jest jedynie reakcją na ukąszenie. Nie musi świadczyć o tym, że doszło do zakażenia boreliozą. Ślad po ugryzieniu kleszcza może (ale nie musi) swędzieć podobnie jak ugryzienie komara . Swędzeniu może towarzyszyć również pieczenie. Na tym etapie nie należy robić badań w kierunku boreliozy, ponieważ we krwi nie będą jeszcze obecne przeciwciała. Pojawiają się najwcześniej po 2-3 tygodniach od ukąszenia kleszcza. Rumień wędrujący po kleszczu Rumień wędrujący   to powiększająca się czerwona plama na skórze , która pojawia się wokół miejsca ugryzienia przez kleszcza, jeśli był on nosicielem kętków Borrelii . Rumień jest często pierwszym objawem tego, że doszło do kontaktu z zakażonym pajęczakiem (nie zawsze jednak się uwidacznia). Rumień po kleszczu nie pojawia się od...

sposoby na meszki
Adobe Stock
Zdrowie
Sposób na meszki – 10 metod jak pozbyć się meszek w domu
Zioła i olejki eteryczne to skuteczny sposób na meszki – dzięki temu pozbędziecie się tych bardzo uciążliwych owadów z domu. Lada moment zrobi się bardzo ciepło, a koniec maja to ulubiony czas ich aktywności.

Gdy tylko na dworze zrobi się ciepło, w naszych domach pojawiają się meszki i aż do końca lata potrafią mocno uprzykrzyć nam życie. Owady są bardzo aktywne i zajadłe, atakują gromadnie i szczególnie małe dzieci, niepotrafiące się bronić, są narażone na ugryzienia meszek . A te mogą być bardzo dotkliwe, pozostawiają po sobie krwawiący i bolesny ślad, który trudno się goi. U dziecka, zwłaszcza mającego alergię, może powstać obrzęk, a nawet wystąpić gorączka . Tym bardziej więc warto znać skuteczny sposób na meszki – mamy dla was kilka sprawdzonych metod, aby skutecznie odstraszyć owady od dzieci i wypędzić meszki z domu. Sposób na meszki: Co odstrasza meszki? Domowy sposób na meszki w domu Co odstrasza meszki? Wybrałyśmy dla was kilka sposobów na meszki w domu. Są wśród nich zarówno najprostsze sposoby, takie jak niewychodzenie z domu z odkrytymi częściami ciała, w porze największej aktywności meszek (czyli od południa do wieczora), zakładanie w domu moskitier, spryskiwanie ciała dziecka specjalnym repelentem , czyli preparatem na meszki odstraszającym owady. Mamy też kilka oryginalnych propozycji, które mogą być skuteczną pułapką na meszki, w tym naturalne metody (na komary  niektóre z nich też działają!). Meszki lubią wilgoć (tam wylęgają się ich larwy), dlatego najczęściej można je spotkać przy jeziorach, rzekach, ma łąkach i w lasach. W zamkniętych pomieszczeniach są jednak bardziej natrętne i agresywne. Domowy sposób na meszki w domu Oto kilka propozycji na pozbycie się meszek z domu: zioła w doniczkach umieszczone na parapecie okiennym, balkonie lub tarasie – aromatyczne zapachy to skuteczny sposób na te owady, szczególnie polecane są werbena, szałwia, tymianek lub mięta , eteryczne olejki  – meszki nie znoszą zapachu goździków, lawendy, wanilii lub migdałów ,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj